Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω αν χρειάζεται. για το lan είναι ανοιχτό πάντως. αλλα και να ηθελα να δοκιμάσω δεν μπορώ γιατι δεν έχω κοντά μου το ρουτερ.

σίγουρα όμως δεν χρειαζόμαστε το wizard πλέον το οποίο έχει μείνει και αρκετά πίσω απο θέμα ρυθμίσεων.

σε μερικα thomson v8 κτλ ηταν κλειστο το lan telnet για αυτο το λεω.ηταν πειραγμενο να μπαινει καποιος απο μια συγκεκριμενη ip remote.δεν θυμαμαι αν ισχυει στο 788 να πω την αληθεια.αλλα στο v8 δεν επαιζε το telnet.

βεβαια παρακαμπτεται ευκολα και αυτο αφου πλεον μπορεις να κανεις download to config και μετα παλι upload.καποια στιγμη δοκιμαζα ενα 784 και ενα 788.καποιο απο τα 2 με αφησε να μπω νομιζω με telnet αλλα δεν μπορω να θυμηθω κατι παραπανω.αν σε αφησε εσενα να μπεις τωρα μεσα χωρις να εχεις πειραξει κατι αλλο(δηλαδη να ειναι στα defaults) τοτε μαλλον ειναι ξεκλειδωτο.εκτος αν το ειχες πειραξει απο τα προηγουμενα που ειχες κανει.

 

η εντολη νομιζω ειναι

ipadd name=TELNET ip=192.168.0.1-192.168.255.254

η σε πιο παλια thomson

 service system ipadd name=TELNET ip= ip/mask πχ 192.168.1.0/24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπάθησα ορισμένα πράγματα, αλλά μου έκανε κάτι κουλά.

Για κάποιο λόγο πιστεύω το ρούτερ μου από τη forthnet δεν κάνει forward πακέτα για το DNS.

Όταν βάζω manually τους dns servers της forthnet παίζει νορμάλ, ενώ χωρίς αυτό (με DHCP) κάνει του κεφαλιού του και δεν έχω σύνδεση.

 

Έβαλα (από αυτά που λέτε εδώ) Admin χρήστη, και πέρασα τις ρυθμίσεις σύνδεσης. Το παράλογο είναι ότι μια χαρά είχα internet και συνδεόταν (έτσι έλεγε το router), στα PC ΔΕΝ είχα internet!

 

Γύρισα στο router που είχα παλιά, το fritz box 7140 (που έδινε η καλή μας HOL κάποτε) και πραγματικά είδα άσπρη μέρα. Καμία σχέση. Ξεκλείδωτο από τη μάνα του και τρέχει σφαίρα παντού σε όλα.

 

Από ότι βλέπω θα γυρίσω από vDSL σε aDSL πάλι, εκτώς αν πάρω από την AVM κάνα ανάλογο router αλλά θέλει και αυτό τη 200άρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα ορισμένα πράγματα, αλλά μου έκανε κάτι κουλά.

Για κάποιο λόγο πιστεύω το ρούτερ μου από τη forthnet δεν κάνει forward πακέτα για το DNS.

Όταν βάζω manually τους dns servers της forthnet παίζει νορμάλ, ενώ χωρίς αυτό (με DHCP) κάνει του κεφαλιού του και δεν έχω σύνδεση.

 

Έβαλα (από αυτά που λέτε εδώ) Admin χρήστη, και πέρασα τις ρυθμίσεις σύνδεσης. Το παράλογο είναι ότι μια χαρά είχα internet και συνδεόταν (έτσι έλεγε το router), στα PC ΔΕΝ είχα internet!

 

Γύρισα στο router που είχα παλιά, το fritz box 7140 (που έδινε η καλή μας HOL κάποτε) και πραγματικά είδα άσπρη μέρα. Καμία σχέση. Ξεκλείδωτο από τη μάνα του και τρέχει σφαίρα παντού σε όλα.

 

Από ότι βλέπω θα γυρίσω από vDSL σε aDSL πάλι, εκτώς αν πάρω από την AVM κάνα ανάλογο router αλλά θέλει και αυτό τη 200άρα του.

λιγο δυσκολο να μην δινει dns.στο λεω διοτι οσα ατομα το εχουν παρει δεν ξερουν ολοι να βαζουν καρφωτα dns.τωρα αμα σεκοβει κατι και δεν σου περναει Dns δεν ξερω.γενικοτερα με κανενα Thomson κτλ δεν ειχα θεμα με dns>μερικοι ειχαν θεμα στο να αλλαξουν τους dns μεσα στο ρουτερ πραγμα που πραγματι δεν ειναι ευκολο.απο εκει και περα με 150 ευρω περιπου υπαρχει και vdsl ρουτερ απο την draytek.επισης το 788vn το μονο που δεν εχει ξεκλειδωτο ειναι η τηλεφωνια .ολες οι αλλες καρτελλες που θες ειναι ξεκλειδωτες οποτε δεν υπαρχει και μεγαλος λογος  να το ξεκλειδωσεις.εκτος αν θες να ξεκλειδωσεις το Cli του που παλι ειναιγια συγκεκριμενες ρυθμισεις.

