Προς το περιεχόμενο

Λογοι για να αγορασει καποιος Nvidia καρτα γραφικων


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είμαστε τόσο σίγουροι όλοι για την ανωτερότητα της nVidia ώστε όλοι μας σε κανονικού μπάτζετ μηχανήματα και σε επαγγελματικού επιπέδου σχεδόν δεν σκεφτόμαστε κάτι άλλο εκτός από αυτό το κακόμοιρο cuda.. το μόνο που μένει είναι και να το εξωτερικεύσουμε.

Γιατί ο επαγγελματίας απλά θέλει να δουλεύει 24/7x2.555 μέρες. το άλλο που καλούμαστε ν'αποφασισουμε ο καθ'ενας για τον εαυτό του είναι αν θέλουμε αυτό το ίδιο στο Pc μας πληρώνοντας κάτι παραπάνω.. Τόσο απλό είναι ..

Η ανάγκη της amd αρχίζει και τελειώνει αν θα την ενσωματώσει η Apple στα μηχανήματα της ώστε να πανηγυρίσει και να νιώσει αναβαθμισμένη.. Όπως και η ανάγκη του fanboy να δικαιολογήσει την δική του επιλογή.. Εγώ θα σας πω ότι οι συνειδητές αποφάσεις δεν θέλουν ούτε αιτιολογία ούτε δικαιολογία - δικαίωση σε ένα φορουμ,και να είσαστε περήφανοι για όποια επιλογή απο τις δυο κάνατε.. αλλιώς συμβαίνει αυτό που λέμε "καρφωνόμαστε" .. Εγώ έχω ζηλέψει δικαίως η αδίκως μοντέλα της Amd όπως η 5870 το μόνο που μένει είναι να παραδεχτείτε και εσείς το αντίστοιχο αν έχει συμβεί.. αν δεν έχει συμβεί αναρωτηθείτε άραγε το γιατί.. 

 

P.s  To ότι έφτασα μέχρι MSI PE 670 και γύρισα στην 560Ti και όχι στην 6870 η όποια άλλη αποκαλύπτει τον τρόπο που σκέφτομαι όσο αφορά τις κάρτες γραφικών κ τις ανάγκες μου.. αποκωδικοποιήστε το.

 

The end

 

Μαλιστα....  φτάσαμε σε σημείο να συγκρίνουμε της εναγκες ενός επαγγελματια με αυτές του μέσου χρήστη Gamer και να υπονοούμε ότι μια καρτα nv μπορει να δουλευει 24/7 365 ενώ μια καρτα amd για καποιο αγνωστό λόγο δεν μπορει επειδή δεν την προτιμουν οι επαγγελματίες..... και όλα αυτά τα ακυρα για να στηρίξουμε ακομη πιο ακυρα επιχειρήματα...

 

Εχει χαθεί καθε ιχνος λογικης σκέψης εδω μέσα.... και μονο απο το ταξιδάκι 6870 > 670 > 560Τι ενας λογικος ανθρωπος αντιλαμβανεται τον παραλογισμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ φτάσαμε να πούμε το κακόμοιρο cuda τα υπόλοιπα μας ενόχλησαν ? αφαιρούμε έτσι χαλαρά το 1/3 ίσως και περισσότερο από την κάρτα γραφικών απλά για να υπάρξει μια σύγκριση τι να λέμε τώρα ? και για ποιον παραλογισμό να μιλήσουμε ?

Όσο για το ταξιδάκι δεν το κατάλαβες καλά από τα συμφραζόμενα.. ήταν 6870 560ti 660 670 και επιστροφή στην 560Τι 448 cores.. αν το κάνεις μπορεί ν'ανακαλυψεις κ εσύ καινούριους κόσμους που από το παράθυρο της 5850 είναι ξεχασμένοι εξου προφανώς και τα γραφόμενα σου που βασίζονται Ω που αλλού στα εμισθα συγκριτικά.. και τα 3 frames διαφορά,που η γελοιότητα τους αποδείχτηκε περίτρανα σε μια κόντρα που υπήρξε πάλι προ καιρού και ανέβαζε ο καθένας τα δικά του..

