Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 αλλαξε την απο το ρουτερ ή ζητα απο την forthnet να στην αλλαξει γιατι ειναι λιγο παραξενο το thomson με την αλλαγη της lan ip.εχει μια ιδιαιτεροτητα.

 

τι εννοείς? εγώ έχω βάλει διάφορες ip στο ρουτερ. π.χ 192.168.1.254 και 192.168.1.1 .. και μερικές ακόμα (π.χ 10.0.0.Χ) δεν θυμάμαι ακριβώς την εντολή τώρα, θα πρέπει να πάω στο σπίτι να την δω

 Μπορώ δηλαδή να ζητήσω στην forhnet να μου αλλάξει η ip του ρούτερ 192.168.1.254 σε 192.168.1.1. νομίζω έτσι θα παίξει σίγουρα. 

 

μην περιμένεις να στο φτιάξει η Forthnet αυτό, μπορείς να μπείς όμως με τελνετ στο ρουτερ και να την προσθέσεις εσύ. Ισως να γίνεται και απο browser μέσω του UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι εννοείς? εγώ έχω βάλει διάφορες ip στο ρουτερ. π.χ 192.168.1.254 και 192.168.1.1 .. και μερικές ακόμα (π.χ 10.0.0.Χ) δεν θυμάμαι ακριβώς την εντολή τώρα, θα πρέπει να πάω στο σπίτι να την δω

 

μην περιμένεις να στο φτιάξει η Forthnet αυτό, μπορείς να μπείς όμως με τελνετ στο ρουτερ και να την προσθέσεις εσύ. Ισως να γίνεται και απο browser μέσω του UI.

περιμενω οδηγίες δεν ξέρω πως να το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην σε μπλέξω με Telnet, δοκίμασε να μπείς εδώ:

 

http://192.168.1.254/cgi/b/intfs/_intf_/cfg/?be=0&l0=4&l1=2&name=LocalNetwork

 

και να προσθέσεις νέο ip δηλαδή στο πάνω κουτάκι βάλε 192.168.1.1 και στο κάτω το netmask 255.255.255.0 και πατα Add. (Εκτός και αν το έχει ήδη, κάτι μου λέει ότι εμένα το είχε ήδη)

 

O κωδικός για admin πρέπει να είναι:

username: dsath password=f!g*h!X0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην σε μπλέξω με Telnet, δοκίμασε να μπείς εδώ:

 

http://192.168.1.254/cgi/b/intfs/_intf_/cfg/?be=0&l0=4&l1=2&name=LocalNetwork

 

και να προσθέσεις νέο ip δηλαδή στο πάνω κουτάκι βάλε 192.168.1.1 και στο κάτω το netmask 255.255.255.0 και πατα Add. (Εκτός και αν το έχει ήδη, κάτι μου λέει ότι εμένα το είχε ήδη)

 

O κωδικός για admin πρέπει να είναι:

username: dsath password=f!g*h!X0

 

μαλλον δεν θα χρειαστεί γιατι το dvr πήρε την ip αλλά το ζήτημα είναι οτι δούλεψε για 2 λεπτα και μετα παλι connect failed. 

εκανα forward port στον ρουτερ εβαλα αντι για την 80 πορτα την 8081. Πήρε το καταγραφικό την Ip κανονικά και ενώ μπόρεσα είδα τις κάμερες για δυο λεπτα έκανε επανεκκινηση το dvr και κόπηκε η σύνδεση. Static ip εχω port forward στο router εκανα. Δεν ξέρω τι αλλο να κάνω εχω απογοητευτεί. Τωρα αυτό για τον admin κωδικό θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστω πολύ

post-147219-0-69695900-1416809728_thumb.png

post-147219-0-91182900-1416809744_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά πρέπει να βγάλεις τα trigger ports. είναι λάθος έτσι το port forward. γιαυτό δεν σου δουλεύει. στο προηγούμενο ποστ δεν τα είχες έτσι.

Επίσης η port 80 είναι δεσμευμένη απο το ρουτερ, θα πρέπει να βγάλεις πρώτα την 80 απο το ρούτερ μέσω τελνετ και μετά να την χρησιμοποιήσεις, εκτός και αν αλλάξεις port για το dvr. αν φτιάξεις αυτά λογικά μετά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά πρέπει να βγάλεις τα trigger ports. είναι λάθος έτσι το port forward. γιαυτό δεν σου δουλεύει. στο προηγούμενο ποστ δεν τα είχες έτσι.

