Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kι εγώ πήρα από τον ίδιο πωλητή με τον 2koykoy. Ταχύτατη αποστολή, δουλεύει άψογα. Μειονέκτημα το πολύ μακρύ βύσμα του DP.

Πήρα κι απ'αυτόν, εξίσου καλό με πιό κοντό καλώδιο και πιό κοντό βύσμα DP. Ήρθε σε δύο εβδομάδες από κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο δευτερο γκρουπ δεν ειναι απαγορευτικα ακριβα, αλλα δε στελνει Ελλαδα (εσυ εισαι αγγλια απο ότι θυμαμαι να λες). Στο πρωτο γκρουπ εχει εξωφρενικα υψηλες τιμές (94 λιρες +μεταφορικα)... τουλαχιστον στο λινκ που δινεις. Και λογικά ειναι τα ίδια με του 2koykoy, αφού είναι το ίδιο κατάστημα..

Το μέτριο ποιοτικά πως το εννοεις; Τα πλαστικα του; Εικόνα+ήχο έχει καποιο θέμα;

 

 

Για κάποιο λόγο κοτσάρησαν ένα 9άρι μπροστά. Το διόρθωσα για να μη φαίνεται άκυρη η τιμή.

Αγόρασα στις 4κάτι λίρες, όχι στις 94κάτι.

Στείλτους email για την τιμή ότι έχουν κάνει λάθος το 9 μπροστά, απαντάνε σε όλους.

 

Προσοχή το τονίζω, είναι επαρκές να κάνεις απλή δουλειά, αλλά αν θες ποιότητα και κάτι που να σου αντέξει στα βάλε βγάλε, επέλεξε από το δεύτερο group.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, μιας και έχω την άνεση χρόνου, ψάχνω κάτι σε κινεζάκι για χαμηλότερη τιμή. Το μόνο που με προβληματίζει με τους κινέζους αντάπτορες είναι οτι οξειδώνονται για πλάκα οι "επιχρυσες" επαφές τους.

Κάποιος που να αγόρασε φθηνό κινέζικο καλώδιο DP σε HDMI, 1.5 ή 2 μέτρα;

 

 

PS κατι μαγικό είχε στον κώδικα του ο 2koykoy και δεν εμφάνιζε τιποτα απο το post που έκανα το απογευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3m αγόρασα από το group 1 που σου έστειλα.

Θες ακόμα πιο φτηνό δηλαδή από 4-5 λίρες? Για να καταλάβω...

 

Και φυσικά, παντού ισχύει ο κανόνας, "ότι πληρώνεις, παίρνεις".

Το χρειάστηκα για 1-2 παρουσιάσεις και τέλος η χρήση που το προορίζω.

Έκτοτε δε με νοιάζει αν χαλάσει, οξειδωθεί, εξατμιστεί, ή δε ξέρω τί. Ας είμαστε ρεαλιστές σε κάποια πράγματα.

 

 

 

Description    Unit price    Qty    Amount
3M DisplayPort DP to Full HD HDMI 19Pin Converter Cable For Home Cinema Theater
Item# 250961838298    £4.79 GBP    1    £4.79 GBP
    
Shipping and handling    £0.00 GBP
Insurance - not offered    ----
Total    £4.79 GBP
Payment    £4.79 GBP
This charge will appear on your credit card statement as "PAYPAL *PLUSBEECOML"
Payment sent to xxxxxxxxxxxxxx    
From amount    €5.73 EUR
To amount    £4.79 GBP
Exchange rate: 1 Euro = 0.835951 British Pounds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, μιας και έχω την άνεση χρόνου, ψάχνω κάτι σε κινεζάκι για χαμηλότερη τιμή. Το μόνο που με προβληματίζει με τους κινέζους αντάπτορες είναι οτι οξειδώνονται για πλάκα οι "επιχρυσες" επαφές τους.

Κάποιος που να αγόρασε φθηνό κινέζικο καλώδιο DP σε HDMI, 1.5 ή 2 μέτρα;

 

 

PS κατι μαγικό είχε στον κώδικα του ο 2koykoy και δεν εμφάνιζε τιποτα απο το post που έκανα το απογευμα

Εδώ είναι το ζήτημα, όλοι οι αντάπτορες κινέζικοι είναι.