Απλά είναι πραγματικά κρίμα άνθρωποι που ασχολούνται καιρό με το αντικείμενο και έχουν γνώσεις και έχουν διαθέσει χρόνο να είναι τόσο πολύ τυφλωμένοι ώστε να ακυρώνονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για το μόνο που απορώ είναι πως γίνεται κάποιος να είναι fanboy δηλαδή λάτρης μια εταιρίας. Όλοι μας αγαπάμε την τεχνολογία και  εγώ προσωπικά ασχολούμαι 15 χρόνια για αρκετές ώρες κάθε ημέρας. Ποτέ μου δεν πλακώθηκα ή φανατίστηκα γιατί το μόνο που κοιτούσα είναι τι με συμφέρει σαν καταναλωτή...

 

Αυτήν την εποχή η AMD έχει πάρει το κεφάλι. Σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες είναι και μπροστά σε επιδόσεις και με καλύτερες τιμές.

Αύριο μπορεί η Νvidia να είναι καλύτερη και να συμφέρουν πιο πολύ οι αγορές της

 

Το ίδιο συμβαίνει και με Intel - AMD , Windows - Osx , Asus - Gigabyte , Apple - Samsung και η λίστα συνεχίζεται στο άπειρο.

 

Το σημαντικό είναι να μάθεις να κρίνεις και να είσαι αντικειμενικός και σωστός στις κρίσεις σου. Και κυρίως να μην παθιάζεσαι με κολοσσούς που μόνο στόχο έχουν το υπερκέρδος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό,κλιθήκαμε από τον TS να πούμε "γιατι nVidia" και αυτό τουλάχιστον εγώ περιέγραψα και μάλιστα πολλάκις, αναλύοντας και γιατί κατά την γνώμη μου είναι και πιο συμφέρουσα.. εξου και η επιλογή μου..

Αυτοί που δεν έχουν nVidia και είναι και πολέμιοι.. πως είναι δυνατόν να θέλουν να απαντήσουν στο ίδιο ερώτημα .. και ποιος τους δίνει το δικαίωμα να προσπαθήσουν να αλλάξουν η αλλοιώσουν μια άποψη ?

Μονο ο φανατισμός τους και ο fanboy σμος τους προφανώς.. δεν υπάρχει άλλη απάντηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι πραγματικά κρίμα άνθρωποι που ασχολούνται καιρό με το αντικείμενο και έχουν γνώσεις και έχουν διαθέσει χρόνο να είναι τόσο πολύ τυφλωμένοι ώστε να ακυρώνονται..

 

Κριμα είναι καποιοι ανθρωποι να περιγράφουν τον ιδιο τους τον εαυτό και να μην το αντιλαμβάνονται....

 

Οσο για το ταξιδάκι που λες δεν πρόκειται ποτέ να το κανω ... ακομη και να μου περίσευαν τα χρήματα δεν θα τα πετούσα ποτε τόσο ασκοπα όσο εσύ... αλλα οι προτεραιότητες διαφέρουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο! 

 

Οσο για το αν είμαι fanboy ή όχι αφήνω αλλους να το κρίνουν μιας και εσύ εισαι τόσο κλεισμένος στο καβούκι σου και στις αποψεις σου που απλα δεν μπορεις. Λιγο παρατηρητικότητα να είχες θα είχες δεί ότι σε αυτους που το έχουν αναγκη έχω προτείνει παμπολες φορες nv... και τα έχω βάλει απειρες φορες με ατομα που πήγαιναν και προτείναν amd σε γραφιστες και έχω κράξει την amd απειρες φορές για διαφορα μικροπροβλήματα που παρουσιαζοντια κατα καιρούς με της καρτες τις ... 

