Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει καποιος πως μπορω να βαλω μια μηχανη να μου κανει την αναλυση μια συγκεκριμενης θεσης(πχ βρισκομαι στην κινηση 33) και να μου δειξει τις 3 καλυτερες βαριαντες?

 

Παιζεις τις κινησεις στο chessbase και στην συγκεκριμενη κινηση που θελεις,βαζεις μια chess engine,οποια εχεις συμπεριλαβει στο chessbase,να κανει αναλυση.

Walkerr και Posthelper παρακαλω παιδια να αποφυγουμε τις στειρες αντιπαραθεσεις ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και ο καθενας κρινει με ποιες συμφωνει.Απο ενα σημειο και επειτα πρεπει να ''συμφωνουμε οτι διαφωνουμε'' και να μην το συνεχιζουμε γιατι ειναι ασκοπο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξερει καποιος πως μπορω να βαλω μια μηχανη να μου κανει την αναλυση μια συγκεκριμενης θεσης(πχ βρισκομαι στην κινηση 33) και να μου δειξει τις 3 καλυτερες βαριαντες?

Εαν εχεις την Chessbase (Δεν παιζει ρολο ποια εκδοση).

με το που μπεις , πατα Ctrl + N για να σου ανοιξει ενα νεο παραθυρο παιχνιδιου ,και μετα πατα το κουμπι S για Setup position .

Εαν θες να κανεις αυτο αν καταλαβα σωστα

Γενικα το καλυτερο προγραμμα αυτην την στιγμη στο σκακι ειναι η Chessbase για να βαζεις σκακιερες και θεσεις πανω στο pc και μετα βαζεις για αναλυσεις μεσω της Chessbase τον Φουντινι και γινεσαι o Carlsen :-D :-D

 

Σημερα , μαλλον ο Anand , δεν εδωσε μεγαλη σημασια στο Ah7 ( και δεν θελω να ακουω κριτικες οτι και καλα δεν ειδε την απειλη του carlsen ) και αυτο πιστευω εκρινε σε μεγαλο βαθμο την παρτιδα...

Ισως και το α4 του μαυρου αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο...τελος παντων....λογια του αερα...

Εχουμε ακομα δρομο...

Παντως κοτεψε  :-)  λιγο και δεν μπηκε στην Main line του Marshall Gambit  μετα το Nxe4, σαχ και μετα παλι το μουλαρι πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις την Chessbase (Δεν παιζει ρολο ποια εκδοση).

με το που μπεις , πατα Ctrl + N για να σου ανοιξει ενα νεο παραθυρο παιχνιδιου ,και μετα πατα το κουμπι S για Setup position .

Εαν θες να κανεις αυτο αν καταλαβα σωστα

Γενικα το καλυτερο προγραμμα αυτην την στιγμη στο σκακι ειναι η Chessbase για να βαζεις σκακιερες και θεσεις πανω στο pc και μετα βαζεις για αναλυσεις μεσω της Chessbase τον Φουντινι και γινεσαι o Carlsen :-D :-D

 

Position setup, διαλεγω την μηχανη που θελω και μετα κανω Deep position Analysis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Position setup, διαλεγω την μηχανη που θελω και μετα κανω Deep position Analysis?

αφου εισαι στο position setup , βαλε τα κομματια που θες , βαλε ποιος παιζει (λευκος ή μαυρος) και πατα οκ

Τοτε η θεση θα σου βγει στο παραθυρο , μετα αφου εχεις ηδη καποια μηχανη αναλυσης, τοτε καπου εκει θα λεει analysis οπως το λες ή πατα καπου που λεει default kibitzer  ( και τοτε αυτοματα θα σου βγει 1η μηχανη που θα εχεις μεσα στην Chessbase)

Τωρα βεβιαα εσυ μπορεις να τα κανεις ολα σωστα , αλλα να μην βλεπεις το παραθυρο της αναλυσης και θα πρεπει αν το βγαλεις καπου δεξια αριστερα ωστε να την βλεπεις.Μπορει να μην εχεις βαλει να βλεπεις  το παραθυρο.

Αν δεν μπορεις  , στειλε μου την θεση να στην κανω εγω και να σου στειλω τις αναλυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχουου φιλε, μην αρχιζεις παλι με τα απανωτα quotes και τις ανιαρες επαναληψεις.

