Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο πολυ δυσκολο

μαλλον η 1η μου ιδεα ηταν Be7 με ιδεα μετα το επι της νταμας να παιξω gxf7+ Kh8 αλλα δεν βλεπω κατι καλυτερο μετα.
Οποτε μαλλον το Bc7 κερδιζει μετα το επι της νταμας παιζω gxf7 (στο Κf8 ματ σε μια ) και στο Kh8 παιζω Βε5 με ιδεα αν μου πει σαχ ο μαυρος απ οπου θελει , τοτε θα πω σαχ με αποκαλυψη.
σε περιπτωση που παιζει κατι σαν h6  ή h5 μετα το Be5 τοτε Kg6 κερδιζει με ματ...
Αυτο ειναι ? δεν ξερω...... :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πολυ δυσκολο

μαλλον η 1η μου ιδεα ηταν Be7 με ιδεα μετα το επι της νταμας να παιξω gxf7+ Kh8 αλλα δεν βλεπω κατι καλυτερο μετα.

Οποτε μαλλον το Bc7 κερδιζει μετα το επι της νταμας παιζω gxf7 (στο Κf8 ματ σε μια ) και στο Kh8 παιζω Βε5 με ιδεα αν μου πει σαχ ο μαυρος απ οπου θελει , τοτε θα πω σαχ με αποκαλυψη.

σε περιπτωση που παιζει κατι σαν h6  ή h5 μετα το Be5 τοτε Kg6 κερδιζει με ματ...

Αυτο ειναι ? δεν ξερω...... :-) :-) :-)

Ναι!! Ειναι μια απο τις εκπληκτικοτερες σπουδες που υπαρχουν και νικαει ο λευκος δινοντας την βασιλισσα του για τιποτα!

Παμε λοιπον:

 

Παιζει ο λευκος και νικαει. Πως?

3runl5l3kbokg.png

 

Με 1.Bc7!! δινοντας την βασιλισσα του!

3gkpiu7poekgo.png

 

Επειτα απο 1...Qxc8(δεν υπαρχει κατι αλλο, πχ το 1...Nxc7 χανει απο το 2.gxf7+ Kf8 3.Qxc7 και τελος, αφου δεν μπορει να αμυνθει απεναντι σε τοσες απειλες ματ η μαυρη βασιλισσα):

1dfei2naq2bl6.png

 

2.gxf7+ και τωρα 2...Kh8(το Kf8 xανει αμεσως με 3.Bd6++) 3.Be5

3akf0yprtbsw0.png

 

Ο μαυρος τωρα εχει να λυσει τα εξης 2 προβληματα.

1)Αν κινηθει ο λευκος βασιλιας ο μαυρος βασιλιας γινεται ματ απο τον λευκο αξιωματικο. Αρα δεν πρεπει να αφησουμε τον λευκο βασιλια να κινηθει πουθενα  ή να απειλησουμε τον λευκο αξιωματικο με αιχμαλωσια. Δεν μπορουμε ομως να μην αφησουμε τον λευκο βασιλια να κινηθει πουθενα γιατι εχει 2 τετραγωνα e7,g5 που δεν μπορουμε να τα καλυψουμε με την μια και τα 2(χωρις να αφησουμε άλλα τετραγωνα κινησης του). Αρα πρεπει να απειλησουμε τον λευκο αξιωματικο(ωστε αν κινηθει ο βασιλιας και ο αξιωματικος δωσει σαχ να τον αιχμαλωτισουμε).

2)Αν το πιονι προαχθει σε βασιλισσα χανουμε αμεσως εαν δεν καλυπτουμε το f8. Αρα πρεπει να καλυπτουμε το τετραγωνο f8.

Ο μονος τροπος να τα κανουμε ολα αυτα ειναι με το 3...Qc5.

plx6uenwbt2i.png

 

Τωρα ο λευκος παιζει 4.Bb2!

6ydcrmlt9ndi.png

 

Ο μαυρος παλι πρεπει να αντιμετωπισει τον λευκο βασιλια και το f8 τετραγωνο που μπορει να προαχθει το πιονι.

Αν βρει τετραγωνο κινησης ο λευκος βασιλιας τοτε ερχεται το τελος.

Αρα η μονη κινηση ειναι να προστατευσουμε το μόνο τετραγωνο που μπορει να κινηθει ο βασιλιας το e6 παιζοντας 4...Nc7

1n39t73zhovw4.png

 

Ο λευκος παιζει 5.Βa1:

bklsjikl8ni9.png

 

Και τωρα ο μαυρος δεν μπορει να κινησει τιποτα εκτός απο το α5 πιονι.

