Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Happy. είπε

Kαλησπέρα στο forum , θα ήθελα την βοήθειά σας . Έχω παραγγείλει απο το iherb στις 11 Ιουλίου με local post Dlh στα 22 ευρώ , μου έβγαζε ότι θα παραδοθεί μεταξύ 12 και 21 Αυγούστου και δεν έχω λάβει ακόμα καμία ειδοποίηση. Τι μπορώ να κάνω ;

Η τελευταία ενημέρωση για το δέμα ήταν στις 18 Ιουλίου όπως μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

Capture.PNG.83cab32abbd6db9ec51f5d4fa7e89444.PNG

Ευχαριστώ.

Το διάστημα είναι αρκετα μεγάλο. Αν είναι η παραγγελία 22 ευρω που λες δεν πρέπει να σταμάτησε τελωνείο. Μηπως ήταν παραπάνω από αυτό;

Μιλάς με iherb πρώτα και τους ενημερώνεις. ΤΑ ΕΛΤΑ δε μπορούν να ανιχνευσουν αυτον τον κωδικό αναζήτησης που έχεις. Οπότε μην περιμένεις να βγάλεις ακρη έτσι. Στη θέση σου θα πήγαινα στο ταχυδρομειο της περιοχής μου και θα ρωτούσα αν υπάρχει εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Ο αριθμός αν θέλετε να δοκιμάσετε και εσείς είναι  GM275322484029334884

Δοκίμασα στο site των ελτά και τις dhl.gr αλλά δεν μου βγάζει τίποτα , και σε άλλες μηχανές αναζήτησης δεμάτων που έχω βάλει πάλι δεν μου βγάζει τίποτα , το κόστος τελικά τώρα που το κοίταξα ήταν 23.90 μαζί με τα μεταφορικά , αλλά το κόστος του δέματος ήταν 21.50 , γενικά όμως έχω διαβάσει ότι τα μεταφορικά δεν μετράνε γιατί δεν αναγράφονται πάνω στο δέμα .
Στην επιλογή αποστηλής είχα επιλέξει local post 

Συνήθως όταν παραγγέλνω από έξω μου έρχεται ειδοποίηση να πάω στο ελτά να το παραλάβω.

Γενικά τι με συμβουλεύετε να κάνω ; Να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Happy. είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Ο αριθμός αν θέλετε να δοκιμάσετε και εσείς είναι  GM275322484029334884

Δοκίμασα στο site των ελτά και τις dhl.gr αλλά δεν μου βγάζει τίποτα , και σε άλλες μηχανές αναζήτησης δεμάτων που έχω βάλει πάλι δεν μου βγάζει τίποτα , το κόστος τελικά τώρα που το κοίταξα ήταν 23.90 μαζί με τα μεταφορικά , αλλά το κόστος του δέματος ήταν 21.50 , γενικά όμως έχω διαβάσει ότι τα μεταφορικά δεν μετράνε γιατί δεν αναγράφονται πάνω στο δέμα .
Στην επιλογή αποστηλής είχα επιλέξει local post 

Συνήθως όταν παραγγέλνω από έξω μου έρχεται ειδοποίηση να πάω στο ελτά να το παραλάβω.

Γενικά τι με συμβουλεύετε να κάνω ; Να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω ;

Nα πας ταχυδρομείο πρωτα. Αν δεν είναι εκεί τότε ζητας πίσω τα χρήματα απο την iherb. Το πακετο αυτο θα έρθει, αν έρθει, με ΕΛΤΑ. Τσαμπα ψαχνεις στην dhl

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Happy. είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Ο αριθμός αν θέλετε να δοκιμάσετε και εσείς είναι  GM275322484029334884

Δοκίμασα στο site των ελτά και τις dhl.gr αλλά δεν μου βγάζει τίποτα , και σε άλλες μηχανές αναζήτησης δεμάτων που έχω βάλει πάλι δεν μου βγάζει τίποτα , το κόστος τελικά τώρα που το κοίταξα ήταν 23.90 μαζί με τα μεταφορικά , αλλά το κόστος του δέματος ήταν 21.50 , γενικά όμως έχω διαβάσει ότι τα μεταφορικά δεν μετράνε γιατί δεν αναγράφονται πάνω στο δέμα .
Στην επιλογή αποστηλής είχα επιλέξει local post 

Συνήθως όταν παραγγέλνω από έξω μου έρχεται ειδοποίηση να πάω στο ελτά να το παραλάβω.

Γενικά τι με συμβουλεύετε να κάνω ; Να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω ;

Σου ειπα νωρίτερα, τη δευτερα να πάρεις τηλεφωνο στο cs των ελτα και να ρωτήσεις αν εχει αλλαξει tracking number. Αν εχει αλλαξει αμεσως θα φανει που βρισκεται το δέμα. Αν πχ ειναι στο τελωνειο ή αν εχει φτάσει στο ταχυδρομειο σου. Στο ταχυδρομειο της περιοχής σου μην πας, παρα μονο αν ξερεις οτι το δεμα σου ειναι εκει (*). Αυτο γιατι χωρις το σωστο tracking nymber δεν μπορουν να ξερουν που ειναι το δεμα σου/

αν τωρα στο cs των ελτα σου πουν οτι δεν βλέπουν τιποτα, μιλα με την dhl μηπως ειναι σε αυτους απο αλλαγη tracking (που το θεωρώ απιθανο). Αν ουτε εκει υπάρχει κάτι τοτε 99% το δέμα σου εχει χαθεί και πρεπει να αιτηθεις refund (δεν ξερω πως πλήρωσες).

