Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια

και αυτο νομιζω και εγω..κατι ειναι λαθος καπου...

 

Λοιπον... wizard http://192.168.10.254/cgi/wizard/?be=0&l0=-1&l1=-1 logi in με τα γνωστα cytauser.

 

Και εδω ειναι το προβλημα, υπαρχουν 3 επιλογες..(voice , routed PPP kai bridge) .και εγω πρεπει να διαλαξω Routed PPP?

 

Εχω VDSL της CYTA..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραία, για να δουλέψει αυτός ο wizard θα πρέπει να έχει μέσα στο ρουτερ ένα template που να έχει σωστές ρυθμίσεις για το ρουτερ.

 

Στην περίπτωση της forthnet δεν υπήρχε και άρα δεν δούλευε. το μόνο που μπορείς να κάνεις από εκεί αν θυμάμαι καλά είναι να δηλώσεις καινούριο username / κωδικό για administrator αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Υπάρχει και άλλος ένας wizard, του οποίου το site που τον έχει είναι πεσμένο εδώ και μέρες (ελπίζω να σηκωθεί κάποτε). Αυτόν τον τρέχεις από το PC σου και κάνεις reconfigure τις ρυθμίσεις του. Βρήκα μια παλιά έκδοση στο PC μου που λογικά θα δουλεύει.

 

Παράθεση από την διαδικασία για Forthnet που χρειάζεται όταν το ανοίξεις:

 

 

εκει θα διαλέξεις reconfigure device.

ουσιαστικά συνδέεται με το ρουτερ σου και σου αλλάζει το user.ini, με έναν τρόπο διαφορετικο του τελνετ, το MDAP. εκει θα διαλέξεις VDSL και PPOE via PTM. εκει θα σε ρωτήσει σε μια φάση για το VLAN ID του Internet, εγώ έβαλα 1102 που το βρήκα μέσα στο user.ini !!! και έπαιξε με την μία

 

Η διαφορά είναι ότι για Cyta από ότι κατάλαβα το VID είναι το 835. Το σημαντικό που πρέπει να ξέρεις για αυτήν την διαδικασία, είναι ότι είναι για παλιό firmware, οπότε και πολλές ρυθμίσεις θα λείπουν αν καταφέρει να σου δώσει ιντερνετ. (π.χ ipv6)..

 

υ.γ1 Αυτό που σου γράφει ο φίλος στο γειτονικό φορουμ είναι σε περίπτωση που βάλεις άλλο modem για να κάνει την σύνδεση με το internet, και χρησιμοποιήσεις το δικό σου σαν bridge πάνω σε αυτό το modem.

υ.γ2 Εναλλακτικά θα μπορούσες να βρεις ένα έτοιμο user.ini της Cyta με αλλαγμένο κωδικό, και να το φορτώσεις αφου τρέξεις τον πρώτο wizard του UI.

υ.γ3 Τώρα παρατήρησα ότι είχες ανοίξει το τοπικ για το admin pass της Forthnet, τώρα ανοίξες και για της Cyta... πρωτοπόρος πάντα! :P

υ.γ4 Όπως είπα και παραπάνω, θα μου ήταν σχετικά εύκολο να φτιάξω εναν καινούριο wizard, πιο light από αυτόν που σου έστειλα, και μετά να φτιάξουμε templates για κάθε εταιρία π.χ ένα για Forthnet, ένα για Cyta, κτλ. Αλλά αν δεν υπάρχει ζήτηση και δεν έχω κάποια βοήθεια σε αυτά (π.χ να μου στείλει κάποιος πολλά user.ini files), δεν πρόκειται να το προχωρήσω ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxa αλλα το τοπικ για το φορθνετ ειναι παλιο.

 

θα δοκιμασω το δικο σου wizard συμφωνα με τις οδηγιες σου.

 

Αν μπορω να βοηθησω με user.ini..για να γινει μια δουλεια..πες μου. Εγω δεν  ειμαι PC genius αλα αν καταφερω να μπω ως admin στο ρουτερ...

 

Δεν εχω  βρει user.ini της CYTA  διοτι το πρελλι χρησιμοποιει .cry file... Αλλαξαν προσφατα μοντελο/τυπο gia VDSL. Και μαλλον ημουν ατυχη που αλλαξα... αλα στακαραν οι πορτες στο αλλο ρουτερ(πιρελλι)..και μας δωσαν αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και παλι

Luciddream

 

Βρηκα αυτα σε ενα Germaniko site (εμαθα πολλλες γλωσσες   σημερα ιταλικα, Γερμανικα, Δανεζικα)

 

Σου κανει σε κατι ?

konfigs_TG788A1vn_r10255_AH.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω cyta και θα με ενδιεφερε να μπορω να πειραξω πραγματα μεσα στο router.π.χ το snr

 να πειράξεις το snr δεν γίνεται το έχουν αφαιρέσει εδώ και πολλά χρόνια σαν επιλογή απο τα technicolor.

 

 

οκεικ, εβαλα το δικο σου...δεν μπαινει  με cytauser....μαλλον 24 ωρες πανω στο θεμα (συν 2 μικρα παιδια) με εχουν λαλ λαλαλαλα  λαλαλισει το μυαλο

 

δεν έχω απαντήσει όλη μέρα γιατί το μεσημέρι τα έφτυσε η κάρτα γραφικών μου και έχω μείνει χωρίς pc...

