Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ThinkPad L520 - This product is no longer available for purchase on lenovo.com

 

Κι όπου βρεθεί, μάλλον δεν θα είναι για πολύ.

Ίσως έτσι εξηγείται και το €20ρικo που πήρε πάνω (νέα εισαγωγή γιόκ).

Επεξ/σία από pany07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αγοράσει από Μάκρο με την HD+....το πούλησα γιατί θεώρησα περιττό να υπάρχει στο σπίτι 2ο λαπτοπ....αλλα σήμερα αποφάσισα να το ξαναπάρω από ένα φίλο που το έδινε στο Insomnia.

Εννοείται ότι το μηχάνημα από υπολογιστική ισχύ δεν έχει να προσφέρει και πολλά...μετριότατος επεξεργαστής....μετριότατη κάρτα γραφικών κτλ. Για κάποιον όμως που θέλει να δουλεύει κείμενα, να σερφάρει και να βλέπει καμιά ταινιούλα (αυτό κάνω στο 95%), η οθονάρα του σε αποζημιώνει με το παραπάνω. Πολύ δύσκολα συναντάμε στις μέρες μας antiglare display με καλή φωτεινότητα, εξαιρετικό contrast και εκπληκτικό black value. Πολύ θετικά σχόλια έχω να κάνω και για πληκτρολόγιο και touchpad+trackpoint.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αγοράσει από Μάκρο με την HD+....το πούλησα γιατί θεώρησα περιττό να υπάρχει στο σπίτι 2ο λαπτοπ....αλλα σήμερα αποφάσισα να το ξαναπάρω από ένα φίλο που το έδινε στο Insomnia.

Εννοείται ότι το μηχάνημα από υπολογιστική ισχύ δεν έχει να προσφέρει και πολλά...μετριότατος επεξεργαστής....μετριότατη κάρτα γραφικών κτλ. Για κάποιον όμως που θέλει να δουλεύει κείμενα, να σερφάρει και να βλέπει καμιά ταινιούλα (αυτό κάνω στο 95%), η οθονάρα του σε αποζημιώνει με το παραπάνω. Πολύ δύσκολα συναντάμε στις μέρες μας antiglare display με καλή φωτεινότητα, εξαιρετικό contrast και εκπληκτικό black value. Πολύ θετικά σχόλια έχω να κάνω και για πληκτρολόγιο και touchpad+trackpoint.

 

Από βάρος, μέγεθος κτλ; Στις εικόνες φαίνεται χοντροκομμένο.

 

Περίεργο είναι πάντως που κρατάνε τις καλύτερες οθόνες για λίγα μοντέλα ακόμη κι αρκετά ακριβότερα...στον φορητό, επεξεργαστή, μνήμες, δίσκο κτλ αλλάζεις..οθόνη δεν αλλάζεις μόνο (εύκολα τουλάχιστον)

 

Φορητοί με καλή οθονούλα και μέτριο επεξεργαστή, μικρότερο σκληρο δίσκο κτλ νομίζω θα ήταν πολύ προτιμώτεροι...τί να τον κάνω τον 750GB στον φορητό ρε κουμπάρε ή την κάρτα γραφικών που θα ψήνει το εσωτερικό;

Δώστε καλές οθόνες στον λαό, λίγο προσεγμένο πληκτρολόγιο και τη μεγαλύτερη προσοχή στην αθόρυβη λειτουργία...οι περισσότεροι δεν χρειάζονται πολλά περισσότερα.

 

Οι χρήστες που το έχουν..το μετακινείτε καθόλου; Πόσο βαριά φαίνονται στον ώμο τα 2.5-6 κιλά του φορητού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει αυτή εδώ την usb3 http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-54-to-USB-3-0-x-2-Port-Adaptor-/360364786404?ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160 και πρώτον μερικές φορές όταν αφαιρώ το stick βγαίνει μαζί και η κάρτα και δεύτερον δεν δουλεύει σε linux. Για το δεύτερο θα το ψάξω λίγο ακόμα αλλά το πρώτο συμβαίνει και σε άλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει αυτή εδώ την usb3 http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-54-to-USB-3-0-x-2-Port-Adaptor-/360364786404?ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160 και πρώτον μερικές φορές όταν αφαιρώ το stick βγαίνει μαζί και η κάρτα και δεύτερον δεν δουλεύει σε linux. Για το δεύτερο θα το ψάξω λίγο ακόμα αλλά το πρώτο συμβαίνει και σε άλλους;

