Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα θα πηγαίνει και θα έρχεται στη βιβλιοθήκη και θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να γράφω κείμενο καθώς θα παρουσιάζεται και η σχετιή ανάγκη

 

Μπαίνω πού και πού στον πειρασμό να "σπάσω" τις χρήσεις σε δύο συσκευές, με κανά Kindle Fire για πρόσβαση στο διαδίκτυο και ανάγνωση και ένα πιο "σταθερό"/σπάνια μετακινούμενο φορητό.

 

Η άλλη επιλογή είναι ένας φορητός, με μεγαλή αυτονομία, χαμηλό βάρος.

 

Το κόστος προσπαθώ να μειώσω κατά το δυνατόν και δεν ξέρω αν μπορώ να το πετύχω αυτό αγοράζοντας μια αξιόπιστη και οικονομική συσκευή σαν τον Thinkbad L520 για όλες τις δουλειές ή δύο συσκευεές με διαφορετικές προδιαγραφές για διαφορετικές εργασίες (χωρίς να είμαι σίγουρος αν αυτός ο καταμερισμός εργασίας θα είναι τελικά βολικός συνολικά αν και σε επιμέρους περιπτώσεις υπάρχουν πλεονεκτήματα)

 

Αυτονομία 2-5 ώρες ανάλογα τη χρήση. Με browsing, wifi και την φωτεινότητα λιγο πάνω από τη μέση, είσαι περίπου στις 4 ώρες.

 

Σε συγγραφή κειμένου, ανοικτά pdf κτλ πώς θα έλεγες πως τα πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεδομένης της μεγάλης μπαταρίας που έχει η παρτίδα που υπάρχει τώρα, κλειδί για την διάρκειά της είναι ουσιαστικά το επίπεδο φωτεινότητας της οθόνης. Με τη φωτεινότητα στο 7/15 το τετράωρο το ξεπερνάς άνετα, πλησιάζεις πεντάωρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν το βαζεις στην πισω usb? Εκει το χω εγω, εχω επισης την ιδια με σενα usb3 και κανενα προβλημα.

 

Το mouse ομως στην πισω απο την οθονη θυρα

 

Φυσικά είναι αποδεκτή λύση, απλά η esata/usb χρησιμοποιείται σπάνια και βολεύει πολύ περισσότερο να το αφήσεις και να το "ξεχασεις" εκεί. Τα υπόλοιπα, περι ηλεκτρομαγνητικής μόνωσης κτλ κτλ, είναι καθαρά δική μου τρέλα να επιτύχω την τελειότητα (που φυσικά ποτέ δεν την πετυχαίνεις... κάτι σαν τον ορισμό του "απείρου" στα μαθηματικά  :D )

 

κι ομως δουλευει στην θυρα πισω απο την οθονη ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

υποτιθεται οτι ηταν μονο για φορτιση συσκευων

ΕΥΓΕ συμφορουμιτη

 

poulaki μη μου πεις οτι επίσης δε γνωρίζεις πως ΚΑΙ η θυρα esata λειτουργεί σαν usb!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομολογώ ότι το θέμα αυτό με τις USB3 κάρτες και το ασύρματο ποντίκι δεν είχε υποπεσει στην αντίληψή μου, γιατί πάντοτε δουλεύω με ποντίκι με καλώδιο, για να επιτυγχάνεται η μέγιστη ακρίβεια χωρίς να επηρεάζεται κάτι από ασύρματα δίκτυα, κινητά κλπ...

 

Ταπεινή μου γνώμη είναι να "ξεχάσετε" όπως λέει και ο dith το nano-module στην eSATA/USB combo θύρα, πολύ απλά γιατί το eSATA περνάει μέσα από το USB και άρα τα transfer rates που επιτυγχάνονται είναι ανούσια. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι οι combo πόρτες αυτού του είδους, σπάνε πιό εύκολα από απ΄ροσεκτα βάλε-βγάλε σε USB devices, οπότε καλύτερα να ταπωθέι με κάτι που θα είναι μόνιμα κουμπωμένο εκεί, αφήνοντας τις υπόλοιπες θύρες ελεύθερες.

 

Το πιό πιθανό για τις παρεμβολές, είναι η κακή μαγνητική θωράκιση της φτηνής USB3 κάρτας, γεγονός που την κάνει να συμπεριφέρεται ώς φαρδιά κεραία σε ασύρματο σήμα και άρα να μπουκώνει ουσιαστικά το RF σημα του ποντικιού.