(*)Στα ελτα μπορεις να πας στο τέλος και πριν ζητησεις refund σαν απελπιδα κινηση οτι το δεμα εφτασε αλλα με λαθος στοιχεια/tracking/KATI και ειναι εκει σε κάποιο καλαθι, που θα κοιτάξει ο υπαλληλος (και ΑΝ βρει). Αυτό το θες και σαν επιχειρημα για το refund, δηλαδη

  • -trcking δεν αλλαξε
  • elta ποστ δεν ξερουν τιποτα
  • dhl greece δεν το βλεπει
  • εχουν περασει 2 μηνες
  • πήγα στα ελτα μηπως εχει γινει καποιο περιεργο λαθος και δεν βρηκαμε τιποτα στο ονομα μου

 

EDIT: Δεν εχει σημασια τι γράφει το πακετο, αλλα η αξια CIF που πληρωσες. Αν το σταματησουν για χρεωση θα σου ζητησουν αποδεικτικο ποσο πλήρωσες στο συνολο, οχι μονο την αξια των ειδων.

Επεξ/σία από isay
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει κάποιος αγοράσει κινητό απο το συγκεκριμένο site https://www.eglobalcentral.eu  Αξιόπιστο φαίνεται στο https://www.scamadviser.com αλλά δεν ξέρω αν όντως στέλνουν απο Ευρωπαική αποθήκη. Μήπως έχει αγοράσει κάποιος στο forum απο τον συγκεκριμένο ιστότοπο;  Θα στείλω και ενα e-mail να δω τι θα πούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, molot12 είπε

Eχει κάποιος αγοράσει κινητό απο το συγκεκριμένο site https://www.eglobalcentral.eu  Αξιόπιστο φαίνεται στο https://www.scamadviser.com αλλά δεν ξέρω αν όντως στέλνουν απο Ευρωπαική αποθήκη. Μήπως έχει αγοράσει κάποιος στο forum απο τον συγκεκριμένο ιστότοπο;  Θα στείλω και ενα e-mail να δω τι θα πούν...

κανε ενα search πανω δεξια στο nsomnia για eglobalcentral και θα βρεις αρκετο υλικο για μελετη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2018 στις 3:40 ΠΜ, isay είπε

Επειδή συνήθως δουλευω linux με privatemode σε browser, εγω δε φοβάμαι να ανοιγω τετοια links για να δω την απάτη και εννοείται βαζω ψευτικα trolοστοιχεία. Στο συγκεκριμενο δικό σου link σε βάζει σε μια σελίδα πανομοιότυπη με την αντιστοιχη του paypal, αλλα με διαφορετικό url (εκει ειναι η δικλίδα σαφαλειας). Αυτος που δεν κοιτά τα url θα την πατησει (για αυτό σου ειπα πριν χειροκινητα το url). Στη συγκεκριμένη προσπαθεια phising γινεται το εξης :

  1. Σε βάζει να κάνεις login και την πρώτη φορα σου λεει εκανες λάθος, βαλε παλι τα στοιχεια σου.
  2. Στη δευτερη προσπάθεια εισαι σιγουρα πιο προσεκτικος (μπορει να ανοιξεις και το τεφτερι σου με τους κωδικους) και βάζεις σιγουρα το σωστό.
  3. Καπάκι σου λεει οτι ειναι λαθος ο κωδικος, κλειδώθηκε ο λογαριασμος και πρεπει να κανουμε ταυτοποίηση. Ο χρήστης πανικοβαλεται.. 
  4. Τώρα σου ζητά ονοματεπώνυμο, διευθυνση κατοικίας. Τα δινεις
  5. Μετα σου ζητά αριθμό κάρτας που εχεις δηλωμένη και τα πλήρη στοιχεια της κάρτας (ονομα, cc, κλπ) και ο αφελης ανοιγει το πορτοφολι του και αντιγραφει
  6. Μετά σου λεει περιμενετε να κάνουμε εξακρίβωση των στοιχειων και σου εχει ενα ντεμεκ κυκλάκι αναμονης
  7. Σε πάει σε μια επομενη σελιδα που σου λεει success, ξεκλειδώθηκε ο λογαριασμος ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ θα πρεπει να κανετε εκ νεου login ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ PAYPAL DOMAIN.
  8. Εκει κάνεις κανονικο login, χωρις προβλημα (αφου εισαι στο κανονικο paypal) βλέπεις το λογαριασμο σου και εισαι χαζο-χαρουμενος που ανακτησες το λογαριασμου σου (που ποτε δεν ειχες χασει) και ... καθυσηχάζεσαι (μεχρι να σου ερθουν οι πρώτες ακυρες χρεώσεις και να μπεις στο insomnia και να κλαίγεσαι - γενικα οχι εσυ - οτι σου χακαρανε το λογαριασμο - ρε στοκο δε στο χακαρανε, εσυ τους εδωσες τα παντα στο πιατο)

Αν τώρα το κοιτάξεις αναποδα, οι απατεώνες του phising, εχουν απο εσενα, πλήρες ονοματεπώνυμο, διευθυνση, τα credential σου στο paypal και τα πληρη στοιχεια της πιστωτικής σου, η οποια ειναι και ενεργή. 

