Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να απαντήσω και στους δύο ταυτόχρονα,

και η 3η φωτογραφία δεν είναι λιγότερο παραπλανητική, μια που δεν μου φτιάχνει το νόημα.

 

Μιά που η τάση είναι γι' αυτό που πρότεινε ο iceman, για να γίνει πακέτο παραγγελία με το enclosure,

BigBlack έχεις την καλοσύνη να βαθμολογήσεις τα 2 σε ποσοστό επί τις % ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα δοκιμάσω με τις ίδιες ρυθμίσεις (περίπου) δηλαδή max performance, συντήρηση μπαταρίας 40-50%, φορτιστή ταξιδιού για να δω μήπως υπάρχει κάτι γενικότερο που παίζει, μιας κι εγώ win7X64 έχω επάνω.

 

Στο μεταξύ βάλε αν θέλεις πάλι τις ίδιες ρυθμίσεις κι εσύ και φορτιστή ταξιδιού να δούμε αν το ξανακάνει σ'εσένα. Αν δεν το ξανακάνει, όλα καλά, γέρνουμε προς το glitch. Αν το ξανακάνει, βάλε τον μικρό φορτιστή να ελέγξεις την πιθανότητα να φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω με τις ίδιες ρυθμίσεις (περίπου) δηλαδή max performance, συντήρηση μπαταρίας 40-50%, φορτιστή ταξιδιού για να δω μήπως υπάρχει κάτι γενικότερο που παίζει, μιας κι εγώ win7X64 έχω επάνω.

 

Στο μεταξύ βάλε αν θέλεις πάλι τις ίδιες ρυθμίσεις κι εσύ και φορτιστή ταξιδιού να δούμε αν το ξανακάνει σ'εσένα. Αν δεν το ξανακάνει, όλα καλά, γέρνουμε προς το glitch. Αν το ξανακάνει, βάλε τον μικρό φορτιστή να ελέγξεις την πιθανότητα να φταίει αυτό.

Ασε ακόμα γιατί ίσως το θέμα να ήταν με τα υπόλοιπα πειράγματα που είχα κάνει στη ρύθμιση.

Τώρα το γύρισα στα default της max performance να δούμε τι παίζει και αφού κάνω ένα κύκλο φόρτισης - εκφόρτισης θα ξαναβάλω το battery maintenance να δω και με αυτό τι γίνεται..

 

Με την ευκαιρία με τον δίσκο στο caddy πόσο περισσότερο να αυξάνεται η θερμοκρασία του συστήματος; 

Επιπλέον τις διαφορετικές ενδείξεις για το πόση ώρα απομένει και τις αυξομειώσεις στην τιμή αυτή τις βρίσκεις φυσιολογικές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω και στους δύο ταυτόχρονα,

και η 3η φωτογραφία δεν είναι λιγότερο παραπλανητική, μια που δεν μου φτιάχνει το νόημα.

 

Μιά που η τάση είναι γι' αυτό που πρότεινε ο iceman, για να γίνει πακέτο παραγγελία με το enclosure,

BigBlack έχεις την καλοσύνη να βαθμολογήσεις τα 2 σε ποσοστό επί τις % ;

Αν προσέξεις την τρίτη φωτογραφία, φαίνεται στην αριστερή γωνία οτι υπάρχει κενό μεταξύ caddy και bezel, οτι δηλαδή δεν είναι ένα ενιαίο πλαίσιο που περιβάλλει το caddy αλλά ξεχωριστό bezel μπροστά.

 

Όταν λες να βαθμολογήσω τα δύο, εννοείς και το enclosure του dvd; Γιατί αυτό δεν το έχω πάρει. Το caddy είναι στάνταρ ποιότητα, όπως περίπου αυτά που έχω για παλιότερα thinkpad. 5-6 χρόνια βάλε βγάλε και δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτα, ούτε έχουν προκαλέσει ζημιά στα λάπτοπ.. Θα το βαθμολογούσα στο 90% εκείνων, κυρίως λόγω φινιρίσματος, αλλά κι επειδή όπως ξαναείπα πιό πριν, είχα βρει και λίγο καλύτερο σε φινίρισμα και ακαμψία. Αν είναι και το enclosure παρόμοιο με το caddy θα είναι μιά χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε ακόμα γιατί ίσως το θέμα να ήταν με τα υπόλοιπα πειράγματα που είχα κάνει στη ρύθμιση.