 

Ο πρώτος από την δεύτερη ομάδα που δείχνει ο plpapadopoulos, είναι καταπληκτικά όμοιος μ'αυτόν που πήρα από τον κινεζάκο, με διαφορά τη στάμπα. Αν υπάρχουν αλλού ποιοτικές διαφορές δεν μπορώ να τις δω, αλλά έχοντας αγοράσει πολλά καλώδια HDMI από επώνυμους και ανώνυμους τα τελευταία τρία χρόνια, δεν δικαιολογώ πιά ούτε 10% διαφορά τιμής, πόσο μάλλον 300 ή 400%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές μπορούν να υπάρχουν στην ποιότητα των κολλήσεων, του χαλκού στα καλώδια, του μηχανισμού του clip του βύσματος, της επίστρωσης στις αγώγιμες επφάνειες των βυσμάτων, της μαγνητικής θωράκισης του καλωδίου κλπ...

Επομένως δεν είναι όλα τα καλώδια ίδια, ακόμη και τα εξωτερικά πανομοιότυπα.

 

Ξαναλέω για τελευταία φορά, ό,τι πληρώνεις, παίρνεις.

Σαφώς δε φτάνουμε σε ακρότητες του στυλ 200 ευρώ για καλώδιο, όμως σε ένα εύρος τιμών 5-25 ευρώ, βρίσκονται πάνω κάτω όλων των ειδών οι ποιότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πιστεύεις στ' αλήθεια οτι αν δώσεις 25 ευρώ αντί για 5 θα έχεις πάρει οπωσδήποτε καλύτερης ποιότητας καλώδιο;

 

Γιατί εγώ, άλλα έχω διαπιστώσει. Το "ότι πληρώσεις παίρνεις" ελέγχεται και πολλές, μα πάρα πολλές φορές βγαίνει λάθος και στο φτηνό και στο ακριβό άκρο του.

 

Σου τα γράφω αυτά από ένα L520 με ΗD+ και φουλ υποδοχές που το πήρα 340 ευρώ, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε! :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές και σε μια υγιή αγορά, όντως θα είχες δίκιο plpapadopoulos! Όμως ειδικά για την αγορά του ebay δε μπορώ παρα να συμφωνήσω με τον BigBlack. Αγνώστης προέλευσης προμηθευτες, στοκ μηδενικό που αλλαζει απο μέρα σε μέρα, ανωνυμα προιόντα, πωλητές με χιλιαδες πωλήσεις που εξαφανιζονται σα να μην υπήρχαν. Άρα η λογική λέει, παίρνεις το φθηνότερο δυνατόν που ταυτόχρονα δεν ειναι για πέταμα....

 

Το θέμα της οξείδωσης που έθιξα, είναι συγκεκριμένα για τους αντάπτορες. Γιατί αν συνδέσεις έναν φτηνό κινεζοαντάπτορα (ναι, και των 10 λιρών τέτοιοι ειναι) με ένα ίδιας ποιότητας HDMI, τότε το πρόβλημα μεγενθύνεται καθώς μιλάμε για 4 σημεία επαφής αντί για 2.

Ειδικά σε βάθος χρόνου! Και δεν εννοώ την 1000στή φορά που θα το χρησιμοποιήσεις (το καλό σενάριο), αλλά την 1η φορά μετά απο 3 μήνες αποθηκευσης (το χειρότερο δυνατό σενάριο για τις ηλεκτρικές επαφές).

 

Εξάλλου μην ξεχνάς οτι όσοι αγοράσαμε ένα λάπτοπ με 300 ευρώ, προφανώς υπολογίζουμε λίγο παραπάνω τα 10ευρα για καλώδια ή λοιπά περιφερειακά.

Ελπίζω η αγανάκτηση που βγαίνει απο τα γραφόμενά σου να μην ισχύει, γιατί είναι άδικη.

 

Φιλικά :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεργαζόμουν για λίγο καιρό με ευρωπαική εταιρία που αναλάμβανε να βρει κινέζους κατασκευαστές προκειμένου να φτιάχνουν προιόντα με το brand ευρωπαικών εταιριών. Η εταιρία αυτή έφερνε σε επαφή τα δύο μέρη, και μετά αναλάμβανε και τον δειγματοληπτικό ποιοτικό έλεγχο επιτόπου στο εργοστάσιο. Κοινή διαπίστωση ήταν πως, όταν οι κινέζοι έβαζαν στη γραμμή παραγωγής το "ευρωπαικό" προιόν, συνέχιζαν να βγάζουν το ίδιο, χωρίς brand για την generic αγορά, αφού θα τους κόστιζε το ίδιο ή και παραπάνω να βγάλουν "κατώτερο" προιόν.