 

Οταν καποιος είναι αποκλειστικά gamer δεν έχει απολύτως κανενα νόημα να παει σε nv ... τουλαχιστον έτσι όπως είναι διαμορφωμένη η κατασταση βαση των επιδόσεων και των τίμων τώρα. (καλιστα εννοειται αυτο  μπορεί να αλλαξει στο μέλλον)  

 

Αυτοί που δεν έχουν nVidia και είναι και πολέμιοι.. 

 

 

Μην είσια και τοσο σιγουρος ότι δεν εχουμε!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι απαντάς σε μια πρόταση μου μόνο αποδεικνύει το αυταπόδεικτο και επειδή είναι δημόσιος ο διάλογος όλοι κρινόμαστε..

Γι'αυτο γουστάρω κάποιον δεν λέω όνομα (αυτονόητο) που έχει ολόφρεσκη καυτή θα έλεγα 7950 και δεν συμμετέχει στην συζήτηση δεν παθιάζεται γιατί έχει καταλάβει ότι αν θέλεις να σέβονται τις απόψεις σου πρέπει πρώτα να μάθεις να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων.. Το παράδειγμα είναι ένα ξεκάθαρο και πρόσφατο ( το είχα μαντέψει κιόλας και το είχαμε συζητήσει μάλιστα του είχα πει "πούλα όσο προλαβαίνεις") δείτε τις περσινές 6870 που βρίσκονται σήμερα και τις 560Τι επίσης.. παρ'ολα αυτά τα ίδια ακούγαμε και πέρσι.. και αν αυτό δεν ήταν συμφέρουσα αγορά τότε πιο είναι ? το ίδιο ακριβώς θα συμβεί και του χρόνου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριακο, έκανες πριν ένα τραβηγμένο κατά τη γνώμη μου ποστ που σήκωνε πολλές ερμηνίες. Ε, το είδε ο gothmog και αρπάχτηκε, τι να κάνουμε, έχει και αυτός τα κουσούρια του. Αν και με την ουσία των μηνυμάτων του στο συγκεκριμένο νήμα συμφωνώ.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου ότι το θέμα δεν είναι ποτέ εντελώς απλό, δλδ ξερά fps, αλλά αν δεις τα ποστ του gothmo βάζει και αυτός παραμέτρους.

 

Εξήγησε λίγο αυτό που λες για τις 6870 και 560ti. Για μεταπωλητική αξία μιλάς? Αν ναι, δεν έχουν καμια διαφορά. Κανα 30αρι και αν έχουν όση ήταν δλδ και η διαφορά (μεγαλύτερη ήταν βασικά) στην τιμή αγοράς τους.

 

Η αλήθεια είναι ότι το ίδιο το θέμα δεν βοηθαέι την κουβέντα. Χωρίς να προσάπτω κάτι στον TS πέρα από γνήσιο εκτιμώ ενθουσιασμό.

 

 

 

ΥΓ. Δεν πουλήθηκε η 6870, χαρίστηκε και θα χρησιμοποιηθεί σε ένα μινι review που θα κάνω για το θέμα του bottleneck. Συμμετέχοντες από cpu οι athlon x3, q6600, celeron G540, i5 2500, E8500 και από κάρτες η 6870, η 7770, η 7950 και η 9800GX2!!!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι απαντάς σε μια πρόταση μου μόνο αποδεικνύει το αυταπόδεικτο και επειδή είναι δημόσιος ο διάλογος όλοι κρινόμαστε..

Γι'αυτο γουστάρω κάποιον δεν λέω όνομα (αυτονόητο) που έχει ολόφρεσκη καυτή θα έλεγα 7950 και δεν συμμετέχει στην συζήτηση δεν παθιάζεται γιατί έχει καταλάβει ότι αν θέλεις να σέβονται τις απόψεις σου πρέπει πρώτα να μάθεις να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων.. Το παράδειγμα είναι ένα ξεκάθαρο και πρόσφατο ( το είχα μαντέψει κιόλας και το είχαμε συζητήσει μάλιστα του είχα πει "πούλα όσο προλαβαίνεις") δείτε τις περσινές 6870 που βρίσκονται σήμερα και τις 560Τι επίσης.. παρ'ολα αυτά τα ίδια ακούγαμε και πέρσι.. και αν αυτό δεν ήταν συμφέρουσα αγορά τότε πιο είναι ? το ίδιο ακριβώς θα συμβεί και του χρόνου..