Επίσης η port 80 είναι δεσμευμένη απο το ρουτερ, θα πρέπει να βγάλεις πρώτα την 80 απο το ρούτερ μέσω τελνετ και μετά να την χρησιμοποιήσεις, εκτός και αν αλλάξεις port για το dvr. αν φτιάξεις αυτά λογικά μετά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

οχι αυτές ειναι παλιες φώτο δεν εχω trigger ports kai fysika εβαλα την 8081 τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ευχαριστώ πολύ. Πατάω το save και μετά κάνει επανεκκίνηση μόνο του αφού φαίνεται πως κολλάει για λίγο. Σαν κάτι να μου του αρέσει. Μπορώ δηλαδή να ζητήσω στην forhnet να μου αλλάξει η ip του ρούτερ 192.168.1.254 σε 192.168.1.1. νομίζω έτσι θα παίξει σίγουρα. το rouf ναι όλα τα λεφτά!!! για το καταγραφικό το χα κάνει αλλά θα το ξαναδώ. Ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω σήμερα και θα σου πω. 

Πήρα τώρα τηλεφωνο στην forhnet και  μου παν δεν γινεται αλλαγή της ip. καλά αυτοι αν ποτέ μου δώσουν λύση... μήπως να δω καμια άλλη εταιρια ελεος

δεν ειναι παραξενο που κανει επανεκινηση.συνηθως δεν εχουν θεμα να αλλαξουν Ip δεν ξερω για ποιο λογο δεν το εκαναν.το να κολλησει για λιγο πες οκ δεκτο.το επανεκκινηση μου φαινεται λιγο κουφο εκτος

αν πραγματι θελει επανεκιννηση για να παρει την αλλαγη αυτη.αλλα θα πρεπε να σου βγαζει οτι εχεις

πλεον την 192.168.1.254 σαν gateway.

ναι η forthnet θα στην αλλαξει λογικα απο μακρια την Ip.απλα ειναι

παραξενο να μην πιανει στο καταγραφικο.αλλιως βαλε να παρει απο dhcp και μετα ξαναβαλε καρφωτη Ip.δες

και για firmware μηπως εχει βγει κανα πιο καινουριο παλι.παραξενο να μην σου κανουν αλλαγη lan ip.

καλα δεν ειναι θεμα να αλλαξεις εταιρεια θα βρουμε λυση.

τι εννοείς? εγώ έχω βάλει διάφορες ip στο ρουτερ. π.χ 192.168.1.254 και 192.168.1.1 .. και μερικές ακόμα (π.χ 10.0.0.Χ) δεν θυμάμαι ακριβώς την εντολή τώρα, θα πρέπει να πάω στο σπίτι να την δω

 

μην περιμένεις να στο φτιάξει η Forthnet αυτό, μπορείς να μπείς όμως με τελνετ στο ρουτερ και να την προσθέσεις εσύ. Ισως να γίνεται και απο browser μέσω του UI.

εχει τυχει να πηγαινω στο Interfaces να σβηνω

α. την Ip την 10.0.0.138 που εχει απο default

β.να με πεταει στο παραθυρο που εχει την 192.168.1.254.εκει να αλλαζω την 192.168.1.254 σε κατι αλλο.ναι μεν μου αλλαζει την Ip σε 192.168.1.253 για παραδειγμα αλλα δεν αλλαζει τον dhcp αυτοματα.ο dhcp συνεχιζει και δινει για gateway την 192.168.1.254 ακομα.δηλαδη δεν το εχουν κανει να γινεται ταυτοχρονα οποτε μετα μπορει να μην εχεις ιντερνετ και να βλεπεις οτι το ρουτερ εχει μεν ιp 192.168.1.253 αλλα σαν gateway να εχει την 192.168.1.254.αυτο εννοω σαν παραξενια.απο cli δεν το εχω κανει

για να μην σε μπλέξω με Telnet, δοκίμασε να μπείς εδώ:

 

http://192.168.1.254/cgi/b/intfs/_intf_/cfg/?be=0&l0=4&l1=2&name=LocalNetwork

 

και να προσθέσεις νέο ip δηλαδή στο πάνω κουτάκι βάλε 192.168.1.1 και στο κάτω το netmask 255.255.255.0 και πατα Add. (Εκτός και αν το έχει ήδη, κάτι μου λέει ότι εμένα το είχε ήδη)

 

O κωδικός για admin πρέπει να είναι:

username: dsath password=f!g*h!X0

 

ναι το τσεκαρα και στο technicolor 784 οτι ναι πρεπει να κανεις μετα edit και τον dhcp και να αλλαξεις το gateway.

μαλλον δεν θα χρειαστεί γιατι το dvr πήρε την ip αλλά το ζήτημα είναι οτι δούλεψε για 2 λεπτα και μετα παλι connect failed. 

