Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άκυρο

 

Κατάλαβα τι έγινε

 

 

Ο κορεατης έγραψε στο κουτί $99 αλλα η μεταφορική έγραψε shipping costs kr$88900

 

Οπότε ο εκτελωνιστης έκανε πρόσθεση αυτα τα δυο και έβγαλε ενα πόσο της τάξης των 138 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω, να κανω μια παραγγελεια απο το focalprice, ακσιας 450 ευρω, 6 κινητα και 2 ταμπλετ ενδιαφερομαι να αγορασω, θα εχω προβληματα με τελωνειο , φορους και τετοια? μπορει να βοηθησει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αγοράσεις όλα μαζί, σίγουρα θα έχεις πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο.

Αν τα αγοράσεις ένα-ένα και επιλέξεις αποστολή με EMS, λιγοστεύουν οι πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αγοράσεις όλα μαζί, σίγουρα θα έχεις πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο.

Αν τα αγοράσεις ένα-ένα και επιλέξεις αποστολή με EMS, λιγοστεύουν οι πιθανότητες.

ti enois ena ena? na parageilw ena twra px, kai meta na perimenw na mou erthei , kai na 3anaparageilw?

 

​kai kati alo an ta parageilw ola mazi, kai as poumai oti etyxe provlima, ti ginete dld?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η Τράπεζα Πειραιώς αναφέρει στη χρεωστική κάρτα Debit ότι:

Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

 

Edit (31.1.2013)

Μετά από σημερινή επικοινωνία με υπάλληλο της Τράπεζας, σε απάντηση γραπτού ερωτήματος που κατέθεσα, διευκρινίστηκε ότι:

- Η χρέωση του 2%, με ανώτατο όριο τα 6 ευρώ, γίνεται ΜΟΝΟ στις περιπτώσεις που αγοράζουμε προϊόντα σε φυσικό κατάστημα του εξωτερικού και σε ξένο νόμισμα, δηλαδή όποτε περνάει η κάρτα από μηχάνημα.

- Στις περιπτώσεις αγορών μέσω ίντερνετ, ΔΕΝ επιβάλλεται η προμήθεια που αναφέρεται στο site.

 

Ενδεχομένως, αυτό συμβαίνει και στις κάρτες άλλων τραπεζών με εξαίρεση τη Eurobank, η οποία, σίγουρα, χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα.

 

 

Δεν εχω διαβασει το thread και ουτε ολοκληρο το αρχικο post αλλα επεσε το ματι μου εδω και δεν ισχυει αυτο που λες. Η προμηθεια 2% για αγορες απο χωρα εκτος € με την χρεωστικη της Πειραιως ισχυει και για καθε ηλεκτρονικη αγορα χωρις δηλαδη τη φυσικη παρουσια στο μηχανημα. Στο μονο που δεν ισχυει ειναι το amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασες τα σχετικά με την προμήθεια της Τράπεζας Πειραιώς, στο κεφάλαιο 6 του οδηγού, και όχι το αντίστοιχο κείμενο στο wiki, το οποίο είναι επικαιροποιημένο και συμπληρωμένο, όπως έχω ενημερώσει σε προηγούμενο post (#389 σελ 26), δεδομένου ότι δεν έχουμε πρόσβαση στο αρχικό κείμενο, όπως είναι γνωστό, ενώ στο κείμενο στο wiki μπορώ να έχω πρόσβαση και στο μέλλον, για διορθώσεις-συμπληρώσεις.

 

Η τελευταία παρ. του κειμένου αυτού έχει αλλάξει, μετά τις συζητήσεις που έγιναν την περίοδο εκείνη, ως ακολούθως:

Ενδεχομένως, αυτό συμβαίνει και στις κάρτες άλλων τραπεζών με εξαίρεση τη Eurobank, η οποία, σίγουρα, χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα. Επισημαίνεται, όμως, ότι υπάρχει αρκετή συζήτηση στο διαδίκτυο για το θέμα των χρεώσεων που κάνει η τράπεζα αυτή στις πιστωτικές της κάρτες, όπως πχ αφενός ότι επιβάλλεται η προμήθεια 2% και σε περιπτώσεις που η χρέωση δεν γίνεται σε φυσικά καταστήματα αφετέρου ότι, ειδικά, για αγορές από το αγγλικό Amazon, δεν χρεώνεται προμήθεια στις χρεωστικές κάρτες. Σε κάθε περίπτωση, διευκρινίζεται ότι το παρόν κεφάλαιο έχει στόχο να ενημερώσει αυτούς που αγοράζουν με πιστωτικές κάρτες από το εξωτερικό ότι, ενδεχομένως, να χρεωθούν και προμήθεια, από την τράπεζά τους, για την αγορά που έκαναν σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο για το οτι δεν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις edit του post και ετσι υπαρχει προβλημα. Το διαβασα απο το αρχικο post εγω. Μηπως θα επρεπε να μιλησεις με καποιον mod για να προσθεσει το wiki στην αρχη του post ωστε να πηγαινουν να το διαβαζουν απο εκει για αυτο το λογο;

 

 

Ακομα ομως και στο wiki δινεις περισσοτερη εμφαση σε αυτα που σου ειπε μια ασχετη υπαλληλος απο ολους αυτους που την εχουν χρησιμοποιησει και εχουν γραψει οτι συμβανει και στις ηλεκτρονικες αγορες αλλα επισης και τα faq της Πειραιως που δεν κανει διακριση σε ηλεκτρονικες αγορες και μη για το θεμα της προμηθειας. Δηλαδη αν μια αλλη ασχετη υπαλληλος σου ελεγε οτι εχει 10% προμηθεια, θα εγραφες το 10% στο wiki; Ενω δεν το εχουμε δει ουτε στην πραξη αλλα ουτε αναφερει κατι τετοιο η σελιδα της Πειραιως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όταν ανέβασα στο wiki το επικαιροποιημένο κείμενο έστειλα πμ σε συντονιστή για να αναγράψει στην αρχή του οδηγού το link για το κείμενο στο wiki, αλλά μέχρι σήμερα αυτό δεν έγινε. Θα προσπαθήσω πάλι.

 

2. Όπως έγραψα στο προηγούμενο post, την περίοδο μετά την ανάρτηση του οδηγού έγινε αρκετή συζήτηση σε αυτό αλλά και σε άλλα threads σχετικά με τη χρέωση αυτής της προμήθειας από την Τράπεζα Πειραιώς και συμπλήρωσα το αρχικό κείμενο με την τελευταία παρ. Δεν έδωσα ιδιαίτερη έμφαση σε αυτά που είπε η υπάλληλος, όπως νομίζεις, αλλά, αν παρακολουθούσες τις σχετικές συζητήσεις της εποχής εκείνης, θα δικαιολογούσες την προσθήκη την 31/1/2013 στο αρχικό κείμενο, με την επεξήγηση της υπαλλήλου, και τη δεύτερη προσθήκη, στη συνέχεια, για να δοθεί πληρέστερη εικόνα, ειδικά για τη συγκεκριμένη Τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ χρεωστική visa της Πειραιώς, έχω κάνει καμια 15αρια αγορές από ebay

και νομίζω συμφέρει να χρεωθείς +2% αντί της υψηλής ισοτιμίας του paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...