το ότι γίνεται και ότι είναι και σχετικά εύκολο να φτιαχτεί wizard και templates δεν σημαίνει ότι μπορεί να γίνει και μέσα σε μια μέρα..

 

αν έβαλες το wizard που σου έστειλα έπρεπε πρώτα να τρέξεις τον πρώτο wizard που σε αφήνει να αλλάξεις τον κωδικό, και πάνω σε αυτό να τρέξεις τον 2ο wizard. δεν τα θυμάμαι και ακριβώς τα βήματα αλλα έτσι πρέπει να ειναι γιατι πρώτα πρέπει να φτιάξεις κωδικό που να δουλεύει. μετα μπαίνεις με τον κωδικό που έχεις δηλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!!!!!!!!δηλαδη τι μπορεις να πειραξεις στα technicolor LUCIDDREAM????καποιο καλο router εχεις να μου προτεινεις που να μπορω να πειραζω το snr αλλα να μην χασω την τηλεφωνια γιατι ειμαι στη cyta και μπαινουν και τα δυο πανω στο router????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 να πειράξεις το snr δεν γίνεται το έχουν αφαιρέσει εδώ και πολλά χρόνια σαν επιλογή απο τα technicolor.

 

 

 

δεν έχω απαντήσει όλη μέρα γιατί το μεσημέρι τα έφτυσε η κάρτα γραφικών μου και έχω μείνει χωρίς pc...

το ότι γίνεται και ότι είναι και σχετικά εύκολο να φτιαχτεί wizard και templates δεν σημαίνει ότι μπορεί να γίνει και μέσα σε μια μέρα..

 

αν έβαλες το wizard που σου έστειλα έπρεπε πρώτα να τρέξεις τον πρώτο wizard που σε αφήνει να αλλάξεις τον κωδικό, και πάνω σε αυτό να τρέξεις τον 2ο wizard. δεν τα θυμάμαι και ακριβώς τα βήματα αλλα έτσι πρέπει να ειναι γιατι πρώτα πρέπει να φτιάξεις κωδικό που να δουλεύει. μετα μπαίνεις με τον κωδικό που έχεις δηλώσει.

Καλημερα Ok Luciddream αυτο ηταν το επονμενο βημα να κανω αυτο που μου ειπες.. Ελπιζω οτι η καρτα σου απλα ηταν γεματοσκονηκαι οχι καμμενο. Αν εχει καπψει  βαρελλακι.. ειναι αλλο θεμα. Μπορεις να τα αλλαξεις ομος.

Δεσ τα ινι που ανεβασα οταν βορεσεις, να δεις αν σου κανουν  για κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!!!!!!!!δηλαδη τι μπορεις να πειραξεις στα technicolor LUCIDDREAM????καποιο καλο router εχεις να μου προτεινεις που να μπορω να πειραζω το snr αλλα να μην χασω την τηλεφωνια γιατι ειμαι στη cyta και μπαινουν και τα δυο πανω στο router????

 

δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, γιατί δεν έχω ασχοληθεί. πάντως σε αυτό δεν γίνεται.

Καλημερα Ok Luciddream αυτο ηταν το επονμενο βημα να κανω αυτο που μου ειπες..

 

και, έγινε τίποτα? ή ακόμα δεν σε αφήνει να μπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

επιτελους μπικα... :lol:

Ευχαριστω !!!!!!!!!!!!! 

Και μετα απο ενα κουβα καφε, βρηκα και το wizard σου στο  dropbox link που υπαρχει!!

 

Ακωμα σκαλιζω στο  config να βρουμε το  ICMP ping  για να βελπουμε το  ping  στο   game server μας....

 

και ως αφορα portforward στο router αυτο..μη κανετε ενα μαζικο new entry καντε ξεχωριστες για το καθε "πακετο" με πορτες.

και μετα στο  assign game/app to a device τα κανεις  ενα ενα.

Δεν τρακαρει κανενα πορτα ετσι. (στο μαζικο μου  εβαλε μυνημα οτι υπαρχει ιδη και δεν μπορεις)

 

Ενα μικρο guide:

1.  http://192.168.10.25...e=0&l0=-1&l1=-1
2.log in cytauser cytauser
3.επιλεγω bridge mode και προχωρω
4. φτιαχνω admin pass
4. καρεβασω ini
5. Κλεινω
6 Τρεχω το setup_wizard_r8_mh_v1.24
7,reconfigure device
8. VDSL και PPOE via PTM.
9. VID είναι το 835
στοιχεια συνδεσης αυτα  που εστειλε η εταιρεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ.... μετα απο 5 προσπαθειες στο user.ini να enable ICMP ECHO_REQUEST για να βλεπουμε ping  των παιχτων στο server μας... no luck..μηπως ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ που (στο καλο :devil: ) ειναι η ρυθμηση;

 

Αυτο απο τελνετ? [proto = icmp]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ.... μετα απο 5 προσπαθειες στο user.ini να enable ICMP ECHO_REQUEST για να βλεπουμε ping  των παιχτων στο server μας... no luck..μηπως ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ που (στο καλο :devil: ) ειναι η ρυθμηση;

 

Αυτο απο τελνετ? [proto = icmp]

 

δοκίμασε να κάνεις από τελνετ ένα 

:service system list name PING_RESPONDER expand enabled

 και γράψε τι σου επιστρέφει... αν και δεν ξέρω αν είναι αυτή η ρύθμιση, αλλά ας αρχίσουμε από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...