Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες που μιλησα παντως μαζι τους ειχαν κομματια.

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο και στα 2 καταστήματα γιατι ενδιαφέρονταν ένας φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εβαλα εναν samsung ssd 840 128GB με 100€ και το μηχανημα μεταμορφωθηκε!!!

Τωρα πια ειναι απιστευτο εργαλειο που μπορεις να κανεις ανετα και ταχυτατα δουλεια.

 

Του εχω βαλει και μια corsair 4GB Ram 1333MHz με 20€ και εχει συνολο 8GB Ram.

 

Ο ssd ειναι που αλλαξε τελειως την αποκρισιμότητα του laptop , γιατι ο μαμισιος εκτος οτι ηταν αργος στις 5400rpm, ηταν και thin model(λεπτυτερος -7mm- και ελαφρυτερος απο τους συνηθισμενους 2.5" που ειναι 9mm ) που ειναι ακομα πιο αργοι.

φιλε χαχα για κοιταξε σε παρακαλω με την τοποθετηση της εξτρα μνημης 4 γκιγκαμπαιτ μηπως αλλαξε η μνημη της καρτας γραφικων απο 128 μεγκαμπαιτ μηπως ανεβηκε ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και απο που πηρες τη μνημη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε χαχα για κοιταξε σε παρακαλω με την τοποθετηση της εξτρα μνημης 4 γκιγκαμπαιτ μηπως αλλαξε η μνημη της καρτας γραφικων απο 128 μεγκαμπαιτ μηπως ανεβηκε ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και απο που πηρες τη μνημη ?

Απο το topsystems πηρα την μνημη.

 

7.84 GB usable για την ram που εχω, οποτε μαλλον δεν πηρε παραπανω η gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ ένα απο Makro Κηφισού σήμερα. Το serial ξεκινά απο LRV και για καλή μου τύχη και το δικό μου είναι με το καλό panel.

PANEL LGD 15.6 HD+

Ευχαριστούμε πολύ κατ αρχάς τον TS για το ανέβασμα της προσφοράς του συγκεκριμένου laptop και κατα δεύτερον αυτόν που ενημέρωσε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο πωλείται και απο τα Makro.

Έχοντας ήδη άλλο ένα lenovo επαγγελματικής σειράς, σκυλί μαύρο (R400), μπορώ να πώ ότι η συγκεκριμένη προσφορά παίζει να είναι απο τις καλύτερες που ανέβηκαν εδώ και καιρό (καταραμένη κρίση,,,)

Όποιος μπορεί να διαθέσει την σήμερον 290 ευρώ, ενώ ταυτόχρονα ήταν υπό σκέψη αγοράς notebook, τρέχει όσο ακόμα υπάρχει απόθεμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το LRV μην το έχετε για σίγουρο.Τσέκαρα το μεσημέρι 4 serial για φίλο που ήθελε να το πάρει,τα 2 ήταν LRV και είχαν την απλή οθόνη και τα άλλα 2 ήταν LRX και είχαν την καλή.Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι η σελίδα που έδωσε νωρίτερα ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα προχτες ενα LRV κι ενα LRX απο Μακρο Κηφισσου . Και τα 2 εχουν την απλη. Παντως δε με χαλαει, συγκριτικα με το compaq που ειχαν περσυ το cq57 ειναι πολυ καλυτερο, και αναβαθμιζεται πολυ ευκολα. Μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις ποιος ηταν ο ασπρομαλλης που ετρεχε πριν απο μενα για να παρει 3 λενοβο στο μακρο κηφισσου?  :-( ακουγα τις πωλητριες να λενε ωχ παλι τελειωσανε (τα λαπτοπ) ειχαν μεινει μονο 2 .. τωρα μονο 1.  B)

 

LRV me HD+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους αναρωτιούνται γιατί ο επεξεργαστής τους υποχρονίζεται στα 0.8Ghz όταν δεν είναι κουμπωμένη η μπαταρία η εξήγηση είναι εδώ:

http://forums.lenovo.com/t5/X-Series-ThinkPad-Laptops/ThinkPad-CPU-runs-at-reduced-maximum-clock-speed-with-no-battery/ta-p/545661

 

Με λίγα λόγια η Lenovo μέσω του BIOS,  υποχρονίζει προληπτικά τον επεξεργαστή σε όλα τα μοντέλα με 65αρι τροφοδοτικό, όταν αυτά συνδέονται απευθείας στο ρεύμα χωρίς την μπαταρία να είναι εγκατεστημένη. Έχει κάποια λογική η ενέργεια αυτή, αλλά για το μοντέλο μας θεωρώ υπερβολικό το σενάριο αυτό. Για όσους παρόλο αυτά θέλουν να δουλεύουν το laptop τους χωρίς την μπαταρία επάνω, θα πρέπει να προμηθευτούν ένα 90αρι τροφοδοτικό. (γενικά όλα τα εξαρτήματα της Lenovo είναι πολύ φτηνά από το εξωτερικό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διπλα-διπλα 2 ιδια l520 με 1600x900 και win 8 . Στο ενα εχω ssd και στο αλλο τον μαμσιο δισκο.

Πραγματικα ειναι σχεδον κουραστικο το ποσο αργο ειναι αυτο με το μαμισιο.

