Προς το περιεχόμενο

Phenom 2x4 965 ή Core i5 3470 ?


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Στο παρόν PC μου έχω έναν Phenom 2x2 555 που είχα πάρει με σκοπό να τον ξεκλειδώσω,αν και για κακή μου τύχη οι 2 έξτρα πυρήνες παρότι ξεκλειδώθηκαν δεν ήταν υγειείς με αποτέλεσμα να μου κρασάρουν το σύστημα.

 

Τη παρούσα φάση το πιο αδύναμο κομμάτι στον υπολογιστή μου θεωρώ πως είναι ο επεξεργαστής. Κατάφερα απ' τα 3.2ghz να τον πάω στα 3.5ghz με ψύκτρα μαμάς αλλά φοβάμαι να τον πάω παραπάνω,και ούτως ή άλλως η αλλαγή των 0.3ghz σε επιδόσεις παιχνιδιών ήταν σχεδόν αμελητέα. 

 

Πιστεύω πως ήρθε η στιγμή να κάνω μια αναβάθμιση λοιπόν. Εννοείται πως έχω 4gb RAM,και πως στο μέλλον θα τα κάνω περισσότερα,και η κάρτα γραφικών μου είναι η AMD HD 6850 Vapor-X την οποία overclockάρισα ακόμα παραπέρα και τώρα την έχω να τρέχει στα 850mhz CORE,και 1120mhz memory, μέσω του Catalyst.

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά ίσως να είναι ένδειξη bottleneck ότι μερικές φορές σε βαρυά παιχνίδια ο επεξεργαστής μου χτυπάει 100% ενώ η κάρτα γραφικών μεταξύ 60% και 70%.

 

Η κύρια ασχολία του PCιου θα είναι το gaming φυσικά! Αυτό που προσδοκώ είναι να καλυτερεύσω τις τρέχουσες επιδόσεις στο Skyrim,και να είμαι όσο το δυνατόν προετοιμασμένος για το Cyberpunk 2077 όταν αυτό κυκλοφορήσει σε 1-2 χρόνια,το οποίο αναμένεται να έχει top γραφικά.

 

http://www.youtube.com/watch?v=P99qJGrPNLs

 

 

Στην αρχή σκέφτηκα κατ' ευθείαν τον 3470 της Intel. Αλλά ρε γαμώτο έχει 200 ευρώ,χώρια του ότι θα πρέπει να δώσω άλλα 100 για καινούρια motherboard! Μιας και είδα πως ο 965 είναι ο τελευταίος εναπομείναντας της σειράς Phenom 2,και πως η τιμή του πλέον έχει πέσει χαμηλότερα από όσο είχα πάρει τον 555 κάποτε,σκέφτηκα μήπως με σύμφερε περισσότερο να πάρω τον 965.

 

Ο φόβος μου είναι πως με τον 965 ίσως να μη δω αρκετή βελτίωση στο Skyrim,γιατί δυστυχώς από ότι έχω διαβάσει η μηχανή του Skyrim είναι software limited στο να χρησιμοποιεί μόνο 2 cores,πράμα που σημαίνει πως οι επιπλέον 2 πυρήνες θα κάθονται. Βέβαια σκέφτηκα το εναλλακτικό,δηλαδή να βάλω ένα από αυτά τα έτοιμα συστήματα υδρόψυξης που έχουν η Coolermaster και η Corsair,και να τον ανεβάσω τον 965 όσο πάει... Αλλά η οροφή θα είναι αρκετή για να ανεβάσω επιτέλους τις ρυθμίσεις σκιών ?

Δε ξέρω αν το πιστεύεται,αλλά λόγο της ιδιοτροπίας του Skyrim να κάνει render τις σκιές στον επεξεργαστή,έχω καταλήξει να έχω κάνει όλα τα άλλα γαμάτα με τη χρήση mods (2048x2048 textures,shaders,lighting..) αλλά παίζω με την vanilla ρύθμιση σκιών στο low και το shadow resolution στο ini να είναι στα 512x512, και είναι πολύ τετραγωνισμένες! :( Οι σκιές φαίνονται σαν να ξεπήδησαν από ps1. Όταν έβαλα τις σκιές 1024x1024 και τη ρύθμιση στο high,το frame rate μου έπεσε τόσο δραματικά που στη πόλη με τις περισσότερες σκιές (Riften) παίζει και να χα 1-2 frames per second μέχρι που το παιχνίδι κράσαρε!  :cry:  

Και όλα αυτά λόγο του cpu!

Θα μπορέσω αν πάρω τον 965,έστω με overclock που θα μου προσφέρει μια υδρόψυξη να ανεβάσω έστω κάπως το επίπεδο σκιών χωρίς να σέρνεται το παιχνίδι ?

