Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι και λίγο το

δ) η διάθεση προσωπικού ασφαλείας ή και αντιμετώπισης των βασικών αναγκών του κοινωνικού συνόλου.

 

Σωστο, αν και στην συγκεκριμενη περιπτωση θα σου πουν οτι υπαρχουν και αλλα ΜΜΜ, αρα το κοινωνικο συνολο εχει εναλλακτικες.

Αυτο πρεπει να παιζει πολυ σε περιπτωσεις που απεργουν γιατροι, νοσοκομεια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι και λίγο το

δ) η διάθεση προσωπικού ασφαλείας ή και αντιμετώπισης των βασικών αναγκών του κοινωνικού συνόλου.

 

Αυτό το καταλαβαίνω ως ένα βαθμό

 

όπως πχ δε μπορεί ΟΛΟΙ οι γιατροί να κάνουν απεργία ταυτόχρονα γιατί δε μπορείς να στερήσεις την υγεία για το διάστημα αυτό (τουλάχιστον για τα επειγοντα περιστατικά) δε μπορείς να στερήσεις, στη πράξη, τη πρόσβαση στην εργασία του πχ κάποιου που χρησιμοποιεί το λεοφωρείο για να πάει στη δουλειά του ...

...

 

Βέβαια είναι ισχυρό και το αντεπιχείρημα ότι δεν απεργούν ΟΛΑ τα ΜΜΜ έτσι δεν απλοκλείεται κανείς απλά θα του πάρει πχ περισσότερο χρόνο.

 

Αν βέβαια κάνουν απεργία ΚΑΙ τα άλλα ΜΜΜ όπως ακούγεται τόσο υάρχει θέμα κατά τη γνώμη μου.

 

 

edit: 

 

MeMento ... άμα είναι να με προλαβαίνεις συνέχεια να συννενοηθούμε να γράφουμε ένα παρά ένα να κερδίζουμε και χρόνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες τις μαζικές απεργίες παράνομες τις έχουν βγάλει τα τελευταία χρόνια.

 

Όταν οι μαζικές απεργίες διεκδικούν πράγματα που δε τους πέφτει λόγος λογικό δεν είναι ?

 

"κάνουμε απεργία για να μη κλείσει το εργοστάσιο" ... σώπα ρε φίλε ... στο άφησε κληρονομιά ο παπούς σου ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχαμε μια μηχααή να κόβει λεφτά αλλα δυστυχώς δεν την έχουμε.

Ξέρω ότι ίσως σε εκπλήξω, αλλά όντως μηχανές τα κόβουν τα λεφτά, δεν τα γεννάνε κότες :P Το θέμα είναι ποιοι τα παίρνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

"κάνουμε απεργία για να μη κλείσει το εργοστάσιο" ... σώπα ρε φίλε ... στο άφησε κληρονομιά ο παπούς σου ?

Αν μου χρωστάει λεφτά, πρώτα θα με ξεχρεώσει πουλώντας το εν ανάγκη και μετά ας το κλείσει. Αλλά μάθαμε όλοι για το άρθρο 99, πλακώσανε κι οι γύφτοι η κατάσταση στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου χρωστάει λεφτά, πρώτα θα με ξεχρεώσει πουλώντας το εν ανάγκη και μετά ας το κλείσει. Αλλά μάθαμε όλοι για το άρθρο 99, πλακώσανε κι οι γύφτοι η κατάσταση στην Ελλάδα...

 

Δεν μίλησα γι αυτό.

 

 

Μίλησα για το ότι γίνονται απεργίες και "αποφασίζουν" οι εργαζόμενοι τι θα κάνει ο άλλος με την περιουσία του.

 

Εννοείται ότι ότι προβλέπεται για όλες τις πιθανές επιλογές (πχ αποζημιώσεις) και φυσικά χρωστούμενα ΕΙΝΑΙ θέμα τον εργαζομένων.

 

Αλλά πχ το αν θα πουλήσει το ΤΤ το κράτος και σε ποιόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θέμα των εργαζομένων.

