Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Έχει να προτείνει κάποιος τρόπο αντίδρασης που να μην είναι απεργία και να μην δυσκολεύει τους υπόλοιπους;

Ή ακομα καλυτερα, γιατι δεν κανουν κανονικα τα δρομολογια αλλα να μην αφηνουν κανενα να χτυπαει εισητηριο?

Και δεν θα ταλαιπωρησουν κανεναν, και θα χτυπησουν εκει που ποναει.

dat...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

dat...

ΑΝ τα έχω στο μυαλό μου σωστά, δεν είναι αρμοδιότητα του οδηγού ή του υπαλλήλου του μετρό να ελέγχει αν χτύπησες εισητήριο. Είτε χτύπησες, είτε όχι, θα σε πάει εκεί που είναι να σε πάει. Απεργούν και οι ελεγκτές και οι αστυνομικοί μαζί με τους υπαλλήλους μετρό;

Γιατί κι ο υπάλληλος καταστήματος λιανικής, είμαι σίγουρος πως αντί να απεργεί θα προτιμούσε να δίνει τα προϊόντα δωρεάν στους πελάτες, αλλά...... surprise :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατί κι οι ελεγκτές στους υπαλλήλους της Αττικό Μετρό δεν ανήκουν? κι αυτούς δεν θα πάρει η μπάλα με το νέο μισθολόγιο?

 

δεν είναι προϊόν, είναι παροχή υπηρεσίας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί κι οι ελεγκτές στους υπαλλήλους της Αττικό Μετρό δεν ανήκουν? κι αυτούς δεν θα πάρει η μπάλα με το νέο μισθολόγιο?

 

δεν είναι προϊόν, είναι παροχή υπηρεσίας...

Δεν γνωρίζω για τους ελεγκτές, γι'αυτό το ρώτησα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, γιατί έχω την εντύπωση πως όχι (οτι δεν ανήκουν στην Αττικο Μετρο).

Όπως και να'χει, την παροχή υπηρεσίας δεν την κοστολογεί ο οδηγός. Πάρε το μετρο όσες φορές θες χωρίς εισητήριο, κανείς οδηγός δεν θα σου κάνει παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

 

ΑΝ τα έχω στο μυαλό μου σωστά, δεν είναι αρμοδιότητα του οδηγού ή του υπαλλήλου του μετρό να ελέγχει αν χτύπησες εισητήριο. Είτε χτύπησες, είτε όχι, θα σε πάει εκεί που είναι να σε πάει. Απεργούν και οι ελεγκτές και οι αστυνομικοί μαζί με τους υπαλλήλους μετρό;

Γιατί κι ο υπάλληλος καταστήματος λιανικής, είμαι σίγουρος πως αντί να απεργεί θα προτιμούσε να δίνει τα προϊόντα δωρεάν στους πελάτες, αλλά...... surprise :P

Αν ηθελαν, θα εβρισκαν τροπο.

Μπορουσαν να απενεργοποιησουν τα μηχανηματα.

Ή να μην επιτρεπουν τους ελεγχους για οσες μερες θελουν.

 

Αυτο βεβαια προυποθετει μια ταλαιπωρια εκ μερους τους για να διεκδικησουν τα αιτηματα τους.

Προτιμησαν λοιπον να κατσουν σπιτι τους και να ταλαιπωρησουν μια ολοκληρη πολη.

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλά θα μπουν κι αυτοί στο εννιαίο μισθολόγιο, κάλιστα κι αυτοί μπορούν απλά να μην κόβουν πρόστιμα για συμπαράσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχει να προτείνει κάποιος τρόπο αντίδρασης που να μην είναι απεργία και να μην δυσκολεύει τους υπόλοιπους;

Ή ακομα καλυτερα, γιατι δεν κανουν κανονικα τα δρομολογια αλλα να μην αφηνουν κανενα να χτυπαει εισητηριο?

Και δεν θα ταλαιπωρησουν κανεναν, και θα χτυπησουν εκει που ποναει.

dat...
Δηλαδη να δουλευουν τα παντα αλλα να μην εχουν εσοδα, το κοστος ποιος θα το πληρωσει; Αυτος που δεν χρησιμοποιει μετρο η ο κατοικος της επαρχιας;Και ειναι δικο τους το μετρο να εχουν την μεγαλοσυνη να μην κοβουν εισητηρια; Τι λαρτζ που ειμαστε εμεις οι Ελληνες...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδη να δουλευουν τα παντα αλλα να μην εχουν εσοδα, το κοστος ποιος θα το πληρωσει; Αυτος που δεν χρησιμοποιει μετρο η ο κατοικος της επαρχιας;Και ειναι δικο τους το μετρο να εχουν την μεγαλοσυνη να μην κοβουν εισητηρια; Τι λαρτζ που ειμαστε εμεις οι Ελληνες...

κάποια άλλη πρόταση τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Αν ηθελαν, θα εβρισκαν τροπο.

Μπορουσαν να απενεργοποιησουν τα μηχανηματα.

Ή να μην επιτρεπουν τους ελεγχους για οσες μερες θελουν.

 

Αυτο βεβαια προυποθετει μια ταλαιπωρια εκ μερους τους για να διεκδικησουν τα αιτηματα τους.

Προτιμησαν λοιπον να κατσουν σπιτι τους και να ταλαιπωρησουν μια ολοκληρη πολη.

