Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω ένα δέμα από Αυστρία αλλα στο σύστημα της Ελτα δεν το βγάζει, σε αυτό της αυστριας φαίνονται οι κινήσεις και στο 17 Truck χωρίς να βρίσκει χώρα προορισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DimitrisCSD είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους όσοι έχουν δώσει πληροφορίες μέχρι τώρα.

Έχω και εγώ την δική μου λίγο διαφορετική περίπτωση και θα ήθελα τα φώτα σας.

Μένω Αγγλία αλλά σε λίγο καιρό μετακομίζω πίσω Ελλάδα. Πριν 3 βδομάδες έκανα παραγγελία ένα σετ τροχών ποδηλάτου απο Αυστραλία, και ενώ ήρθαν εδώ Αγγλία, είχαν κάποιο κατασκευαστικό ελάτωμα και η εταιρία μου τους αντικαθιστά στην εγγύηση. Επειδή όμως μετακομίζω, τους έβαλα να στείλουν το καινούριο πακέτο Ελλάδα.

Το κουτί αναγράφει ότι πρόκειται για αντικατάσταση από εγγύηση και έχει αναγραφόμενη τιμή 10 δολλάρια Αυστραλίας. Το έχουν στείλει με AuPost International Express.

Τί γίνεται ακριβώς σε αυτή την περίπτωση; Μπορεί να μου ζητήσουν απόδειξη; Έχω την απόδειξη της αγοράς, όμως αναφέρεται στο προηγούμενο δέμα το οποίο έστειλα πίσω από Αγγλία.

Τί άλλο μπορώ να τους παρουσιάσω έαν το σταματήσουν; Με φοβίζει το γεγονός ότι το κουτί είναι μεγάλου μεγέθους, γύρω στα 3 κιλά.

Ευχαριστώ.

Η περίπτωσή σου είναι σπάνια γιατί το δέμα που θα έρθει θα εισαχθεί για 1η φορά στην Ελλάδα και θα χρεωθεί με έξοδα εκτελωνισμού, κατά πάσα πιθανότητα. 

1 ώρα πριν, sdouze είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Θελω να παραγγείλω ένα βιβλίο από το αμαζον Αμερικής 25.54€ με έξοδα αποστολής.Αν το παραγγείλω θα περάσει τελωνείο;Αν ναι γνωρίζετε το ποσό το οποίο θα πληρώσω ;Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Όταν αγοράζουμε από την αμερικάνικη αμαζόνα, και πριν από την οριστικοποίηση της παραγγελίας, χρεώνεται import fee που αντιστοιχεί στα έξοδα εκτελωνισμού (λιγότερα από όσα θα πληρώναμε στην Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Όταν αγοράζουμε από την αμερικάνικη αμαζόνα, και πριν από την οριστικοποίηση της παραγγελίας, χρεώνεται import fee που αντιστοιχεί στα έξοδα εκτελωνισμού (λιγότερα από όσα θα πληρώναμε στην Ελλάδα).

καλησπερα φιλε,

εμένα αναφέρει την τιμή του προϊόντος και Shipping & handling δεν γράφει κάπου για import fee επίσης γράφει ότι "η χωρά σου μπορεί να χρεώσει φόρους εισαγωγής,δασμούς κλπ που θα πρέπει να πληρώσεις πριν την παραλαβή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, makfil είπε

Η περίπτωσή σου είναι σπάνια γιατί το δέμα που θα έρθει θα εισαχθεί για 1η φορά στην Ελλάδα και θα χρεωθεί με έξοδα εκτελωνισμού, κατά πάσα πιθανότητα. 

Όταν λες έξοδα εκτελωνισμού, πρόκειται για κάποιο σταθερό ποσόν το οποίο έχει να κάνει με το γεγονός ότι "ασχολούνται" με το δέμα μου ή πρόκειται για ποσοστό της αξίας; Στην παρούσα περίπτωση που η αναγραφόμενη αξία είναι 10 δολλάρια και όντως είναι τόσα λόγω εγγύησης, υπάρχει περίπτωση να το αμφισβητήσουν;

Επίσης έψαξα και είδα ότι θα παραδοθεί στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DimitrisCSD είπε

Όταν λες έξοδα εκτελωνισμού, πρόκειται για κάποιο σταθερό ποσόν το οποίο έχει να κάνει με το γεγονός ότι "ασχολούνται" με το δέμα μου ή πρόκειται για ποσοστό της αξίας; Στην παρούσα περίπτωση που η αναγραφόμενη αξία είναι 10 δολλάρια και όντως είναι τόσα λόγω εγγύησης, υπάρχει περίπτωση να το αμφισβητήσουν;

Επίσης έψαξα και είδα ότι θα παραδοθεί στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

Ναι, η χαμηλή δηλωμένη αξία αμφισβητείται, συνήθως, από τον τελωνειακό και ζητάει απόδειξη κάρτας ή paypal.