ναι κ σε μένα συμβαίνει κ είναι σπαστικό, διάβασε πιο πίσω, κάποιος έκανε μόντα με τα γατζάκια του λάπτοπ αν θυμάμαι καλά.εγώ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα άλλα το μπινελικώνω κάθε φορά μήπως νοιώσει άσχημα κ δεν βγαίνει τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει αυτή εδώ την usb3 http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-54-to-USB-3-0-x-2-Port-Adaptor-/360364786404?ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160 και πρώτον μερικές φορές όταν αφαιρώ το stick βγαίνει μαζί και η κάρτα και δεύτερον δεν δουλεύει σε linux. Για το δεύτερο θα το ψάξω λίγο ακόμα αλλά το πρώτο συμβαίνει και σε άλλους;

Το ίδιο και σε μένα. Όσον αφορά το Linux σε μένα δουλεύει μια χαρά. Τι διανομή και kernel έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κ σε μένα συμβαίνει κ είναι σπαστικό, διάβασε πιο πίσω, κάποιος έκανε μόντα με τα γατζάκια του λάπτοπ αν θυμάμαι καλά.εγώ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα άλλα το μπινελικώνω κάθε φορά μήπως νοιώσει άσχημα κ δεν βγαίνει τόσο εύκολα.

μια απο τα ιδια κι εγω ειναι μεχρι να βρω λιγο θαρρος η να τα παρω στην κρανα και να κατσω να το 

ξεμου@@@σω εντελως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ "βγαίνει" εύκολα η usb3 αλλά υπάρχουν λύσεις :

 

Λύση 1:

-Με το δεξί χεράκι υποστηρίζουμε / κρατάμε στη θέση της την κάρτα,

και με το αριστερό χεράκι τραβάμε απαλά το καλώδιο / flashάκι.

 

Λύση 2 (για τους δραστικούς τύπούς) (δεν προτείνεται) :

Οτίδήποτε από τα :

-logo στιγμής ή βενζινόκολα (η βενζινόκολα θέλει το χρόνο της για να τραβήξει),

-σιλικόνη που που να αντέχει σε θερμοκρασίες μέχρι 50 βαθμούς (τοποθετούμε πάνω κάτω όπως το βούτυρο στο ψωμί, και μετά κουμπώνουμε την κάρτα) (και η σιλικόνη θέλει χρόνο για να τραβήξει),

-βίδες ή άλλου είδους σφήνες δεξιά κι αριστερά της κάρτας,

,... αν δεν διορθώσουν το πρόβλημα ολοκληρωτικά, θα βελτιώσουν  τουλάχιστον την κατάσταση.

 

Λύση 3:

Πετάμε την καρτούλα στο καλάθι των αχρήστων, μένουμε με τα usb2 δύο μας και... ησυχάζουμε.

 

Λύση 4:

Δίνουμε καμιά €30 και αγοράζουμε delock usb3 express card, από Ελληνική αγορά. Θα πιάνουμε βέβαια χαμηλότερους ρυθμούς διαμεταγωγής, (ταχύτητες δηλαδή), αλλά το πρόβλημα του ευκόλως μπαινοβγαίνειν, σίγουρα θα λυθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ντε οπως με τις μπρίζες για να μην τις ξυλώσουμε ;)

παντως δεν θα έλεγα για κόλα γιατι μπορεί να ασπρίσει το πλαστικό γυρω γυρω στο σασί και να φαίνεται άσχημο..

ταινία διπλής όψης αν μπορείτε να την εφαρμόσετε σε κάποιο σημείο δεν προκειται να το κουνήσει με τίποτα...και δεν θα κάνει και ζημιά..

 

εγώ θα το πέταγα οπως είναι και θα έβαζα το tv tuner της avermedia .. τι να το κάνεις το usb3..

