Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος που να γνωρίζει πως κάνω το forthnet Technicolor tg788vn να δουλέψει σε wind?

 

θα πρέπει να αλλάξεις το vlan id σε 835... δεν θυμάμαι αν θέλει και κάτι άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις τα βήματα;

θα πρέπει να κάνεις Login στο ρουτερ μέσα απο browser, να κατεβάσεις το user.ini πηγαίνοντας σε αυτό το url του ρουτερ σου, να αλλάξεις το vlan id από 1102 της Forthnet σε 835 μέσα στο user.ini, να ανεβάσεις πάλι το αρχείο μέσα απο τον browser από το ίδιο link, και λογικά θα παίξει... οι κωδικοί είναι παρακάτω

 

 

username: dsath

password: f!g*h!X0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Να σου πω τι ακριβώς εχω κανει μέχρι τωρα. Μπήκα στο λινκ και σετταρισα το ρουτερ με τους κωδικους wind & vci 8/35 (ετσι ηταν) pppoe ethernet μετα το περας της διαδικασίας μπήκα στο ρουτερ και διαπίστωσα οτι εντοπίζει broadband αλλα δεν εχω προσβαση στο δίκτυο.Επιση μου βγαζει επιλογες wan που τις δοκιμασα ολες αλλα τίποτα.Να τονίσω οτι αυτή την διαδικασία την έκανα πριν δω την τελευταία σου απάντηση. Το user.in που μπορώ να το βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω χωρις να δινω ορκο οτι το 788 εχει δυο συνδεσεις vdsl μεσα.και στις 2 αμα βαλεις στοιχεια δεν μπαινει απευθειας χωρις να πειραξεις κατι?νομιζω οτι η καθε συνδεση εχει διαφορετικο vlan id.η μια το 835 ενω η αλλη το 1102.προσπαθησε να κανεις connect Με την μια και αν δεν πετυχει δοκιμασε με την αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Να σου πω τι ακριβώς εχω κανει μέχρι τωρα. Μπήκα στο λινκ και σετταρισα το ρουτερ με τους κωδικους wind & vci 8/35 (ετσι ηταν) pppoe ethernet μετα το περας της διαδικασίας μπήκα στο ρουτερ και διαπίστωσα οτι εντοπίζει broadband αλλα δεν εχω προσβαση στο δίκτυο.Επιση μου βγαζει επιλογες wan που τις δοκιμασα ολες αλλα τίποτα.Να τονίσω οτι αυτή την διαδικασία την έκανα πριν δω την τελευταία σου απάντηση. Το user.in που μπορώ να το βρω;

το user.ini είναι στο τελευταίο λινκ μέσα στο link που σου έγραψα. Γράφει "Save or Restore Configuration". Το θέμα είναι ότι τώρα που το "σετάρισες" μάλλον χάλασες περισσότερα από ότι έφτιαξες. Τα templates που χρησιμοποιεί η επιλογή "Setup my Technicolor Gateway", δεν νομίζω ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Στην θέση σου θα δοκίμαζα να κάνω reset το ρούτερ απο το κουμπάκι που έχει πάνω, ώστε να πάρει τις αρχικές ρυθμίσεις. Έπειτα θα έκανα τα βήματα που σου έγραψα παραπάνω.

 

Τον κωδικό της Wind θα τον βάλεις αφού φτιάξεις το vlan id, μέσα απο το μενου που βρίσκεται εδώ: Για να το κάνεις θα διαλέξεις την σύνδεση που θες, θα πατήσεις Disconnect, θα βάλεις τον κωδικό της Wind, και πάλι reconnect. Σόρρυ που δεν τα έγραψα νωρίτερα αλλά ήμουν πολύ κουρασμένος από όλη την βδομάδα. Επίσης τα συγκεκριμένα τα έχουμε(έχω) γράψει άπειρες φορές στο γειτονικό φορουμ εδώ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τρέξω τον wizard ήταν έτσι όπως λες αλλά και πάλι δεν έκανε σύνδεση με τους κωδικούς της Wind. Τώρα έχει μόνο μια επιλογή και επίσης προστέθηκε καρτελα wan sensing.

Το απόγευμα που θα επιστρέψω σπίτι θα δοκιμάσω αυτό που γράφετε για αλλαγή στο user.ini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τρέξω τον wizard ήταν έτσι όπως λες αλλά και πάλι δεν έκανε σύνδεση με τους κωδικούς της Wind.

 

Κοιτάζοντας στο δικό μου user.ini απο Forthnet έχω δύο συνδέσεις, όπως έγραψε και ο poulinos η μία που λέγεται Internet_VDSL2 πρέπει να έχει το σωστό vlan id.

