Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

 

 

Μήπως τυχόν υπάρχει κανένας φίλος πορωμένος Μαθηματικάκιας - Οικονομικάκιας :D  που να κάνει συχνά αγορές σε USD με ποικίλα ύψη αξίας κάθε φορά και να χρησιμοποιεί Eurobank για την πληρωμή;

 

Θέλω να δούμε μήπως μπορούμε να βγάλουμε εμπειρικά μία ανισοτική σχέση που να απαντά από ποιο ύψος αγοράς και κάτω μας συμφέρει να αφήνουμε το PayPal να κάνει τη μετατροπή USD-EUR, και από ποιο ύψος αγοράς και πάνω μας συμφέρει να κάνει η Eurobank τη μετατροπή.

 

Όπως ίσως γνωρίζετε, η Eurobank μπορεί να λέει για προμήθεια 2%, αλλά μάλλον έχει κατώτατο πλαφόν χρέωσης 1,50 Euro, κάνοντας στις αγορές με μικροποσά, πιο συμφέρουσα τη μετατροπη του PayPal.

 

 

Ποιος ψήνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Aγορασα ενα καινουριο Nintendo 3ds XL στο κουτι του απο Αμερικη. Στην πληρωμη μου με χρεωνει με 36.32 δολλαρια για "Import charges". Αυτο σημαινει οτι πληρωνω τελωνειο απο τωρα; Πρωτη φορα την βλεπω αυτη την επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε παίδες, έχουν αρχίσει και σπάνε τα νεύρα μου.

 

Το θέμα έχει ως εξής: Θέλω να παραγγείλω το Nexus 5 από το αγγλικό Google Play. Επειδή ως τώρα κυκλοφορεί μόνο UK και το αγγλικό play δεν στέλνει Ελλάδα σκέφτηκα να το παραγγείλω εγώ (μέσω uk proxy, αλλιώς δεν με αφήνει να συνεχίσω), να το στείλω σε έναν φίλο στο Λονδίνο, κι αυτός μετά με τη σειρά του να μου το στείλει στην Αθήνα. Το πρόβλημα είναι ότι μου ακυρώνουν την παραγγελία, γιατί μου λένε ότι δεν γίνεται το shipping address να είναι διαφορετικό από το billing address. Προφανώς, ως shipping address έχω βάλει τη διεύθυνση του φίλου και ως billing address την δική μου. Αν τις βάλω να είναι ίδιες, τότε η κάρτα θα μπλοκαριστεί από την τράπεζα. Εκτός αυτού χρειάζομαι και το invoice να είναι κομμένο στο δικό μου όνομα.

 

Η Google κάνει μεγάλη προσπάθεια πάντως να μην δεχτεί τα λεφτά μου κι έχω αρχίσει να ψιλοξενερώνω.

 

Ένιχαου, αναμένω απάντηση από byserv σε πρώτη φάση (που δεν ξέρω αν μπορεί να φέρει πράγματα από Αγγλία). Καμιά άλλη ιδέα έχει κάνεις; Πού να απευθυνθώ; Θέλω κάποιο έμπιστο site που να κάνει την αγορά για εμένα στην Αγγλία και να μου κόψει τιμολόγιο ότι μου το μεταπωλεί or smth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μπορεί να το παραγγείλει ο φίλος σου από το Λονδίνο, να το παραλάβει και να στο στείλει;

 

Ναι αυτή είναι μία λύση, θα μιλήσω σήμερα μαζί του.

 

Απλά θέλω μερικές εναλλάκτικες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω κάτι από 

Αγγλικό Site που δε στέλνει Ελλάδα.. Ποια sites - εταιρίες δοκιμασμένες έχετε να προτείνετε για να τα στείλω εκεί και μετά να μου τα στείλουν εδώ? ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς εταιρείες που αναλαμβάνουν την αγορά και αποστολή στην Ελλάδα, θα βρεις αρκετές στο κεφάλαιο 3 του οδηγού (επικαιροποιημένο κείμενο στα wiki).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς εταιρείες που αναλαμβάνουν την αγορά και αποστολή στην Ελλάδα, θα βρεις αρκετές στο κεφάλαιο 3 του οδηγού (επικαιροποιημένο κείμενο στα wiki).

Thanks. Αλλα απο οτι ειδα ειναι για Αμερικη ολα εκτος απο ενα που δεν υπαρχει προσωπικη εμπειρια. Μηπως υπαρχει καποιο δοκιμασμενο απο Αγγλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν πρόσεξες ότι η ShopandShop δίνει διεύθυνση και στην Αγγλία.

Επίσης, νομίζω ότι μπορείς να τηλεφωνήσεις στην Transport to Greece και τους ρωτήσεις για το θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν πρόσεξες ότι η ShopandShop δίνει διεύθυνση και στην Αγγλία.

Επίσης, νομίζω ότι μπορείς να τηλεφωνήσεις στην Transport to Greece και τους ρωτήσεις για το θέμα σου.

Οκ ευχαριστω θα το κοιταξω.. Δε το προσεξα οτι στελνει και απο Αγγλια.. Ειδα τα $ και λεω Αμερικη..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...