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!

Εγώ σαν χρήστης του Paypal χρηστης που λέει ο λόγος.μια φορά μπήκα μόνο και μόνο γτ είχα προβλέψει σωστά κάτι σκορ στο fb σε μια σελίδα στοιχήματος και επειδή ειχα κερδίσει 100 ευρώ με την μορφή paysafe card έπρεπε να μ δώσουν τον κωδικό για μα μπουν τα λεφτα εκεί

Δεν θυμάμαι να έχω βάλει η να έχω προσθέσει κάρτα στο Paypal.γιατί πολύ απλά ήταν για αυτόν τον λόγο μονό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήγα σήμερα το πρωί στα κεντρικά των ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να ανιχνεύσουν αυτόν τον κωδικό και ότι δεν γίνεται να εντοπίσουν το δέμα μου . Έχω πληρώσει με paypal . 


Τελικά τους έστειλα μήνυμα για refund και μου απάντησαν αυτό

 

Thank you for reaching out to iHerb.com regarding your order status.

We apologize that your order has not been received yet. The order was shipped from our warehouse using the Global Post option. With this option, the tracking will end once it arrives in your country. The package will be handed to the Customs for clearance and then once completed it will be given to the local postal service for the final delivery to you. We would advise checking with your local post office since there is no local tracking number, they may have the package pending pick up.

The shipping time on this method can take several weeks. We would advise allowing some more time for the delivery to be completed. If you do not receive it by September 17, 2018, then please let us know. We would be able to further investigate this matter for you at that time.

Please let us know if there is anything further we can assist you with.


 

Επεξ/σία από Happy.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεθαυριο λοιπον που εχει 12, θα τους στειλεις νεο ticket οτι δεν και οτι ταχυδρομειο δεν. 

Αν σου αρχισουν κορδελακια, περιμενετε κι αλλο, κλπ παπαρες, απλα πας στο paypal και ανοιγει dispute

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χτές παρέλαβα κάποια δεματα απο Κίνα, δεν πλήρωσα κάτι αλλα μου έκανε εντύπωση οτι ένα απο τα κουτιά ηταν κλειστό με ταινία απο το τελωνείο που σημαίνει οτι ανοιξαν το κουτί ειδαν το μέσα και το έκλεισαν. Και κάπως ετσι κάνουν φτερά κάποιες παραγγελίες... (Εγω παρέλαβα κανονικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Χτές παρέλαβα κάποια δεματα απο Κίνα, δεν πλήρωσα κάτι αλλα μου έκανε εντύπωση οτι ένα απο τα κουτιά ηταν κλειστό με ταινία απο το τελωνείο που σημαίνει οτι ανοιξαν το κουτί ειδαν το μέσα και το έκλεισαν. Και κάπως ετσι κάνουν φτερά κάποιες παραγγελίες... (Εγω παρέλαβα κανονικά)

Δηλαδή εννοείς οτι οι τελωνειακοί είναι κλέφτες;

Δεν κλέβονται ετσι τα αντικείμενα, σαφώς και έχει δικαίωμα ο τελωνειακός να ανοίξει το δέμα σου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή εννοείς οτι οι τελωνειακοί είναι κλέφτες;

Δεν κλέβονται ετσι τα αντικείμενα, σαφώς και έχει δικαίωμα ο τελωνειακός να ανοίξει το δέμα σου 

Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να ανοίγεται κάποιο πακέτο εφόσον φέρει όλα τα απαραίτητα έγγραφα επάνω στο κουτί. Και σε αλλη χώρα θα έλεγα, για εδώ δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά οτι δεν κλέβεται τίποτα. Ξαναλέω εγώ δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι τώρα, ουτε τώρα έχω δηλαδη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να ανοίγεται κάποιο πακέτο εφόσον φέρει όλα τα απαραίτητα έγγραφα επάνω στο κουτί. Και σε αλλη χώρα θα έλεγα, για εδώ δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά οτι δεν κλέβεται τίποτα. Ξαναλέω εγώ δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι τώρα, ουτε τώρα έχω δηλαδη :P

Εάν δεν έχεις ούτε είχες θέμα μέχρι σήμερα, με τα δέματά σου, γιατί ρίχνεις το σπόρο αμφισβήτησης;

Δεν μπορείς να δεχτείς ότι ο τελωνειακός οποιασδήποτε χώρας μπορεί να ανοίξει ένα δέμα επειδή το θεωρεί ύποπτο;

Πρέπει να σε ρωτήσει πρώτα, επειδή έχει το δέμα τα απαραίτητα, κατά την άποψή σου, δηλωτικά (σίγουρα όχι έγγραφα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...