Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δώσε περισσότερες πληροφορίες, όπως πότε το αγόρασες, και από ποιον πωλητή (κατάστημα ή ιδιώτη), πως θα το έστελνε (μεταφορική), αν σου έδωσε tracking # κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε περισσότερες πληροφορίες, όπως πότε το αγόρασες, και από ποιον πωλητή (κατάστημα ή ιδιώτη), πως θα το έστελνε (μεταφορική), αν σου έδωσε tracking # κλπ.

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι η υπομονή να κάνω και μέχρι της 15 Ιουνίου αλλά δεν μπορώ να ανοίξω case αυτό με προβληματίζει διότι στο  paypal δεν φαίνεται η συναλλαγή και στο ebay με παραπέμπουν στο paypal απλά ήθελα να ξέρω εάν δεν έρθει μέχρι μια ημερομηνία τι μπορώ να κάνω τα χρήματα είναι αρκετά(65€)  

 

Δεν νομίζω ότι καλύπτεσαι από την "ασφάλεια" του Paypal εφόσον δεν πλήρωσες μέσω Paypal. Άρα τι case να ανοίξεις και που; Το ebay μάλλον σε παρέπεμψε στο Paypal ως γενική κατεύθυνση θεωρώντας =και χωρίς να το ελέγξει- ότι πλήρωσες με αυτό. Περίμενε το αντικείμενο που αγόρασες και μάλλον θα έρθει. Δεν ανοίγουμε case για 2 μέρες καθυστέρηση. Είναι αστείο... Και μια εβδομάδα και δύο μπορεί να καθυστερήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι καλύπτεσαι από την "ασφάλεια" του Paypal εφόσον δεν πλήρωσες μέσω Paypal. Άρα τι case να ανοίξεις και που; Το ebay μάλλον σε παρέπεμψε στο Paypal ως γενική κατεύθυνση θεωρώντας =και χωρίς να το ελέγξει- ότι πλήρωσες με αυτό. Περίμενε το αντικείμενο που αγόρασες και μάλλον θα έρθει. Δεν ανοίγουμε case για 2 μέρες καθυστέρηση. Είναι αστείο... Και μια εβδομάδα και δύο μπορεί να καθυστερήσει.

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εκτός αυτου είπα πως θα μπορέσω να ανοίξω case και όχι να μου πεις εάν και πόσο θα περιμένω !!  

 

Να μου κόψεις το μισθό τον άλλο μήνα γιατί δεν σου απάντησα ακριβώς σε αυτό που ήθελες και δεν έδωσα και την απάντηση που θα ήθελες! Πλάκα έχετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγορα απο amazon. 2 αποριες

 

1.

Τα πραγματα που εχω παραγγειλει ειναι στον δρομο τους και καποια απο αυτά ειναι στο μεσο της προθεσμιας για να φτασουν. Ερχονται κανονικα στην οδο που εδωσα,ή αν πχ γινει καποιο λαθος,θα παει στο ταχυδρομειο της πολης μου και θα πρεπει να επικοινωνισω?

Την παραγγελια την εκανα με την φθηνη ουδετερη αποστολη (DHL) αν αυτο βοηθαει. Τα πραγματα ερχονται απο γερμανία και μερικά άλλα απο αγγλία αλλά ειναι στον δρομο τους και αυτά.

 

2.

Σε μια απο τις παραγγελιες μου,εχω 4 μικροφωνα, και χωρις να ξερω τον λογο,η αγγελια χωριστηκε σε 2 και 2.

Τα 2 απο αυτά εχουν ξεκινησει να έρχονται εννώ για τα άλλα 2 δεν εχουν ενημερωσει ακομη,δεν εχει γινει κινηση.

Εχουν πληρωθει κανονικά όλα. Τι μπορει να εχει παει στραβα?

"Χρησημη πληροφορια"... Οταν τα παρηγγειλα,ηταν τα τελευταία 4. Τωρα που φερανε και άλλα στις αποθηκες,η τιμή τους αυξηθηκε αρκετά. Εκατσε να τα παραγγειλω στις ημερες που γινόταν η αλλαγή,αλλά η πληρωμή τους εγινε κανονικά με την χαμηλη τιμη.

 

Υ.Γ.

Ισως να ειναι νωρις που κανω αυτες τις ερωτησεις,αλλά θα ήθελα να γνωριζω τι να κανω πριν τυχει κατι ανεπιθυμητο.