Τώρα το γύρισα στα default της max performance να δούμε τι παίζει και αφού κάνω ένα κύκλο φόρτισης - εκφόρτισης θα ξαναβάλω το battery maintenance να δω και με αυτό τι γίνεται..

 

Με την ευκαιρία με τον δίσκο στο caddy πόσο περισσότερο να αυξάνεται η θερμοκρασία του συστήματος; 

Επιπλέον τις διαφορετικές ενδείξεις για το πόση ώρα απομένει και τις αυξομειώσεις στην τιμή αυτή τις βρίσκεις φυσιολογικές; 

Οκ, δε μου κάνει κόπο έτσι κι αλλιώς αφού μου κίνησες την περιέργεια.

 

Για τη θερμοκρασία με τον δίσκο επάνω, εξαρτάται φυσικά κι από τον τύπο του δίσκου και τον φόρτο του. Αν πάρω την εμπειρία από άλλα Thinkpad (και ίσως να μην πρέπει να βασιστούμε πλήρως εκεί) δεν θα είναι καμμιά σημαντική αλλαγή, οριακή ίσως αφού έτσι κι αλλιώς έναν δίσκο θα τον είχες επάνω από τη μαμά του, απλώς θα ήταν σε λίγο διαφορετική θέση. Δες αν νιώθεις οποιαδήποτε άνοδο θερμοκρασίας στη δεξιά μεριά του πληκτρολογίου, αν κι εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα με τον 500άρη WD Black που έβαλα για φίλο, παρόλο που του τον γέμισα μουσική και ταινίες και δούλευε κάμποση ώρα συνέχεια.

 

Οι διαφορετικές ενδείξεις μπαταρίας νομίζω εντάσσονται στο ίδιο πλαίσιο με τις ενδείξεις της οθόνης, με την ίδια πιθανή αιτιολογία. Δες αν στο επαναλάβει και αν έχεις όρεξη πες μου τις λεπτομερείς ρυθμίσεις του power plan για να κάνουμε σύγκριση συμπεριφοράς.

 

Α, οκ. Όπως είπα 90% το πρώτο, 80 το δεύτερο εκτός αν σου αρέσει το led, οπότε ισοψηφούν! Η εγγύηση δεν παραβιάζεται με δίσκους και μνήμες και αξεσουάρ, φτάνει να μη βάλεις χέρι στα σωθικά. Φυσικά αν τύχει κάτι και χρειαστείς service, το γυρνάς όπως ήταν για να μη δώσεις λαβή για μουρμούρες και δικαιολογίες. Έχω πάει ένα R61 με αλλαγμένη μνήμη και δίσκο και δε μου είπαν τίποτα, ούτε και μπορούσαν βέβαια, αλλά αυτό ήταν προ κρίσης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"BigBlack said :"

"Φυσικά αν τύχει κάτι και χρειαστείς service, το γυρνάς όπως ήταν για να μη δώσεις λαβή για μουρμούρες και δικαιολογίες."

 

Η ερώτηση για caddy + warranty ήταν tricky, από κάποιον που δεν έχει τιμηθεί ακόμη απο το service της lenovo και ...

"ρωτώντας πας στο service"....

 

Απωχωρόντας να ευχαριστήσω και να ευχηθώ καλό υπόλοιπο.

Εγώ πρέπει προετοιμαστώ μέσω ύπνου..., για μία "Βρώμικη Τρίτη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"

Η ερώτηση για caddy + warranty ήταν tricky, από κάποιον που δεν έχει τιμηθεί ακόμη απο το service της lenovo και ...

"ρωτώντας πας στο service"....

 

 

 

Το Optical Drive στο μοντέλο L520, θεωρείται CRU (Customer Replaceable Unit).

Κατά συνέπεια μπορείς να βάλεις χέρι και να το αλλάξεις χωρίς να προκύπτει κάποιο ζήτημα με την ακύρωση της εγγύησής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαίνω σιγά σιγά.

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

 

Καλημέρα.



Kαλύτερα να μην σου χρειαστεί το service  κι ας είναι και το ελαστικότερο του κόσμου... Καλή ξεκούραση!

 

 

Το Optical Drive στο μοντέλο L520, θεωρείται CRU (Customer Replaceable Unit).

Κατά συνέπεια μπορείς να βάλεις χέρι και να το αλλάξεις χωρίς να προκύπτει κάποιο ζήτημα με την ακύρωση της εγγύησής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα απο που αξιζει να παρει κανεις το συγκεκριμενο λαπτοπ?