 

[ vlan_res.ini ]

add name=Data2 vid=835 brname=bridge addrule=disabled

add name=Data vid=1102 brname=bridge addrule=disabled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα να κάνω reset το ρουτερ και να βάλω τους κωδικούς στο vdsl2 χωρίς να κάνω κάτι άλλο;;

 

Μάλλον ναι... αν υποθέσουμε ότι μόνο αυτό λείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι τελικα χωρίς να κάνω τίποτα περαν του reset στο technicolor μόλις έβαλα τους κωδικους ολα οκ. Να πω σε ολους ευχαριστώ που δώσατε λύση στο πρόβλημα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ολα αυτα το ρουτερ δειχνει τα εξης

 

 

DSL Connection  
bull__md.gif Link Information
        spacer.gif Uptime: 0 days, 19:03:55 spacer.gif DSL Type: ITU-T G.993.2 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 8.829 / 44.556 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 6,4 / 17,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,2 / 18,4 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,4 spacer.gif System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ---- spacer.gif Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): - spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 607 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 444 / 969.271 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 0 / 2.407 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 0 / 24.526

ειμαι οκ η' χρειαζεται επιπλεον ρυθμισεις για καλυτερο streaming-iptv??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ολα αυτα το ρουτερ δειχνει τα εξης

 

 

DSL Connection  

bull__md.gif Link Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 19:03:55 spacer.gif DSL Type: ITU-T G.993.2 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 8.829 / 44.556 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 0 / 0 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 6,4 / 17,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,2 / 18,4 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,4 spacer.gif System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ---- spacer.gif Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): - spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 607 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 444 / 969.271 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 0 / 2.407 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 0 / 24.526

ειμαι οκ η' χρειαζεται επιπλεον ρυθμισεις για καλυτερο streaming-iptv??

 

για να παρεις τα μεγιστα της γραμμης διαβασε αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Κυριοι τελικα χωρίς να κάνω τίποτα περαν του reset στο technicolor μόλις έβαλα τους κωδικους ολα οκ. Να πω σε ολους ευχαριστώ που δώσατε λύση στο πρόβλημα μου.

 

αψογος.ολεεεε

Μάλλον ναι... αν υποθέσουμε ότι μόνο αυτό λείπει.

yes μονο αυτο χρειαζεται

Άρα να κάνω reset το ρουτερ και να βάλω τους κωδικούς στο vdsl2 χωρίς να κάνω κάτι άλλο;;

 

ναι το ενα connection ειναι για adsl το αλλο για vdsl forthnet και το αλλο για vdsl ειτε απο Kv ΟΤΕ ειτε για οποιονδηποτε παροχο παιζει 835.νομιζω οι περισσοτεροι ειναι 835 ετσι και αλλιως

Κοιτάζοντας στο δικό μου user.ini απο Forthnet έχω δύο συνδέσεις, όπως έγραψε και ο poulinos η μία που λέγεται Internet_VDSL2 πρέπει να έχει το σωστό vlan id.

 

[ vlan_res.ini ]

add name=Data2 vid=835 brname=bridge addrule=disabled

add name=Data vid=1102 brname=bridge addrule=disabled

καλα θυμομουν.εχουν βαλει 2 vlan id με σκοπο να μπορει να παιξει χωρις εξτρα ρυθμισεις και χωρις αλλαγη firmware κτλ και καποιος ο οποιος θα παρει vdsl απο το Kv.μελλοντικη χρηση δηλαδη.το ειχα δει σε καποιον για αυτο το ειπα που αλλαξε σε vdsl απο Kv και απλα αλλαζεις την συνδεση.αλλα και εγω στην αρχη ειχα την ιδια απορια.γιατι υπαρχουν 2 connections.

Σου κάνω paste μερικά απο το config. Σίγουρα θα παίξει αν κάνεις κάτι παρόμοιο στα σημεία που γράφει voip (αν δεν παίξει σου στέλνω το ini μήπως λείπουν και άλλα κομμάτια, αλλά μάλλον τα έχεις και εσύ στο 788)

Με μια γρήγορη ματιά πιστεύω φταίει ότι πρέπει να βάλεις το voice σε δικό του vlan (με το σωστό vid) και να γίνει bridge με τα άλλα (μάλλον)

 

απλα να ενημερωσω.εχω φτιαξει ολο το Pvc παιρνει δεκαρα παιρνει Dns Ολα κανονικα.ακομα δεν παιρνω Register θα λειπει καμια εντολη που θα του λεει να βγει απο το 8/36.δεν εχω προλαβει λογω δουλειας και εγω να το ψαξω παραπανω αλλα ειμαι κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...