Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 με οκταπύρηνο επεξεργαστή, Radeon 7970M και 4gb ram


nikos21aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου στην ίδια ηλικία ειμαστε αλλά μου φαίνεται γέρασες :)

Όχι δεν ήταν καλύτερα απλά ο άνθρωπος έχει την εμφυτη τάση να θυμάται με νοσταλγία το παρελθόν και να το ωραιοποιεί.

xaxa! Ναι μαλλον, γερασα πριν την ωρα μου!

Τι να πω, κοιτα εχω PS3 και ειχα Χ360.

 

Αλλα την μαγεια των παλιων τιτλων (Super Metroid, FF7, SMW, Shadow of the Colossus, Twisted Metal 2, Wipeout 2097* κλπ).. δεν τη βλεπω πια.

*Τερμα τα γκαζια στην "Gare d'Europa" και να δινει πονο το Firestarter!

 

Σιγουρα υπαρχουν ακομα καλα games αλλα πλεον το πρωτο μελλημα ειναι τα γραφικα. Το gameplay το ξεχασαμε. Tα πιο πολλα "παιχνιδια" ειναι σαν κινηματογραφικες παραγωγες..

 

imo, το console gaming αγγιξε την τελειοτητα με το PS2.

 

Anyway, περασε και ο παππους, αναστεναξε και αποχωρει! carry on!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνιδια εχουν πνιγει μεσα στο 3d και τα fps. Ατμοσφαιρα 0. Ξαναζεσταμενες συνταγες, φορτωμενες με περισσοτερα σε βαθμο που αντι για διασκεδαση τα κανει πονοκεφαλο.

 

Που ειναι τα Monkey Island,Indiana Jones, Sensible Soccer, Baldur's Gate I, Civilization II, Settlers, Mortal Kombat, Cannon fodder, Dune 2, Longest Journey, Startcraft,Warcaft, C&C και τοσες αλλες παιχνιδαρες;

 

Στην καλυτερη περιπτωση ενα αξιοπρεπες Remake. Σε πολλα υστερουν και σε σεναριο, Η μαγεια εχει χαθει.... :(

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΛΑΩ με αυτους που συγκρινουν τα σπεκσ με του πι ες με του πισι...ΧΩΡΙΣ να υπολογιζουν το κλειστο περιβαλλον των κονσολων..ωραια τα χαρακτηριστικα, αλλα αν δεν εχει γυρω στα 200 +- 50 ευρω, για εμενα δεν αξιζει, απο την στιγμη που με 250 ευρω κανεις γαματη αναβαθμιση στο πισι και εχεις (κατα την γνωμη μου παντα) καλυτερο περιβαλον γκέιμινγκ (gaming , οχι Gay Μing).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@myphonePRODIGY όχι φίλε μου δεν έχει χαθεί καθόλου η μαγεία. Όσο υπάρχουν παιχνίδια όπως π.χ τα portal 1 και 2 και limbo (με τα εκπληκτικά psychics τις ATI-AMD στο xbox 360) δεν πρόκειται να χαθεί τίποτα.

Χάρηκα πάρα πολύ που η sony διάλεξε την AMD. Τώρα τα υπόλοιπα θα κριθούν όταν βγει με το καλό η κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα γελαω με τα Specs της κονσολας ΑΝ αληθευουν.

 

4gb ram εκ των οποιων 512mb με 1gb θα δεσμευονται απο το λειτουργικο που σημαινει 3 με 3.5gb ελευθερα για τα παιχνιδια. Τραγικο.

 

H καρτα γραφικων; ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ

Μονο η cpu αξιζει.

 

Τελικα ΠΑΛΙ στο PC θα καταληξω

Φιλικα παντα..αλλα μαλλον δεν το εχεις πολυ με τα χαρακτηριστικα και εισαι και ισοπεδοτικος κιολας..

Αν οι κονσολες εχουν μια gpu του επιπεδου της 7970m να εισαι χαρουμενος..καλα για την μνημη θα σου πω μονο να δεις το ποσο ειχαν οι προηγουμενες κονσολες και τι παιχνιδια εβγαζαν..

Φυσικα αν δεν εχουμε κατι σιγουρο απλα περναμε την ωρα μας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκες δηλαδη για να ειστε ευχαριστημενοι τι θελετε μια gtx 690 να εχει μεσα η οποια ειναι μεγαλυτερη και απο το ιδιο το playstation και κοστιζει 2 φορες και βαλε περισσοτερο απο αυτο. Μια χαρα ειναι τα χαρακτηριστικα, και χαμηλοτερα απο του pc να ειναι παλι καλυτερα θα παιζουν σε κονσολα διοτι η κονσολα ειναι φτιαγμενη αποκλειστικα γιαυτο. Και μην ξεχνατε οτι τα περισσοτερα games ports απο κοσνσολες ειναι και φτανουν στα pc. πχ οταν εγω ειχα τετραπυρινο 4gb ram και 5870 και το γ****νο το gtα4 κολουσε σαν π****ικο επειδη ηταν τιγκα στα bugs ενω στο ps3 που ειχε χαμηλοτερα specs επαιζε νερο τι να τα κανω τα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc vs consoles ειναι κατι σαν android vs ios.Το pc οπως και το android θελουν τρελα specs για να αντεπεξελθουν στα καινουργια παιχνιδια.Οι κονσολες οπως και το ios με τα μισα η και λιγοτερα specs τα πανε μερακι.Μακαρι το ps4 να εχει αυτα τα specs και θα δουμε πολλα στα επομενα 5-6 χρονια απο αυτο οπου τα pc θα εχουν φτασει στα 64gb ram με 16πυρηνους και 8gb gpu και παλι θα μιλαμε για τα γραφικα των uncharted 5 και του god of war 6.