(η αν υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα,ποιο ειναι αυτο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη βοηθεια σας παρακαλω

οταν αρχιζει να δουλευει το ανεμιστηρακι ξεχναει να σταματησει πεφτει η θερμοκρασια στους 30 βαθμους και συνεχιζει να δουλευει

μια φορα στο προφιλ power source optimized σταματησε μετα απο λιγο ενω η θερμοκρασια δεν ανεβαινε πανω απο 37 βαθμους - το αλλαξα - το επανεφερα - στα πλαισια πειραματισμων αλλα δεν μου την ξανα εκανε τη χαρη 

στο maximum performance δεν σταματαει ποτε μα ποτε 

αν σας ειναι ευκολο εσεις τι προφιλ εχετε και πως συμπεριφερεται το ''αψυχολογητο'' ?

ευχαριστω



εκανα επανεκινηση ειμαι στο power source optimized με passive ψυξη εχει κολησει στους 45 βαθμους δεν ανεβαζει αλλο και το ανεμιστηρακι ανυπαρκτο - κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια τελικα απο που αξιζει να παρει κανεις το συγκεκριμενο λαπτοπ?

(η αν υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα,ποιο ειναι αυτο?)

 

Με μια ματιά στο skroutz, θα δείς πλέον που έχει απομείνει και σε τί τιμή έχει απομείνει διαθέσιμο.

Κατ'εμέ δεν υπάρχει κάποιο άλλο ισχυρότερο, πιό αξιόπιστο και με 3 χρόνια εγγύηση ακόμη και σε αυτά τα λεφτά (380 €).

 

 

τη βοηθεια σας παρακαλω

οταν αρχιζει να δουλευει το ανεμιστηρακι ξεχναει να σταματησει πεφτει η θερμοκρασια στους 30 βαθμους και συνεχιζει να δουλευει

μια φορα στο προφιλ power source optimized σταματησε μετα απο λιγο ενω η θερμοκρασια δεν ανεβαινε πανω απο 37 βαθμους - το αλλαξα - το επανεφερα - στα πλαισια πειραματισμων αλλα δεν μου την ξανα εκανε τη χαρη 

στο maximum performance δεν σταματαει ποτε μα ποτε 

αν σας ειναι ευκολο εσεις τι προφιλ εχετε και πως συμπεριφερεται το ''αψυχολογητο'' ?

ευχαριστω

 

Το maximum performance. by default, έχει το ανεμιστηράκι να δουλεύει μονίμως.

Ομοίως και πολλά power plans όταν συνδέεις το laptop σε AC.

 

Όσο δούλευα το δικό μου μηχάνημα με τον i5 πρίν το πουλήσω, ουδέποτε είχα κάποιο πρόβλημα στα power plans ή με τα προβλήματα που αναφέρονται κάθε λίγο και λιγάκι (από κολλήματα, παγώματα, αυξομοιώσεις φωτεινότητας, μέχρι και το ανεμιστηράκι να μή σταματάει).

Δοκίμασε ένα Bios Update στην έκδοση 1.20, και καπάκι ένα ξήλωμα στους drivers και το software του Power Manager και μετά εγκατάσταση ξανά τα αντίστοιχα καινούρια και πάλι επανεκκίνηση.

 

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα απο που αξιζει να παρει κανεις το συγκεκριμενο λαπτοπ?

(η αν υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα,ποιο ειναι αυτο?)

https://www.skroutz.gr/s/2789154/Lenovo-Thinkpad-L520-B960-4GB-320GB.html

 

τη βοηθεια σας παρακαλω

οταν αρχιζει να δουλευει το ανεμιστηρακι ξεχναει να σταματησει πεφτει η θερμοκρασια στους 30 βαθμους και συνεχιζει να δουλευει

μια φορα στο προφιλ power source optimized σταματησε μετα απο λιγο ενω η θερμοκρασια δεν ανεβαινε πανω απο 37 βαθμους - το αλλαξα - το επανεφερα - στα πλαισια πειραματισμων αλλα δεν μου την ξανα εκανε τη χαρη 

στο maximum performance δεν σταματαει ποτε μα ποτε 

αν σας ειναι ευκολο εσεις τι προφιλ εχετε και πως συμπεριφερεται το ''αψυχολογητο'' ?

ευχαριστω

 

εκανα επανεκινηση ειμαι στο power source optimized με passive ψυξη εχει κολησει στους 45 βαθμους δεν ανεβαζει αλλο και το ανεμιστηρακι ανυπαρκτο - κομπλε

Επέλεξε το power plan που σ' ενδιαφέρει και δώστου Restore Default settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...