Προς το περιεχόμενο

Λογοι για να αγορασει καποιος Nvidia καρτα γραφικων


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω γιατί νιώθεις πιεσμένος.. καλύτερα κοίτα στον περίγυρο σου .. εγώ είμαι πολύ προσεκτικός στο τι γράφω και δεν έχω πιέσει ποτέ και κανέναν να μοιραστεί το δικό μου κόλλημα.. ίσα ίσα έχω αποτρέψει..

Το αντικειμενικό που περιγράφεις είναι τόσο αντικειμενικό όσο και τα προηγούμενα χρόνια.. ωστόσο η ιστορία γράφεται αλλιώς όλα αυτά τα χρόνια..

Από την άλλη ναι με την κρίση και με το αγοραστικό κοινό που οι περισσότεροι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάρουν μια πραγματικά καλή κάρτα ακόμα και σε επίπεδο υλοποίησης όχι απαραίτητα επεξεργαστή,ότι ένα παιδί του είναι δύσκολο να δώσει 200-400 ευρώ απο το χαρτζιλίκι του (γιατί αυτός παίζει παιχνίδια προφανώς) το ποσοστό μπορεί να φτάσει και το 95% όπως τα φτηνά super market.. αυτό δεν σημαίνει ότι αγοράζεις τελικά όμως εφάμιλλη η ανώτερη ποιότητα τεχνογνωσία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Χωρις παραξήγηση , αλλα άνοιξες ένα θέμα που κατα 99% στο συγκεκριμένο φορουμ θα καταλήξει σε flame....

Ευχομαι όχι αλλα η ιστορια αλλα μας έχει διαδάξει!! 

Μπα τώρα πια της μόδας είναι τα apple flame wars. Απλά ο φίλος που άνοιξε το thread είναι νοσταλγός του παρελθόντος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί νιώθεις πιεσμένος.. καλύτερα κοίτα στον περίγυρο σου .. εγώ είμαι πολύ προσεκτικός στο τι γράφω και δεν έχω πιέσει ποτέ και κανέναν να μοιραστεί το δικό μου κόλλημα.. ίσα ίσα έχω αποτρέψει..

Το αντικειμενικό που περιγράφεις είναι τόσο αντικειμενικό όσο και τα προηγούμενα χρόνια.. ωστόσο η ιστορία γράφεται αλλιώς όλα αυτά τα χρόνια..

Από την άλλη ναι με την κρίση και με το αγοραστικό κοινό που οι περισσότεροι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάρουν μια πραγματικά καλή κάρτα ακόμα και σε επίπεδο υλοποίησης όχι απαραίτητα επεξεργαστή,ότι ένα παιδί του είναι δύσκολο να δώσει 200-400 ευρώ απο το χαρτζιλίκι του (γιατί αυτός παίζει παιχνίδια προφανώς) το ποσοστό μπορεί να φτάσει και το 95% όπως τα φτηνά super market.. αυτό δεν σημαίνει ότι αγοράζεις τελικά όμως εφάμιλλη η ανώτερη ποιότητα τεχνογνωσία..

 

Περα απο τα cuda cores και το ανούσιο physX που έχουμε ήδη πει σε ποιους αναφερονται θα ήθελα έτσι για την ιστορία να μου δώσεις επίσημα και εμπεριστατωμένα links για την τεχνολογική και κατασκευαστική ανωτεροτητα και ποιοτητα αντιστοιχα των καρτών της nv καθώς και νούμερα απόδοσης στα παιχνιδια (που κακα τα ψέματα ειναι και ο βασικότερος αν όχι ο μοναδικός λογος αγορας μια mid-high range καρτας) στο ιδιο price range. Μεχρι τότε  εγώ το μόνο που διαβάζω είναι ένα ανούσιο μπλα μπλα ενός δηλωμένου fanboy. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σύμπτωση.. και εγώ το ίδιο.. αν πρόσεξες που δεν πρόσεξες προφανώς είπα ότι γράφω μόνο για ότι εγώ δοκιμάζω (χονδρικά) και ότι για εμένα ο μόνος σωστός γνώμονας είναι το πως γράφεται η Ιστορία..με λίγα λόγια η ώριμη ματιά,και όχι η ενθουσιώδεις ματια που αν προσθέταμε και led τότε θα φτάναμε το 98% τώρα αν συμπίπτει με την δική μου άποψη και όχι την δική σου εσύ απλά θεώρησε το σύμπτωση,εθελοτυφλώντας πολλές φορές νιώθουμε καλύτερα για τα λάθη μας αλλά δεν πάμε παρακάτω..