εκανα forward port στον ρουτερ εβαλα αντι για την 80 πορτα την 8081. Πήρε το καταγραφικό την Ip κανονικά και ενώ μπόρεσα είδα τις κάμερες για δυο λεπτα έκανε επανεκκινηση το dvr και κόπηκε η σύνδεση. Static ip εχω port forward στο router εκανα. Δεν ξέρω τι αλλο να κάνω εχω απογοητευτεί. Τωρα αυτό για τον admin κωδικό θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστω πολύ

αν εκανε το dvr επανεκκινηση μονο του τοτε δεν φταιει ουτε το ρουτερ ουτε κατι αλλο.κατι με το καταγραφικο γινεται και δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις Firmware update ή να το ξανασεταρεις απο τη ναρχη.

αρχικά πρέπει να βγάλεις τα trigger ports. είναι λάθος έτσι το port forward. γιαυτό δεν σου δουλεύει. στο προηγούμενο ποστ δεν τα είχες έτσι.

Επίσης η port 80 είναι δεσμευμένη απο το ρουτερ, θα πρέπει να βγάλεις πρώτα την 80 απο το ρούτερ μέσω τελνετ και μετά να την χρησιμοποιήσεις, εκτός και αν αλλάξεις port για το dvr. αν φτιάξεις αυτά λογικά μετά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Νομιζω οτι εχω δοκιμασει και trigger port να βαλω και μου εχει παιξει τουλαχιστον σε mtorrent.επισης το 80 νομιζω μπορει να το χρησιμοποιησεις κανονικα διοτι το ρουτερ παιζει στην 80 διαμεσω lan ενω το port forward ισχυει σαν Rule οταν εισαι διαμεσω wan.αν ανοιξεις το remote στο router σου δινει καποιο μεγαλο Port συνηθως πχ 30629.

περιμενω οδηγίες δεν ξέρω πως να το κάνω

αν σου δινει gateway o dhcp την 192.168.1.254 θα πρεπει να κανεις edit και τον dhcp και να αλλαξεις το gateway εκει.ειναι στην ιδια καρτελλα που εβαλε πιο πανω ο luciddream(εκει που αλλαζεις και την lan ip)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας

 

Εχουμε το ρουτερ αυτο με την εταιρεια CYTA.

Καμια ιδεα πως να ξεκλειδωσω διοτι η προσβαση ειναι μηδενικη;

δεν εχω telnet στο windows 10 που εχω....

Υπαρχει μια καλη ψυχη που εχει admin pass και θελει να μοιραζει μαζι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβασεις το θεμα απο την αρχη λεει ο Luciddream αν θυμαμαι σωστα να τρεξεεις το wizard που το κατεβαζεις απο καπου για να αλλαξεις το Password.firmware gneric δυσκολο θα ειναι να βρεις και δεν ξερω αν αξιζει γιατι μετα θα στο παρει πισω η cyta.επισης αν αλλαξεις firmware χανεις το voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Εμας δεν μας νοιαζει η τηλεφωνια. Να εχουμε προσβση για να βαλουμε πορτες και ICMP ping.

Εκανα wizard και αποτελεσμα   αλλαζω το IP σε 192,168,10,254
και αν κανω PPPoE ΔΕΝ ξανα ανοιγει το interface και μονο reset υπαρχει σαν επιλογη.
αν το κανω με bridge, μπαινω κανονικα ως admin απλα δεν εχω INTERNET.
Υπαρχει μια καλη ψυχη να με βοηθησει να μπω ως αδμιν στο TG 788vn v2;
κατεβασα το user ini αλα σε bridge mode και μου φαινετε να θελει ΠΟΛΛΕΣ αλλαγες για να πιανει το PPPo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πορτες δεν ανοιγεις αν δεν εισαι admin?

να πειραξεις το config ψιλοξεχασε το .ειναι αρκετα δυσκολο για να γινει.τωρα γιατι γινεται αυτο με το Pppoe δεν ξερω.ισως ο Luciddream να βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόρτες ανοίγουμε άλλα το απαραίτητο assign device to game λέει ότι υπάρχει conflict.

Έσβησα ο τι ειχε το ιδιο και πάλι πρόβλημα.

Έχω game server και οι πόρτες είναι :

TCP: 80, 443, 9988, 20000-20100, 22990, 17502, 42127

UDP: 3659, 14000-14016, 22990-23006, 25200-25300
 
delete εκανα σε ; TTPS Server  TCP 443
HTTP Server (World Wide Web) TCP 80
διότι μόνο αυτα ηταν ιδια με την λιστα μου.....  τραβαω τα μαλλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ξεκινήσουμε από την αρχή... το ρουτερ είναι από Forthnet και το βάλατε σε cyta? Ή η Cyta άρχισε να δίνει αυτό το ρουτερ(ενδιαφέρον)?