 

http://www.amazon.co.uk/Avermedia-Express-Notebook-ExpressCard-Integrator/dp/B004C1RYZW/ref=pd_sim_sbs_computers_2

http://www.amazon.co.uk/AverMedia-61E554DVF3AJ-AVerTV-Digi-Express54/dp/B001GOO00K/ref=tag_dpp_lp_edpp_ttl_in

 

ρίχνω μια ιδέα ..λέμε τώρα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν τόσο περιγραφικός στην "πατέντα" μου και προφανώς δεν το κατάλαβε κανένας... :ph34r:

 

έβγαλα φωτο (με ό,τι καουμπόικη μεταμεσονύκτια μέθοδο μπορεσα λόγω του δυσκολου σημείου) στα οποια φαίνονται τα 2 ελάσματα (με βελάκι)

 

post-71039-0-62973600-1365898616_thumb.jpg

 

 

και βάζω ξανά την ίδια. Αυτή τη φορά όμως με πράσινο έχω ζωγραφίσει το σχήμα των ελασμάτων

 

post-71039-0-56617400-1365898667_thumb.jpg

 

 

έχει άλλα 2 στην απεναντι πλευρα - σύνολο 4. Αυτά αν τα λυγίσετε προς τα επάνω, σε μια λογική γωνία (ΟΧΙ καθετα/όρθια...45 μοιρες ειναι καλά) η κάρτα μπαίνοντας θα τα ξαναπιεσει κάτω αλλά θα κρατιέται ΠΟΛΥ καλύτερα. 

 

Χρειάζεται ένα λεπτο ίσιο κατσαβιδάκι, και θάρρος την πρώτη φορά που θα αντισταθούν λίγο τα ελάσματα στην είσοδο της κάρτας. Ζημιά ΔΕΝ γινεται... Τα ελάσματα αυτα κόβονται μεν, αλλά όχι με μόλις 2 μικροαλλαγές στην γωνία τους....

 

TIP: πριν μπει η κάρτα, καλό είναι να προηγηθεί ένα επιμελές ξεπαρθένιασμα των 2 θυρών = βάζεις/βγάζεις ένα φλασάκι καμια δεκαριά φορές να χαλαρώσουν λίγο τα ελάσματα που έχουν οι USB υποδοχές  :devil: 

 

ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ !!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μου ζησεις συμφορουμιτη

εχουμε δουλεια να κανουμε τωρα

να σε καλα  

 

Α ξεχασα να αναφερω οτι ξηλωσα τα 8 και μπηκαν τα 7 αρια παραθυρια οπου   :

δουλευουν τα παντα ολα σωστα

δεν κρασαρει  οταν παιζει βιντεο στο youtube

ενα παιγχνιδακι και μονο παιζω ,στα 8 δεν επαιζε ενω στα 7 παιζει (street fighter tekken x)

και δεν κρασαρει γενικως ,με τα 8 μια φορα τουλαχιστον τη μερα κολλαγε και το εκλεινα απο το power button

τωρα

everything is going smooth and by the numbers 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

INSOMNIA ονομα και πραμα.... 03:42... αυριο δε θα ξυπνάμε για την εκκλησία  :devil:.

Περιμένω ανταποκρίσεις απο τις μαστοριές σας

Ποιά εκκλησία και ποιός LaVey.

Εμπρός για την εκκλησία του L520!!!

 

"Ζωγράφισες" με τις οδηγίες σου παραπάνω.

 

Εκτίμηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το θέμα μπαταρίας φορτιστών είναι ανέκδοτο...

Εχω τη μεγάλη μπαταρία και χρησιμοποιώ τον 90αρη travel φορτιστή...

Όταν φτάσει χαμηλά η μπαταρία και ενώ μου δίνει με 7-8% δήθεν 40 λεπτά με High Performance μετά από 2-3 λεπτά αρχίζει να βαράει το καμπανάκι και μετά από 1 λεπτό κάνει hybernation.

Το βάζω να φορτίσει και το ξανανοίγω...

Για τα επόμενα 10-15 λέπτα πετάγεται σε ακανόνιστους χρόνους η ένδειξη της φωτεινότητας και ακούγεται το καμπανάκι της μπαταρίας ενώ όταν κοιτάω τις ενδείξεις φόρτισης μου βγάζει ότι ο φορτιστής είναι μεν συνδεδεμένος αλλά δεν φορτίζει... μετά από δευτερόλεπτα γράφει ότι φορτίζει ... η ένδειξη για τη φωτεινότητα μπορεί να ξαναβγει μετά...

Είναι δηλ. σαν να πειράζει κάποιος τα power settings .... τι να φταιεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...