Δε σημαινει οτι αν επαναλαμβανεις συνεχως κατι θα το κανεις και σωστο.

Oχι, σημαινει οτι οταν επαναλαμβανω ττην πραγματικοτητα, θα επαναλαμβανω την πραγματικοτητα.

 

 

Δεν αλλαξα απολυτως τιποτα, οτι ελεγα πριν λεω και τωρα.

Οχι. Στην αρχη(πριν κανα μηνα) οταν ειπα για τους δευτερους στο σκακι εσυ ειπες οτι δεν υπαρχει αυτο και οτι ειναι πραγματα που εγω φανταζομαι.

Φυσικα σου απεδειξα και εγω και αλλοι με λινκ οτι μια χαρα υπαρχουν και απλως εσυ δεν τα ξερεις.

Και επειδη εσυ δνε μπορεις να ριξεις τον εγωισμο σου και να το δεχτεις αυτο ανακαλυψες το "αααα εγω το ηξερα τι σημαινει δευτερος αλλά μιλουσα για τα εκατομμυρια των σκακιστων που παιζουν σκακι και δεν εχουν δευτερο".

Κακη προσπαθεια. Φθηνη.

 

Μπαν εφαγες κι εσυ, ετσι οπως ειχες κανει τη κουβεντα και θα ξαναφας αν κανεις παλι τα ιδια.

Το θεμα ειναι οτι εμενα δεν με νοιαζει. ;)

 

Το1997 οι σκακιστικες μηχανες ηταν σε πολυ χαμηλοτερο επιπεδο απ οτι σημερα, λογικο αφου  οι Η/Υ τοτε ηταν σε χαμηλοτερο επιπεδο

Δεν ειναι θεμα μόνο hardware αλλά πιο πολυ software, προγραμματιστικων μεθοδων δηλαδη. Φυσικα και η αυξηση της ταχυτητας του hardware εχει συμβαλει σε μεγαλο βαθμο για την ραγδαια ανοδο της δυναμης των σκακιστικων μηχανων, αλλά πιο πολυ εχει συμβαλλει η software πλευρα του θεματος.

 

Position setup, διαλεγω την μηχανη που θελω και μετα κανω Deep position Analysis?

 

Οχι. Σε τι προγραμμα το θελεις?

Αν μιλας για Fritz GUI(Chessbase GUI) πχ:

 

Πατα S ή Position setup->Βαλε την θεση που θελεις.

Πατα F3 ή Engine-Change Main Engine και βαλε την μηχανη που θελεις.

Πατα στο tab Home->Infinite Analysis

Πατα + ή - αναλογως με το ποσες βαριαντες θελεις να σου αναλυει(τις καλυτερες προφανως που βρισκει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το καλυτερο προγραμμα αυτην την στιγμη στο σκακι ειναι η Chessbase για να βαζεις σκακιερες και θεσεις πανω στο pc και μετα βαζεις για αναλυσεις μεσω της Chessbase τον Φουντινι και γινεσαι o Carlsen :-D :-D

 

 

Aκριβως ετσι :lol:

 

Aληθεια, πως ξερουμε οτι ο Καρλσεν δεν εχει καποιον μικροπομπο την ωρα που παιζει και ενας βοηθος δε του μεταδιδει τις κινησεις του Φουντινι?...

 

 

 

Οχι. Στην αρχη(πριν κανα μηνα) οταν ειπα για τους δευτερους στο σκακι εσυ ειπες οτι δεν υπαρχει αυτο και οτι ειναι πραγματα που εγω φανταζομαι.

Φυσικα σου απεδειξα και εγω και αλλοι με λινκ οτι μια χαρα υπαρχουν και απλως εσυ δεν τα ξερεις.

Και επειδη εσυ δνε μπορεις να ριξεις τον εγωισμο σου και να το δεχτεις αυτο ανακαλυψες το "αααα εγω το ηξερα τι σημαινει δευτερος αλλά μιλουσα για τα εκατομμυρια των σκακιστων που παιζουν σκακι και δεν εχουν δευτερο".

Κακη προσπαθεια. Φθηνη.