Ετσι μετα απο 5...a4 6.Bb2 a3 7.Ba1 a2 8.Bb2 a1Q 9.Bxa1 εχουμε:

Zugzwang! Οπου και να κινηθει ο μαυρος χανει! 1-0

22h3n14u7fk0s.png

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε μονο σωστα εκει που λες Οταν σε περιπτωση Bc7 Qxc8 (Αν Νxc7 tote gxf7 + Kf8 fxe8=Q)

και στο τελος με τις κινησεις α5 α4 α3 , ο αξιωματικος παει στο Β2 και α1 ( οχι στο α2 :D )
λαθακια τα οποια δεν με μπερδεψαν αλλα ισως να το κανουν σε καποιους αλλους. Απο την βιασυνη μαλλον εγιναν, σε καταλαβαινω..και εγω τα κανω πολλες φορες.
Πολυ καλη.αν δεν το ειδα μεχρι εκει το τελος στο α2  με το πιονι αλλα επιασα την ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε μονο σωστα εκει που λες Οταν σε περιπτωση Bc7 Qxc8 (Αν Νxc7 tote gxf7 + Kf8 fxe8=Q)

Οχι το 3.fxe8Q+? ειναι λαθος αφου μετα αιχμαλωτιζει την βασιλισσα στο ε8 ο ιππος απο το γ7.

Το μόνο σωστο σε αυτη την συνεχεια ειναι αυτο που ειπα το 3.Qxc7.

 

και στο τελος με τις κινησεις α5 α4 α3 , ο αξιωματικος παει στο Β2 και α1 ( οχι στο α2 :D )

 

Ναι το διορθωσα.

 

Αρα εμειναν 2 θεσεις πλεον.

Η σχετικα ευκολη που λεω ειναι πολυ ομορφη. Και η αλλη βασικα πολυ ομορφη ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται γιατι ηταν καλος παικτης απο μικρος καθως εχει περασει απο καποια σταδια

Ομως , εαν θες να μαθεις γι αυτο το θεμα

Επειδη ειμαι Διαιτητης στο σκακι απ την FIDE (ακομα σε μικρο επιπεδο καθως ειμαι νεος),δεν μπορει ουτε ο διαιτητης να ειναι 100% σιγουρος για το αν καποιος παικτης κλεβει στον αγωνα ή στο τουρνουα...

 

Bρε καλος παιχτης ειναι, και οι ολυμπιονικες καλοι ειναι αλλα δε χανουν ευκαιρια για ντοπαρισμα.

Με τη συχρονη τεχνολογια, ειναι πιθανο ακομα και εμφυτευμενο να εχουν τσιπακι επικοινωνιας και να παιζουν τις κινησεις καποιοιυ Φουντινι. Υποψιαζομαι οτι τετοιες απατες δυστυχως πρεπει να ειναι διαδεδομενες και στο χωρο του σκακιου, ασφαλως ουτε εκει βασιλευουν αγγελοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια επισημανση: Για το 1.Rxh1 πχ, δεν το γραφουμε ετσι αλλά χωρις το x δηλαδη το γραφουμε 1.Rh1.

Το 1.Rxh1 θα γραφοταν αν ο πυργος αιχμαλωτιζε "κατι" πηγιανοντας στο h1.

 

Απο εκει και περα την λυση σου την καταστρεφει οτι ο μαυρος δεν θα παιξει 4...Nc7 αλλά 4...f6 καταστρεφοντας οποιαδηποτε προσπαθεια ματ.

 

 

 

Οχι με μια κινηση φυσικα. Απλως οτι πρεπει να παιξει μια συγκεκριμενη κινηση(και υπαρχει μόνο μια που οδηγει σε νικη σε καθε θεση απο τις 2) για να νικησει. Και η νικη ειναι 100% σιγουρη μετα. Μπορει να ερθει μετα απο 10 κινησεις, μετα απο 20, μετα απο 30, δεν εχει σημασια. Σημασια εχει οτι μετα ο μαυρος δεν μπορει να αποφυγει την ηττα.

 

Aχ νομιζα οτι τον οδηγουσα σε φορσε κινησεις...Εχεις δικιο, πρεπει να παιξει το πιονι...

