Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αναφέρω και στο σχετικό θέμα του microsoft mouse 3500, η κινέζικη usb3.0 που προμηθεύτηκα πρόσφατα έχει τόσο πολύ ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο, που o πομποδεκτης του ποντικιου δε μπορεί να λειτουργήσει σωστά όταν μπει στην διπλανή θύρα usb/esata με αποτέλεσμα ο ποντικός να κάνει διακοπές μόλις σε αποσταση κατω του μέτρου!!

 

Όταν δε συνδεθεί απευθείας επανω στην usb3.0, τότε το ποντίκι δουλευει μόνο αν το κανω βολτες στο μαυρο πλαστικό του λαπτοπ  :X

 

Καμια λύση για το ζητημα? Πριν την πετάξω, υπαρχει καμια καλη ιδεα να την βελτιώσω? Ίσως την εγχειρίσω αυριο για να δω μηπως υπάρχει χώρος να τυλίξω καμια αλουμινοταινία.... δε μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο

Δοκίμασα τις καρτούλες που έχω στα χέρια μου με ότι ασύρματο ποντίκι βρίσκεται στο σπίτι (όλα Logitech όμως) με κουμπωμένο τον πομποδέκτη στο e-sata. Δεν παρατηρώ κανένα πρόβλημα. Ούτε με τον πομποδέκτη στη θύρα της καρτούλας βλέπω κάτι ασυνήθιστο. Υποθέτω λοιπόν οτι ή κάτι τρέχει με τη συγκεκριμένη καρτούλα ή κάτι δεν πάει καλά μεταξύ κάρτας και ποντικιού της microsoft.

 

Έχεις δοκιμάσει με άλλης μάρκας ποντίκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως αναφέρω και στο σχετικό θέμα του microsoft mouse 3500, η κινέζικη usb3.0 που προμηθεύτηκα πρόσφατα έχει τόσο πολύ ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο, που o πομποδεκτης του ποντικιου δε μπορεί να λειτουργήσει σωστά όταν μπει στην διπλανή θύρα usb/esata με αποτέλεσμα ο ποντικός να κάνει διακοπές μόλις σε αποσταση κατω του μέτρου!!

 

Όταν δε συνδεθεί απευθείας επανω στην usb3.0, τότε το ποντίκι δουλευει μόνο αν το κανω βολτες στο μαυρο πλαστικό του λαπτοπ  :X

 

Καμια λύση για το ζητημα? Πριν την πετάξω, υπαρχει καμια καλη ιδεα να την βελτιώσω? Ίσως την εγχειρίσω αυριο για να δω μηπως υπάρχει χώρος να τυλίξω καμια αλουμινοταινία.... δε μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο

 

Με μόνη διαφορά το mouse (Logitech MX 620 Laser), κι εδώ τα ίδια ακριβώς φαινόμενα,

στην διάρκεια εγγραφής πολλών giga σε usb3 δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα δοκιμή με την usb3 express card από ebay, αυτή τη φορά με το οπτικό ποντίκι από ένα logitech mk260 desktop set :

 

- το receiver του ποντικιού πάνω στην esata/usb πόρτα του L520

 

- συνδεμένα επάνω στη usb3 express card 1)corsair survivor 32GB usb3 και 2)seagate goflex 1TB 2.5 usb3

 

- η usb3 express card χρειάστηκε και extra power από το usb/power cable (προφανώς λόγω δίσκου)

 

- απόσταση ποντικιού 110 cm

 

- copy from corsair to samsung830 _ speed : 61 MB/s sustained

- copy from samsung830 to corsair _ speed : 43 MB/s sustained

- copy from seagate goflex to samsung830 _ speed : 77 MB/s average (approx.)

- copy from samsung830 to seagate goflex _ speed : 77 MB/s average (approx.)

 

Καθ' όλη τη διάρκεια του test (+40min), το ποντίκι ήταν άψογο (pointer+click με ακρίβεια, wheel χωρίς lag).

Ακριβώς πάνω από τη usb3 express card, στο σασί του laptop, ελάχιστη - αμελητέα άνοδος θερμοκρασίας.

 

Ευχαριστώ τους BigBlack + iceman + dith, που πρότειναν : caddy, usb external dvd enclosure και usb3 express card.

Εγκαταστάθηκαν, εφάρμοσαν πλήρως και είναι more than good enough for me.

 

USB 3.0 HUB to Express Card

http://www.ebay.co.uk/itm/180884696391?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

DVD RW Slim External Case Enclosure

http://www.ebay.com/itm/New-USB-2-0-Slim-External-Case-Enclosure-for-12-7mm-SATA-CD-DVD-RW-Burner-Drive-/271048646425?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

 

Caddy Adapter

http://www.ebay.co.uk/itm/12-7mm-SATA-2nd-HDD-Hard-Drive-LED-Caddy-Adapter-for-Acer-Aspire-7750g-AD-7587H-/281033472100?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε 21 ευρωπουλακια και παρε το 5000 με ΒΤ να ησυχασεις και να μην χασεις και τις usb 3.0. 

http://www.skroutz.gr/s/62352/Microsoft-Bluetooth-Notebook-Mouse-5000.html

 

Γιατι δεν το βαζεις δεξια το στικακι του ποντικου? Ειναι απο τα μεγαλα και προεξεχει?