 

 

Μολις πρν μιση ωρα που εξηγησα για πολλοστη φορα οτι το τημ του γκρανμαστερ μπορει να εχει οσους δευτερους τριτους ή τεταρτους θες δεν εχει σημασια, βοηθοι ειναι. Το παιχνιδι ομως αυτο δεν παιζεται με το τημ σου παρον την ωρα του παιχνιδιου. Τημ εχει και η φορμουλα ενα αλλα μονος ενας, ο πιλοτος οδηγαει.

Η φραση σου οτι "το σκακι παιζεται με δευτερους" ειναι απλα αστεια. Συμφωνα με τους κανονες παιζεται μονο με 2 ατομα. Τελος.

 

 

 

 

Δεν ειναι θεμα μόνο hardware αλλά πιο πολυ software, προγραμματιστικων μεθοδων δηλαδη. Φυσικα και η αυξηση της ταχυτητας του hardware εχει συμβαλει σε μεγαλο βαθμο για την ραγδαια ανοδο της δυναμης των σκακιστικων μηχανων, αλλά πιο πολυ εχει συμβαλλει η software πλευρα του θεματος.

 

Oχι, ειναι καθαρα θεμα hardware. Αν δεν εχεις τον πολυπυρηνο επεξεργαστη να το υποστηριξει, τι να το κανεις το software, οσο εξελιγμενο αν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως ετσι :lol:

 

Aληθεια, πως ξερουμε οτι ο Καρλσεν δεν εχει καποιον μικροπομπο την ωρα που παιζει και ενας βοηθος δε του μεταδιδει τις κινησεις του Φουντινι?...

 

 

Δεν γινεται γιατι ηταν καλος παικτης απο μικρος καθως εχει περασει απο καποια σταδια

Ομως , εαν θες να μαθεις γι αυτο το θεμα

Επειδη ειμαι Διαιτητης στο σκακι απ την FIDE (ακομα σε μικρο επιπεδο καθως ειμαι νεος),δεν μπορει ουτε ο διαιτητης να ειναι 100% σιγουρος για το αν καποιος παικτης κλεβει στον αγωνα ή στο τουρνουα...ξερεις τι ευκολο ειναι να βαλω το houdini 3 στο κινητο μου , να παω τουαλετα στον χωρο αγωνων ,και μεσα σε 10 sec να μου βρει τις 3 καλυτερες κινησεις σε βαθος?

Εχω ακουσει για ιστοριες για εναν παικτη , ο οποιος μια παιζει για 1700 ελο , και μια αλλη μερα μπορει να παιξει για 2600+ ελο .

Δηλαδη , πολλα ατομα , πιστευουν οτι με καποιον τροπο Κλεβει , αλλα δεν μπορουν οι διαιτητες να τον πιασουν.

Εχει πολυ πλακα , γιατι εδω και 1.5 χρονο αυτος ο παικτης κερδιζει ΤΟΠ GM παικτες ,αλλα μπορει να χασει απο καποιον 1900 παικτη.

Πλεον διαβαζω ολα τα σχετικα του αρθρα , αλλα απ οτι διαβασα τελευταια ,σταματαει το σκακι ο εν λογο ''παικτης''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aληθεια, πως ξερουμε οτι ο Καρλσεν δεν εχει καποιον μικροπομπο την ωρα που παιζει και ενας βοηθος δε του μεταδιδει τις κινησεις του Φουντινι?...

Τωρα αυτο τι ειναι? Ερωτηση?? 

 

 

Μολις πρν μιση ωρα που εξηγησα για πολλοστη φορα οτι το τημ του γκρανμαστερ μπορει να εχει οσους δευτερους τριτους ή τεταρτους θες δεν εχει σημασια, βοηθοι ειναι. Το παιχνιδι ομως αυτο δεν παιζεται με το τημ σου παρον την ωρα του παιχνιδιου. Τημ εχει και η φορμουλα ενα αλλα μονος ενας, ο πιλοτος οδηγαει.

Και τι σχεση εχει αυτο με αυτα που λεω?

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι στην αρχη(πριν κανα μηνα) οταν ειπα για τους δευτερους στο σκακι εσυ ειπες οτι δεν υπαρχει αυτο και οτι ειναι πραγματα που εγω φανταζομαι.

Ομως σου απεδειξα και εγω και αλλοι με λινκ οτι μια χαρα υπαρχουν και απλως εσυ δεν τα ξερεις.

