Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ‎16‎/‎8‎/‎2018 στις 8:46 ΠΜ, lefta_yparxoun είπε

Έχω  πάρει εγώ από το Βρετανικό, αλλά με πωλητή το amazon 2-3 φορές και ήταν ολοκαίνουργιο με προβλήματα στη συσκευασία. Και από το Γαλλικό μια φορά πριν από 2 μήνες φλας φωτογραφικής στη μισή τιμή από τρίτο πωλητή, ούτε εκείνο είχε κάτι.

Εξαρτάται και το είδος που θέλεις να αγοράσεις βέβαια

Σ΄ευχαριστώ! Το τόλμησα κι εγώ τελικά για έναν φτηνό προτζέκτορα από το αγγλικό. Να δούμε τι θα παραλάβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, zio10 είπε

Σ΄ευχαριστώ! Το τόλμησα κι εγώ τελικά για έναν φτηνό προτζέκτορα από το αγγλικό. Να δούμε τι θα παραλάβω!

Όλα καλά θα πάνε, μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μήνα να το στείλεις πίσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πρωτη φορα λεω να παραγγειλω απο gearbest, με unregisted mail θα εχω θεμα με τελωνεια? Αξια αντικειμενου 10-12 ευρω.. 

Με priority line που ειδα ειναι 5 ευρω τα μεταφορικα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Επειδη πρωτη φορα λεω να παραγγειλω απο gearbest, με unregisted mail θα εχω θεμα με τελωνεια? Αξια αντικειμενου 10-12 ευρω.. 

Με priority line που ειδα ειναι 5 ευρω τα μεταφορικα.. 

Καλημέρα.

Ρίξε μια ματιά στον παρακάτω οδηγό ποιο ειναι το ποσό για τελωνειακή ατέλεια (δηλαδη απο εκει και πάνω πληρώνεις)

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Επεξ/σία από isay
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω παραγγείλει διάφορα μικροπράγματα από Κίνα και από Aliexpress και eBay και όλα πάνε σαν χελώνες ακόμα και πριν φύγουν από Κίνα, όλα σχεδόν έχουν κολλήσει 10 μέρες+ στην Κινά σε processing και τέτοια (στο tracking). Το παρατηρεί και κανείς άλλος αυτό; Τι παίζει;

Επεξ/σία από VFerF1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VFerF1 είπε

Εγώ έχω παραγγείλει διάφορα μικροπράγματα από Κίνα και από Aliexpress και eBay και όλα πάνε σαν χελώνες ακόμα και πριν φύγουν από Κίνα, όλα σχεδόν έχουν κολλήσει 10 μέρες+ στην Κινά σε processing και τέτοια (στο tracking). Το παρατηρεί και κανείς άλλος αυτό; Τι παίζει;

4 χρονια αγοραζω απο Aliexpress μια φορα μονο κατι ειχε κολησει για 4 μερες στο processing, ολα τα αλλα μεσα σε 1-2 μερες εχουν φυγει και το πολυ σε 20 ειναι εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VFerF1 είπε

Εγώ έχω παραγγείλει διάφορα μικροπράγματα από Κίνα και από Aliexpress και eBay και όλα πάνε σαν χελώνες ακόμα και πριν φύγουν από Κίνα, όλα σχεδόν έχουν κολλήσει 10 μέρες+ στην Κινά σε processing και τέτοια (στο tracking). Το παρατηρεί και κανείς άλλος αυτό; Τι παίζει;

Μηπως αναφερεσαι σε unregisted πραγματα? Αν ναι, το tracking information μην το λαμβανεις κ πολυ στα σοβαρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Μηπως αναφερεσαι σε unregisted πραγματα? Αν ναι, το tracking information μην το λαμβανεις κ πολυ στα σοβαρα.. 

Τώρα που το λες ίσως είναι unregistered όντως. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταλάβω σίγουρα; Δίνουν tracking στα κινέζικα όλα και το μεταφράζω από το 17track. Επίσης ένα έχει κωδικό UA*********TO που δεν φαίνεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, VFerF1 είπε

Τώρα που το λες ίσως είναι unregistered όντως. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταλάβω σίγουρα; Δίνουν tracking στα κινέζικα όλα και το μεταφράζω από το 17track. Επίσης ένα έχει κωδικό UA*********TO που δεν φαίνεται πουθενά.

