Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Να ρωτήσω το εξής:

Θέλω να κάνω μια αγορά από το ebay. Έχω paypal και το έχω συνδέσει με χρεωστική κάρτα. Αγορά όμως δεν έχω ξανακάνει από το ebay μέσω paypal.

 

Θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να βάλω χρήματα στο balance του paypal για να κάνω την αγορά. ή αρκεί να έχει η χρεωστική χρήματα και ας φαίνεται 0 το balance του paypal? Τα τραβάνε δηλαδή από την κάρτα απευθείας? Δεν ξέρω τι ισχύει και με τα κάπιταλ κοντρολ. Μήπως θα ήταν καλύτερα να έχω υπόλοιπο στο paypal για να ολοκληρώσω την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Έχουμε ολόκληρο θέμα που λέγεται capital controls, αγορές κτλ.

Κάνε μια αναζήτηση, αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί χιλιάδες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω κατι γιατι δεν το βρισκω εδω..θελω να κανω μια αγορα απο ebay αμερικης!το προιον ειναι ανταλλακτικο αυτοκινητου(δισκο πλατό)λεει οτι κανει Α συν μεταφορικα και πιο κατω λεει import charges...ενα μεγαλο ποσο!αυτο το ποσο τι ειναι;;μην το πληρωσω και μετα φαω και τελωνειο εδω εξτρα..γνωριζει κανεις αν παραγγειλω τι τελικα πληρωνω;ευχαριστω

 

Δεν αναφέρεις τον τρόπο αποστολής και αυτό είναι σημαντικό στοιχείο στις αγορές από τρίτη χώρα και, ειδικά, από την Αμερική.

Τα import charges αντιστοιχούν στον ΦΠΑ και είναι εύκολο να το ελέγξεις.

Εάν ο πωλητής στέλνει με ταχυδρομείο, είναι ενδεχόμενο να πληρώσεις το τέλος των ΕΛΤΑ, λόγω βάρους.

Αν κάνω request money πόσα θα μου πάρει προμήθεια?

 

Η προμήθεια του paypal είναι 3,4%+ 0,35€ αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις αποτέλεσμα και αν τα χρήματα θα δεσμευτούν για 21 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεις τον τρόπο αποστολής και αυτό είναι σημαντικό στοιχείο στις αγορές από τρίτη χώρα και, ειδικά, από την Αμερική.

Τα import charges αντιστοιχούν στον ΦΠΑ και είναι εύκολο να το ελέγξεις.

Εάν ο πωλητής στέλνει με ταχυδρομείο, είναι ενδεχόμενο να πληρώσεις το τέλος των ΕΛΤΑ, λόγω βάρους.

 

Η προμήθεια του paypal είναι 3,4%+ 0,35€ αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις αποτέλεσμα και αν τα χρήματα θα δεσμευτούν για 21 μέρες.

γιατι να δεσμευτουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

γιατι να δεσμευτουν?

Γιατί η μέθοδος request είναι για άτομα που πουλάνε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλα μια καρτα πειραιως στην κυπρο και εστειλα την γυναικα μου να βαλει λεφτα απο δω απο την τραπεζα πειραιως και να βαλει 400ευρο στην αλλη καρτα πειραιως και της ειπαν οτι για να παρουν το εμβασμα πρεπει να γινει ηλεκτρονικα πχ απο λογαριασμο η καρτα και οτι πρεπει να ειναι ο ιδιος ο κατοχος της καρτας. τωρα αυτα τα πραγματα εγω τα βλεπω τριτοκωσμικα και δεν μπορω να καταλαβω τοσο δυσκολο ειναι πια να στειλεις λεφτα.  α και ειπαν οτι η τραπεζα πειραιως στη κυπρο ειναι αλλη και αυτη στην ελλαδα αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η μέθοδος request είναι για άτομα που πουλάνε.

 

 

Για να το πούμε πιο αναλυτικά, σε κάποιον που δεν γνωρίζει τα σχετικά, η διαδικασία αυτή εφαρμόζεται στις συναλλαγές μεταξύ πωλητή και αγοραστή και όταν το paypal βλέπει κάποια "συναλλαγή" με "πωλητή" που δεν έχει προιστορία, δεσμεύει τα χρήματα για 21 μέρες, για την περίπτωση μη πραγματοποίησης της συναλλαγής (υπαναχώρησης του αγοραστή).

εβγαλα μια καρτα πειραιως στην κυπρο και εστειλα την γυναικα μου να βαλει λεφτα απο δω απο την τραπεζα πειραιως και να βαλει 400ευρο στην αλλη καρτα πειραιως και της ειπαν οτι για να παρουν το εμβασμα πρεπει να γινει ηλεκτρονικα πχ απο λογαριασμο η καρτα και οτι πρεπει να ειναι ο ιδιος ο κατοχος της καρτας. τωρα αυτα τα πραγματα εγω τα βλεπω τριτοκωσμικα και δεν μπορω να καταλαβω τοσο δυσκολο ειναι πια να στειλεις λεφτα.  α και ειπαν οτι η τραπεζα πειραιως στη κυπρο ειναι αλλη και αυτη στην ελλαδα αλλη.

 

Σωστά σου είπαν για τις 2 τράπεζες και, επομένως, για να στείλεις χρήματα στην Κύπρου πρέπει να το κάνεις με έμβασμα.

Αυτό γίνεται με 1€ και την ένδειξη SHA (shared), μέσω e-banking, και πολλά περισσότερα σε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το πούμε πιο αναλυτικά, σε κάποιον που δεν γνωρίζει τα σχετικά, η διαδικασία αυτή εφαρμόζεται στις συναλλαγές μεταξύ πωλητή και αγοραστή και όταν το paypal βλέπει κάποια "συναλλαγή" με "πωλητή" που δεν έχει προιστορία, δεσμεύει τα χρήματα για 21 μέρες, για την περίπτωση μη πραγματοποίησης της συναλλαγής (υπαναχώρησης του αγοραστή).

 

Σωστά σου είπαν για τις 2 τράπεζες και, επομένως, για να στείλεις χρήματα στην Κύπρου πρέπει να το κάνεις με έμβασμα.

Αυτό γίνεται με 1€ και την ένδειξη SHA (shared), μέσω e-banking, και πολλά περισσότερα σε κατάστημα.

αν θελω να τα στειλω απο καταστημα τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...