 

Επίσης μια άλλη ερώτηση: Αξίζει να προτιμήσω τελικά τον Core i5 3470 από τον 965 ? 

Από ότι κατάλαβα βλέποντας benchmark είναι αρκετά πιο γρήγορος per core από τον Phenom 2,αλλά αξίζει να δώσω 3 φορές περισσότερα λεφτά για το προβάδισμα που προσφέρει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν αξίζει μόνο εσύ το ξέρεις. Αν έχεις κόλλημα με το skyrim και παρόμοια παιχνίδια που εξαρτώνται πολύ από τον cpu, δεν έχεις επιλογή, πας σε 3470. Δεν είναι μόνο core per core πολύ καλύτερος αλλά και συνολικά. 

 

Αν όμως το skyrim είναι ένα από τα πολλά παιχνίδια που παίζεις τότε κράτησε τα λεφτά σου και πήγαινε σε 965 αφού τον παίρνει και η μητρική σου.

 

Αυτο που δεν έχει νόημα είναι να πάρεις 965 και υδρόψυξη. Θα φτάσεις τα λεφτά που θα απαιτούνταν για τον 3470 και θα έχεις και χειρότερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένο X6 1090T ή 1100Τ και ανέβασέ τον όσο πάει ! Λογικά με μια σχετικά καλή ψύκτρα τα έχεις τα 4,2Ghz.

 

Λογικά με 70-80€ βρίσκεις !

 

Αν μένεις κοντά στην Πετρούπολη πέρνα να σου δανείσω έναν PHENOM II X4 980 3,7Ghz να δοκιμάσεις. Πάει μέχρι 4,3Ghz αεράτα .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αξίζει μόνο εσύ το ξέρεις. Αν έχεις κόλλημα με το skyrim και παρόμοια παιχνίδια που εξαρτώνται πολύ από τον cpu, δεν έχεις επιλογή, πας σε 3470. Δεν είναι μόνο core per core πολύ καλύτερος αλλά και συνολικά. 

 

Αν όμως το skyrim είναι ένα από τα πολλά παιχνίδια που παίζεις τότε κράτησε τα λεφτά σου και πήγαινε σε 965 αφού τον παίρνει και η μητρική σου.

 

Αυτο που δεν έχει νόημα είναι να πάρεις 965 και υδρόψυξη. Θα φτάσεις τα λεφτά που θα απαιτούνταν για τον 3470 και θα έχεις και χειρότερα αποτελέσματα.

 

Παίζω και άλλα παιχνίδια,κυρίως fps και action rpgs,π.χ. τη σειρά crysis,battlefield3,the witcher 2...

Το Skyrim το έγραψα συγκεκρύμενα για 2 λόγους:

 

1) Με τις ρυθμίσεις των σκιών του Skyrim στο medium έχω χειρότερο frame rate και από αυτό που έχω στο Crysis με όλα στο maximum. Με το να ανεβάσω τις σκιές στο Skyrim,το παιχνίδι αρχίζει και μου δίνει παρόμοια ή και χειρότερα frame rates από το Metro 2033 σε high. Μαζί με το Metro 2033 είναι τα μόνα παιχνίδια που δε μπορώ να maxάρω.

2) Το Skyrim λόγο συνεχούς νέου περιεχομένου με mods πιστεύω θα με κρατήσει να το επισκέπτομαι μέχρι το Elder Scrolls 5. Το Oblivion από όταν το πήρα το επισκεπτόμουν αρκετά συχνά και το είχα πάντα στο σκληρό μιας και τα mods κατάφεραν να μου κρατήσουν το ενδιαφέρον για τόσα χρόνια.

 

 

Το θέμα με phenom και υδρόψυξη το έφερα γιατί δεν μπορώ να δώσω 300 ευρώ με τη μία. Έτσι υπολόγιζα μια αγορά των 100 για τον επεξεργαστή,και μια αργότερα για το cooler. Αν πάω όμως για 3470 θα τον αγοράσω και μετά θα πρέπει να περιμένω κάνα μήνα για τη νέα motherboard,συν του ότι δώσω 100ε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με phenom και υδρόψυξη το έφερα γιατί δεν μπορώ να δώσω 300 ευρώ με τη μία. Έτσι υπολόγιζα μια αγορά των 100 για τον επεξεργαστή,και μια αργότερα για το cooler. Αν πάω όμως για 3470 θα τον αγοράσω και μετά θα πρέπει να περιμένω κάνα μήνα για τη νέα motherboard,συν του ότι θα έχω γλιτώσει 100ε.

Που μπορείς να προσθέσεις πχ για μια καλύτερη κάρτα (πουλώντας την 6850)

Και για μνήμη ... 8gb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πάιζεις όλων των ειδών τα παιχνίδια πάρε 965 να γλυτώσεις και τα χρήματα. Στα περισσότερα παιχνίδια η κάρτα σου θα βρίσκει όριο, όχι ο επεξεργαστής. Παιχνίδια σαν το skyrim είναι εξαιρέσεις.