 

Βαλτε ssd επειγοντως, πριν καν βαλετε ram. Η ram μπαινει ευκολα και αργοτερα.

Ενας ssd κοστιζει περι τα 90€ και μπορειται να πουλησετε προς κανα 30€ τον μαμισιο.

Με 60€ θα εχετε πραγματικα αλλο μηχανημα. Με την ram δυσκολα θα δειτε διαφορα σε καθημερινες εργασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) οταν το power plan στις ρυθμισεις της μπαταριας ειναι στην ρυθμιση power saver υποχρονιζεται ο επεξεργαστης  και δεν φτανει ποτε τα 2.2 ghz με την μπαταρια  πανω

 

2) οταν το power plan στις ρυθμισεις της μπαταριας ειναι στην ρυθμιση balanced ο επεξεργαστης δεν υποχρονιζεται και τρεχει με 2.2 ghz  οταν απαιτηθει

 χωρις την μπαταρια πανω

 εχει και ρυθμιση αν θυμαμαι καλα high performance αλλα στα τεστ μου εβγαλε τα ιδια αποτελεσματα\

 

στην 1η περιπτωση το windows experience index μου εδωσε 3,3 επαθα ενα ψιλοεγκεφαλικο μεχρι να καταλαβω 

και στο super pi 1M  μου εδωσε 52 sec

 

στην 2η περιπτωση  το windows experience index μου εδωσε 6,1 οποτε στανιαρα  και το super pi 1M  μου εδωσε 18 sec

 

εγω την μπαταρια την εχω εξω για να μην χανει κυκλους φορτισης τουλαχιστον φετος το καλοκαιρι την θελω καινουρια

 

ο επεξεργαστης υποχρονιζεται σε ολες της περιπτωσεις οταν δεν υπαρχει φορτος εργασιας και οταν δοθει παραπανω δουλεια στην μια περιπτωση δουλευει χαλαρα στο 1 με 1,5 ghz ενω στην αλλα περιπτωση τα δινει ολα

 

οταν το αφηνω να κατεβαζει το εχω στο χαλαρο αλλα και οταν σερφαρω η βλεπω βιντεο στο youtube ακομα και σε HD τρεχει μια χαρουλα δεν καταλαβαινω διαφορα 

διαφορα βλεπω μονο οταν τρεχω καποιο bench 

 

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΗΤΕ  με τις ρυθμισεις 

 

 

Εχω διπλα-διπλα 2 ιδια l520 με 1600x900 και win 8 . Στο ενα εχω ssd και στο αλλο τον μαμσιο δισκο.

Πραγματικα ειναι σχεδον κουραστικο το ποσο αργο ειναι αυτο με το μαμισιο.

 

Βαλτε ssd επειγοντως, πριν καν βαλετε ram. Η ram μπαινει ευκολα και αργοτερα.

Ενας ssd κοστιζει περι τα 90€ και μπορειται να πουλησετε προς κανα 30€ τον μαμισιο.

Με 60€ θα εχετε πραγματικα αλλο μηχανημα. Με την ram δυσκολα θα δειτε διαφορα σε καθημερινες εργασιες.

 

 

 

Ερωτηση ......   εαν χρειαστει να παει στην ανιπροσωπια με την εγγυηση γιατι επαθε κατι (που δεν το βλεπω) δεν πρεπει να ειναι ολα στη θεση τους  ?

ριξε βιντεο στο youtube με εκκινηση τερματισμο και ανοιγμα πολλων προγραμματων ταυτοχρονα να δουμε τι πηραμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΗΤΕ  με τις ρυθμισεις 

 

Είσαι σίγουρος γι'αυτο που λες? Γιατί μου φαίνεται περίεργο εως αδύνατο το Power plan να "υπερέχει" του BIOS.

Για βγάλε την μπαταρία...συνδεσε στο ρέυμα και ξανακάνε το τεστ...όχι απλά windows experience index...χρησιμοποίησε κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει real time την συχνότητα του επεξεργαστή (π.χ. coretemp)

 

Ποιός bios έχεις? Χρησιμοποιείς το κανονικό τροφοδοτικό ή μεγαλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας προτεινα να μη βγαλετε ποτε την μπαταρια απο πανω.

και ενας χρονος να περασει απο τη στιγμη που θα το εχετε πανω στο ρευμα η μπαταρια δε θα κανει κανενα κυκλο και η αποδοση της θα πεσει οπως κάθε μπαταριας βαρια 5%

Εχουν περασει πολλα lenovo απο τα χερια μου και τωρα σας γραφω απο το αγαπημενο μου R400 που υστερα απο 4 χρονια και 60 κυκλους ολους και ολους αντεχει σχεδον 5 ωρες στο battery save και ανεβασμενη φωτεινοτητα στα 6.

Οταν το πηρα φοραγε vista οποτε δεν ξερω αν πρεπει να τα συγκρινω.

Μη τη βγαζετε λοιπον απο μενα και δε θα παθει τπτ, εν αντιθεση με καμια αποτομη ταση που μπορει να το σκοτωσει.

 

Η αλλαγη δισκου δε χαλαει την εγγυηση, ουτε η αλλαγη ram. και πιστεψε με αχρειαστη να είναι αν ερθει η κακια η ωρα δε θα σας στεναχωρησει η lenovo με την παροχη υπηρεσιων της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...