 

Σεβαστές οι προτάσεις σου, απλα εχω ηδη το συγκεριμενο ποντίκι και εφαρμοζω την λύση που αναφερεις με τον πομποδεκτη αριστερα. Είναι νανοπομποδεκτης, γι αυτο εχει τοση ευαισθησια

 

Αλλα επειδή ανακαλυψα χθες οτι φταιει η καρτουλα, θελω να προσπαθησω να την φτιαξω για να μην πεταξω τιποτα!

 

Δοκίμασα τις καρτούλες που έχω στα χέρια μου με ότι ασύρματο ποντίκι βρίσκεται στο σπίτι (όλα Logitech όμως) με κουμπωμένο τον πομποδέκτη στο e-sata. Δεν παρατηρώ κανένα πρόβλημα. Ούτε με τον πομποδέκτη στη θύρα της καρτούλας βλέπω κάτι ασυνήθιστο. Υποθέτω λοιπόν οτι ή κάτι τρέχει με τη συγκεκριμένη καρτούλα ή κάτι δεν πάει καλά μεταξύ κάρτας και ποντικιού της microsoft.

 

Έχεις δοκιμάσει με άλλης μάρκας ποντίκι;

 

Τελευταία έχω λιγο χρόνο και απλα βρηκα το προβλημα με την καρτα και δεν ασχοληθηκα αλλο.... απλα την εβγαλα και δουλευω ανετα. Το ποντικακι ειναι της microsoft και εχει νανοπομποδεκτη με μηδενικη κεραια (μια κατσαρη χαλκινη διαδρομη στην πλακετα του προφανως). Οπότε η ευιασθησία στις παρεμβολες μεγιστοποιείται!

 

Αναρωτιέμαι αν την ανοιγα, την πλακωνα ένα προχειρο sheilding με αλουμινοταινία και την εκλεινα οσο γινεται στις αρχικες διαστασεις, θα γινοταν δουλειά ή μπα? [Βασικά και οχι να μου πείτε,.. για να μην το βλέπω στον υπνο μου σαν εφιαλτη, παλι θα το επιχειρησω  :devil: ]

 

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος usb 3.0 κάρτα express για 34mm θυρα;

 

ριξε μια ματια σε posts που εχει κανει ο BigBlack μερικες σελιδες πισω.... προτεινει ενα που εχει δοκιμάσει. 

Ο πωλητής που αναφερει ο pany07 απο πανω, νομιζω οτι πουλαει την ιδια καρτουλα σε 34μμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάντο, δε χάνεις τίποτα. Αλλά πληροφοριακά να σου πω πως όλα τα logitech που έχω είναι με nano receiver και πρόβλημα δεν βλέπω. :unsure:

 

Ισως της MS να ειναι πιο ευαισθητα...δε ξερω τι να υποθεσω πριν κανω ολες τις δοκιμες! Να βρω λιγο χρόνο για την παρτη μου πρωτα και βλέπουμε..... θα δοκιμασω και μια δευτερη καρτουλα που πηρα μπας και επεσα σε καμια στραβοκολλημένη!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα....έχω μερικές ερωτήσεις για τον φορητό (με κάνατε και ψήνομαι άγρια) αλλά έχω λίγο χαθεί, λίγο ζαλιστεί διαβάζοντας, είναι πολλές οι σελίδες.

 

- Ο φορητός πόση αυτονομία έχει; Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής της μπαταρίας για κάποια ισχυρότερη;

 

- Το θέμα του θορύβου με πονάει πολύ...πώς τα πάει ο συγκεκριμένος σε διάφορες εργασίες σ' αυτό το θέμα;

 

- Ο φορητός θέλει ssd msata ή κοινό; αν βάλω ssd (κρατώντας και τον hdd για data), πρέπει να βγάλω το dvdr, κι αν ναι, έχετε βρει "caddy" όπως το λέτε που να ταιριάζει χωρίς να ασχημίζει;

 

- Με τα 7άρια, λειτουργούν όλα (ειδικά κουμπιά, λογισμικό κοκ) κι αν ναι ποιά είναι η διαδικασία;

 

- Ο συγκεκριμένος δεν πωλείται πλέον. Υπάρχει θέμα για ανταλλακτικά/υποστήριξη λογισμικού στο μέλλον;

 

- Η 3ετής εγγύησης ισχύει μόνο για την Ελλάδα ή και εκτός Ευρώπης πχ

 

Λόγω της δημοφιλίας του φορητού, θα ήταν ίσως θεμιτό να συγκεντρώνονται οι πληροφορίες σε ένα μέρος, δεν ξέρω αν γίνεται να προστεθούν στη 1η σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vgiozo

 

Πρώτο από όλα θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το search εργαλείο του forum (τέρμα επάνω), να το αφήσεις στο this topic και να ψάξεις γι' αυτά που σ' ενδιαφέρουν, δλδ. μπαταρία/battery, εγγύηση/warranty, αυτονομία κτλ.