 

Την υδρόψυξη αστην σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένο X6 1090T ή 1100Τ και ανέβασέ τον όσο πάει ! Λογικά με μια σχετικά καλή ψύκτρα τα έχεις τα 4,2Ghz.

 

Λογικά με 70-80€ βρίσκεις !

 

Αν μένεις κοντά στην Πετρούπολη πέρνα να σου δανείσω έναν PHENOM II X4 980 3,7Ghz να δοκιμάσεις. Πάει μέχρι 4,3Ghz αεράτα .

Δυστυχώς δε μένω κοντά :( Και από ότι έψαξα με το google ούτε μπορώ να βρω x6 πουθενά για να τον πάρω.

(τον έχει amazon αμερικής 200$ αλλά ούτε πιστωτική έχω,ούτε θέλω να πληρώσω τελωνείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε και θα βρεις ! Παίζουν πολλοί ! Ξεκίνα από αγγελίες σε forums .



Στον επεξεργαστή που έχεις τώρα ανέβασε την συχνότητα του northbridge από τα 2000 στα 2400 και αν μπορέσεις και στα 2600Mhz. 

 

Αυτό πέρα απ`ότι κάνεις με την συχνότητα του core ! 

 

Αλλά σίγουρα χρειάζεσαι μια καλή ψήκτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορείς να προσθέσεις πχ για μια καλύτερη κάρτα (πουλώντας την 6850)

Και για μνήμη ... 8gb 

 

 

Προς το παρόν με την κάρτα δεν έχω πρόβλημα. Παίζω τα περισσότερα παιχνίδια στο maximum με εξαίρεση όπως είπα Skyrim και Metro 2033. Και για το Skyrim κυρίως φταίει το cpu. Μνήμη θα ανεβάσω σύντομα να τη πάω στα 8. Σκέφτομαι να πάρω τα vengeance της Corsair στα 1600 mhz με 9-9-9-24

 

Αφού πάιζεις όλων των ειδών τα παιχνίδια πάρε 965 να γλυτώσεις και τα χρήματα. Στα περισσότερα παιχνίδια η κάρτα σου θα βρίσκει όριο, όχι ο επεξεργαστής. Παιχνίδια σαν το skyrim είναι εξαιρέσεις.

 

Την υδρόψυξη αστην σε κάθε περίπτωση.

 

Να την αφήσω συγκεκρυμένα επειδή είναι υδρόψυξη,ή γενικά δεν χρειάζομαι aftermarket ψύκτρα για ένα καλό κλοκάρισμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την αφήσω συγκεκρυμένα επειδή είναι υδρόψυξη,ή γενικά δεν χρειάζομαι aftermarket ψύκτρα για ένα καλό κλοκάρισμα ?

 

Γενικα χρειάζεσαι aftemarket ψύκτρα αν θέλεις να κλοκάρεις αλλά κάνεις τη δουλειά σου και με μια αερόψυκτρα των 30 ευρώ.

 

Νόημα δεν έχει το 965 καινούριος + υδρόψυξη των 100 ευρώ γιατί πλησιάζει πολύ στην τιμή (60 ευρώ διαφορά) με το 3470 + μητρική. Όσο περισσότερο πλησιάζεις οικονομικά τόσο λιγότερο vfm γίνεται η λύση του 965 που στην περίπτωσή σου είναι άριστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καν συγκριση μεταξυ 965 και 3470,καθως και 1090/1100.Ο 3470 τους παταει ευκολα οσο και αν κλοκαριστουν.Για μενα φιλε δεν υπαρχει καν διλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν 

 

Γενικα χρειάζεσαι aftemarket ψύκτρα αν θέλεις να κλοκάρεις αλλά κάνεις τη δουλειά σου και με μια αερόψυκτρα των 30 ευρώ.

 

Νόημα δεν έχει το 965 καινούριος + υδρόψυξη των 100 ευρώ γιατί πλησιάζει πολύ στην τιμή (60 ευρώ διαφορά) με το 3470 + μητρική. Όσο περισσότερο πλησιάζεις οικονομικά τόσο λιγότερο vfm γίνεται η λύση του 965 που στην περίπτωσή σου είναι άριστη.

 

 

Δεν πρέπει να πάει σε πυρήνα DENEB αλλά σε πυρήνα THUBAN !! Οι THUBAN ανεβαίνουν καλύτερα και με χαμηλότερες θερμοκρασίες παρά τους +2 πυρήνες παραπάνω. 

 

Ακόμα και 960T PHENOM να βρει που είναι THUBAN καλύτερος θα είναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...