Προς το περιεχόμενο

AV-Test: Αναξιόπιστο το Microsoft Security Essentials


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ειναι ο ιος της αστυνομιας;

 

Την ώρα που σε συλλαμβάνουν για αυτά που κατεβάζεις, φταρνίζονται πάνω σου και πιάνεις γρίπη.

 

Άσε χάλια είναι. Εγώ ήμουν στο κρεββάτι για 2 εβδομάδες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την ώρα που σε συλλαμβάνουν για αυτά που κατεβάζεις, φταρνίζονται πάνω σου και πιάνεις γρίπη.

 

Άσε χάλια είναι. Εγώ ήμουν στο κρεββάτι για 2 εβδομάδες!

χαχαχαχα ξεραθηκα στο γελιο να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 2 εβδομαδες? και γιατι δεν εβαλες kaspersky, nod32, avg internet security, norton 360, bitdefender antivirus, McAfee Total Protection και το Panda Global Protection 2013? να προσεχεις την επομενη φορα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δοκίμασέ το. Είναι πάρα πολύ καλό, συνεχώς μου βγάζει πολύ καλά αποτελέσματα σε ότι του έχω πετάξει. Δε ξέρω ίσως μου κάθεται βαρύ. Βάλτο και πες μου εσένα πώς σου φαίνεται στη ταχύτητα. Για την ανίχνευση να είσαι σίγουρος οτι είναι πολύ καλό, και δε ξέρω γιατί στο av-test δε παίρνει παραπάνω βαθμολογία.

 

Σε γενικές γραμμές, το forticlient, είναι πάρα πολύ καλό και σίγουρα το ότι το έχουν free είναι ένα ακόμα +.

 

Ανάλυση:

Βαρύ σε πόρους και γίνεται ακόμα πιο βαρύ σε custom full scan (δεν έχω δει ακόμα τη συμπεριφορά του σε scheduled scan).

Το κάτω μέρος με τις διαφημίσεις είναι πολύ καλά βαλμένο για να μην τραβάει την προσοχή (πολύ) από το κυρίως interface του. 

Το interface του απλό, λιτό, κατανοητό, ότι πρέπει για τον απλό user. 

Τα parental controls του, φανταστικά! Σου εξηγούν ακριβώς τι έχουν μπλοκάρει και μπορείς ανά πάσα στιγμή να το αλλάξεις στις ρυθμίσεις (γρήγορα και απλά -> ακόμα ένα συν)

Το Firewall επίσης.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το Vulnerability scan (μάλλον αύριο θα γίνει η δοκιμή).

Μπορείς να πάρεις backup τις ρυθμίσεις του! Ωραίο!

 

Και, τελευταίο αλλά το πιο σημαντικό για μένα, κάνεις τις ρυθμίσεις του, τις κλειδώνεις και το αφήνεις μετά να κάνει τη δουλειά του = ότι πρέπει για pc που έχουν πρόσβαση παιδιά - ηλικιακά και μη :P ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Σε γενικές γραμμές, το forticlient, είναι πάρα πολύ καλό και σίγουρα το ότι το έχουν free είναι ένα ακόμα +.

 

Ανάλυση:

Βαρύ σε πόρους και γίνεται ακόμα πιο βαρύ σε custom full scan (δεν έχω δει ακόμα τη συμπεριφορά του σε scheduled scan).

Το κάτω μέρος με τις διαφημίσεις είναι πολύ καλά βαλμένο για να μην τραβάει την προσοχή (πολύ) από το κυρίως interface του. 

Το interface του απλό, λιτό, κατανοητό, ότι πρέπει για τον απλό user. 

Τα parental controls του, φανταστικά! Σου εξηγούν ακριβώς τι έχουν μπλοκάρει και μπορείς ανά πάσα στιγμή να το αλλάξεις στις ρυθμίσεις (γρήγορα και απλά -> ακόμα ένα συν)

Το Firewall επίσης.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το Vulnerability scan (μάλλον αύριο θα γίνει η δοκιμή).

Μπορείς να πάρεις backup τις ρυθμίσεις του! Ωραίο!

