Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα δεν με νοιαζει η ταχυτητα .... μονο για το upload εβαλα την vdsl... απλα μου αρεσει που μπορω να ψαχτω λιγο και να κατανοησω το πως λειτουργεί και γιατι :P

 

αν δουλευε το DMT tool με το ρουτερακι θα ηταν ωραια αλλα εχει φροντισει η thomson να το κλειδωσει ... 

σε αυτην την προταση το λιγο μου αρεσε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

 

Eχω cyta 50Mbit και
είμαι ένα βήμα προτού την αλλάξω σε forthnet


Η forthnet με ενημέρωσαν ότι το rooter Που θα μου στείλουν αν κάνω την αλλαγή
 θα είναι το techicolor tg788vn για το οποίο συζητάτε
θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ να μου απαντήσετε στο παρακάτω, όποιος το γνωρίζει.


Εγώ θέλω να να έχω μέσω της usb θύρας ftp ανοιχτό
στο internet με τα ανάλογα ftp usernames kai password ,
ρώτησα την forthnet και μου είπαν ότι το επιτρέπουν γενικά και ότι το υποστηρίζει
το rooter αλλά ,λέει δεν μπορούν να μου εγκλιθούνε για την σταθερότητα,
δεν τους είδα δηλαδή 100% σίγουρους για αυτό που μου έλεγαν,

 

Εσείς το έχετε δοκιμάσει, δουλεύει? Είναι ανοικτό στο περιβάλλον
διαχείρισης του rooter ή είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα?

 

Υγ, στην cyta που έχω είναι εφικτό αλλά δεν σε αφήνουν να δημιουργήσεις νέους
χρήστες, με δικαιώματα σε ξεχωριστούς φακέλους του ftp, και επίσης δεν σε αφήνουν λόγο voip να
αγοράσεις άλλο rooter……

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας , είναι πολύ σημαντική για έμενα
μια απάντηση διότι είναι για άκρος επαγγελματική χρίση του ftp.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ακουστω κακος αλλα.αν ειναι για επαγγελματικη χρηση δεν καθεσαι να παιζεις με την Usb θυρα ενος ρουτερ αλλα πας και παιρνεις ενα nas ethernet απευθειας.επισης σε thomson 784(δεν ξερω για το 788) δεν μου εβλεπε ntfs εμενα αλλα μονο fat32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ακουστω κακος αλλα.αν ειναι για επαγγελματικη χρηση δεν καθεσαι να παιζεις με την Usb θυρα ενος ρουτερ αλλα πας και παιρνεις ενα nas ethernet απευθειας.επισης σε thomson 784(δεν ξερω για το 788) δεν μου εβλεπε ntfs εμενα αλλα μονο fat32

 

 

Ναι όντος κακός ακούστηκες :) :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ μαζί σου αλλά,


Μην φανταστείς κανένα φοβερό και τρομερό file sharing είναι
μια εύκολη και γρήγορη λύση με 0 κατανάλωση ρεύματος, και αχρέωτο traffic κοτσάρεις
ένα φλασακι πάνω και ανά πάσα στιγμή στέλνεις κάτι στο γραφείο σου. Ακριβός για
αυτό που φτιάχτηκε,

 

Η εν λόγο εταιρία έχει έτσι και αλλιώς file server μέσα
στο data center της forthnet με άπυρες ταχύτητες και κορυφαία ασφάλεια.

 

Μια συμπληρωματική εύκολη λύση είναι ένα στικακι πάνω στο
ρουτερακι του γραφείου , το θεμα είναι αν γίνεται?...... εδώ είναι το ερώτημα?

 

ηγ1. Ο κύριος λόγος που ρώταω είναι ότι μέσα σε αυτή εδώ την συζήτηση
διάβασα από κάποιους στης πρώτες σελίδες ότι δεν γίνεται διότι σε κάποια καινούρια
firmware το έχει κόψει η forthnet,


Υγ2, σε άλλο φορουμ διάβασα ότι είναι πανεύκολο να παρακάμψεις
το admin password του συγκεκριμένου ρουτερ και να χρησιμοποιήσεις όλα τα καλούδια
που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και στο αλλο φορουμ και εδω εχω γραψει πως ξεκλειδωνει το ρουτερ (και προπαντός εδώ γιατι ειμαι πιο πολυ insomniakias :P)

για αυτο που ρωτας το δοκιμαζω και θα σου πω. για LAN σίγουρα γίνεται (μεσω CIFS εννοώ), για WAN θα ποστάρω σε λίγο... 

 

update1: το FTP του δουλευει κανονικα για LAN με USB δίσκο/stick...

 

update2: το FTP του δουλευει κανονικα για WAN με USB δίσκο/stick.. εδω η μόνη "δυσκολία" ειναι να ρυθμίσουμε το user.ini ώστε να δέχεται connections και απο WAN, και έπειτα να κλείσει το service του FTP του ρουτερ (για το administration) ωστε να ανοιχτεί manually port forward στο port 21 απο το Web Interface για το FTP του ContentSharing. Επίσης να δημιουργήσουμε και εναν χρήστη με privilege User (αυτο δεν ξερω γιατι, αλλα δουλευει :P)

 

3 εντολές ειναι όλες και όλες δηλαδή.. βάζεις και ένα DynDNS στο ρουτερ και εχεις το δικό σου FTP Server απο παντου :D

 

αυτο ειναι απτο virtual machine μου στο okeanos του grnet, προς το router μου.

