Προς το περιεχόμενο

AV-Test: Αναξιόπιστο το Microsoft Security Essentials


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η είδηση δεν λέει για άχρηστο, απλά αναξιόπιστο, δεν είναι το ίδιο πράγμα... Πάντως δεν περιμέναμε το συγκεκριμένο ινστιτούτο να μας το πει για να το καταλάβουμε... είναι πολύ light και σαν εφαρμογή (καλό), αλλά και σαν av (κακό). Προσωπικά προτιμώ eset. Από free νομίζω το avast κάνει καλύτερη δουλειά και ας είναι βαρύ και σπαστικό με τα exclusions...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το Microsoft antivirus. Εντάξει μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα, λογικό είναι αλλά από την στιγμή που κάνει την δουλειά του "σχεδον" το ίδιο καλά όσο και τα υπόλοιπα και είναι ΤΣΑΜΠΑ,α ξίζει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 μήνες κανένα πρόβλημα.
Όπως γράψανε και οι άλλοι τα συμφέροντα ειναι πολλά!
Ms antivirus και ενα scan μια στο τόσο με το malwarebytes και ολα κομπλέ
Ούτε pop up παραθύρια ούτε τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα δεν ειναι τελειο.

Οπως ειπαν το MSE ειναι light και free ,αλλα μια βασικη δουλεια την κανει .Σε συνδυασμο με το antimalware ειστε καλυμμενοι με το MSE. Χρησιμοποιω το ESET την version 6 που μολις βγηκε final για τα 8

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Avira γιατί δεν το βλέπω να αναφέρεται; Τόσο για τον φούτσο το θεωρούν; Πάντως το έχω εδώ και άπειρο καιρό και δεν κόλλησα ποτέ τίποτε, με χάλασε μόνο ότι έγινε αρκετά βαρύτερο στις τελευταίες εκδόσεις.  Μαζί έχω και το Malwarebytes.

 

Edit: τώρα διαβάζω για το BitDefender και βλέπω να καγχάζουν για την ελαφρότητά του [sic]. Και δεν πετάει και διαφημίσεις, λέει.  Και φήνει τα άλλα πίσω, λέει, και άλλα όμορφα τέτοια.  Βρε λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Avira γιατί δεν το βλέπω να αναφέρεται; Τόσο για τον φούτσο το θεωρούν; Πάντως το έχω εδώ και άπειρο καιρό και δεν κόλλησα ποτέ τίποτε, με χάλασε μόνο ότι έγινε αρκετά βαρύτερο στις τελευταίες εκδόσεις.  Μαζί έχω και το Malwarebytes.

 

Edit: τώρα διαβάζω για το BitDefender και βλέπω να καγχάζουν για την ελαφρότητά του [sic]. Και δεν πετάει και διαφημίσεις, λέει.  Και φήνει τα άλλα πίσω, λέει, και άλλα όμορφα τέτοια.  Βρε λες;

To avira αν βάλεις τα heuristics στο high γίνεται αρκετά καλό αλλά σωστά λες έχει γίνει και βαρύτρο (καμία σχέση με το παλιό καλό AntiVir Classic Personal) και έχει χάσει και τα ποσοστά προστασίας του δυστυχώς που είχε.

Πλέον νομίζω πως το avast και το avg είναι καλύτερα, και το avg είναι και πολύ ελαφρύ, με διαφημίσεις εύκολα απανεργοποιήσιμες αλλά δεν ενοχλούν γιατί δεν είναι popup. Και ωραία μηνύματα καθαρά και κατανοητά.

 

Το BitDefender free προσφέρει τη καλύτερη προστασία μεταξύ των 3, αλλά είναι πιο βαρύ απο τα άλλα. Στο δικό μου σύστημα.

Γενικά μερικά av χρησιμοποιούν πολύ cpu και άλλα κάνουν πολλά I/O στον δίσκο. Ο καθένας ανάλογα με το σύστημα το βλέπει διαφορετικά. Η ram όση και να είναι, δεν αποτελεί πρόβλημα σίγουρα. Κάποτε ήταν. Πέρασαν εκείνες οι εποχές. Πλέον cpu&disk μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AVG έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω, γιατί σε κάποια φάση πήραν ψηλά τον αμανέ, έγινε απίστευτα βαρύ από bloat και δεν ξέρω γω τί άλλο, και σερνόταν το σύμπαν.  Μάλλον επανήλθαν στην νομομότητα από ό,τι καταλαβαίνω. 

 

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω το BitDefender, αλλά αν είναι πιό βαρύ από το Avira να το αφήσω καλύτερα.  Το Avira ρε γμτ μου σέρνει άσχημα τα Win7 στο laptop, στο boot βασικά, υποθέτω ότι και στο background το βαραίνει.  Είναι και παλιό το laptop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση δεν λέει για άχρηστο, απλά αναξιόπιστο, δεν είναι το ίδιο πράγμα... Πάντως δεν περιμέναμε το συγκεκριμένο ινστιτούτο να μας το πει για να το καταλάβουμε... είναι πολύ light και σαν εφαρμογή (καλό), αλλά και σαν av (κακό). Προσωπικά προτιμώ eset. Από free νομίζω το avast κάνει καλύτερη δουλειά και ας είναι βαρύ και σπαστικό με τα exclusions...

 

Συμφωνω οτι το eset πρεπει να ειναι το καλυτερο. Αλλα το Smart security που ειναι το full protection κανει 43€/2 χρονια (σου βαζω την καλυτερη τιμη) και MSSE ειναι δωρεαν με τα windows. Σαφως αν διαθετεις τα χρηματα βαλε ESET. Παρολα αυτα δεν εχω παρατηρησει στο PC μου ιο με το MSSE ωστε να πειστω να πληρωσω.

 

Και κατι ασχετο, το καλυτερο antivirus ειναι ο χρηστης.  Τοσα χρονια δεν εχω φαει καποιον Ιο ή εστω κατι που να με επηρεασει ωστε να τον καταλαβω,

 

Αν μπαινεις σε #$@$#Site και πατας οτι κουμπακι βρεις ή βαζεις στικακια οπου να'ναι και απο οπου να'ναι νομιζω καποια στιγμη θα φας καποιον 0-day virus που ανεφεραν καποια παιδια και μετα αντε περιμενε update αν δεν εχει χαλασει το PC.

 

υ.γ. απανταω γενικα και οχι προσωπικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...