 

Όπως φυσικά υπάρχουν κινέζικες εταιρίες που βγάζουν εξαρχής και αποκλειστικά "κατώτερα" προιόντα. Αυτό όμως μόνο ο έλεγχος της γραμμής παραγωγής το δείχνει έγκαιρα, αλλιώς το βλέπει ο καταναλωτής όταν είναι πιά αργά.

 

Η τιμή πάντως του προιόντος δεν είναι σε καμμία περίπτωση ασφαλές κριτήριο, ακόμα και σε "υγιείς" αγορές. Ακόμα κρατάω κάτι υλικά δικτύωσης γνωστής ευρωπαικής εταιρίας, την οποία ντρόπιαζαν συστηματικά τα πάμφθηνα κινέζικα αντίστοιχα που υπερείχαν σε αξιοπιστία και αντοχή, αν και εμφανισιακά έπασχαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοώ πώς ό,τι πληρώνεις παίρνεις, αυτονόητο είναι να το ψάχνεις πρώτα κι όχι στα κουτουρόυ να πας να τα σκάσεις για το ακριβότερο.

 

Τέθηκε ερώτημα για αξιόπιστες και δοκιμασμένες λύσεις. Πρότεινα 4 που έχω δοκιμάσει (και από προμηθευτές που έχω δοκιμάσει) κι αναφέρθηκα και στην ποιότητά τους.

 

Δε βρισκω λόγο για περαιτέρω μπλα μπλα, δεδομένου ότι απαντήθηκε διεξοδικά το θέμα που τέθηκε και στη φτηνότερη και σε μια πιο ακριβή λύση. Μάλιστα η φτηνότερη επιβαιβεώθηκε κι από άλλους που παρείγγειλαν.

Το τί επιζητάει ο καθένας για τα όσα πληρώνει, είναι υποκειμενικό από την άλλη.

 

Για παράδειγμα ο φτηνός αντάπτορας εμένα δε με ικανοποίησε γιατί το βύσμα του ήταν κατά 5 μοίρες σταβοκουμπωμένο από το εργοστάσιο, γεγονός που στον ακριβότερο αντάπτορα (και σε πλήθος κομματιών που αγόρασα στο παρελθόν) δεν υπήρχε και το έλασμα ήταν πολύ ποιοτικότερο, όπως και το καλώδιο ως προς τη θωράκισή του. Εμένα προσωπικά δε μου άρεσε για την ποιότητά του σε σχέση με τους άλλους που έχω, όμως για τα λεφτά του δε πιστεύω ό,τι θα βρεθεί κάτι καλύτερο.

 

Κατά συνέπεια, αν λοιπόν το ψάχνεις και ξέρεις πώς να το ψάξεις, ισχύει το ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Γι'αυτό και κοίταξα να παραθέσω προμηθευτές και λύσεις που δοκίμασα κατά καιρούς, για να σας βοηθήσω να μή ταλαιπωρείστε και πειραματίζεστε, όχι για να το παίξω έξυπνος, ή δε ξέρω τί. 

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, λόγω της δουλείας μου, περνάνε διάφορα προϊόντα από τα χέρια μου, αρκετά ώστε να μου δίνουν ένα αβάτζο στον τρόπο και το χρόνο επιλογής κι αυτό αξιοποίησα για να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας στο θέμα των καλωδίων που τέθηκε.

 

Στα κουτουρού, όποιος δε γνωρίζει, μπορεί να πάει απευθείας για το φτηνότερο ή να συνεχίζει να τη λέει στον οποιοδήποτε (you name it).

 

Λοιπόν παίδες, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο μου λέτε.

Το θέμα του καλωδίου έχει υπερκορεστεί φαντάζομαι και αρχίζει να κουράζει χωρίς να προσφέρει παραπάνω γνώση ή προτάσεις.