 

"Να μην επιτρέπουν ελέγχους"; Δεν ήξερα ότι οι υπάλληλοι του μετρο είναι αστυνομική αρχή, ανώτερη μάλιστα από την κανονική αστυνομία. Μιας που εγώ σπάνια έχω πετύχει ελεγκτη χωρίς συνοδεία αστυνομίας (εκεί ή λίγο πιο κάτω) στο μετρό, μιας που κανείς δεν θα καθόταν να δείξει εισητήριο, ειδικά στις πιο θερμόαιμες ηλικίες.

Το θέμα είναι πως ακόμα και να σε αφήσει ο υπάλληλος να μπεις χωρίς εισητήριο, το "κάρο" που οδηγάει δεν είναι δικό του, ο ελεγκτής και η αστυνομία μπορούν κάλλιστα να σου κόψουν κλήση.

 

 

ναι αλλά θα μπουν κι αυτοί στο εννιαίο μισθολόγιο, κάλιστα κι αυτοί μπορούν απλά να μην κόβουν πρόστιμα για συμπαράσταση..

Όπως και όλοι οι υπόλοιποι κλάδη ανα την Ελλάδα. Αλλά δεν γίνεται. Άμα ήταν έτσι, δεν θα σε έδερναν και στις πορείες διαμαρτυρίας. Και των μπάτσων δεν μειώνεται ο μισθός; Γιατί να σε δείρουν; Να σε αφήσουν να μπεις στη βουλή να τα κάνεις λίμπα!

 

Δικαια αιτηματα :)

Είναι τα αιτήματα τρόπος αντίδρασης; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είναι τα αιτήματα τρόπος αντίδρασης; :P

 

 

Ειναι η διαφορα που θα κανει τους υπολοιπους να δυσανασχετησουν πολυ η λιγο η και καθολου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κατά σε απεργίες των ΜΜΜ διότι δεν φταίει σε τίποτε ο κόσμος, για πράγματα που ψηφίζουν πολιτικοι που δεν έχουν ψηφιστεί απο τα 2/3 της Ελλάδας. Και στο φινάλε, δε φταίει σε τίποτε ο κοσμάκης να ταλαιπωρείται. Ο πολιτικος χρησιμοποιεί δημοσιο αυτοκίνητο και το κράτος του πληρωνει σοφερατζα και καύσιμα.

 

Τα ΜΜΜ αν μη τι άλλο παράγουν έργο. Ειδικά απ το Μετρό δε νομιζω πως έχει κανεις παράπονο. Το να γινει μια Α μείωση σε κάποιον που έχει μικτό μισθό 1400 ευρω (δηλαδη 1100 καθαρό, φαντάζομαι πτυχιουχος πανεπιστημίου παντρεμένος με παιδί) και να πάει στα 1000, δε το θεωρώ κακο ----(το 1400 το έβαλα διότι αυτο ισχυρίζονται οι εργαζόμενοι του Μετρό ως μέσο όρο των χρημάτων που παίρνουν. Ο υπουργος βέβαια μιλάει για 2.500 μικτά, αλλά προφανώς συμπεριλαμβανει εντος και τη διορισμένη διοικηση, η οποία να τονισουμε πως δεν απεργεί :-) (επίσης λογικο)----

Το να παίρνει ομως κάποιος 800 καθαρά και να πάει στα 600, αποτελεί πρώτης τάξης σκάνδαλο. Και επειδή οι περισσότεροι πλέον του ιδιωτικου τομέα, εκει θα βρεθούμε, αν δεν έχουμε ηδη βρεθεί, να παίρνουμε τόσα "επειδή η αγορά έχει παγώσει", άσχετα αν παράγουμε έργο συνεχώς., μπορουμε να αναρωτηθούμε αν ζει κάποιος με τετοιους μισθους.

 

Είμαι της αποψης πως οταν παράγεις έργο, πρέπει να πληρωνεσαι και ανάλογα. Ο μισθος του 500αρικου λόγω της κρισης, ουτε το δημοσιο θα σώσει, ούτε τίποτε. Πρέπει να εισαι κουτός για να μη καταλαβαίνεις πως με μικρό μισθό ο άλλος δε μπορει να πληρωσει φόρους, χαράτσια, άρα το κράτος πάλι βγαίνει ζημιωμένο.

 

Αν κάπου πρέπει να κοψουν, ειναι στους υψηλόβαθμους διοικητικούς. Αν ο απλος υπάλληλος παίρνει 1000 ευρω και ο διοικητικός 4000, ρίξε απ τον 2ο. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και οι 2 θα μπορουν να ζήσουν και να ανακυκλώνεται το χρήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η διαφορα που θα κανει τους υπολοιπους να δυσανασχετησουν πολυ η λιγο η και καθολου...

Δηλαδή αν δεν είχαμε μετρό ένα μηνα, αλλά για δίκαια αιτήματα, δεν θα δυσανασχετούσε ο κόσμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δεν είχαμε μετρό ένα μηνα, αλλά για δίκαια αιτήματα, δεν θα δυσανασχετούσε ο κόσμος;

 

Ποτε θα δυσανασχετουσες πιο πολυ; Οταν δε θα ειχες μετρο για ενα μηνα, ξεροντας οτι ζητανε να μεινουν στο παλιο μισθολογιο (ενω ολοι οι αλλοι εχουν φαει πετσοκομα), η αν δεν ειχες μετρο ενα μηνα, ξεροντας οτι ζητανε να μην τους πανε το μισθο ας πουμε απο τα 900 στα 500 ευρω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...