Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα ηρθε Ελλαδα το πακετο στο Κορωπι λεει το amazon tracking και λεει initiated custom clearence process δηλαδη τι σημαινει αυτο οτι θα πληρωσω και ΔΑΣΜΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ?????????????? Για αγορα απο Αγγλια που δεν εχω πληρωσει ποτε τιποτα για δασμους απο ebay που παραγγελνω εδω και 10 χρονια, ξερει κανενας τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Ξέχασες να βάλεις δυο Σ και 4 αγγλικά ερωτηματικά

 

Αν το πακέτο σου εστάλη απο εντός ΕΕ, δεν θα σταματήσει τελωνείο, ουτε θα πληρωσεις δασμους. Ολα τα αντικειμενα περνάνε απο τελωνείο, ανεξάρτητα απο που ερχονται, απλά τα εντος ΕΕ δεν σταματανε. 

 

Το δικό σου απο που το εκανες παραγγελια και απο που εγινε η αποστολή;

 

Edit: Αν αναφερεσαι στο δέμα που ξεκίνησε απο Αγγλία, δεν θα σταματήσει τελωνειο, ουτε θα πληρώσεις δασμους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σορυ για τα πολλα Σ και τα ? αλλα λιγο εφριξα με αυτο το amazon γιατι ειναι και η πρωτη φορα, η αγορα ειναι ενα ρολοι 10 λιρων με μεταφορικα 5.5 λιρων! συνολο 15.5 λιρες και εγινε απο Αγγλια οπως ειχα πει περασε απο γερμανια, μετα ιταλια και τωρα ειναι στο κορωπι,

 

αν δεν εχει δασμους τοτε τι ειναι αυτο το "initiated customs clearence process" που λεει το amazon.co.uk?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα αλλά δε διαβάζεις προσεκτικά.

ΟΛΑ περνάνε απο τελωειο αλλά δασμους τρώνε αυτά που ερχονται απο εκτός ΕΕ. 

Εσύ θα το παραλάβεις χωρίς τελωνειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2017-05-26 08:11 

M.D. PATRAS, ITEM TO BE DELIVERED

2017-05-26 07:00 

M.D. PATRAS, ITEM ARR M.D. PATRAS

2017-05-25 23:46 

PATRA K D, ITEM IN CONTA PATRA K D

2017-05-25 23:15 

PATRA K D, ITEM ARR PATRA K D

2017-05-25 21:46 

PATRA K D, ITEM ARR PATRA K D

2017-05-25 15:08 

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-05-25 11:37 

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-05-25 09:30 

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-05-25 05:21 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

Τι πάθανε τα ΕΛΤΑ ρε παιδιά. Τέτοια ταχύτητα δεν εχω ξαναματαδεί.

 

Βέβαια κάτι παιζει γιατι στο tracking των ΕΛΤΑ λέει ότι πήγε προς Κ.Δ Πατρας αμέσως μετά το "ΑΦΙΞΗ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ" ενώ κάτι άλλα δέματα που περιμένω λένε ότι πάνε προς Κ.Δ ΑΤΤΙΚΗΣ και μετά θα πάνε Κ.Δ ΠΑΤΡΑΣ λογικά.

 

Φαίνεται να έχουν πηδήξει ενα στάδιο δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτους τηλ

 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, για καλό το έγραψα. Γιατί να πάρω τηλέφωνο; :P

 

Σε μία μέρα, από όταν παρέλαβαν τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο, το είχα Πάτρα. Άλλες φορές θέλουν κανα 4-5 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίδια μέρα βλέπω. Μάλλον κάτι έπαθαν χθές

 

 

Το gearbest τώρα τελευταία αργεί πάααρα πολύ(αναφέρεται και σε άλλα forum). Έχω παραγγελία που κοντεύει 3 μήνες, μετά από παράκληση τους να περιμένω να κλείσουν οι 3 μήνες. Επικοινώνησε μαζί τους και θα σου πουν τα ίδια. Αν βαριέσαι να περιμένεις κάνε ένα dispute και πάρε τα λεφτά σου, αν και για τέτοιο ποσό εγώ θα περίμενα αν το χρειαζόμουν μέχρι τη διορία που θα σου πουν...

