Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το θέμα μπαταρίας φορτιστών είναι ανέκδοτο...

Εχω τη μεγάλη μπαταρία και χρησιμοποιώ τον 90αρη travel φορτιστή...

Όταν φτάσει χαμηλά η μπαταρία και ενώ μου δίνει με 7-8% δήθεν 40 λεπτά με High Performance μετά από 2-3 λεπτά αρχίζει να βαράει το καμπανάκι και μετά από 1 λεπτό κάνει hybernation.

Το βάζω να φορτίσει και το ξανανοίγω...

Για τα επόμενα 10-15 λέπτα πετάγεται σε ακανόνιστους χρόνους η ένδειξη της φωτεινότητας και ακούγεται το καμπανάκι της μπαταρίας ενώ όταν κοιτάω τις ενδείξεις φόρτισης μου βγάζει ότι ο φορτιστής είναι μεν συνδεδεμένος αλλά δεν φορτίζει... μετά από δευτερόλεπτα γράφει ότι φορτίζει ... η ένδειξη για τη φωτεινότητα μπορεί να ξαναβγει μετά...

Είναι δηλ. σαν να πειράζει κάποιος τα power settings .... τι να φταιεί;

 

Έχεις μήπως Windows 8; Στα 8αρια μου έκανε πολλά περίεργα με τον Power Manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως το θέμα μπαταρίας φορτιστών είναι ανέκδοτο...

Εχω τη μεγάλη μπαταρία και χρησιμοποιώ τον 90αρη travel φορτιστή...

Όταν φτάσει χαμηλά η μπαταρία και ενώ μου δίνει με 7-8% δήθεν 40 λεπτά με High Performance μετά από 2-3 λεπτά αρχίζει να βαράει το καμπανάκι και μετά από 1 λεπτό κάνει hybernation.

Το βάζω να φορτίσει και το ξανανοίγω...

Για τα επόμενα 10-15 λέπτα πετάγεται σε ακανόνιστους χρόνους η ένδειξη της φωτεινότητας και ακούγεται το καμπανάκι της μπαταρίας ενώ όταν κοιτάω τις ενδείξεις φόρτισης μου βγάζει ότι ο φορτιστής είναι μεν συνδεδεμένος αλλά δεν φορτίζει... μετά από δευτερόλεπτα γράφει ότι φορτίζει ... η ένδειξη για τη φωτεινότητα μπορεί να ξαναβγει μετά...

Είναι δηλ. σαν να πειράζει κάποιος τα power settings .... τι να φταιεί;

Ο Power manager. Τον έχουν κάνει λάστιχο για να υποστηρίζει δεκάδες μπαταρίες, hardware από το 2004 μέχρι σήμερα, λειτουργικά...

Επόμενο είναι να μη δουλεύει το ίδιο καλά παντού.

 

Γνώμη μου: μην αφήνεις τη μπαταρία να ξεφορτίζει μέχρι το 7%, θα την σκίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μήπως Windows 8; Στα 8αρια μου έκανε πολλά περίεργα με τον Power Manager.

7ρια 64αρια έχω..

 

Ο Power manager. Τον έχουν κάνει λάστιχο για να υποστηρίζει δεκάδες μπαταρίες, hardware από το 2004 μέχρι σήμερα, λειτουργικά...

Επόμενο είναι να μη δουλεύει το ίδιο καλά παντού.

 

Γνώμη μου: μην αφήνεις τη μπαταρία να ξεφορτίζει μέχρι το 7%, θα την σκίσεις.

Και εγώ αυτό πιστεύω και μάλλον θα τον βγάλω... ποτέ μου δεν είχα θέμα με ότι laptop είχε περάσει από τα χέρια μου.. χρησιμοποιούσα τα settings των windows και έκανα δουλειά...

Επόμενος ύποπτος ο 90αρης travel φορτιστής.... θα ξαναγυρίσω για λίγο στον 65αρη εκτός και αν βγάλω την μπαταρία οποτε πάω αναγκαστικά για μόνιμη χρήση του 90αρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xubuntu 12.10 με kernel 3.5.0-25

Μηπως την εγκατασταση την εκανες με bootable φλασακι? Αν ναι, ποιο προγραμμα χρησιμοποιησες για να το κανεις bootable το .iso των xubuntu? Το προγραμμα που χρησιμοποιω για εγω μου κανει χαλια ολα τα Linux Distros. Mονο σε Windows λειτουργει απροβληματιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως την εγκατασταση την εκανες με bootable φλασακι? Αν ναι, ποιο προγραμμα χρησιμοποιησες για να το κανεις bootable το .iso των xubuntu? Το προγραμμα που χρησιμοποιω για εγω μου κανει χαλια ολα τα Linux Distros. Mονο σε Windows λειτουργει απροβληματιστα. 

Είναι multiboot βέβαια, αλλά το Νο 1 για μένα είναι το yumi, το οποίο τρέχει κάτω από windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως την εγκατασταση την εκανες με bootable φλασακι? Αν ναι, ποιο προγραμμα χρησιμοποιησες για να το κανεις bootable το .iso των xubuntu? Το προγραμμα που χρησιμοποιω για εγω μου κανει χαλια ολα τα Linux Distros. Mονο σε Windows λειτουργει απροβληματιστα. 

Όχι δεν χρησιμοποιησα φλασάκι.

Κατευθείαν από  cd το εγκατέστησα, αν και όπως και να χει δε νομίζω οτι αυτό μπορεί να κάνει κάποια διαφορά.