τα αρχεία βρίσκονται στον φακελο Shared που φαίνεται ώς / στον FTP Client

 

insomniarouter.jpg

Status: Resolving address of 
Status: Connecting to 
Status: Connected, waiting for welcome message
Reply: 220 FTP server ready.
Command: CLNT http://ftptest.net on behalf of 
Reply: 530 You aren't logged in
Command: USER myftp
Reply: 331 User myftp OK. Password required
Command: PASS ************
Reply: 230 OK. Current restricted directory is /
Command: SYST
Reply: 215 UNIX Type: L8
Command: FEAT
Reply: 500 Unknown command
Warning: The 80's called, they want their antique server back. Modern servers support FEAT
Command: PWD
Reply: 257 "/" is your current location
Status: Current path is /
Command: TYPE I
Reply: 200 TYPE is now 8-bit binary
Command: PASV
Reply: 227 Entering Passive Mode ()
Command: LIST
Reply: 150 Accepted data connection
Listing: -rwxrwxrwx 1 0 0 36284 Mar 14 03:28 VDSL - explained.pdf
Listing: -rwxrwxrwx 1 0 0 6295996 Mar 14 03:34 VDSLtechnologyJan2012.pdf
Reply: 226-ASCII
Reply: 226-Options: -l
Reply: 226 2 matches total
Status: Success

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο web interface δεν εχουν κοπει πολλα πραγματα περα απο την τηλεφωνια κτλ κτλ.αλλα αν ειναι κατι να παιξει με cli πχ αυτο που θες τοτε ναι ειναι ενα θεμα αφου το cli ειναι θεωρητικα κλειδωμενο.και στο Thomson πολλα πραγματα καλως η κακως γινονται απο εκει.οκ αμα ειναι για μικρα αρχεια κτλ τοτε go for it.αν και σκεψου οτι μπορεις να παρεις και ενα δικτυακο δισκο οχι κατι ακριβο (nas) και να κανεις ακομα καλυτερα την δουλεια σου.αλλα ακομα και καποια Nas ειναι φτηνα.px western digital η netgear stora αν θες ετσι κατι λιγο διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ακόμα κανενα.. θα αργήσει λενε. Ξερει κανεις πως ξεκλειδώνει το Technicolor TG788vn?

καθε βοήθεια θα τήν εκτιμουσα.. Κλειδωνα στα 49993/5000 και κατι αλλάξανε τα ζωα και εχω πέσει εδώ..

DSL Connection  
bull__md.gif Link Information
        spacer.gif Uptime: 0 days, 1:55:28 spacer.gif DSL Type: ITU-T G.993.2 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 5.000 / 40.390 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 5,5 / 19,0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 1,4 / 13,4 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 17,3 / 8,1 spacer.gif System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ---- spacer.gif Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): - spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 0 / 9.192 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 0 / 15 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 0 / 102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακόμα κανενα.. θα αργήσει λενε. Ξερει κανεις πως ξεκλειδώνει το Technicolor TG788vn?

καθε βοήθεια θα τήν εκτιμουσα.. Κλειδωνα στα 49993/5000 και κατι αλλάξανε τα ζωα και εχω πέσει εδώ..

DSL Connection  

bull__md.gifLink Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 1:55:28 spacer.gif DSL Type: ITU-T G.993.2 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 5.000 / 40.390 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 5,5 / 19,0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 1,4 / 13,4 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 17,3 / 8,1 spacer.gif System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ---- spacer.gif Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): - spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 0 / 9.192 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 0 / 15 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 0 / 102

 

δεν ειναι υποχρεωτικο οτι σου αλλαξανε κατι αλλα μπορει κατι με την γραμμη.βγαλε τηλεφωνα τα παντα απο πανω και κανε παλι δοκιμη.επισης ποσα τηλεφωνα εχεις και που τα εχεις και πως τα εχεις?φιλτρακια κτλ.αναλυτικα αν μπορεις.επισης η ταχυτητα συγχρονισμο δεν εχει να κανει αν ειναι κλειδωμενο η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι είναι κάθε μέρα συγχρονίζεις και αλλου. Έτσι γινότανε με την DSL έτσι γινεται και με την VDSL απλός στην VDSL η διαφορα σου φαίνεται πιο μεγάλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μιλησει και με τον παροχο μηπως του αλλαξαν κανα profile αν και δυσκολο χωρις λογο αλλα ας δει και γενικα μεσα στο σπιτι τι γινεται .γιατι αμα ακουσω για παραλληλες συσκευες και φιλτρακια θα βγαλω καπνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ας κάνω και εδώ το update για τους ενδιαφερόμενους, στο τελευταίο firmware δεν χρειάζεται να πειράξουμε το ρουτερ για να πάρουμε admin pass, απλά κάνουμε reset το ρουτερ στις default ρυθμίσεις του. ο κωδικός ειναι ο 

 

username: dsath password=f!g*h!X0

 

έτσι έχουμε και ipv6 ενεργοποιημένο και μπορούμε να κάνουμε και ότι αλλαγή θέλουμε μετά απο UI,telnet,ftp, κτλπ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cli interface νομιζω δεν θα σε αφησει να μπεις αμα δεν πειραξεις το user.ini που γραφει απο που θα κανεις telnet(cli)

 

δεν ξέρω αν χρειάζεται. για το lan είναι ανοιχτό πάντως. αλλα και να ηθελα να δοκιμάσω δεν μπορώ γιατι δεν έχω κοντά μου το ρουτερ.

σίγουρα όμως δεν χρειαζόμαστε το wizard πλέον το οποίο έχει μείνει και αρκετά πίσω απο θέμα ρυθμίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...