Και για να τελειώνουμε.. κάποτε - εγώ θεωρώ από κάποια χρόνια που έχω στην πλάτη μου με τους υπολογιστές και περνώντας σε τακτά χρονικά διαστήματα και από τις δυο εταιρίες ότι οι nVidia είναι ανώτερης ποιότητας υποστήριξης,πρωτοπόρων τεχνολογιών,σταθερότητας, (ότι δέχεσαι τα cuda cores δεν σημαίνει ότι αφαιρούνται σωστά ?) και ότι αξίζουν με το παραπάνω την χρηματική διαφορά αν έχεις να την διαθέσεις..

Και επειδή ο TS ρώτησε προφανώς για την άποψη του καθενός γιατί (ηλίου φαεινότερο) τις μετρήσεις τις έχει επέτρεψε μου να έχω την δική μου.. και η ιστορία νομίζω να με δικαιώνει που έχω την GByte 560Ti 448 cores με 2 χρόνια ακόμα εγγύηση και όχι την Saphire 6870.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα τέθηκε ως εξής: "λόγοι για να αγοράσει κάποιος nvidia". Ε αυτός ο κάποιος έχει κάθε φορά διαφορετικές ανάγκες ρε παιδιά. Στην ερώτηση του gothmogr για το ποιά nvidia, θα έλεγα ότι η 660 είναι μια κάρτα που ρολάρει καλά σαν απόδοση τιμή.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο movie μόνο fanboy δεν είναι. Απλά είναι δηλωμένος θιασώτης της "ποιότητας" όπως την εννοεί αυτός. Με τον ορισμό που της δίνει διαφωνώ σε πολλά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Θυμάμαι κάποτε που είχε πάρει μια gigabyte 6870 όσο κόστιζε μια 6950. Οκ, επιλογές είναι αυτές, ότι ικανοποιεί τον καθένα. Αν δεν αναπαύεσαι τι να το κάνεις το  vfm και τις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο λογικό επιχείρημα απο το να ταιριάζει στην δικη μου λογική δεν υπάρχει.. Τωρα να ταιριάξει σε αλλου λογική φυσικά ειναι ενα ρίσκο..

@Adtakhs δεν αμφισβήτησα αυτο που ειπες και μου έβαλες το link για να το διαπιστώσω .. 

 

Εγώ το μόνο που είπα ήταν σε σχέση με την απόδοση/ κατανάλωση και πως η Nvidia κατάφερε να την κατεβάσει !

Δεν είπα αν αυτό είναι σωστό ή λάθος. Ούτε είπα να μην αγοράσει κάποιος !

 

Ετσι κι αλλιώς γούστα είναι αυτά και τις περισσότερες φορές αγοράζουμε από τον ίδιο από συνήθεια ! 

 

Η ζωή κύκλους κάνει !

 

Μια την πάτησε η ATI με το θηρίο 2900XT ...... που μόνο θεριό δεν ήταν...

Μετά την πάτησε η Nvidia με τις προβληματικές  G9X στα laptops και την 480 που ήταν καταβόθρα !

Και πάει λέγοντας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα τέθηκε ως εξής: "λόγοι για να αγοράσει κάποιος nvidia". Ε αυτός ο κάποιος έχει κάθε φορά διαφορετικές ανάγκες ρε παιδιά. Στην ερώτηση του gothmogr για το ποιά nvidia, θα έλεγα ότι η 660 είναι μια κάρτα που ρολάρει καλά σαν απόδοση τιμή.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο movie μόνο fanboy δεν είναι. Απλά είναι δηλωμένος θιασώτης της "ποιότητας" όπως την εννοεί αυτός. Με τον ορισμό που της δίνει διαφωνώ σε πολλά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Θυμάμαι κάποτε που είχε πάρει μια gigabyte 6870 όσο κόστιζε μια 6950. Οκ, επιλογές είναι αυτές, ότι ικανοποιεί τον καθένα. Αν δεν αναπαύεσαι τι να το κάνεις το  vfm και τις επιδόσεις.

Δεινο ένα πράγμα που διαφωνώ πολύ κάθετα (όχι μαζί σου) είναι ότι έναν υπολογιστή τον αγοράζεις σήμερα με τις σημερινές ανάγκες κ ζητούμενα και απαγορεύεται ν'αλλαξεις ματιά στα επόμενα 2-3 χρόνια.. Αυτό καθ'αυτο το γεγονός γεννάει πολλά προβλήματα και διαφωνίες και γι'αυτο εγώ επιμένω στα δική μου έμπνευσης όπως και εσύ "σωστά" λες ποιοτικά γιατί σου το επιτρέπουν αυτό και δεν σε εγκλωβίζουν στην τότε επιλογή σου.. για να γίνω και αντιληπτός (που δυσκολεύομαι τελευταία) γιατί σήμερα να μην παίζω farcry 3 και σε 2 χρόνια να κάνω μοντάζ εξίσου καλά ? για να γλιτώσω 40 ευρώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεινο ένα πράγμα που διαφωνώ πολύ κάθετα (όχι μαζί σου) είναι ότι έναν υπολογιστή τον αγοράζεις σήμερα με τις σημερινές ανάγκες κ ζητούμενα και απαγορεύεται ν'αλλαξεις ματιά στα επόμενα 2-3 χρόνια.. Αυτό καθ'αυτο το γεγονός γεννάει πολλά προβλήματα και διαφωνίες και γι'αυτο εγώ επιμένω στα δική μου έμπνευσης όπως και εσύ "σωστά" λες ποιοτικά γιατί σου το επιτρέπουν αυτό και δεν σε εγκλωβίζουν στην τότε επιλογή σου.. για να γίνω και αντιληπτός (που δυσκολεύομαι τελευταία) γιατί σήμερα να μην παίζω farcry 3 και σε 2 χρόνια να κάνω μοντάζ εξίσου καλά ? για να γλιτώσω 40 ευρώ ?