Και επειδη εσυ δεν μπορεις να ριξεις τον εγωισμο σου και να το δεχτεις αυτο ανακαλυψες το "αααα εγω το ηξερα τι σημαινει δευτερος αλλά μιλουσα για τα εκατομμυρια των σκακιστων που παιζουν σκακι και δεν εχουν δευτερο".

Τωρα απλως προσπαθεις να αποπροσανατολισεις την κουβεντα ως προς αυτο μιλωντας για αλλά πραγματα?

 

Η ουσια ειναι οτι οταν ανεφερα πριν κανα μηνα για τους δευτερους στο σκακι εσυ ειπες οτι ΔΕΝ υπαρχει αυτο και οτι ειναι πραγματα που εγω φανταζομαι.

Ομως σου απεδειξα και εγω και αλλοι με λινκ οτι μια χαρα υπαρχουν και απλως εσυ δεν τα ηξερες!!

Οποτε μην συνεχισεις να αποπροσανατολιζεις αδικα την συζητηση εγω θα συνεχισω να την φερνω στο σημειο που πρεπει, να δειξω δηλαδη πόσο ασχετος σε αυτο το θεμα ησουν.

 

 

Η φραση σου οτι "το σκακι παιζεται με δευτερους" ειναι απλα αστεια. Συμφωνα με τους κανονες παιζεται μονο με 2 ατομα. Τελος.

Δεν ειπα αυτη την φραση. Ειπα οτι υπαρχουν οι λεγομενοι δευτεροι στο επαγγελματικο σκακι.

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Φυσικα και το σκακι σε επαγγελματικο επιπεδο παιζεται με την βοηθεια των λεγομενων δευτερων.

Οι δευτεροι στο επαγγελματικο σκακι ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας και χωρις αυτους ο καθε παικτης σε εναν αγωνα ή σε ενα τουρνουα ειναι χαμενος και δεν εχει καμια ελπιδα.

 

Φυσικα την ωρα του καθε αγωνα παιζουν μονο 2 παικτες. Προφανες αυτο. Αυτονοητα πραγματα. :eek:  Μονο τα μωρα θα εθεταν συζητηση για κατι τετοιο. :unsure:  Το σκακι δηλαδη παιζεται μόνο απο εναν εναντιον ενος παικτη.

Αλλά μην κάνεις οτι δεν καταλαβαινεις τι εννοω.

Οι δευτεροι βοηθανε ΠΡΙΝ τον αγωνα να προετοιμαστει ο παικτης. Και οι κινησεις που παιζει ο παικτης στο ανοιγμα που καθοριζουν σε πολυ σημαντικο βαθμο πλεον την εξελιξη του αγωνα, ειναι κινησεις που εχουν βρει οι βοηθοι και εχουν συζητηθει μεταξυ παικτη και δευτερων απο πριν για το τι πρεπει να παιχτει.

 

 

Oχι, ειναι καθαρα θεμα hardware. Αν δεν εχεις τον πολυπυρηνο επεξεργαστη να το υποστηριξει, τι να το κανεις το software, οσο εξελιγμενο αν ειναι?

Καμια σχεση.

Μην την τραγικη λογικη σου, αν εχεις τον σουπερ επεξεργαστη 256 πυρηνων τι θα τον κάνεις χωρις το software(την σκακιστικη μηχανη-το προγραμμα)? Θα καθεσαι να τον κοιτας?

Οι σκακιστικες μηχανες για να παιξουν θελουν ΚΑΙ software ΚΑΙ hardware.

Αυτονοητα πραγματα που ομως μπερδευεις! :blink:

 

Και ισχυει οτι η αυξηση της ταχυτητας του hardware εχει συμβαλει σε μεγαλο βαθμο για την ραγδαια ανοδο της δυναμης των σκακιστικων μηχανων, αλλά πιο πολυ εχει συμβαλλει η software πλευρα του θεματος δηλαδη οι προγραμματιστικες τεχνικες που συνεβαλαν αρκετα περισσοτερο στην αυξηση της δυναμης των σκακιστικων μηχανων απο οτι συνεβαλε η αυξηση της ταχυτητας του hardware.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται γιατι ηταν καλος παικτης απο μικρος καθως εχει περασει απο καποια σταδια