 

Αν πάντως το ασύρματο ποντίκι δεν είναι τόσο σημαντικό (εγώ προσωπικά δε βρίσκω λόγω εργονομίας ιδιαίτερο για κοντινές αποστάσεις), τότε σκεφτείτε και το να κάνετε τη δουλειά σας ευκολότερα και με μεγαλύτερη ακρίβεια με ένα ποντίκι με καλώδιο. Δε θα θέλετε και μπαταρίες στην τελική. :)

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω,επίσης είναι power e-sata και όχι απλή e-sata

 

επειδή είναι κάτι λιγότερο προφανές απο την κιτρινη usb που δεν περιμενες να λειτουργει....  Οπότε μιλάμε οτι το λαπτοπακι εχει 4 onboard θυρες usb το οποιο είναι στα θετικά!

 

.....τότε σκεφτείτε και το να κλανετε τη δουλειά σας ευκολότερα ......

 

:-D  :-D  :-D  :-D

 

...το eSATA περνάει μέσα από το USB και άρα τα transfer rates που επιτυγχάνονται είναι ανούσια....

Είσαι βέβαιος οτι προκειται για μετατροπέα; Είχα την εντυπωση οτι είναι native sata συνδεση, απλά συνδυάζεται στο ίδιο βυσμα σε διαφορετικό βάθος.... θα το κοιτάξω να βεβαιωθω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η εγχείρηση έγινε, ο ασθενής συνεχίζει την απαλεψια..

Άνοιξε εύκολα, καθώς απλά λυγίζεις το μεταλλικό casing και βλέπεις αυτο


post-71039-0-64131600-1365352409_thumb.jpg

μερικές κοντινές

 

post-71039-0-39278400-1365352455_thumb.jpg

 

post-71039-0-87191600-1365352494_thumb.jpg

 

post-71039-0-69887800-1365352510_thumb.jpg

 

τυλιγμα με φθηνή αλουμινοταινία με μη αγώγιμη κόλλα (αγορασμένη απο Λερουά Μερλόν)

 

post-71039-0-21459300-1365352526_thumb.jpg

 

post-71039-0-38869700-1365352541_thumb.jpg

 

αλλα η κατάσταση βελτιώθηκε ελάχιστα εως μηδενικά! Δεν ειχα και πολλές προσδοκίες, αλλά μου είχε καρφωθεί και ήθελα να το δοκιμάσω,,,,

 

Λέτε να ξαναδοκιμάσω με χαλκοταινία που θα έρθει για άλλο "προτζεκτ"  :ph34r:??

 

edit: η καρτουλα ειναι αυτη http://www.ebay.co.uk/itm/180884696391?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποντικι με καλωδιο ;

Ιιιιουχ τρε μπαναλλ

Αποκλείεται

 

Ποντικι με καλωδιο ;

Ιιιιουχ τρε μπαναλλ

Αποκλείεται

 

χαχαχαχαχ, έχει αντίλαλο εδω μέσα? :) :) :)

Έλα ρε συ μόνο εγώ είμαι δηλαδή παλαιομοδίτης? :-D

 

 

 

".....τότε σκεφτείτε και το να κλανετε τη δουλειά σας ευκολότερα ......"

  

:-D  :-D  :-D  :-D

 Είσαι βέβαιος οτι προκειται για μετατροπέα; Είχα την εντυπωση οτι είναι native sata συνδεση, απλά συνδυάζεται στο ίδιο βυσμα σε διαφορετικό βάθος.... θα το κοιτάξω να βεβαιωθω...

 

Δαίμων του τυπογραφείου το "κλανετε"... Είναι "κάνετε" (απλά λόγω γρήγορου typing αντί να βάλω τόνο, έβαλα "λ" που είναι ακριβώς δίπλα. Finger slipped κοινώς... :-D Fixed now.

 

Από όσο γνωρίζω ναί περνάει μέσα από το USB2, βάσει παλαιοτέρων schematics που είχα δει για παρόμοια μοντέλα.

Όπως και παλαιότερα σε διάφορα μοντέλα, το Express Card ήταν USB2 to Express Card bridge, γι'αυτό και σέρνανε σε transfer rates όταν έβαζες εκεί High Speed Comapct Flash κάρτες ή κάρτες μετατροπής Express Card to Firewire/eSATA κλπ...

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_shielding#Materials_used

 

Another commonly used shielding method, especially with electronic goods housed in plastic enclosures, is to coat the inside of the enclosure with a metallic ink or similar material. The ink consists of a carrier material loaded with a suitable metal, typically copper or nickel, in the form of very small particulates. It is sprayed on to the enclosure and, once dry, produces a continuous conductive layer of metal, which can be electrically connected to the chassis ground of the equipment, thus providing effective shielding

 

ωραία προσπάθεια .. δοκίμασε χαλκό και κόλα τον στο εσωτερικο όλου του case μπρος πίσω.. 

Ετσι διάβασα στο wiki .. .βέβαια λέει για χαλκό ή νικέλιο σε υγρή μορφή ..ΙΝΚ δηλαδή μελάνι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η εγχείρηση έγινε, ο ασθενής συνεχίζει την απαλεψια..

