Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα...εδώ και αρκετούς μήνες κανω κάποιες αγορές από ebay, κυρίως έχω αγοράσει προιόντα από Κίνα...έχω debit card της eurobank συνδεδεμένη με τη paypal και όσες αγορές έκανα ποτέ δεν είχα extra χρέωση...από Προχθές όμως που έκανα κάποιες αγορές παρατήρησα σε κάθε προϊόν που αγορασα "προμηθεια συναλλαγματος -1,50"...Οι αγορές μου ήταν με προϊόντα από 1 έχως 13 ευρω και η χρέωση από τη eurobank πάντα 1,50...Το περίεργο είναι πως ποτέ πιο πριν δεν είχα τέτοια χρέωση παρόλο που ψωνίζω από τις ίδιες χώρες...Καμιά ιδέα κανείς;
Ευχαριστώ..
(αν έχει αναφερθεί παραπάνω κάτι παρόμοιο απλά ζητώ συγνώμη διότι δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Eurobank χρεώνει προμήθεια, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα,  2% στην πιστωτική, από τον ΣΕΠ 2012, και έχει αναφερθεί ότι στη χρεωστική χρεώνει 1,50 ευρώ, ανεξάρτητα από το ποσό αγοράς, και στην προπληρωμένη 1,20%.

 

Δεν γνωρίζω από πότε χρεώνει προμήθεια στις 2 τελευταίες.

 

Edit

Με βάση το τιμολόγιο εργασιών της 20/11/2013, η προμήθεια στην e-prepaid Visa είναι 1,25% (σελίδα 9) και στο ίδιο τιμολόγιο οδηγεί και η Προπληρωμένη Eurobank Visa.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για αγορές από Αμερική και, ειδικά, από καταστήματα που δεν στέλνουν στην Ελλάδα, πρόσθεσα στο κεφάλαιο 6 του οδηγού (στο άρθρο στο wiki) και την εταιρεία BundleBox, η οποία προσφέρει ταχυδρομική διεύθυνση στην Αμερική, χωρίς συνδρομή, εισάγει τα αντικείμενα στην Αγγλία, μέσω του αγγλικού τελωνείου, και τα στέλνει στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα σου έπρεπε να αναρτηθεί στο σχετικό θέμα της υπογραφής μου.

 

Εκεί θα βρεις τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

 

Δεν υπάρχει καμία κατάθεση σε τράπεζα αλλά μόνο απάτη. Εύχομαι να μην έχεις στείλει αυτό που θέλεις να πουλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα φωτα σας αμμεσα..παρηγγειλα ενα iphone απο αμερικη.Απο περσυ χρησιμοποιουσα την εταιρια myus.com για να μου προωθει τα πακετα στην ελλαδα φετος μου τα μπερδεψανε τα πραγματα τελευταια στιγμη ενω ειχα ηδη παραγγειλει το κινητο.. αναγκαστικά μεσα στον πανικο μου εκανα μια γρηγορη αναζητηση και ειδα κ απο εσας το reship.com ειχε φαινομενικα οτι ακριβως ηθελα..δηλαδη να αλλαξει την αξια του αντικειμενου την περιγραφη κ.τ.λ ωστε να αποφυγω τελωνειο κ.τ.λ. κατι που η myus.com μου αρνηθηκε φετος ενω περσυ ειχε γινει κανονικα...ετσι ειπα αμμεσα και εγω στον πωλητη να αλλαξει την διευθυνση αποστολης με αυτη που μου εδωσαν στο reship.com και ετσι και εγινε οποτε το κινητο μου ειναι καθοδον για την reship....εκανα την εγγραφη μιλησα και πριν λιγο στο live chat κ μου ειπαν πως ολα αυτα που θελω να κανω με την αποστολη μπορω να τα κανω κανονικα.απλα τωρα κοιταζοντας διαφορα εχω αρχισει και προβληματιζομαι και εσεις ειδα σε ενα ποστ να λετε οτι δεν ειναι κ πολυ αξιοπιστη.την εχει χρησιμοποιησει καποιος να μας πει τι παιζει με την εν λογω εταιρια?γιατι εχω αρχισει και αγχονομαι απιστευτα οτι θα κλαιω τα λεφτα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Χθες αγόρασα ένα ράδιο/dvd για αυτοκίνητο στα 250ε από Hong Kong (ebay). Ο πωλητής μου έστειλε μήνυμα σήμερα και μου είπε επειδή θα γίνει με dhl/fedex η αποστολή, οι φόροι τελωνείου θα μου βγουν πολύ υψηλοί. Μου πρότεινε να του δώσω άλλα 25ε για να μου το στείλει με parcel force με την οποία λέει δεν θα έχω καθόλου φόρους στο τελωνείο. Εσείς τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε δέμα έρχεται με courier από τρίτη χώρα σταματάει οπωσδήποτε στο τελωνείο.

Και η Parcel Force φαίνεται να είναι courier αλλά για να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα μπλεξίματος, για αυτή την αξία, είναι προτιμότερο το ταχυδρομείο, έστω και αν καθυστερήσει να έρθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Οπότε καλύτερα να ζητήσω να το στείλει με hong kong post που είναι το κρατικό ταχυδρομείο, χωρίς να αναφέρεται η τιμή πουθενά και να έχει σήμανση gift. Σωστά? (έτσι έκανα με μερικά tablets που παρήγγειλα το καλοκαίρι 150ε και δεν είχα πρόβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμή πρέπει να αναγράφεται και ας μην είναι η πραγματική. Έχουν αναφερθεί περιστατικά (λίγα posts πιο πίσω) που το δέμα σταμάτησε γι' αυτό το λόγο.

 

Η αναγραφή του δώρου δεν εγγυάται ότι το δέμα θα περάσει οπωσδήποτε, αλλά και τα δύο μαζί, δεν είναι σωστή επιλογή, κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι για μια αγορά. Παρήγγειλα Link.png Site: αυτό  με singapore post. τελικό ποσό 187 usd. Ξέρουμε σε πόσο περίπου χρόνο θα φτάσει και το σημαντικότερο αν θα περάσει τελωνείο? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγοντας την καρτέλα Shipping & Payment και επιλέγοντας Greece σου βγάζει τα μεταφορικά ($26,32) και την εκτιμώμενη παράδοση (15-60 μέρες).

 

Για το τελωνείο, θεωρητικά, η διαδικασία εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ είναι διαφορετική αλλά τον τελευταίο καιρό έχουν καταγραφεί περιστατικά που χρέωσαν ΦΠΑ αλλά και δασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δασμός αναφέρεται στη 2η παράγραφο, δηλαδή στα περιστατικά που έχουν καταγραφεί αλλά και στην περίπτωσή σου πρέπει να προσθέσεις και τα μεταφορικά για την αξία CIF στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...