 

EDIT: Τώρα που ξαναδοκίμασα ενα φλασάκι, η κάρτα παίζει. Ίσως δεν είχα κάνει reboot με την κάρτα φορεμένη στο λαπτοπ. Δεν είχα ασχοληθεί πολύ γτ δεν προλάβαινα. Τελος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οταν το εχω υπο ορισμενες γωνιες (σημερα ξεκινησε) τερμα πισω αριστερα εκει που βγαινει ο εξαερισμος, ακουγεται ενας ελαχιστος θορυβος που θα μπορουσε να παρομοιαστει με το οταν βαζουμε ενα τραπουλοχαρτο με μανταλακι να χτυπαει στις ζαντες ενος ποδηλατου..αλλα σε παρα πολυ μικρο βαθμο..λετε να εγινε κατι και να θελει ανοιγμα? για να φτασω σε εκεινο το σημειο ανοιγω απλα το πισω μερος ετσι? αν θυμαμαι καλα οταν εβαλα τον ssd ειχε ενα ανεμιστηρακι ψηλα πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οταν το εχω υπο ορισμενες γωνιες (σημερα ξεκινησε) τερμα πισω αριστερα εκει που βγαινει ο εξαερισμος, ακουγεται ενας ελαχιστος θορυβος που θα μπορουσε να παρομοιαστει με το οταν βαζουμε ενα τραπουλοχαρτο με μανταλακι να χτυπαει στις ζαντες ενος ποδηλατου..αλλα σε παρα πολυ μικρο βαθμο..λετε να εγινε κατι και να θελει ανοιγμα? για να φτασω σε εκεινο το σημειο ανοιγω απλα το πισω μερος ετσι? αν θυμαμαι καλα οταν εβαλα τον ssd ειχε ενα ανεμιστηρακι ψηλα πανω

Ναι, καλά θυμάσαι. Κάτω από το καπάκι που έβγαλες για να βάλεις τον ssd, βρίσκονται τα πάντα.

post-239507-0-57374100-1366105613_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλά θυμάσαι. Κάτω από το καπάκι που έβγαλες για να βάλεις τον ssd, βρίσκονται τα πάντα.

ευχαριστω πολυ Pany! θα τον ανοιξω να ρουφηξω τριγυρω απτο ανεμιστηρακι με μια ηλεκ. σκουπα μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το έβγαλαν προσφορά (και καλά) 337 ευρώ. Τι λέτε δεν μοιάζουν λίγο τα χαρακτηριστικά του με το L520;

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904404&sid=1

η μαγεια του L520 ειναι οτι ειναι πιο μπροστα απ'το 1366 x 768. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το έβγαλαν προσφορά (και καλά) 337 ευρώ. Τι λέτε δεν μοιάζουν λίγο τα χαρακτηριστικά του με το L520;

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904404&sid=1

η ποιότητα κατασκευής όμως του ενός δεν συγκρίνεται με το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οταν το εχω υπο ορισμενες γωνιες (σημερα ξεκινησε) τερμα πισω αριστερα εκει που βγαινει ο εξαερισμος, ακουγεται ενας ελαχιστος θορυβος που θα μπορουσε να παρομοιαστει με το οταν βαζουμε ενα τραπουλοχαρτο με μανταλακι να χτυπαει στις ζαντες ενος ποδηλατου..αλλα σε παρα πολυ μικρο βαθμο..λετε να εγινε κατι και να θελει ανοιγμα? για να φτασω σε εκεινο το σημειο ανοιγω απλα το πισω μερος ετσι? αν θυμαμαι καλα οταν εβαλα τον ssd ειχε ενα ανεμιστηρακι ψηλα πανω

Το πρόβλημα που αναφέρεις στα L520 είναι γνωστό και είναι το εξής:

 

Το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή έχει 3 καλωδιάκια (2 για ρεύμα κι ένα για control).

Επειδή το ανεμιστηράκι είναι κουμπωμένο με τα καλώδια να είναι από πάνω από τη φτερωτή, έχει παρατηρηθεί ότι μετά από λίγη χρήση με κραδασμούς κλπ χαλαρώνουν και πέφτουν πάνω στη φτερωτή ελαφρώς.

 

Αυτό το χαλάρωμα των καλωδίων έσπαγα το κεφάλι μου ως τεχνικός να δώ από τι προκαλείται. Και μετά από έρευνα σε ορισμένα L520 υπό συγκεκριμένες συνθήκες προκαλείται από τους κραδασμούς που προέρχονται από τα ηχεία του L520 (π.χ. αν κάποιος ακούει μουσική, βλέπει ταινίες ή παίζει παιχνίδια σε δυνατές εντάσεις).

 

Ο τρόπος με τον οποίο φτιάχνει αυτό, είναι να πιεστεί πολύ προσεκτικά με ένα πολύ λεπτό κατσαβιδάκι ακριβείας η τριπλέτα καλωδίων του ανεμιστήρα προς τα μέσα, έτσι ώστε να μη βρίσκει στη φτερωτή.

 

 

 

Μια και το έβγαλαν προσφορά (και καλά) 337 ευρώ. Τι λέτε δεν μοιάζουν λίγο τα χαρακτηριστικά του με το L520;

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904404&sid=1

 

Όχι δε μοιάζει. Άλλο ThinkPad, άλλο IdeaPad. Και ειδικά και μόνο οι οθόνες απέχουν.

Σαν τιμή όμως είναι σχετικά καλή για τις τρέχουσες προσφορές της Ελληνικής αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...