 

 

Δεν φταίει πάντα το Gearbest - Εκτός και εάν υπάρχει θέμα με το στοκ αλλά αυτό το βλέπεις. 

 

Χαρακτηριστικά: 

 

Παραγγελία 8/5, Εστάλη 9/5, Παρέλαβα σήμερα 26/5

 

2 Παραγγελίες 8/5, Εστάλησαν 12/5, Τώρα που μιλάμε είναι Κ.Δ Αττικής.

 

1 Παραγγελία 8/5, Εστάλη 12/5, Τελευταίο στάτους: The item is on transport to the country of destination απο τις 19/5

 

Οπότε είναι καθαρά θέμα ταχυδρομείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πακετο μου απο amazon.co.uk ειναι κολημενο στο Κορωπι μεχρι σημερα ενω στο UPS tracking λεει παραδοση την Δευτερα θα προλαβει απο Αθηνα να ερθει Βορεια Ελλαδα αυριο που ειναι Κυριακη, γινονται μεταφορες και την Κυριακη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ στο amazon λεει παραδοση "Τεταρτη" ενω στο UPS λεει παραδοση την Δευτερα μεχρι το τελος της μερας  μαλλον εμπιστευομαι περισσοτερο τις πληροφοριες απο το tracking της UPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια εκτίμηση κάνει το αμαζον, δεν είναι ακριβείας. Συνήθως έρχεται πιο νωρίς.

Το μόνο αμαζον που ξέρω ότι λέει ακριβώς την ημερομηνία είναι της Ιαπωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κολησε στο "initiated custom clearance process" που ειναι το τελωνειο απο οτι καταλαβαινω, ελπιζω να μην υπαρχει κανενα προβλημα με το τελωνειο και να κολησε εκει για καποιον λογο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εντωμεταξυ στο amazon λεει παραδοση "Τεταρτη" ενω στο UPS λεει παραδοση την Δευτερα μεχρι το τελος της μερας  μαλλον εμπιστευομαι περισσοτερο τις πληροφοριες απο το tracking της UPS

ποτε δεν πεφτει μεσα η ups.

κανει πολυ ασχετες εκτιμησεις.

βασικα κολησε στο "initiated custom clearance process" που ειναι το τελωνειο απο οτι καταλαβαινω, ελπιζω να μην υπαρχει κανενα προβλημα με το τελωνειο και να κολησε εκει για καποιον λογο 

διαβασε λιγο τα σχολια των παιδιων,αλλιως μην ανοιγεις θεματα αν δε σε ενδιαφερει να διαβασεις οτι σου λενε.

εντος ευρωπαικης ενωσης δεν υπαρχει θεμα με το τελωνειο,στο ειπαν 2-3 φορες παραπανω.

απλα περναει απο μεσα ας πουμε και βγαινει απο την αλλη ακρη.

πιθανοτατα απλα να μην εχει κανει update.

Επεξ/σία από web_assasin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα διαβαζω αυτα που λενε μια χαρα και πολλες φορες και τα κατανοω απολυτα αλλα εχω την απειρια της πρωτης φορας απο amazon.co.uk και καποια πραγματα προφανως ειναι πρωτογνωρα οπως η αποστολη απο Αγγλια με κουριερ, επισης η Αγγλια ειναι σε διαδικασια εξοδου απο ΕΕ (αν και ειναι σε αρχικο σταδιο) και ειχα την ανησυχια μηπως εφαρμοζεται αλλη πολιτικη πλεον και μεταχειριζονται την Αγγλια σαν τριτη χωρα εκτος ενωσης οποτε και εκτελωνισμος (οπως σημαινει το customs clearance) σημαινει ολες τις γνωστες χρεωσεις που συνεπαγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...