Τις αποψεις των αλλων θα τις σεβαστώ μόνο όταν έχουν αντικειμενικα επιχειρήματα για να τις στηρίξουν ... αμα βασίζονται σε αρλούμπες τότε θα τους πηγαίνω κόντρα μέχρι αηδίας και ας κριθω αρνητικά, ποσώς με ενδιαφέρει ... αυτοι που ξερουν πραγματικά 5 πραγματα έχουν ματια βλέπουν...

 

Οσο για το κυριο που αναφέρεις , που τυχαίνει να τον συμπαθώ και εγώ αρκετα... μεχρι πριν λίγο καιρο τραβούσε τα ιδια κολλήματα με εσενα αλλα τουλάχιστον σε καποια φάση ξεκόλλησε και αποφάσισε να ανοιξει τα ματια του και να δει τα πραγματα λίγο πιο αντικειμενικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριακο, έκανες πριν ένα τραβηγμένο κατά τη γνώμη μου ποστ που σήκωνε πολλές ερμηνίες. Ε, το είδε ο gothmog και αρπάχτηκε, τι να κάνουμε, έχει και αυτός τα κουσούρια του. Αν και με την ουσία των μηνυμάτων του στο συγκεκριμένο νήμα συμφωνώ.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου ότι το θέμα δεν είναι ποτέ εντελώς απλό, δλδ ξερά fps, αλλά αν δεις τα ποστ του gothmo βάζει και αυτός παραμέτρους.

 

Εξήγησε λίγο αυτό που λες για τις 6870 και 560ti. Για μεταπωλητική αξία μιλάς? Αν ναι, δεν έχουν καμια διαφορά. Κανα 30αρι και αν έχουν όση ήταν δλδ και η διαφορά (μεγαλύτερη ήταν βασικά) στην τιμή αγοράς τους.

 

Η αλήθεια είναι ότι το ίδιο το θέμα δεν βοηθαέι την κουβέντα. Χωρίς να προσάπτω κάτι στον TS πέρα από γνήσιο εκτιμώ ενθουσιασμό.

 

 

 

ΥΓ. Δεν πουλήθηκε η 6870, χαρίστηκε και θα χρησιμοποιηθεί σε ένα μινι review που θα κάνω για το θέμα του bottleneck. Συμμετέχοντες από cpu οι athlon x3, q6600, celeron G540, i5 2500, E8500 και από κάρτες η 6870, η 7770, η 7950 και η 9800GX2!!!

 

 

Την διαφορά στην τιμή την βρίσκω λίγο μεγαλύτερη εγώ αλλά εκεί παίζουν ρόλο και οι υλοποιήσεις..

Το κακό είναι ότι οι 6870 ( αδίκως κατ'εμε ) πουλιούνται σωρηδόν και έχουν πάρει την κατιούσα στην συνείδηση του αγοραστικού κοινού ενώ οι 560Τι κατ'αρχην δεν υπάρχουν,όταν υπάρξουν εξαφανίζονται και παραμένουν στην συνείδηση του κόσμου αξιοπρεπέστατες.. όπως και η πολύ πετυχημένη 5870.. Όλο αυτό αν το μεταφράσεις γιατί συμβαίνει δίνει ακριβώς το αποτέλεσμα που εγώ περιγράφω από σήμερα το πρωί.. Αλλά αυτό  αν θέλεις είναι και μια εκτίμηση που έχει άλλη βαρύτητα δεν είναι άποψη "γιατι nVidia" που και αυτή έχω αναλύσει από σήμερα το πρωί..  και δικαιούται να έχει ο καθένας μας που έχει κάνει αυτή την επιλογή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "συνείδηση του κόσμου" για μία κάρτα πώς επηρεάζει την ίδια την κάρτα? Δεν θα κατέβει στις εκλογές ρε συ :)