 

PS: Αυτό με το branding που λέει ο φίλος από πάνω ισχύει πραγματικά στις περισσότερες περιπτώσεις. Πολλές εταιρίες (επώνυμες κι ανώνυμες) το κάνουν. Η Delta για παράδειγμα (όπως και η LiteOn, η Flextronics κλπ), κατασκευάζουν τροφοδοτικά για laptop όλων των εταιριών, με τα Delta μάλιστα να είναι ό,τι πιο αξιόπιστο σε αντοχές και ποιότητα...

 

Καλό σας βράδυ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως μεγάλη συζήτηση για ένα απλό καλώδιο, αλλά διαφωνώ για τον κορεσμό..... Είναι πολύ χρήσιμες οι έξτρα πληροφορίες που δώσατε και οι δύο.
Φίλε plpapadopoulos μην τα παίρνεις όλα στραβα και νομίζεις οτι θέλουμε να "σου την πουμε"....Προσωπικά δεν εχω καμία τέτοια διάθεση :) Φυσικά και έλαβα υπόψη τη εμπειρία σου και τις προτάσεις σου και σε ευχαριστώ πολύ που τις μοιράστηκες. Όπως φυσικά και για όλα τα υπόλοιπα που έχεις προσφέρει στο νήμα αυτό! Δε ξέρω αν σου έδωσα κάποια άλλη εντύπωση....
Επιμένω στην τιμή γιατί άλλο να αγοράσεις 1 για τον εαυτό σου κι άλλο να χρεωθείς μια φουρνιά καλώδια για άλλους που δεν θα λειτουργούν σωστά - δυστυχώς έχω αναλάβει αυτό το "προνόμιο" για κάμποσα L520....
Εξάλλου αν δε σας έσπαγα τα π@πάκια για 2 λίρες διαφορά τιμής, πως αλλιώς θα βγάζατε τα 'σωψυχά σας και τόσες πληροφορίες;;;  :D

 
Λοιπόν, κατόπιν ωρίμου σκέψεως ( :)), κατέληξα στον αντάπτορα που εντόπισε ο BigBlack πάλι (όχι δε το κάνω επίτηδες)
http://r.ebay.com/CFPK7K
 
καθώς όντως η DP άκρη του φαίνεται να είναι σε φυσιολογικό μέγεθος, κι όχι σαν μοχλός όπως στα άλλα καλώδια και τους αντάπτορες.
Ήταν απο την αρχή κάτι που με ενοχλούσε και νόμιζα οτι δεν υπήρχε λύση...αλλά να που υπάρχει τελικά!
Ελπίζω να συνεργαστεί με τα πατριωτάκια του hdmi που ήδη υπάρχουν.
 
Για τα υπόλοιπα "υιοθετημένα" L520, θα προτιμήσω την πρόταση του plpapadopoulos και του 2koykoy για το καλώδιο του ethshop, (καθώς προέχει η απλότητα και η ηρεμία μας)
http://r.ebay.com/BDz6Lo

 

edit: βρέθηκε ίδιο καλώδιο απο τον ίδιο πωλητη (με το όνομα safekom αλλα ιδιο VAT) κατα 1 λιρα φθηνότερος στα 1.8 μέτρα

http://r.ebay.com/ZZnHJH

καλές αγορές!!!
 
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας

Επεξ/σία από dith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ethshop, safekom, thomas-it, sarah-it είναι ο ίδιος seller.

Έχει αποθήκη-έδρα στο Greenford του Λονδίνου.

Μπορείς να πας να παραλάβεις μαζικά από εκεί, χωρίς καν να βάλεις παραγγελία μέσω ebay.

Το postage για Αγγλία είναι δωρεάν και συνήθως παραδίδονται στην πόρτα σου σε 2-10 μέρες.

 

Μια και ανέλαβες όπως λες χρέη να παραγγείλεις μαζικά αντάπτορες κλπ και έχεις και αυτό μέσα στις  μαζικές παραγγελίες σου, είναι εύκολο εφόσον βρίσκεσαι Αθήνα, να μου διαθέσεις 2 κομμάτια για πειραματισμό και σύγκριση με τα όσα άλλα έχω (εννοείται και σου πληρώνω το κόστος τους)?

