Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε Γιώργο, τι βοήθεια να σου δώσω; Μια απλή προσθεση ειναι και μετα συγκριση με το 22

  • Πόσο κάνει το ειδος; Α
  • Ποσο ειναι τα μεταφορικά που θα πληρώσεις; Β
  • Θα πληρωσεις κάποια ασφάλεια; C

cif=Α+B+C και εξετάζεις αν cif <22 ευρω

ΥΓ: Ναι αρνουμαι να σου δώσω μασημένη τροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, isay είπε

Ρε Γιώργο, τι βοήθεια να σου δώσω; Μια απλή προσθεση ειναι και μετα συγκριση με το 22

  • Πόσο κάνει το ειδος; Α
  • Ποσο ειναι τα μεταφορικά που θα πληρώσεις; Β
  • Θα πληρωσεις κάποια ασφάλεια; C

cif=Α+B+C και εξετάζεις αν cif <22 ευρω

ΥΓ: Ναι αρνουμαι να σου δώσω μασημένη τροφή.

Ναι τωρα καταλαβα με βαση τα λεγομενα σου δεν θα πληρωσω τελωνείο ομως με ανησυχει μια παραθεση ενως συμφορουμιτη που παρήγγειλε δεμα μικρότερης αξιας και απ το δικο μου και ομως πληρωσε κανονικα τελωνειο και μαλιστα οχι λιγα, αρα αναιρειτε αυτο με το οριο των 22 ή τι γινεται σε αυτη τη περίπτωση?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Ναι τωρα καταλαβα με βαση τα λεγομενα σου δεν θα πληρωσω τελωνείο ομως με ανησυχει μια παραθεση ενως συμφορουμιτη που παρήγγειλε δεμα μικρότερης αξιας και απ το δικο μου και ομως πληρωσε κανονικα τελωνειο και μαλιστα οχι λιγα, αρα αναιρειτε αυτο με το οριο των 22 ή τι γινεται σε αυτη τη περίπτωση?

Σου εδωσα νωρίτερα ενα οδηγό που υποθετω οτι επειδη ήταν "πολλα" απλα εκλεισες το παραθυρο. Εκει γραφει για τη διαδικασία ελεγχου, οπως και τι ειναι η αναδασμολογηση. Αυτο που παρεθεσες αφορουσε ιδιαιτερη χρονικη στιγμή και οι συνθηκες και οι τρόποι ελεγχου  εχουν αλλαξει απο τοτε.

  1. Συνοπτικά βάζεις παραγγελια και ταξιδευει
  2. Φτανει Ελλαδα και σταματα τελωνειο
  3. Εκει ο υπαλληλος ΑΝ κρινει, θα σου ζητήσει να στειλεις email με αντιγραφο απο τη συναλλαγη της κάρτας και της παραγγελιας
  4. αν ειναι κάτω απο 22 cif, έρχεται για παραλαβή με 0 δασμους (ενω για cif>22 πληρωνεις στο ταχυδρομειο και παραλαμβάνεις)
  5. Αν τώρα γινει κάποιο χοντρο λάθος (γινονται κατα καιρους), δεν παραλαμβάνεις, κανεις αιτηση αναδασμολογησης, επισυνάπτεις χαρτουρα και αναμένεις αποτελεσμα (που 99,9% ειναι σωστό)

Εγω δεν θα σου απαντησω κατι αλλο, ας σε βοηθήσουν αλλοι αν θέλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έκανα μια αγορά από το petsexpert.gr και όταν άνοιξα το κουτί είδα οτι έλειπε ένα προιόν από αυτά που αγόρασα. Τους έστειλα mail και μου έγραψαν οτι θα το δούν στο μέλλον. Υπάρχει τρόπος να τους πιέσω να μου κάνουν refund αυτό που δεν έστειλαν; π.χ. να τους γράψω οτι θα τους βάλω κακή βαθμολογία στο trustpilot ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει στο μελλον; Στείλε αλλο ένα email και ζήτησε να σου απαντησουν αν θα γινει refund ή αποστολή του χαμένου ειδους και αν σου απαντησουν κουκουρουκου πας στην τραπεζα και κανεις αμφισβήτηση συναλλαγής (επιφύλαξη για μερικό refund) ή dispute στο paypal (αν πληρωσες με αυτό).