Ευχαριστω (ξανα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μου κόψεις το μισθό τον άλλο μήνα γιατί δεν σου απάντησα ακριβώς σε αυτό που ήθελες και δεν έδωσα και την απάντηση που θα ήθελες! Πλάκα έχετε...

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, για κάτι για το οποίο μπορεί να μην ευθύνεται ο πωλητής, αλλά το ταχυδρομείο (μικρή, μέχρι στιγμής, καθυστέρηση παραλαβής), με μηδενική ανοχή από την πλευρά σου (παρόλο που δήλωνες ότι δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις μέχρι και τις 15 Ιουνίου) χωρίς καν να έχεις επικοινωνήσει με τον πωλητή να δεις τι γίνεται, δήλωσες ψευδώς στο Ebay ότι παρέλαβες ελαττωματικό/κατεστραμμένο προϊόν, πετυχαίνοντας full refund και στην ουσία "τιμωρείς" τον πωλητή δηλώνοντας απερίφραστα σε μια έξαρση μαγκιάς ότι ακόμα κι αν παραλάβεις (που είναι το φυσιολογικό) θα κρατήσεις επιπλέον και το προϊόν!

 

Και μετά απορούμε γιατί έφτασε η Ελλάδα στη σημερινή της κατάντια... :wacko:

 

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύτηκα πολύ για το αν θα γράψω το παρόν σχόλιο ή όχι, αλλά ένιωσα τόσο παράξενα από την παραπάνω αντίδραση, που με πήγε αρκετά χρόνια πίσω και μου θύμισε τη νοοτροπία μιας άλλης εποχής, που θέλουμε οι περισσότεροι να ξεχάσουμε, οπότε δεν κρατήθηκα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να σου απεύθυνα κάποιο ερώτημα ήθελες απήντησες δεν έδωσες λύση ήθελες άπλα να σχολιάσεις μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς προσφέρει το forum ωραία κέρδισες την προσοχή μου για δευτερόλεπτα.

Υ.Γ άνοιξα case ότι το προϊόν είναι ελλείπεις η σπασμένο και μου γύρισε τα χρήματα μου και τέλος και θα κρατήσω και το προϊόν εάν φτάσει  !! 

 

Ξεκίνησες με την ερώτηση σε ποιο οργανισμό από τους δύο (paypal ή ebay) θα ανοίξεις case, επειδή καθυστέρησε η αποστολή με το ταχυδρομείο κατά μερικές μέρες, και πήρες απάντηση ότι σε κανένα από τους δύο, για τους λόγους που αναφέρθηκαν.

 

Και σαν αντίδραση, γράφεις δύο posts σε διάστημα 3 ωρών (#2575 στις 22.41 και #2578 στις 01.48) και στο 1o περιγράφεις τη σκέψη σου να "κάνεις refund" που σημαίνει ότι σκέφτεσαι να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων από τον πωλητή (που δεν φταίει σε τίποτε) και στο 2ο ότι 1) άνοιξες case α) σε ποιο οργανισμό άραγε, αφού κανένας από τους δύο δεν σε καλύπτει; β) με ψεύτικη, προκλητική, αλλά "μάγκικη" δικαιολογία ότι "το προϊόν είναι ελλείπεις η σπασμένο", ενώ δεν το έχεις παραλάβει ακόμη (!!!), 2) σου "γύρισε τα χρήματά σου", που είναι αδύνατο να γίνει, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, όπως γνωρίζουν όλοι όσοι αγοράζουν από το εξωτερικό και 3) "θα κρατήσεις και το προιόν όταν φτάσει", που δείχνει το χαρακτήρα και τον εσωτερικό σου κόσμο.

 

Πέρα από το γεγονός ότι όλα αυτά σχηματίζουν την εικόνα και την αντίδραση μιας ανώριμης (μάλλον παιδιάστικης) προσωπικότητας, και μετάνιωσα που συμμετείχα στις απορίες σου, προβληματίστηκα αρκετά αν έπρεπε να πατήσω την "Αναφορά", για να κρίνει ο συντονιστής τα γραφόμενά σου. Τελικά, αποφάσισα να γράψω αυτό το σχόλιο, ώστε να μείνουν τα posts σου στο νήμα και να σε κρίνει κάθε συμφορουμίτης και επισκέπτης που  θα τα διαβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...