 

Επιπλέον, έλεξα 2 άλλους ποιοτικούς αντάπτορες που είχα αγοράσει στο παρελθόν (πριν 2 χρόνια συγκεκριμένα και από το δεύτερο γκρουπ που προανέφερα) και δεν είναι με το χρυσαφί το βύσμα όπως τα φτηνά. Ως ώρας και μετά από πολλά βάλε-βγάλε, οξείδωση ή φθορά δεν έχει παρατηρηθεί.

 

Ευχαρίστως να ανεβάσω και φωτογραφία αν βοηθάει σε κάτι.

 

Ο seller είναι αυτός κι έχει αυτή στη στιγμή καλώδιο 1.8m DP to HDMI που είναι ακριβώς με το ίδιο βύσμα κλπ.

 

Κι από το PayPal αν βοηθάει σε κάτι:

 

Description    Unit price    Qty    Amount
Display Port DisplayPort to HDMI Adaptor Converter
Item# 390104559045    £9.99 GBP    2    £19.98 GBP
3M Firewire IEEE1394 DV Cable Lead 6 Pin to 4 Pin
Item# 380147785769    £2.49 GBP    1    £2.49 GBP
    
Subtotal    £22.47 GBP
Shipping and handling    £2.50 GBP
Insurance - not offered    ----
Seller discount or charges    £3.40 GBP
Total    £28.37 GBP
Payment    £28.37 GBP
Charge will appear on your credit card statement as “PAYPAL *CABLES MORE"
Payment sent to    
From amount    €33.42 EUR
To amount    £28.37 GBP
Exchange rate: 1 EUR = 0.848892 GBP

 

Επίσης κάτι άλλο σημαντικό (τουλάχιστον κατ'εμέ) και στο οποίο δεν αναφέρθηκε κανείς σας.

Κοιτάτε οι αντάπτορές σας και τα καλώδιά σας να υποστηρίζουν μεταφορά Audio, γιατί δεν το κάνουν όλα (ειδικά τα φτηνά).

Το λέω για να μην ψάχνεστε μετά για το αν ή όχι φταίει ο driver ή to hardware που δεν έχει ήχο η TV σας από το laptop, είναι σημαντικό για πολλούς αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι άλλο σημαντικό (τουλάχιστον κατ'εμέ) και στο οποίο δεν αναφέρθηκε κανείς σας.

Κοιτάτε οι αντάπτορές σας και τα καλώδιά σας να υποστηρίζουν μεταφορά Audio, γιατί δεν το κάνουν όλα (ειδικά τα φτηνά).

Το λέω για να μην ψάχνεστε μετά για το αν ή όχι φταίει ο driver ή to hardware που δεν έχει ήχο η TV σας από το laptop, είναι σημαντικό για πολλούς αυτό.

Aκόμα και το φτηνότερο που πήρα έστειλε άψογο ήχο στην Dell 2410 και σε μιά 32άρα Philips διετίας, με τη χρήση ενός καλωδίου HDMI από κινέζο seller επίσης. Είχα πάρει κι εγώ μαζικά αυτά τα καλώδια για φίλους και μου ξέμειναν δύο που τα πηγαινοφέρνω δυό χρόνια τώρα για δοκιμές εδώ κι εκεί. Σκυλιά.

 

Πάντως όλοι ισχυρίζονται πως περνάει ήχος. Έπεσες σε κανένα τζούφιο; Ποιός πωλητής/κατάστημα ή μάρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως η πιο τίμια τιμή σε σχέση με την ποιότητα είναι αυτή εδώ (τουλάχιστον για Αθήνα, ή για μαζικές παραγγελίες).

 

Οι λόγοι είναι 3:

 

1) Το διαθέτει μαγαζί στην Ελλάδα, άρα και πιό άμεση ανταπόκριση-χρόνοι παράδοσης σε πολλές περιπτώσεις.

2) Είναι ο μόνος αντάπτορας που έχω δεί εδώ και καιρό να έχει μαγνητική θωράκιση (το βαρελάκι).

3) Είναι επώνυμο (τουλάχιστον δεν είναι του σορού και με αγνώστου ταυτότητας control και standards).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο δίνει η msystems σε άσπρο και λίγο πιό ακριβά, αλλά είναι άμεσα διαθέσιμο.

 

Πάντως ferrite core γι' αυτού του τύπου και μήκους καλώδιο είναι overkill, εκτός αν η δουλειά σου είναι δίπλα σε μαγνητικό τομογράφο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...