Όπως και να έχει, ρωτάς για πράγματα που έχουν αναφερθεί μερικά post πιο πάνω.

 

Για αρχή ξεκίνα από εδώ :

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/696424-Lenovo-Thinkpad-L520-5016-C74-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-Thinkpad-%CF%8C%CF%87%CE%B9!?p=4953081#post4953081

 

http://www.insomnia.gr/topic/472790-thinkpad-l520-free-dos-328%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89/?view=findpost&p=5207596

 

- Ο φορητός θέλει ssd msata ή κοινό;

Παίρνει και τους 2. Ο msata δουλεύει sata2. Ο ssd δουλεύει sata3.

Πρέπει να βγάλεις το dvdr και να αγοράσεις caddy για κρατήσεις και τον hdd για data. Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι τέλειο, αλλά πρέπει να "πιάνουν" τα χέρια σου.

Caddy Adapter

http://www.ebay.co.u...ME:L:OC:US:3160

 

- Με τα 7άρια, ΝΑΙ λειτουργούν όλα.

 

- Ο συγκεκριμένος ΝΑΙ συνεχίζει να πωλείται.

https://www.skroutz.gr/s/2789154/Lenovo-Thinkpad-L520-B960-4GB-320GB.html



Μπορεί να μου προτείνει κάποιος usb 3.0 κάρτα express για 34mm θυρα;

Εδώ ψάχνεται το θέμα 34mm :

 

http://www.insomnia.gr/topic/472790-thinkpad-l520-free-dos-328%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89/page-63?do=findComment&comment=52216076

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Ο φορητός φαίνεται εξαιρετικός, αλλά με προβληματίζουν ακόμα κάπως οι διαστάσεις (φαίνεται "bulky", το ίδιο η περισσότερο ακόμη από το Acer από το 2004 που είχα) και το βάρος, καθώς μπορέι να χρειάζεται να το μεταφέρω κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Τα 2.6 κιλά πώς φαίνονται στον ώμο; Ο φορητός 3.7κ που είχα παλαιότερα ήταν πολύ βαρύς...δεν ξέρω αν πρέπει να ψάξω πιο κοντά στα 2 κιλά...

Τέλος από αυτονομία πώς πάει; Διάβασα κάπου για γύρω στις 4,5 ώρες χωρίς να είναι σαφές αν πρόκειται για εκτίμηση ή για ακριβή μέτρηση.

 

Τέλος μπορέι να χρησιμοποιείται πού και πού για video encoding (για μείωση του μεγέθους αρχείων από κάμερα)...πώς τα πάει σ' αυτόν τον τομέα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Ο φορητός φαίνεται εξαιρετικός, αλλά με προβληματίζουν ακόμα κάπως οι διαστάσεις (φαίνεται "bulky", το ίδιο η περισσότερο ακόμη από το Acer από το 2004 που είχα) και το βάρος, καθώς μπορέι να χρειάζεται να το μεταφέρω κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Τα 2.6 κιλά πώς φαίνονται στον ώμο; Ο φορητός 3.7κ που είχα παλαιότερα ήταν πολύ βαρύς...δεν ξέρω αν πρέπει να ψάξω πιο κοντά στα 2 κιλά...

Τέλος από αυτονομία πώς πάει; Διάβασα κάπου για γύρω στις 4,5 ώρες χωρίς να είναι σαφές αν πρόκειται για εκτίμηση ή για ακριβή μέτρηση.

 

Τέλος μπορέι να χρησιμοποιείται πού και πού για video encoding (για μείωση του μεγέθους αρχείων από κάμερα)...πώς τα πάει σ' αυτόν τον τομέα;

 

Ευχαριστώ

 

Oι φωτογραφίες το αδικούν. Από κοντά είναι πιο μαζεμένο. Όχι ultrabook, αλλά είναι στο μέγεθος όλων των normal notebooks της κατηγορίας του.

 

Νομίζω ότι τα ~3 κιλά μαζί με φορτιστή και τσάντα, είναι υποφερτά για 2-3 μεταφορές την μέρα. Αν το θές να το έχεις όλη την μέρα πάνω σου, τότε κοιτάς σε λάθος κατηγορία.

 

Αυτονομία 2-5 ώρες ανάλογα τη χρήση. Με browsing, wifi και την φωτεινότητα λιγο πάνω από τη μέση, είσαι περίπου στις 4 ώρες.

 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οτιδήποτε, απλά στο encoding είναι αισθητά πιο αργός σε σχέση με έναν i7 για παράδειγμα.

 

 

Τέλος έχει πολύ αργό σκληρό δίσκο. Για μένα υπολόγισε + 70-100€ για έναν ssd 120Gb.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...