και η αλλη λυση δεν την εχω δοκιμασει ειναι να κανεις το Thomson bridge και να βαλεις ενα ρουτερ απο πισω να κανει ολα τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκλείδωμα το θέλω για να σηκώσω ftp server.

 

η πλάκα είναι ότι μου το γυρίσανε σε adsl τη σύνδεση χωρίς να τους το πω, αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι 100% έτοιμο το vdsl δίκτυο ακόμη εκεί που είμαι, αλλά σε πρακτικό επίπεδο και το ελάχιστο που είχα vdsl είχα μεν διπλές ταχύτητες στο upload/download αλλά ορισμένες φορές έβλεπα περιορισμό π.χ. σε τόρρεντ (μάλλον από τον ISP θα είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι ακριβως εκανες για admin χρήστη. γενικά βλέπω οτι ο κόσμος δεν διαβάζει τα τελευταία πόστς και κάνει πράγματα που δεν πρέπει. το ρουτερ ειναι μια χαρα και δεν χρειάζεται το παραμικρό για να λειτουργήσει, ούτε για να ξεκλειδωθεί. αν έβαλες το wizard ( που ειναι για παλιό firmware), κάνε ρεσετ απτο κουμπάκι του ρουτερ τις ρυθμίσεις και ξαναβάλε τον κωδικό "root" που έχει η Forthnet στο router. το έχω γράψει 2-3 πόστς πριν .. !

 

 

username: dsath password=f!g*h!X0

 

 

εχω βαρεθεί να διαβάζω πόστς απο άτομα που κράζουν το technicolor ενώ είναι μια χαρά και δουλεύει στα πάντα (και με 4096 connections) και ειναι και "τσαμπα" ... έχει και VOIP (2 γραμμές) και FTP Server ενσωματωμένο (ωστε να έχεις κλειστο τον υπολογιστή -  όπως έχω ποστάρει στην προηγούμενη Link.png Site: σελίδα ), και άλλα πολλά καλούδια. α ξέχασα να πώ οτι ειναι και τσάμπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκλείδωμα το θέλω για να σηκώσω ftp server.

 

η πλάκα είναι ότι μου το γυρίσανε σε adsl τη σύνδεση χωρίς να τους το πω, αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι 100% έτοιμο το vdsl δίκτυο ακόμη εκεί που είμαι, αλλά σε πρακτικό επίπεδο και το ελάχιστο που είχα vdsl είχα μεν διπλές ταχύτητες στο upload/download αλλά ορισμένες φορές έβλεπα περιορισμό π.χ. σε τόρρεντ (μάλλον από τον ISP θα είναι).

περιορισμο δεν βαζουν γενικοτερα αλλα δεν σημαινει οτι το τορρεντ ειναι τροπος μετρησης της ταχυτητας για πολλους λογους.κοινως δεν ειναιευκολο να τσεκαρεις speed me torrent.και δεν υπαρχει ετοιμο η οχι.εχει να κανει ποσο μακρυα εισαι.αν εισαι μακρυα το vdsl δενθα παιξει πχ 30 Mbit ουτε 50.επισης οι μισοι που βαζουν vdsl κρατανε την καλωδιωση που εχουν στο adsl η οποια ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτό το router;

Έκανα αναβάθμιση σε vdsl και ενώ μου είπανε πως η γραμμή πετάει εγώ δε μπορώ να συνδεθώ στο internet με τίποτα.

Στι συνδέσεις που γράφει internet_vdsl έβαλα το username και τον κωδικό και παραμένει στο connecting.

Το To dsl μου γράφει πως είναι εντάξει ενώ μου εμφανίζει το internet_adsl πως δουλεύει κανονικά.

H forthnet δε δίνει κάποιο manual για τις αρχικές ρυθμίσεις του router και έχω φρικάρει. Δεν ξέρω πως να το δουλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην γραψε μας ποσο συγχρονιζει για να δουμε τι γινεται.για να δουμε κιολας αν εισαι vdsl η οχι.γιατι αν εισαι adsl τοτε στα connections υπαρχει adsl αλλιως ναι πας στο vdsl εικονιδιο.επισης δεν γινεται να λεει connecting .αμα δεν συνδεθει βγαζει καποιο μυνημα λαθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχρονίζει στα 17 mbit.

