Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Ήθελα να ρωτήσω,τα custom import services του ebay πληρώνουν το τελωνείο που θα πλήρωνα κανονικά εδώ στην Ελλάδα αν είχα παραγγείλει από Αμερική;Βρίσκω κάποια tablet σε φθηνή τιμή (επειδή είναι used ή manufacturer refubrished) και έχουν import charges .

 

Άρα δεν θα πληρώσω τίποτα σε ελληνικά τελωνεία για την εισαγωγή;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω στο tracking που έχω απο amazon οτι σήμερα 4 το μεσημέρι το δέμα είναι στο Κ.Δ αεροδρομίου.. (ενα μικρό πακετάκι)

Υπάρχει περίπτωση για παραλαβή αυριο ή πάμε για Δευτέρα;

Οσα είναι με tracking τα στέλνουν στο σπίτι ή αφήνουν ειδοποίηση και πάς να τα πάρεις απο ταχυδρομείο;

Να ξέρω να είμαι δηλαδή σκοπιά εδώ..

Αν ειναι οπως ebay λογικα μεχρι παρασκευη θα το χεις και θα σου ερθει ειδοποιηση πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πήρα Παρασκευή όντως με ΕΛΤΑ courier ! Δεν τα καθυστερούν τελικά πολύ.

Αμαζον ηταν.

Ποιό άμαζον ήταν? επέλεξες εξπρες?? και τι παρήγειλες? Σε ρωτάω από περίεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Ήθελα να ρωτήσω,τα custom import services του ebay πληρώνουν το τελωνείο που θα πλήρωνα κανονικά εδώ στην Ελλάδα αν είχα παραγγείλει από Αμερική;Βρίσκω κάποια tablet σε φθηνή τιμή (επειδή είναι used ή manufacturer refubrished) και έχουν import charges .

 

Άρα δεν θα πληρώσω τίποτα σε ελληνικά τελωνεία για την εισαγωγή;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Δεν δίνεις link για να δούμε πως περιγράφει τα σχετικά της πώλησης (τρόπος αποστολής κλπ) αλλά, γενικά, τα προπληρωμένα έξοδα εκτελωνισμού αντιστοιχούν στον ΦΠΑ 23% ενώ η νομοθεσία ζητάει και δασμό για αντικείμενα αξίας CIF πάνω από 150 ευρώ.

 

Επομένως, ανάλογα με τον τρόπο αποστολής και τον τελωνειακό μπορεί να παραλάβεις το δέμα χωρίς άλλα έξοδα αλλά μπορεί και το αντίθετο, αν το δέμα σου αξίζει πάνω από 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνεις link για να δούμε πως περιγράφει τα σχετικά της πώλησης (τρόπος αποστολής κλπ) αλλά, γενικά, τα προπληρωμένα έξοδα εκτελωνισμού αντιστοιχούν στον ΦΠΑ 23% ενώ η νομοθεσία ζητάει και δασμό για αντικείμενα αξίας CIF πάνω από 150 ευρώ.

 

Επομένως, ανάλογα με τον τρόπο αποστολής και τον τελωνειακό μπορεί να παραλάβεις το δέμα χωρίς άλλα έξοδα αλλά μπορεί και το αντίθετο, αν το δέμα σου αξίζει πάνω από 150 ευρώ.

 

Ευχαριστώ πολύ για το reply.

