Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μιλησω με τον unforgiven φυσικα θελω και την δικη του αποψη ..

Παντως ο εκτελωνιστης που μιλησα μου ανεφερε πως υπαρχουν δασμοι της ταξεως του 3% .

Το προιον που θελω να αγορασω ειναι Link.png Site: σε αυτο το λινκ  και το ερωτημα ειναι αν με την πληρωμη των import charges  γλιτωνω κατι απο τον εκτελωνισμο στην Ελλαδα. 

Αυτο που φοβαμαι απο την αρχη ειναι μηπως πληρωσω δυο φορες το κοστος εισαγωγης .

Δεν ξερω ποσο ακριβως να υπολογισω των εκτελωνισμο στην χωρα μας αλλα αν βγαινει γυρω στα 250 ευρω συν 190 ευρω import charges τοτε το συνολο των 440 ευρω σημαινει 50% πανω απο την αρχικη τιμη αγορας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά τον προσδιορισμό του υπολογιστή που θέλεις να αγοράσεις και των ποσών που ζητάει ο πωλητής, τα πράγματα ξεκαθαρίζουν αρκετά.

 

1. Το ποσό των $260,29 αντιστοιχεί στο 23% περίπου της αξίας CIF (1099+52,82=) $1151,82, δηλαδή αντιστοιχεί στον ελληνικό ΦΠΑ.

2. Μένει να διερευνήσεις το θέμα του δασμού και των άλλων μικροεξόδων που πλήρωσε ο unforgiven (εκτός από την αμοιβή του εκτελωνιστή και μερικά άλλα που μπορούσε να αποφύγει).

 

Τελικά, η εισαγωγή, από τρίτη χώρα, ενός αντικειμένου αυτής της αξίας είναι ένα θέμα για το οποίο εσύ πρέπει να σταθμίσεις όλα τα δεδομένα και τα ενδεχόμενα και να πάρεις την τελική απόφαση, σταθμίζοντας, παράλληλα, τις γνώμες και τις εμπειρίες όσων μπορούν να βοηθήσουν ουσιαστικά, σ' αυτή την κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Λοιπον, θέλω να αγορασω ενα ταμπλετ αξιας 110 ευρώ απο εξωτερικό.

Στο paypal balance εχω 75 ευρώ και άλλα 50 στο λογαριασμο της τραπεζας.

Θα είναι οκ η πληρωμή με paypal ή θα έχω κανά θέμα επειδή είναι έτσι "σπασμενο" το ποσό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, στο κόστος του tablet πρέπει να συνυπολογίσεις και τα μεταφορικά, εκτός εάν τα 110 € είναι μαζί με τα μεταφορικά. Επίσης, εάν σκέφτεσαι να το αγοράσεις από Αμερική, πρέπει να συνυπολογίσεις και τα import charges, εάν η αγορά θα γίνει από κατάστημα.

 

Στο θέμα του PayPal τώρα. Για την αγορά, θα αναζητήσει το συνολικό ποσό εκεί όπου έχεις ορίσει (κάρτα, λογαριασμός κλπ) και σε περίπτωση που δεν τα βρεί, δεν θα ολοκληρωθεί η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μαζί με τα μεταφορικά και δεν ειναι απο Αμερική αλλά απο Κίνα.

Οποτε 110 ευρώ σύνολο.

 

Συνολικά (palypal balance+ λογαριασμος) βγαινει πως εχω 125 ευρώ.

Δε θα είναι πρόβλημα επειδή είναι "σπασμένο" το ποσό σε paypal και λογαριασμο τραπέζης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα με το τι γίνεται με τους προπληρωμένους δασμούς. Θα προσπαθούσα να τους αποφύγω, προσωπικά, και να πληρώσω εδώ ό,τι έρθει. Απλά και μόνο για να μην μπλέξω, οπότε και δεν θα έβρισκα άκρη.
Δυστυχώς, για μεγάλα ποσά δεν στέλνουν με τα USPS, αν τα έστελναν με αυτά το κόστος εκτελωνισμού θα ήταν μικρότερο μιας και το δέμα θα περνούσε από τα ΕΛΤΑ, με μια πολύ μικρή πιθανότητα, να μην περνούσε ποτέ τελωνείο.

Όποτε θέλω να μάθω κόστος επικοινωνώ με το τμήμα εκτελωνισμών της συγκεκριμένης κούριερ που θα χρησιμοποιηθεί και ζητώ εκτίμηση του κόστους.

Αν δεν μπορεί να αποφευχθεί η προκαταβολή δασμών, τότε θα μιλούσα πάλι με τους εκτελωνιστές της συγκεκριμένης εταιρίας που θα χρησιμοποιηθεί. Αυτοί θα πρέπει να γνωρίζουν για την προπληρωμή δασμών. Προσωπικά πιστεύω πως απλά θα αφειρεθεί ό,τι θα προπληρώσεις από το κόστος που θα πλήρωνες ούτως ή άλλως.

Να σημειώσω κάτι: Ο ΦΠΑ από τον εκτελωνισμό, αλλά και ο ΦΠΑ από τις εργασίες, εκπίπτουν στην περίπτωση που το προϊόν προορίζεται για εταιρία/ελεύθερο επαγγελματία. Σε αυτή την περίπτωση επιβαρύνεστε μόνο δασμούς (αν υπάρχουν, στα laptop είναι μηδέν) και αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα κτλ. Έτσι η αγορά από ΗΠΑ συμφέρει ακόμα περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μιλησω με τον unforgiven φυσικα θελω και την δικη του αποψη ..

Παντως ο εκτελωνιστης που μιλησα μου ανεφερε πως υπαρχουν δασμοι της ταξεως του 3% .