H forthnet μου λέει πως συγχρονίζει στα 50 ακριβώς.

Εγώ δεν το βλέπω πουθενά. Αφού κάνω reset το ρούτερ συνδέεται αυτόματα στο internet_adsl.

Τα άλλα 2 μένουν connecting. Αποσυνδέω το adsl και βάζω όνομα χρήστη και κωδικό στο internet_vdsl.

Αφού κάνει ότι κάνει, μου βγάζει μήνυμα λάθους concentrator not reachable.

Να σημειώσω πως από τότε που ενεργοποιήθηκε το vdsl,δεν έχω πιά τηλέφωνο.Πέθανε για κάποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχρονίζει στα 17 mbit.

H forthnet μου λέει πως συγχρονίζει στα 50 ακριβώς.

Εγώ δεν το βλέπω πουθενά. Αφού κάνω reset το ρούτερ συνδέεται αυτόματα στο internet_adsl.

Τα άλλα 2 μένουν connecting. Αποσυνδέω το adsl και βάζω όνομα χρήστη και κωδικό στο internet_vdsl.

Αφού κάνει ότι κάνει, μου βγάζει μήνυμα λάθους concentrator not reachable.

Να σημειώσω πως από τότε που ενεργοποιήθηκε το vdsl,δεν έχω πιά τηλέφωνο.Πέθανε για κάποιο λόγο.

παρτους τηλ και δωστο βλαβη και πες τους οτι δεν εχεις και τηλεφωνο.επισης κανε  copy paste τα χαρακτηριστικα της γραμμης.εκτος αν εχει γινει κανα μπερδεμα με τα ορια απο οτε κτλ.ξαναπαρτους τηλεφωνο.εφοσον δεν συγχρονιζεις vdsl αλλα adsl δεν θα μπει ποτε σαν vdsl>πεστους οτι εχδεις μπει με το adsl εικονιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επιβεβαιώνω μετά τις οδηγίες των παιδιών εδώ στο  forum το router ξεκλείδωσε και παίζει απροβλημάτιστα και σε wind vdsl με μια μικρή   αλλαγή στο vpi vci από 1102 σε 8/35.

Καμία σχέση όσο αναφορά στην απόκριση των σελίδων είναι πραγματικά σαν να έχω fast path και με καλύτερο wireless,επιτέλους ξαναγυρίζω στα αγαπημένα μου thomson :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι firmware φοραει το router σου? αν εχει 10αρι δεν χρειαζεται το wizard... το ξαναλέω 100 φορές γιατι φαίνεται οτι ο κόσμος ακόμα μπερδεύεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω μετά τις οδηγίες των παιδιών εδώ στο  forum το router ξεκλείδωσε και παίζει απροβλημάτιστα και σε wind vdsl με μια μικρή   αλλαγή στο vpi vci από 1102 σε 8/35.

Καμία σχέση όσο αναφορά στην απόκριση των σελίδων είναι πραγματικά σαν να έχω fast path και με καλύτερο wireless,επιτέλους ξαναγυρίζω στα αγαπημένα μου thomson :wub:

σε 835 οχι 8/35:p.δεν ειναι vpi vci.κατα τα αλλα το Thomsonaki (technicolor)Κανει τα θαυματα του.απο τα πιο ωραια σταθερα δωρεαν ρουτερ.απλα δεν ξερω αν η forthnet στο εχει χαρισει η στο δινει βαση συμβασης που σημαινει οτι καποια στιγμη τους το δινεις πισω.για τα 788 νομιζω οτι τα γυρνας τα 782 δεν ξερω τι γινετε.γραφει πανω το δελτιο.αν το παιρνουν πισω γραφει κατω οτι ο εεξοπλισμος ειναι στην κυριοτητα της forthnet και μετα την ληξη της συμβασης επιστρεφεται σε αυτην.

 

Το πήρα με το 8 και τώρα του έχω περάσει το 10,ναι το ξέρω για το wizard,ευχαριστώ!

απο που το περασες το 10?απο το leoforeia η το modem help κτλ.?

επισης αν στην καρτελλα wireless εχει επιλογη που λεει για να παιζει πιο χαμηλα το wireless οταν δεν χρησιμοποιεται κτλ(μουδιαφευγει ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ πως ακριβως το γραφει τοτε ξετσεκαρε το.ειναι πανω πανω συνηθως.στα 2-3 πρωτα κουτακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

835 σωστά,το αγόρασα από αγγελία εδώ στο insomnia,το firm το βρήκα από εδω ,για το wireless μάλλον εννοείς αυτό (Power Reduction Enabled) ναι ξετσεκαρισμένο το έχω.

Επίσης με βοήθησε πάρα πολύ,όσο αναφορά τις εντολές telnet,και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...