 

Κατά τα άλλα μεταφέρεις γενικά με την nvidia το προσωπικό σου βίωμα και καλά κάνεις. Το παν είναι όσο γίνεται να υπάρχει ανάπαυση. Ελα που δε γίνεται όμως... 40 φουρφούρια είχα και πήγα και πήρα κάτι corsair που κάνει 15 ευρώ το ένα, τι να λέμε.. Άμα καείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διαφορά στην τιμή την βρίσκω λίγο μεγαλύτερη εγώ αλλά εκεί παίζουν ρόλο και οι υλοποιήσεις..

Το κακό είναι ότι οι 6870 ( αδίκως κατ'εμε ) πουλιούνται σωρηδόν και έχουν πάρει την κατιούσα στην συνείδηση του αγοραστικού κοινού ενώ οι 560Τι κατ'αρχην δεν υπάρχουν,όταν υπάρξουν εξαφανίζονται και παραμένουν στην συνείδηση του κόσμου αξιοπρεπέστατες.. όπως και η πολύ πετυχημένη 5870.. Όλο αυτό αν το μεταφράσεις γιατί συμβαίνει δίνει ακριβώς το αποτέλεσμα που εγώ περιγράφω από σήμερα το πρωί.. Αλλά αυτό  αν θέλεις είναι και μια εκτίμηση που έχει άλλη βαρύτητα δεν είναι άποψη "γιατι nVidia" που και αυτή έχω αναλύσει από σήμερα το πρωί..  και δικαιούται να έχει ο καθένας μας που έχει κάνει αυτή την επιλογή..

 

 

Το αδιαμφισβήτητο γεγονος ότι οι 6870 πουλησαν πολυ περισσοτερο απο τις 560 με φυσικό  αποτελεσμα να ισχύει και στην αγορα μεταχειρισμένων ο βασικότατος νομος της ζητησης και της προσφοράς το λαμβανουμε πουθενα υποψήν η μπα?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "συνείδηση του κόσμου" για μία κάρτα πώς επηρεάζει την ίδια την κάρτα? Δεν θα κατέβει στις εκλογές ρε συ :)

 

Κατά τα άλλα μεταφέρεις γενικά με την nvidia το προσωπικό σου βίωμα και καλά κάνεις. Το παν είναι όσο γίνεται να υπάρχει ανάπαυση. Ελα που δε γίνεται όμως... 40 φουρφούρια είχα και πήγα και πήρα κάτι corsair που κάνει 15 ευρώ το ένα, τι να λέμε.. Άμα καείς..

Η συνείδηση του κόσμου βρε έχει να κάνει με την πράξη "επί του πρακτέου" που λέμε αν δικαιώθηκε τελικά η Amd με την υλοποίηση της με τις επιδόσεις της με τα προβλήματα της κλπ.. Νομίζω ότι αυτή είναι και η μόνη όσο το δυνατόν αντικειμενικότερη κρίση..

 

Εγώ φίλε έχω τοσο ανάπαυση.. που σκέφτομαι να στήσω άλλο ένα αυτή την φορά μόνο με Intel HD 4000 όμως ! lool μπας και γλιτώσω δηλαδή.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πες. Οκ κατάλαβα. Η ανταγωνιστική κάρτα της 6870 πάντως ήταν η 560 τιμολογιακά και όχι η 560ti.  Τον Νοέμβριο του 11 η 6870 ξεκινούσε από τα 170 ευρώ, η 560 από τα 180 και η 560ti από τα 250.

 

Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την 6870 μου πάντως, αλλά δεν διάβασα και πολλα προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...