 

Είναι θέμα των ψηφοφόρων αλλά ΟΧΙ των εργαζομένων (πέρα από το ότι είναι ψηφοφόροι και αυτοί).

 

Πολύ περισσότερο αν μιλάμε για ιδιωτική επιχείρηση

 

 

edit:

αν και offtopic

Όσον αφορά στο αρ.99 είναι εντελώς άσχετο με οφειλές προς εργαζομένους. Η απαλλαγή μιας επιχείρησης από μέρος χρεών προς προμηθευτές αν δεν είναι προς όφελος των εραζομένων , είναι αδιάφορη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα κάνετε. είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω 20 ευρώ;;;δεν πάνε καλά εδώ πέρα.

επίσης σήμερα που απεργούν ηλεκτρικοί,μετρό, λεωφορεία και πρέπει να πάω κέντρο υπάρχει κάτι που λειτουργεί;έστω με προσωπικό ασφαλείας;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα κάνετε. είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω 20 ευρώ;;;δεν πάνε καλά εδώ πέρα.

επίσης σήμερα που απεργούν ηλεκτρικοί,μετρό, λεωφορεία και πρέπει να πάω κέντρο υπάρχει κάτι που λειτουργεί;έστω με προσωπικό ασφαλείας;;

 

Αν δε σου αρέσει αλλάζεις χώρα. Το παλούκι των προηγούμενων αλλά και των τωρινών γενιών που ζουν εις βάρος των υπολοίπων θα το φας μιας και δε γίνεται όλοι οι συνταξιούχοι για παράδειγμα να πεθάνουν σε μια μέρα.

 

Άρχισαν να δουλεύουν :P

Όνειρό μου να ζήσω την εποχή που το κράτος θα έχει μειωθεί στο μίνιμουμ. Δεν έχουμε ανάγκη τον μεγάλο νταβατζή-μπαρμπα κράτος πάνω απ'το κεφάλι μας για να λειτουργήσουμε σωστά σαν χώρα. Αλλά ακόμα ψάχνω το κόμμα που θα το έθετε σε εφαρμογή αυτό... (είπαμε, όνειρα)

Μάλλον δεν έχεις ψαχτεί αρκετά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλάκα κάνετε. είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω 20 ευρώ;;;δεν πάνε καλά εδώ πέρα.

επίσης σήμερα που απεργούν ηλεκτρικοί,μετρό, λεωφορεία και πρέπει να πάω κέντρο υπάρχει κάτι που λειτουργεί;έστω με προσωπικό ασφαλείας;;

Το ποσα θα πληρωσεις εσυ  τους ειναι παγερα αδιαφορο,εδω δεν θελουν να μπουν στο ενιαιο μισθολογιο γιατι? διοτι ετσι γουσταρουν θελουν να εξαιρεθουν και θα το  προσπαθησουν εχοντας σε ομηρια το επιβατικο κοινο .Αυτος ειναι ο συνδικαλισμος στην Ελλαδα ,μια ειναι η λυση ολα ιδιωτικα για να γινουμε ανθρωποι και να αποκτησουμε κοινωνικη συνειδηση, καταργηση μονιμοτητας και αμεση απολυση 300,000 κομματοσκυλων.

Ολα τα υπολοιπα ειναι θεωριες και μπουρδολογιες που προυποθετουν χρονο και ισχυρη οικονομια κατι που εμεις δεν διαθετουμε.Μεχρι στιγμης την κριση την εχει πληρωσει μονο ο ιδιωτικος τομεας με την ανεργια ,καιρος να ακουμπησουμε και τις ιερες αγελαδες του Ελλαδισταν που ειναι οι Δ.Υ. 

 

 

Τωρα ο απο πανω μας κανει πλακα ετσι ? μας δουλευει συγκρινει την Αγγλια με την Ελλαδα? Ε ναι μωρε αφου ιδιες οικονομιες ειμαστε ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΩΝ ΕΛΒΕΤΩΝ  και διαμαρτυρησου γιατι εμεις δεν εχουμε αντιστοιχες ,οτι να'ναι.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...