Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Όταν εκμεταλλεύεσαι την ανάγκη του άλλου και βάζεις κρυφές χρεώσεις όχι μόνο είσαι κλέφτης αλλά έχεις και τεράστιο θράσος. Ας σου έλεγαν από την αρχή "πλήρωσε €150 μεταφορικά." Σε εμένα έτυχε να είναι ακουστικά αλλά σε άλλους μπορεί να ήταν το τροφοδοτικό του υπολογιστή στη δουλειά ή μια σπασμένη οθόνη - τέτοια πράγματα πρέπει να τα έχεις άμεσα, δεν γίνεται να πληρώνεις δύο φορές την αξία τους μόνο και μόνο επειδή ένας κλέφτης θέλει χοντρό χαρτζιλίκι.

 

Με την ίδια λογική να ανοίξω μαγαζί με ηλεκτρονικά και να πουλάω τα κινητά στη διπλάσια τιμή για όσους τα θέλουν μέσα σε 2 μέρες...

 

Όπως και να χει σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου!

Μα σε όλες τις χώρες της ε.ε πληρώνεις τελεωνειο για αγορες εκτός Ε.Ε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνήθως, η αμοιβή κυμαίνεται στα 60-70€ και πάνω, ανάλογα με την αξία CIF (κόστος και μεταφορικά).

Έχουν προσφέρει αμοιβές αυτού του επιπέδου στο παρελθόν (δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη courier και τον συμβεβλημένο εκτελωνιστή, αλλά γενικά για τις αμοιβές).

Διάβασε την εγκύκλιο της ΕΕΤΤ (τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού) στην οποία περιγράφεται ελάχιστη αμοιβή 50-60€, αν και κάθε μια εταιρεία έχει το δικό της κατάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Θελω να κανω μια αγορα 300 ευρω απο Κινα, ενα ρολογακι... και πριν απο μηνες καταφερα να κανω μια αγορα απο Κινα μεσω ebay περιπου 30 ευρω. Θα τα καταφερω με τα καπιταλ κοντρολ να κανω την αγορα; Εχω prepaid visa απο Εurobank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: παρηγγειλα πριν ακριβως 3 μερες απο gearbest το γνωστο πλεον εδω μεσα μηχανικο πληκτρολογιο motospeed ck104. Πρωτη φορα αγοραζω απ gearbest. Ειναι λογικο που δεν μου εχει βγαλει ακομα tracking στοιχεια? Μου εστειλε φωτο με το δεμα μου στο email που αναγραφει κανονικα τα στοιχεια μου. Τζαμπα ανυσηχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις tracking #, θα το δεις σύντομα σε ένα από τα γνωστά tracking sites.

Περνάνε λίγες μέρες μέχρι να το παραλάβει η μεταφορική και να ανεβάσει πληροφορίες.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις tracking #, θα το δεις σύντομα σε ένα από τα γνωστά tracking sites.

Περνάνε λίγες μέρες μέχρι να το παραλάβει η μεταφορική και να ανεβάσει πληροφορίες.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Ευχαριστω πολυ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει το tracking number απλα δεν βγαζει πληροφοριες!

 

Και μια εβδομάδα και 10 μέρες μου έχει τύχει να περάσουν μέχρι να εμφανιστούν πληροφορίες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε για απλό ταχυδρομείο με tracking number, συνήθως σου αφήνουν ειδοποιητήριο στο σπίτι σου και το παραλαμβάνεις με ταυτότητα από το υποκατάστημα της περιοχής σου. Σε κάποιες όμως περιοχές, τα μικρά δέματα οι ταχυδρόμοι τα αφήνουν κατευθείαν σε κάθε σπίτι, ακόμα κι αν δεν βρουν τον ιδιοκτήτη. Όπως και να έχει, αυτό εξαρτάται από το πώς λειτουργεί το τοπικό σου κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα ερθει πακετο στην πορτα μου ή πρεπει να παω να το παραλαβω ο ιδιος απο το υποκαταστημα της περιοχης μου?

 

Με δεδομένο ότι η συσκευασία του πληκτρολογίου είναι μεγαλύτερη από μέγεθος Α4, που φέρνει συνήθως ο ταχυδρόμος στο χώρο σου, μάλλον θα αφήσει ειδοποιητήριο για να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι η συσκευασία του πληκτρολογίου είναι μεγαλύτερη από μέγεθος Α4, που φέρνει συνήθως ο ταχυδρόμος στο χώρο σου, μάλλον θα αφήσει ειδοποιητήριο για να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο.

Για τα μεγαλα δεματα το καταλαβαινω, ομως για τα μικρα? Ολα εχουν τρακινγκ απο το αλιεχπρες αρα ειναι υποχρεωμενοι να αφηνουν ειδοπιητηριο? Μενω σε πολυκατοικια και το γραμματοκιβωτιο ειναι τοσο μικρο που μονο φακελοι χωρανε απο πχ vodafone

Επισης, ποσες μερες κρατανε τα πραγματα στο ταχυδρομειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταχυδρόμοι κουβαλάνε και παραδιδουν τα δέματα με βάση τον κανονισμό και τις οδηγίες των ΕΛΤΑ και όχι με βάση τη διαμόρφωση των γραμματοκιβωτίων κάθε πολυκατοικίας σε κάθε περιοχή και πόλη της χώρας.

 

Από την παράδοση του ειδοποιητηρίου κρατάνε το δέμα για 15 μέρες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...