Ομως , εαν θες να μαθεις γι αυτο το θεμα

Επειδη ειμαι Διαιτητης στο σκακι απ την FIDE (ακομα σε μικρο επιπεδο καθως ειμαι νεος),δεν μπορει ουτε ο διαιτητης να ειναι 100% σιγουρος για το αν καποιος παικτης κλεβει στον αγωνα ή στο τουρνουα...ξερεις τι ευκολο ειναι να βαλω το houdini 3 στο κινητο μου , να παω τουαλετα στον χωρο αγωνων ,και μεσα σε 10 sec να μου βρει τις 3 καλυτερες κινησεις σε βαθος?

Εχω ακουσει για ιστοριες για εναν παικτη , ο οποιος μια παιζει για 1700 ελο , και μια αλλη μερα μπορει να παιξει για 2600+ ελο .

Δηλαδη , πολλα ατομα , πιστευουν οτι με καποιον τροπο Κλεβει , αλλα δεν μπορουν οι διαιτητες να τον πιασουν.

Εχει πολυ πλακα , γιατι εδω και 1.5 χρονο αυτος ο παικτης κερδιζει ΤΟΠ GM παικτες ,αλλα μπορει να χασει απο καποιον 1900 παικτη.

Πλεον διαβαζω ολα τα σχετικα του αρθρα , αλλα απ οτι διαβασα τελευταια ,σταματαει το σκακι ο εν λογο ''παικτης''

 

Ναι βεβαια στο παγκοσμιο πρωταθλημα δεν επιτρεπεται καμια ηλεκτρονικη συσκευη, γινεται πιο πριν ανιχνευση μεταλλων και ελεγχονται εξονυχιστικα οι παικτες.

Εσυ μιλας για αυτον τον Ιβανοφ που πραγματι σιγουρα κλεβει αλλά δεν μπορουν να το αποδειξουν.

Και σταματαει το σκακι γιατι σε οσα τουρνουα πλεον λαμβανει μερος οι παικτες ειτε αποσυρονται ειτε δεν παιζουν μαζι του.

@PostHelper: δεν βαζεις κανενα δυσκολο προβλημα αντι να τσακωνεσαι με τον walker?

 

Τα προηγουμενα που ειχα βαλει αρκετες σελιδες πιο πριν τα ειχατε λυσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση για το σχετικα ευκολο:

 

 

1. Rxh1 - d5-d4

2. Rxe1 - d4-d3

3. Bxd6 - c7-d6

4. Rxd6 - Nxa8-c7

5. f5-f6 -  Kxg7-g6

6. Nxc8-e7

 

 

 

Στα αλλα 2 θεωρεις με μια κινηση οτι κανει ματ η τον οδηγει σε ματ φορσε κινησεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση για το σχετικα ευκολο:

 

1. Rxh1 - d5-d4

2. Rxe1 - d4-d3

3. Bxd6 - c7-d6

4. Rxd6 - Nxa8-c7

5. f5-f6 -  Kxg7-g6

6. Nxc8-e7

Μια επισημανση: Για το 1.Rxh1 πχ, δεν το γραφουμε ετσι αλλά χωρις το x δηλαδη το γραφουμε 1.Rh1.

Το 1.Rxh1 θα γραφοταν αν ο πυργος αιχμαλωτιζε "κατι" πηγιανοντας στο h1.

 

Απο εκει και περα την λυση σου την καταστρεφει οτι ο μαυρος δεν θα παιξει 4...Nc7 αλλά 4...f6 καταστρεφοντας οποιαδηποτε προσπαθεια ματ.

 

 

Στα αλλα 2 θεωρεις με μια κινηση οτι κανει ματ η τον οδηγει σε ματ φορσε κινησεων?

Οχι με μια κινηση φυσικα. Απλως οτι πρεπει να παιξει μια συγκεκριμενη κινηση(και υπαρχει μόνο μια που οδηγει σε νικη σε καθε θεση απο τις 2) για να νικησει. Και η νικη ειναι 100% σιγουρη μετα. Μπορει να ερθει μετα απο 10 κινησεις, μετα απο 20, μετα απο 30, δεν εχει σημασια. Σημασια εχει οτι μετα ο μαυρος δεν μπορει να αποφυγει την ηττα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...