 

Και, τελευταίο αλλά το πιο σημαντικό για μένα, κάνεις τις ρυθμίσεις του, τις κλειδώνεις και το αφήνεις μετά να κάνει τη δουλειά του = ότι πρέπει για pc που έχουν πρόσβαση παιδιά - ηλικιακά και μη :P ;)

 

 

 

Κι εγώ μετά απο αυτό δοκίμασα το eset v6 και τότε φάνηκε η διαφορά. Δυστυχώς είναι βαρύ. Η προστασία του είναι άψογη και όλα αυτά που λες με βρίσκουν σύμφωνω, αλλά επειδή το laptop μου είναι παλιό δεν μπορώ να το βλέπω να καθυστερεί.

 

Κρίμα που δεν είναι πολύ γνωστό, γιατί λογικά σε σύγχρονο μηχάνημα η διαφορά ανάμεσα στα άλλα free θα είναι μικρή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό και ελαφρύ (15 MB RAM και 1% CPU περίπου σε idle κατάσταση, μετρημένο σε Windows 8 σύστημα) anti-virus είναι το Kingsoft Antivirus 2012. Είναι free και έχει ένα χαρακτηριστικό που για μένα το καθιστά από τα καλύτερα free anti-virus μαζί με το avast: το Anti-Hacker. Ελέγχει όλες τις τρύπες ασφαλείας που μπορεί να υπάρχουν στο λειτουργικό και τις διορθώνει αυτόματα, έτσι ώστε να μην μπορούν να τις εκμεταλλευτούν τα malware. Έχει εξαιρετικά γρήγορο scan. To Download Shield και το USB Defence προσθέτουν extra προστασία στο σύστημα.

 

http://download.cnet.com/Kingsoft-Antivirus-2012/3000-2239_4-75744740.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kingsoft απο την έκδοση 2013 όταν βγει αγγλική δηλαδή, τότε θα έχει και την μηχανή avira σε συνδυασμό με το cloud του, και ενδεχομένως να είναι καλύτερο.

Μόνο με το cloud δεν είναι πολύ καλό, είναι καλό, αλλά όχι αρκετά νομίζω.

 

Μακάρι οι τρύπες ασφαλείας να ήταν τόσο απλό ζήτημα. Το ίδιο πράγμα που κάνει (και το norton το κάνει απο πολύ παλιά αυτό ενδεχομένως και με περισσότερα προγράμματα) το κάνεις και εσύ, αν έχεις όλα τα προγράμματα σου ενημερωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να κάνουμε τα παράπονά μας, αλλά να λέμε και τα σωστά. Στο από κάτω post μου, είχα πει (με bold σημειωμένα) για το bitdefender free: 

 

Avira: Έλεος ρε παιδιά με τις τόσες διαφημίσεις! Είπατε μια φορά για την πληρωμένη έκδοση, σας είπα «μπααα!!», μην μου πρήζετε τον έρωτα λοιπόν συνέχεια!! 

 

Avast: Αμάν πια με τα τόσα shields! Ούτε το USS Enterprise να ήμουν ενάντια σε klingon bird-of-prey!!

 

Bitdefender free: Η απλότητα στο μεγαλείο της. Και αυτό είναι και το κακό του -> Λείπουν πάαααρα πολλά features. Ούτε exclusion δεν μπορώ να βάλω - και πήγε και μου έσβησε ένα από τα καλά αρχειάκια - false positive!! (καλά ρε, δεν σε έχουν μάθει οι γονείς σου να ρωτάς πρώτα;  :mad:  ).

 

MSE και Malwarebytes εδώ και πολύ καιρό, όπως καταλαβαίνετε (τα υπόλοιπα ήταν απλά trials & errors - με το «errors» να είναι η λέξη κλειδί). Τώρα δοκιμάζω σε ένα vm με XP το panda cloud και βλέπουμε. 

 

Το νέο bitdefender σε αφήνει να βάλεις exclusions (μετά βέβαια το detection, αλλά κάτι είναι και αυτό) σε όποια αρχεία θέλεις. Ολόκληρο το άρθρο με τις αλλαγές που έχουν κάνει, μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://www.hotforsecurity.com/blog/bitdefender-antivirus-free-adds-quarantine-ability-6213.html

 

Ίσως να το ξαναδοκιμάσω μέσα στο ΣΚ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...