Αυτό είναι το link

http://www.ebay.com/itm/Dell-Venue-11-Pro-10-8-TabletPC-Intel-Atom-Quad-Core-1920x1080p-64GB-SSD-Win8-1-/181422936262?pt=US_Tablets&hash=item2a3da650c6

ή αυτό

http://www.ebay.com/itm/Dell-Venue-11-Pro-10-8-Tablet-Core-i3-4020Y-Dual-Core-1-5GHz-4GB-128GB-/231237099619?pt=Desktop_PCs&hash=item35d6ce2063

 

Χρησιμοποίησα πριν από λίγες μέρες αυτή την ιστοσελίδα (δεν ζητούσε account τότε ) http://www.dutycalculator.com/new-import-duty-and-tax-calculation/και έλεγε ότι τα tablet pc/tablets δεν έχουν import charges,(αν θυμάμαι τα ανέφερε duty free ) και δεν το πίστεψα γι αυτό έγραψα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα δύο οι πωλητές χρεώνουν έξοδα εκτελωνισμού τον ΦΠΑ και λένε ότι δεν θα πληρώσεις άλλα έξοδα.

Έχει αναφερθεί στις πρώτες σελίδες του οδηγού ότι οι υπολογιστές από Αμερική δεν χρεώνονται με δασμό αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη.

 

Εκείνο που με ανησυχεί, όμως, είναι ότι και τα δύο που συζητάς είναι ανακατασκευασμένα (!!!), αν και το γνωρίζεις αφού το ανέφερες στο πρώτο post.

Εμπιστεύεσαι την αγορά ενός ακριβού tablet από Αμερική (με ότι αυτό συνεπάγεται για την περίπτωση προβληματικού) και μάλιστα ανακατασκευασμένου;

 

Σκέψου λίγο πιο προσεκτικά αυτή την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα δύο οι πωλητές χρεώνουν έξοδα εκτελωνισμού τον ΦΠΑ και λένε ότι δεν θα πληρώσεις άλλα έξοδα.

Έχει αναφερθεί στις πρώτες σελίδες του οδηγού ότι οι υπολογιστές από Αμερική δεν χρεώνονται με δασμό αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη.

 

Εκείνο που με ανησυχεί, όμως, είναι ότι και τα δύο που συζητάς είναι ανακατασκευασμένα (!!!), αν και το γνωρίζεις αφού το ανέφερες στο πρώτο post.

Εμπιστεύεσαι την αγορά ενός ακριβού tablet από Αμερική (με ότι αυτό συνεπάγεται για την περίπτωση προβληματικού) και μάλιστα ανακατασκευασμένου;

 

Σκέψου λίγο πιο προσεκτικά αυτή την αγορά.

 

Έχει ανακατασκευασμένο και από Αγγλία http://www.ebay.com/itm/Dell-Venue-Pro-11-Tablet-2-4ghz-2gb-ram-64GB-SSD-1920-x-1080-Windows-8-1-/351054604648?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item51bc7c2968#viTabs_0

Το ίδιο tablet στην ελληνική αγορά το πουλάει μόνο μία εταιρία στα 640 ευρώ(!)

 

Το ανακασκευασμένο tablet είναι ένα ελαφρώς χρησιμοποιημένο tablet ,οπότε είναι σαν να παίρνω used (υποτίθεται ελέγχεται πάντα από την εταιρία στην επιστροφή για βλάβες) αλλά περιλαμβάνει σχεδόν πάντα πλήρης εγγύηση.Την ποιότητα του refubrished και της εγγύηση πάντα τα ελέγχω.

Είναι κρίμα που αυτά τα tablets έρχονται τόσο ακριβά στην χώρα μας.Δεν μπορεί να τα αγοράσει ένας απλός πωλήτης .

Ευχαριστώ για το χρόνο σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την Αγγλία, βέβαια, έρχεται χωρίς άλλα έξοδα και εν πάση περιπτώσει δεν έχεις σχέση με Αμερική.

 

Έχω αγοράσει refurbished mirrorless αλλά απ' ευθείας από την Olympus (Γερμανία) και δεν το μετάνιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα δέμα από Αμερική.

Βάζοντας το Tracking στη σελίδα των ΕΛΤΑ λέει "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)".

Αυτό σημαίνει πως είναι έτοιμο να φύγει για τα ΕΛΤΑ της περιοχής? (Επειδή λέει "ΚΛΕΙΣΙΜΟ")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...