 

Sent from my u8800pro using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικα τα ιδια σχολια το pc vs consoles flame ειναι το ιδιο και το ιδιο τοσα χρονια. 

 

Ενα ειναι σιγουρο με τετοια specs κρατανε το pc gaming πισω και επειδη εχω και ps3 τα γραφικα του crysis 2 που βλεπεις στο ps3 ειναι αντιστοιχα με λαπτοπ 3ετιας με core2duo και 4650m. 

 

Βεβαια υπαρχουν και παιχνιδαρες αλλα σε επιπεδο γραφικων εχει μεινει πισω το ps3 εδω και χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ήμαρτον. Είναι δυνατόν να συγκρίνεται ένα PC με μια κονσόλα; Και μάλιστα στα επίπεδο υλικού;

 

Είναι σαν να λες ότι το φορητό mp3 player είναι μούφα μπροστά στο PC γιατί στο τελευταίο μπορώ να έχω δυο τέρα μουσική ενώ στο mp3 player μόλις 10 GB.

 

Μην κάθεστε και συγκρίνετε δυο διαφορετικούς κοσμους. Μπορεί το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο (παίζει παιχνίδια) αλλά ο τρόπος που το πετυχένουν αυτό είναι τελείως διαφορετικός.

 

Κάθονται και οι αριθμολάγνοι και συγκρίνουν υποτιθέμενες επιδόσεις σε ένα κλειστό σύστημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όπως προείπε και ένας άλλος είναι πολύ καλό το γεγονός ότι μάλλον θα έχει 8-core CPU διότι επιτέλους τα παιχνίδια θα είναι Optimized για Multicore Cpu's..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα specs απο μονα τους δεν λενε τιποτα και η συγκριση με pc απλα δεν υπαρχει ειναι δεδομενο αυτο.<br><br><br>

το θεμα ειναι οτι κοιταζοντας πισω το ps3 αποτελεσε μια πραγματικα nextgen κονσολα (μαζι με τις αντιστοιχες της γενιας της) bluray (πριν καν εδραιωθει ως μοναδικο hd media!), internet, hd συνδεσμολογια (αναλυσεις & ηχος) και τελος 3D (το move το αφηνω απ εξω γιατι ηταν πατατουλα)<br><br>

Η γνωμη μου ειναι οτι οι κονσολες δεν εχουν φτασει τα ορια τους και απλα αλλαζουν για λογους marketing. Το θεμα ειναι οτι οι βελτιωσεις (λογω νεων δυνατοτητων) δυσκολα θα ειναι ορατες στην επομενη γενια (αν ηταν μαγκες ας βαζανε 60fps) οπου σηγουρα θα σπρωξουν το θεμα χειρησμου (bye bye dualshock) ωστε να ψαρεψουν κοσμο.<br><br><br>

Για τη τιμη δεν νομιζω οτι μπορουν να ανοιχτουν τοσο γιατι δεν τους παιρνει. Μεγαλο κοματι του παιχνιδιου θα παιχτει και με της προς τα πισω σημβατοτητα, οχι μονο στο hardware, οχι μονο στο software/τιτλους, αλλα και στο δυκτιακο, ενω εννοειται οτι καλο θα ειναι να ξεχασει η sony τις χαζομαριτσες περι κλειδωματος και αποκλεισμου της μεταπωλησης παιχνιδιων...<br><br><br>

Αναμενουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω καλά πάει το Ράδιο Αρβύλα σύννεφο...
στο επίσημο site τοις sony PS αλλα λένε για το νέο playstation 4 με κωδικοί ονομασία Orbis.
οποτε χαλαρώστε γιατί θα γίνει το ίδιο σκηνικό με το PS3 θα πούνε θα πούνε ότι θα έχει αυτό εκείνo θα το παρουσιάσουν pc τις nasa από θέμα dizain θα το βάλουνε να αιωρείται να κολυμπάει να ειναι σαν εξωγηινο διαστημοπλοιο και στο τέλος θα βγει η sony και θα πει εεε χαλαρώστε αυτό και έτσι θα είναι...
αλλα δεν το βλέπω νωρίτερα από ένα χρόνο με ενάμισι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...