 

Όπως και να έχει μάλλον δεν θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το wizard. Το wizard χρειαζόταν κάποτε που δεν είχε καλές ρυθμίσεις η Forthnet, και λειτουργεί μόνο για τα παλιά firmwares. Οπότε κάνε reset το ρουτερ να πάρει τις παλιές ρυθμίσεις, και ξεκινάμε από εκεί.

 

Κωδικό για Administrator έχεις για το ρουτερ? Αν είναι της Forthnet το ρουτερ, ο κωδικός είναι στο παρακάτω Link, μαζί και με οδηγίες που έχω γράψει για το πως θα ανοίξει η πρόσβαση του telnet. (SOS: μέχρι το βήμα 6 μόνο)

 

edit: Πάντως αμφιβάλω ότι χρειάζεσαι τόσα πράγματα για να ανοίξεις ports. Θα έπρεπε να ανοίγουν και χωρίς admin access. Μήπως αυτό που θέλετε να κάνετε δεν χρειάζεται admin access? το ping είναι κλειστό? 

 

υ.γ πάλι καλά που μου έστειλες pm γιατί τελευταία δεν ανοίγω κανένα τοπικ :P

 

edit2: είδα το τοπικ σου στο γειτονικό φορουμ... πολύ ενδιαφέρον το ρουτεράκι της cyta, με βλέπω να την σκέφτομαι ξανά μήπως την κάνω προς τα εκεί :P VOIP συνεχίζει να δίνει σωστά?

 

Όσο για τον κωδικό, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις παλιούς κωδικούς μήπως και είναι ίδιοι...

edit3: Υπάρχει και άλλη λύση, υποθετικά έχω γνώσεις για να φτιάξω και wizard και template για firmware 10 (αν υποθέσουμε ότι έχει firmware 10+ το ρουτερ σου).. στην πράξη σίγουρα τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα, αλλά όχι και αδύνατα :P

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalhmera 

 

CYTA δεινών αυτό το ρουτερ για VDSL.

Όταν ημασταν στο FORTHNET ειχαμε ΟΛΑ οπως ελεγε και στα λινκ, και admin pass. Εδω τωρα δεν εχω ΤΙΠΟΤΑ.

Κανενα παλιο (ADMIN) κωδικο απο τα γνωστα πιανει εδω.

 

 

ΤΟ PING request πρέπει να γινει απο το δυκτιο. (ICMP) οπως ξερεις ανοιγεις πορτεσ και πρεπει να κανεις assign device για το game server. ΔΕΝ μπωρω να κανω αυτο διοτι μου λεει οτι κατι υπαρχει ιδη με την πορτα αυτη...κοιταξσα ολα και εσβησα...και παλι ΤΙΠΟΤΑ

 

Ναι ειναι software release 10.5.2.S

 

Και όπως  έγραψα πανω : Εμας δεν μας νοιαζει η τηλεφωνια. Να εχουμε προσβαση για να βάλουμε πόρτες και ICMP ping.

Εκανα wizard και αποτέλεσμα   αλλαζω το IP σε 192,168,10,254
και αν κανω PPPoE ΔΕΝ ξανα ανοιγει το interface και μονο reset υπαρχει σαν επιλογη.
αν το κανω με bridge, μπαινω κανονικα ως admin απλα δεν εχω INTERNET.
Υπαρχει μια καλη ψυχη να με βοηθησει να μπω ως αδμιν στο TG 788vn v2;
κατεβασα το user ini αλα σε bridge mode και μου φαινετε να θελει ΠΟΛΛΕΣ αλλαγες για να πιανει το PPPoΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι μου λέει ότι δεν έχεις καταλάβει κάτι καλά, ή εγώ δεν έχω καταλάβει καλά από αυτά που μου γράφεις. όταν λες wizard εννοείς μέσα από το UI του ρουτερ? γιατί αυτός δεν είναι ο wizard που χρειάζεσαι.

 

αν δεν εννοείς τον wizard του ρουτερ, και εννοείς τον άλλον που είναι πρόγραμμα που το τρέχεις από τον υπολογιστή σου, ο οποίος είναι αυτός που θα πρέπει να τρέξεις για να έχεις ιντερνετ, μήπως διαλέγεις το λάθος template από τον wizard? ποιο διαλέγεις? PPPoE over VDSL? 

 

Σε όποια από τις δύο περιπτώσεις για να έχεις internet θα πρέπει να δώσεις και το σωστό vlan ID για την Cyta. Από ότι βλέπω στο άλλο φορουμ σου έγραψαν ότι είναι το 835. Παίζει μεγάλο ρόλο και τι templates έχουν βάλει μέσα από την Cyta. Αυτό το user.ini που σου έστειλε δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, αλλά με μερικές ματιές που του έριξα δεν μου φαίνεται να σε βοηθήσει σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...