 

Άνοιξε εύκολα, καθώς απλά λυγίζεις το μεταλλικό casing και βλέπεις αυτο

 

attachicon.gifDSC03705_resize.JPG

 

μερικές κοντινές

 

attachicon.gifDSC03707_resize.JPG

 

attachicon.gifDSC03709_resize.JPG

 

attachicon.gifDSC03712_resize.JPG

 

τυλιγμα με φθηνή αλουμινοταινία με μη αγώγιμη κόλλα (αγορασμένη απο Λερουά Μερλόν)

 

attachicon.gifDSC03714_resize.JPG

 

attachicon.gifDSC03718_resize.JPG

 

αλλα η κατάσταση βελτιώθηκε ελάχιστα εως μηδενικά! Δεν ειχα και πολλές προσδοκίες, αλλά μου είχε καρφωθεί και ήθελα να το δοκιμάσω,,,,

 

Λέτε να ξαναδοκιμάσω με χαλκοταινία που θα έρθει για άλλο "προτζεκτ"  :ph34r:??

 

edit: η καρτουλα ειναι αυτη http://www.ebay.co.uk/itm/180884696391?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

 

Προσοχή μή πάρεις φαλάγγι τίποτε και το βραχυκυκλώσεις μόνο.

Και το αλουμίνιο και ο χαλκός είναι τέλειοι αγωγοί ηλεκτρικών φορτίων.

 

Χώρια του ότι ουσιαστικά με τη θωράκιση που μεν παρέχεις στην πλακέτα, έχεις μια μεγάλη αγώγιμη επιφάνεια που επίσης λειτουργεί ως αποθήκη ηλεκτρικών φορτίων (ηλεκτρικά αγώγιμη φορτισμένη πλάκα)..

 

Διαφορετικά θέλει να το γειώσεις κάπου στο σασσί σωστά, όπως αναφέρθηκε και στο παραπάνω ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, θέλει γείωση στο σασί του λάπτοπ.... οποτε η αλουμινοταινία έκανε ένα ωραίο τίποτα.... οχι οτι ήθελε και επιβεβαίωση θεωρητική δηλαδη  :-D...φανηκε στην πραξη!

 

Οπότε το πιο σωστό είναι να του φτιάξεις μια φωλιά απο χαλκοταινία, με εσωτερική επένδυση το πλαστικό που ήδη υπάρχει (το κιτρινάκι στα 2 κομματια του μεταλλικού κασώματος) + μπαλωμα στα υπολοιπα γυμνα σημεία.... και μετά γείωση της χαλκοταινίας στο κάσωμα της κάρτας. Επαφή κάρτας με το μεταλλικό σασί του λάπτοπ υπάρχει ήδη, άρα πιθανόν να κάνουμε κάτι χρήσιμο....

 

Βλέπω κάποια πηνία στην κάρτα... πιθανόν απο εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. Και αναρωτιέμαι αν υπήρχε τρόπος διαφορετικής "υποστήριξης" του ολοκληρωμένου της κάρτας και δεν χρησιμοποιήθηκε για μείωση του κόστους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως κι αυτοι που πήραν τον φορητό με τη χαμηλή ανάλυση θα μπορούσαν να αλλάξουν την οθόνη για την 1600χ900 ματ για $58

https://www.laptopscreen.com/English/?section=products&brand=IBM-Lenovo&series=THINKPAD&letter=L

https://www.laptopscreen.com/English/model/IBM-Lenovo/THINKPAD~L520~5016/

 

εκτελωνισμός πόσο κοστίζει για τέτοια προϊόντα, ξέρει κανείς (μπορεί να αναστήσω ένα παλιότερο λαπτοπάκι έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως κι αυτοι που πήραν τον φορητό με τη χαμηλή ανάλυση θα μπορούσαν να αλλάξουν την οθόνη για την 1600χ900 ματ για $58

https://www.laptopscreen.com/English/?section=products&brand=IBM-Lenovo&series=THINKPAD&letter=L

https://www.laptopscreen.com/English/model/IBM-Lenovo/THINKPAD~L520~5016/

 

εκτελωνισμός πόσο κοστίζει για τέτοια προϊόντα, ξέρει κανείς (μπορεί να αναστήσω ένα παλιότερο λαπτοπάκι έτσι)

 

 

Πακέτο με τέτοιες αλλαγές να ξέρεις ότι πάει συνήθως και ο inverter αλλά και το LVDS καλώδιο.

Οπότε λίγο το ένα, λίγο το άλλο, ανεβάζουν το κόστος (βάλε και τα μεταφορικά 'η τυχόν τελωνεία), χώρια ότι επηρεάζεται και η εγγύηση με τέτοιες επεμβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...