Τα truspilot/skroutz κλπ τα γράφουμε αφου εχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και οχι σαν πιεση. 

Κάτι τετοια βλέπω και εχω φτάσει να κάνω unboxing video σε οτιδήποτε. Μου εχει γινει συνήθεια, που φοβαμαι οτι καμια μερα θα πάω να ανοιξω καμια μπυρα και θα πιάνω το κινητό να πάρω βιντεο 

Edit : Εριξα μια ματια'σε reviews και γενικά βλέπω πάρα πολύ γκρίνια με κύρια προβλήματα

  • Μεγάλοι χρονοι αναμονής
  • Ψιλο-fake διαθεσιμοτητες
  • Customer care χειροτερο του gearbest

Αν θες την προταση μου, μην εισαι υποχωρητικός. Στα αυτια και αν εχεις πληρώσει με paypal, σύντομα dispute 

28 λεπτά πριν, infini είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έκανα μια αγορά από το petsexpert.gr και όταν άνοιξα το κουτί είδα οτι έλειπε ένα προιόν από αυτά που αγόρασα. Τους έστειλα mail και μου έγραψαν οτι θα το δούν στο μέλλον. Υπάρχει τρόπος να τους πιέσω να μου κάνουν refund αυτό που δεν έστειλαν; π.χ. να τους γράψω οτι θα τους βάλω κακή βαθμολογία στο trustpilot ή κάτι άλλο;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎18‎/‎8‎/‎2018 στις 1:06 ΠΜ, zio10 είπε

Σ΄ευχαριστώ! Το τόλμησα κι εγώ τελικά για έναν φτηνό προτζέκτορα από το αγγλικό. Να δούμε τι θα παραλάβω!

Έτσι για την ιστορία και ενημέρωση, το προϊόν που παρέλαβα δεν είχε κάποια διαφορά από καινούργιο. Αν είχα παραγγείλει καινούργιο δηλαδή και μου ερχόταν αυτό δεν θα μου φαινόταν κάτι περίεργο. Όλα καλά λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω καιρό να πάρω από gearbest, πλέον τι συμβαίνει με τελωνεία κλπ; Ποιο ταχυδρομείο να βάλω; Θέλω να πάρω πράγματα μικρής σχετικά αξίας και μεγέθους. Ακουστικά ψείρες και κάνα ρολογάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με χρεωστική mastercard της Εθνικής; Ενώ είναι ενεργή και με χρήματα προφανώς, μ' έχει απορριφθεί από 2-3 διαφορετικά sites στο εξωτερικό, υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Random User είπε

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με χρεωστική mastercard της Εθνικής; Ενώ είναι ενεργή και με χρήματα προφανώς, μ' έχει απορριφθεί από 2-3 διαφορετικά sites στο εξωτερικό, υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα;

Ένας συνηθισμένος λόγος απόρριψης της αγοράς είναι η καταχώρηση του πωλητή σε είδη που είναι απαγορευμένα από τα CC.

Μπορεί να πουλάει και μη απαγορευμένα, αλλά απορρίπτεται από την καταχώρηση που έχει δηλώσει.

Δεν είναι θέμα ποσού, αν αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι στα επιτρεπόμενα όρια της κάρτας σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους,

Θέλω να ρωτήσω αν από την εμπειρία σας,  για δέμα από κίνα αξίας €35,85 (σύνολο - έστειλα το μήνυμα πληρωμής του paypal) δικαιολογείται τελωνείο €23,6... Ο ΦΠΑ είναι τα €8,6. Τα υπόλοιπα €15 είναι η "αμοιβή" των ελτα-τελωνείων?

Υπάρχει τρόπος - και λόγος - να ζητηθεί επανέλεγχος επειδή πρόκειται για μεταχειρισμένο προϊόν; (Διάβασα για αίτηση αναδασμολόγησης). Υπάρχει νόημα να δοκιμάσω ή απλά θα ζητήσουν και άλλα χρήματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...