Το προιον που θελω να αγορασω ειναι Link.png Site: http://www.ebay.com/itm/Lenovo-ThinkPad-Helix-1080p-180GB-SSD-i5-3317U-4GB-RAM-36984LU-3-Year-Warranty-/290984847990?pt=Laptops_Nov05&hash=item43c00c6a76">σε αυτο το λινκ και το ερωτημα ειναι αν με την πληρωμη των import charges γλιτωνω κατι απο τον εκτελωνισμο στην Ελλαδα.

Αυτο που φοβαμαι απο την αρχη ειναι μηπως πληρωσω δυο φορες το κοστος εισαγωγης .

Δεν ξερω ποσο ακριβως να υπολογισω των εκτελωνισμο στην χωρα μας αλλα αν βγαινει γυρω στα 250 ευρω συν 190 ευρω import charges τοτε το συνολο των 440 ευρω σημαινει 50% πανω απο την αρχικη τιμη αγορας.

Άκυρο, ίσως να ισχύει μόνο για το λάπτοπ ότι έγραψα πριν.Θα το ψαξω λίγο παραπάνω και θα σου πω πιο σίγουρα, μη σε πάρω και στο λαιμό μου μιάς και μάλλον κάνω λάθος.

 

Edit:Τελικά πιστεύω κι εγώ οτι θα συμβεί αυτό που έγραψε και ο unforgiven

Προσωπικά πιστεύω πως απλά θα αφειρεθεί ό,τι θα προπληρώσεις από το κόστος που θα πλήρωνες ούτως ή άλλως.

Πάντως δεν θα πληρώσεις κάτι δυο φορές, δε νομιζω οτι πρέπει να σε ανησυχεί αυτό,τα import charges αναλύουν ποιά έξοδα περιλαμβάνουν. Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Λοιπον, θέλω να αγορασω ενα ταμπλετ αξιας 110 ευρώ απο εξωτερικό.

Στο paypal balance εχω 75 ευρώ και άλλα 50 στο λογαριασμο της τραπεζας.

Θα είναι οκ η πληρωμή με paypal ή θα έχω κανά θέμα επειδή είναι έτσι "σπασμενο" το ποσό;;;

Αν ο τραπεζικός λογαριασμός είναι συνδεμένος με το PayPal δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εξ ορισμού το PayPal "κοιτάει" πρώτα το δικό του balance και μετα τυχόν κάρτες κτλ.Οπότε θα τραβήξει όλο το balance και θα προσθέσει τη διαφορά απο το λογαριασμό.Μπορείς να το δεις αυτό και στην οθόνη πληρωμής όπου θα φαίνεται καθαρά ο διαμοιρασμός των χρημάτων από κάθε πηγή. Στον πωλητή θα πάει σαν μια ενιαία πληρωμή και δεν υπάρχει θέμα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

Άρχισα να ψάχνω το δέμα μου

Παίρνω τηλέφωνο στα κεντρικά των ΕΛΤΑ κούριερ και μου λένε πρέπει να εχει κολλήσει στην διανομή

Παίρνω την διανομή και με τσαμπουκά μου λένε απο εμάς εχει φύγει στις 17. Πάρε τηλ στο υποκατάστημα της περιοχής σου

Παίρνω τηλ στο υποκατάστημα της περιοχής μου και μου λένε οτι εχει δασμους και ειναι στα έλτα της περιοχής μου αλλα αν τους πάρω τηλέφωνο να τους δώσω όνομα επειδη δεν έχουν σύστημα...

Παίρνω τηλ τα ΕΛΤΑ την περιοχής μου και μου λένε οτι το δέμα εχει δασμους 35 ευρώ άρα 50 ευρώ!!!

Γιατι 50 ευρώ; Επειδη ειναι 15 ευρώ τα τέλη εκτελωνισμού...

Και ρωτάω

Αν δεν ειχε σταμάτησε στο τελωνείο, πόςα θα πλήρωνα για το δέμα των 99 δολαρίων.

Ρε παιδες κοιτάω το τιμολόγιο των ΕΛΤΑ και βλέπω κατι περίεργα νούμερα.

 

Πχ 350 στην επικεφαλιδα

Μόνιτορ καινούργιο στην απο κάτω σειρά

Και τα απο κάτω νούμερα

123χ23%χ0,15%

 

Η ερώτηση μου ειναι: σε ποια αξία υπολογίστηκαν όλα αυτα; Στα $99 ή σε κατι άλλο;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντικείμενο δεν ενδιαφέρει αλλά το κόστος και τα μεταφορικά για να βγει η αξία CIF πάνω στην οποία υπολογίζονται όλα τα έξοδα εκτελωνισμού. Αυτά προκύπτουν από το τιμολόγιο του Κορεάτη. Έχεις πει ότι ο Κορεάτης δεν έβαλε τιμολόγιο αλλά δεν έχεις ξεκαθαρίσει αν του ζήτησες να γράψει ότι είναι δώρο ή να βάλει χαμηλότερη αξία. Τι έχει συμβεί στην πραγματικότητα;

 

Δώσε στοιχεία για τα ποσά που πλήρωσες στον πωλητή και αναλυτικά αυτά που αναφέρονται στο τιμολόγιο των ΕΛΤΑ, αφού δεν μπορείς να ανεβάσεις εικόνα του τιμολογίου. Πάντως, από τα στοιχεία που έδωσες φαίνεται μάλλον ότι ο ΦΠΑ υπολογίστηκε σε αξία 123 (123Χ0,23=) 28,29 αλλά δεν βγαίνει νόημα το υπόλοιπο που γράφεις, δηλαδή το Χ15%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...