Συνηθως ειναι china post ordinary small packet.. Ναι εχουν ολα κωδικο αλλα οχι παντα αξιόπιστο.. Εμενα πολλα μου δειχνανε πχ οτι ταξιδευουν  ακομα κ ηρθανε.. Μη σκας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VFerF1 είπε

Τώρα που το λες ίσως είναι unregistered όντως. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταλάβω σίγουρα; Δίνουν tracking στα κινέζικα όλα και το μεταφράζω από το 17track. Επίσης ένα έχει κωδικό UA*********TO που δεν φαίνεται πουθενά. 

Αν δεν το αναγνωρίζει το elta τοτε υποθέτεις βάσιμα ότι είναι Unregistered

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Συνηθως ειναι china post ordinary small packet.. Ναι εχουν ολα κωδικο αλλα οχι παντα αξιόπιστο.. Εμενα πολλα μου δειχνανε πχ οτι ταξιδευουν  ακομα κ ηρθανε.. Μη σκας.. 

Αα μια χαρά, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί εκανα αναζήτηση και δεν βρήκα απάντηση. Αν παραγγείλω από AliExpress πχ 4 προϊόντα με τιμή του κάθε προϊόντος γύρω στα 10 ευρώ. Σε διαφορετική πληρωμή το κάθε ένα για να σταλεί μόνο του και από διάφορους πωλητές. Ακόμα και παραγγελία κάθε προϊόντος διαφορετική μέρα για να μην έρθουν σε ένα πακέτο. Υπάρχει περίπτωση να βρεθούν στον δρόμο για το τελωνείο και να κοστολογηθουν σαν πακέτο-δεμα αξίας μεγαλύτερης των 22 ευρώ και να πρέπει να πληρώσω εκτελωνισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiorgarasG είπε

Θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί εκανα αναζήτηση και δεν βρήκα απάντηση. Αν παραγγείλω από AliExpress πχ 4 προϊόντα με τιμή του κάθε προϊόντος γύρω στα 10 ευρώ. Σε διαφορετική πληρωμή το κάθε ένα για να σταλεί μόνο του και από διάφορους πωλητές. Ακόμα και παραγγελία κάθε προϊόντος διαφορετική μέρα για να μην έρθουν σε ένα πακέτο. Υπάρχει περίπτωση να βρεθούν στον δρόμο για το τελωνείο και να κοστολογηθουν σαν πακέτο-δεμα αξίας μεγαλύτερης των 22 ευρώ και να πρέπει να πληρώσω εκτελωνισμο;

οχι. 

Κάθε αποστολή λογίζεται ξεχωριστή και εκει σε νοιάζει η αξια cif να ειναι κάτω απο 23 ευρω. 

πχ ακομα και 10 παραγγελιες των 10 ευρω να κανεις απο τον ιδιο πωλητη, με τον ιδιο παραλήπτη δεν βγει καμια σουμα ακομα κι αν τυχει ολες σου οι παραγγελιες να ειναι στη σειρά, η υπηρεσία θα ασχολήθει 10 φορές με 10 διαφορετικά πακέτα των 10 ευρω και οχι μια σουμε των 100.

Προσεχε ομως το αλλο. Υπάρχουν περιπτώσεις που οι πωλητες "ομαδοποιούν¨ παραγγελίες και τις στελνουν σαν μια. Π.χ. στον ιδιο πωλητη βαζεις στη σειρα  3 διαφορετικές παραγγελιες των 10 ευρω (πχ.. ιδιο πραγμα, αλλο χρώμα). Ο πωλητης ΙΣΩΣ τις 3, τις βάλει σε ενα δέμα και στο στειλει με ένδειξη 30 ευρω, οποτε τσουπ τελωνειο. Για αυτό να κανεις παραγγελιες με διαφορά χρόνου ή να ενημερώνεις τον πωλητη οτι τις θες ξεχωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...