Στην περίπτωσή σου, δεν υπάρχει απόδειξη και μπορείς να το παλέψεις λέγοντας την πραγματικότητα αλλά νομίζω ότι δύσκολα θα τον πείσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makfil είπε

Ναι, η χαμηλή δηλωμένη αξία αμφισβητείται, συνήθως, από τον τελωνειακό και ζητάει απόδειξη κάρτας ή paypal.

Στην περίπτωσή σου, δεν υπάρχει απόδειξη και μπορείς να το παλέψεις λέγοντας την πραγματικότητα αλλά νομίζω ότι δύσκολα θα τον πείσεις.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Δυστυχώς απ ότι καταλαβαίνω το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω ελπίζοντας ότι ίσως απλά το αφήσουν να περάσει...

Αλλιώς το μόνο έξτρα που μπορώ να τους δώσω είναι κάποιο χαρτί από τον πωλητή που να λέει ότι όντως έγινε αλλαγή στην εγγύηση.

Τι να πω μακάρι να μη πληρώσω πάλι αυτά που πλήρωσα στην Αγγλία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sdouze είπε

Αγοράζεις από το Amazon, αλλά επειδή η αξία του (χωρίς τα μεταφορικά) είναι κάτω από την ατέλεια των 22€ και με τα μεταφορικά λίγο πάνω από την ατέλεια, δεν σε χρεώνει import fees και σου βάζει το μήνυμα για πιθανά έξοδα εκτελωνισμού στην Ελλάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Αγοράζεις από το Amazon, αλλά επειδή η αξία του (χωρίς τα μεταφορικά) είναι κάτω από την ατέλεια των 22€ και με τα μεταφορικά λίγο πάνω από την ατέλεια, δεν σε χρεώνει import fees και σου βάζει το μήνυμα για πιθανά έξοδα εκτελωνισμού στην Ελλάδα.

οπότε αν το παραγγείλω δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

Ισχύει αυτό που σου λέει το μήνυμα του Amazon, δηλαδή, υπάρχει πιθανότητα να το σταματήσουν και να σου ζητήσουν απόδειξη κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

Ισχύει αυτό που σου λέει το μήνυμα του Amazon, δηλαδή, υπάρχει πιθανότητα να το σταματήσουν και να σου ζητήσουν απόδειξη κάρτας.

οκ.σε περιπτωστη που σταματησει θα πληρωσω μονο το φπα η και δασμους?

Επεξ/σία από sdouze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DimitrisCSD είπε

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Δυστυχώς απ ότι καταλαβαίνω το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω ελπίζοντας ότι ίσως απλά το αφήσουν να περάσει...

Αλλιώς το μόνο έξτρα που μπορώ να τους δώσω είναι κάποιο χαρτί από τον πωλητή που να λέει ότι όντως έγινε αλλαγή στην εγγύηση.

Τι να πω μακάρι να μη πληρώσω πάλι αυτά που πλήρωσα στην Αγγλία....

Αν πρόσεξες το προηγούμενο post μου, έγραψα ότι "μπορείς να το παλέψεις λέγοντας την πραγματικότητα", αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες.

11 λεπτά πριν, sdouze είπε

οκ.σε περιπτωστη που σταματησει γνωριζεις το πιθανο ποσο που θα πρεπει να πληρωσω?

ΦΠΑ + 15€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Αν πρόσεξες το προηγούμενο post μου, έγραψα ότι "μπορείς να το παλέψεις λέγοντας την πραγματικότητα", αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες.

ΦΠΑ + 15€

ευχαριστω πολυ φιλε να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεματάκια που περιμένω από aliexpress (αξίας 5€ με 10€) έχουν φτάσει Ελλάδα και από 14 και 15/6 έχουν κολλήσει στο στάδιο 

  • ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED (από 17track)
  • ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (από ΕΛΤΑ)

σε άλλα που έχω παραλάβει, περάσανε/πέρναγαν από αυτό το στάδιο πάνω στην ώρα.

Παίζει να έχουν μεγάλο όγκο δεμάτων και καθυστερεί?

 

_________________

_________________

22 ώρες πριν, mynam3 είπε

Τα δέματα με NL μετά από πόσες ημέρες εμφανίζονται στο 17track?

Πάει μια βδομάδα έτσι, άφαντα και τα δύο με αγορά από BG

Σε παραγγελίες που έχω κάνει από BG απ'την στιγμή που μου δώσουν το tracking (priority direct mail αποστολή)

αν θυμάμαι καλά το πολύ σε 1-2 μέρες.

Αν πας στις παραγγελίες σου (στην σελίδα του BG), στην συγκεκριμένη παραγγελία στο shiping info σου εμφανίζει σε τι στάδιο βρίσκεται.

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...