 

 

Ξερεις πολυ καλα και εσύ οπως και ολοι πως το να κρατήσει καποιος μια καρτα γραφικών 2-3 χρόνια είναι σχετικά απιθανο... και οι αναγκες των χρηστών στο 99% των περιπτώσεων δεν αλλαζουν τοσο δραστικα μεσα σε ένα 6μηνο ή χρόνο...

 

Απο εκει και πέρα η λογική σου έχει μια βάση αλλα για ένα πραγματικά απειροελαχιστο αριθμό χρηστών....

 

 Περιμένω ακομη να μου πεις τι περισσοτερο προσφέρει μια καρτα nv στο gaming το οποίο και αποτελει τον βασικότερο λογο αγοράς μια καρτας!

 

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι περα απο το hackintosh και τα cuda cores που απευθύνοντια σε ελαχιστους δεν έχεις αλλη βαση....

 

Και όχι, οποιοσδήποτε λογικός ανθρωπος και μέσος χρήστης δεν θα έδινε αυτά τα 40Ε παραπανω για κατι το οποίο κατα πασα πιθανοτητα δεν θα του χρειαστεί ποτέ ... η ακομη και να του χρειαστεί θα είναι σε τοσο ερασιτεχνικό επιπεδο που η ισχύς το σημερινών επεξεργαστών του φτάνει και του περισεύει.

 

Btw έτσι ενημερωτικά δεν είσαι ο μοναδικος με πολυετη πηρα στους υπολογιστες εδω μεσα .. εχουμε ξεμεινει μερικοι ακομη... οι υπολοιποι την καναν για αλλα φορουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγοι;

 

Μα ένας, το value for money. Εκτός και αν είσια κάποιο fanboy.

 

Τι στιγμή που οπως ειπωθηκε, η 7950 απ'εξω κοστίζεις 260ε, ΣΗΜΕΡΑ, δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

 

Πχ παλιότερα ειχα την 8800GT (οπως και χιλιάδες άλλοι) που ήταν καρτάρα για τα 200ε που κόστιζε. Προσωπικά θεωρώ πως καθε κάποια χρόνια, αλλάζει η πρωτοκαθεδρία και πάει λέγοντας.

Τώρα, αυτοί που δέρνονται για το καθε frame στο ταδε bench, πάντα θα υπάρχουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρο ότι διατυπώνω την δική μου άποψη και δεν διεκδικώ την ψήφο της πλειονότητας..

Αν δεν δώσεις τα 40 ευρώ τώρα είναι σαν να κάνεις χρήση πιστωτικής κάρτας θα χάσεις 50 στην μεταπώληση και θα δώσεις και τα 40 μετά αν θελήσεις το παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λογος πιστευω οτι καποιος πρπει να παρει nvidia για το 3d της γιατι εγω μια ατι 6990 και ειλικρινα δεν ξερω αν μπορω να την δουλεψω 3δ σε παιχνιδια η ταινιες

 

Ενας λογος πιστευω οτι καποιος πρπει να παρει nvidia για το 3d της γιατι εγω μια ατι 6990 και ειλικρινα δεν ξερω αν μπορω να την δουλεψω 3δ σε παιχνιδια η ταινιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 2 ειδή εταιριών, Αυτές που βλέπουν μπροστά και επενδύουν σε νέες τεχνολογίες με όλα τα ρίσκα και τις επιπτώσεις που αυτό συνεπάγεται, (GPGPU, Open CL, physx, cuda, SLI(μετά την αγορά της 3dfx και πολύ πριν κυκλοφορήσει αξιόλογη κάρτα ΑΤΙ)), και Αυτές που εκμεταλλεύονται τα κατορθώματα των άλλων και προσπαθούν να πάρουν μερίδιο από την πίτα χωρίς να ρισκάρουν ποτέ σε τίποτα και χωρίς να προσφέρουν καμία καινοτομία. Πείτε με fun boy πείτε με κολλημένο και ότι άλλο θέλετε, αλλά εγώ βλέπω ποιας εταιρείας τα προϊόντα  βελτιώνουν τις εμπειρίες μου και τον κόσμο της πληροφορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...