Ωραια θα τις κοιταξω τις αλλες 2 θεσεις

Ευχαριστω

Επεξ/σία από Anubis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το 3.fxe8Q+? ειναι λαθος αφου μετα αιχμαλωτιζει την βασιλισσα στο ε8 ο ιππος απο το γ7.

Το μόνο σωστο σε αυτη την συνεχεια ειναι αυτο που ειπα το 3.Qxc7.

 

 

Βρε για να καταλαβω καλα

Εσυ λες (πηγαινε στην αρχικη θεση) 

1.Bc7 Nc7 2.gxf7+ Kf8 και σου λεω εδω τρωμε την βασιλισσα του με το πιονι μας στο ε8 και του λεμε σαχ . Μπορει να φαει ο Ιππος του που ειναι τωρα στο γ7 την νταμα μας στο ε8 , αλλα τι βλεπουμε? εχω βασιλισσα, και εχει Ιππο για 2 πιονια...Κερδιζει και εδω ο λευκος..

Η βασιλισσα μου στο γ8 ειναι ακομα ζωντανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε για να καταλαβω καλα

Εσυ λες (πηγαινε στην αρχικη θεση) 

1.Bc7 Nc7 2.gxf7+ Kf8 και σου λεω εδω τρωμε την βασιλισσα του με το πιονι μας στο ε8 και του λεμε σαχ . Μπορει να φαει ο Ιππος του που ειναι τωρα στο γ7 την νταμα μας στο ε8 , αλλα τι βλεπουμε? εχω βασιλισσα, και εχει Ιππο για 2 πιονια...Κερδιζει και εδω ο λευκος..

Η βασιλισσα μου στο γ8 ειναι ακομα ζωντανη.

 

Ναι βλακεια μου, αλλο καταλαβα. Και με αυτην την κινηση(3.fxe8Q+) νικαει ο λευκος και οχι μόνο με το 3.Qxc7 που ειπα. Αλλά δεν ειναι λαθος δηλαδη το 3.Qc7 που ειπα. Ειναι ενας τροπος νικης και αυτο ηθελα να πω, οτι και το 1...Nxc7 χανει(και μαλιστα γρηγοροτερα).

 

Βεβαια ολα αυτα για απαντηση 1...Nxc7 του μαυρου, το οποιο ομως χανει πολυ γρηγοροτερα απο το 1...Qxc8 που δινει την συνεχεια που εδειξα παραπανω με διαγραμματα.

Σε καθε περιπτωση παντως η μονη κινηση που νικαει ειναι η 1.Bc7!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιχνιδια για το παγκοσμιο γινονται στις 11.30 ωρα Ελλαδος? και μεχρι στιγμης το σκορ ειναι 5-3 υπερ του Carlsen ενω απομενουν αλλα 4 παιχνιδια???

 

Ναι, ναι και οχι αφου απομενουν το πολυ 4 παιχνιδια, καθως αν ο Καρλσεν συμπληρωσει 6.5 βαθμους σταματαει εκει το τουρνουα και δεν γινονται αλλοι αγωνες, πχ αν παρει 1 νικη και μια ισοπαλια στα 2 επομενα παιχνιδια τοτε σταματαει το τουρνουα και ανακηρυσσεται παγκοσμιος πρωταθλητης και τα παιχνιδια 11 και 12 δεν θα γινουν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παροτι τις παρακατω 2 θεσεις δεν τις ελυσε κανείς(η 1η θεση δεν ειναι και τοσο δυσκολη απλως πρεπει να εχεις πολλη φαντασια) βαζω ακομη ενα και οχι ο,τι και ο,τι. :-D  Αλλά ενα απο τα υπερτατα προβληματα. :shifty:  Πολυ δυσκολο προβλημα και θελει πολυ σκεψη. Ειναι 100% σωστο για να μην ρωτατε. :-D

Θυμιζω τα προηγουμενα που δεν λυθηκαν:

 

Σχετικα ευκολο:
matein6l6_zps29bee3cc.png

Δυσκολο:
cin2_zpsde806df0.png

 

Και το καινουριο πολυ πολυ δυσκολο:

Παιζει ο λευκος. Ο λευκος εχει μεγαλα προβληματα να αντιμετωπισει, λογω του οτι εχει τεραστιο μειονεκτημα υλικου!! Ομως η θεση ειναι τετοια που ο λευκος δεν πρεπει να παραδωσει τα οπλα και μπορει να αποφυγει την ηττα!

Παιζει λοιπον ο λευκος και αποφευγει την διαφαινομενη ηττα!

whitetoplayanddraw_zps15c912a2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...