Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΚΕΤΟ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα και θέλω τα φώτα σας παρακαλώ. Μου έστειλε ένας φίλος από Αμερική ένα πακέτο με κάτι custom μπουκαλάκια γυάλινα σαν αυτά  εδώ. Φτιάχνει αρώματα στο σπίτι και μου έστειλε μερικά δείγματα σε 2-3 μπουκαλάκια σαν δώρο. Σκάει ο διανομέας από τα ελτα σήμερα και μου λέει το παλικάρι κοστολογείται 45 ευρώ και πρέπει να πληρώσετε 22 ευρώ περίπου εάν θυμάμαι σωστά. Τρελάθηκα τελείως όταν μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω. Από που βγήκε το κόστος ότι κάνει 45 ευρώ κάτι? Πως το ξέρουν αφού δεν είναι κάποιο εμπορικό προϊόν. Με ποια λογική κοστολογεί κάτι κάποιος? Δηλαδή άμα μου στείλει η π.χ. η φίλη μου κάνα κομμάτι μουσακά θα μου το χρεωσουν και αυτό? Για να το χρεώσουν τόσο σημαίνει ότι άνοιξαν το πακέτο, και είδαν τι περιέχει μέσα. Δύο μπουκαλάκια σαν αυτά που περιέχουν αιθέρια έλαια. Ήθελα να τον τρελάνω στα βρισίδια το παλικάρι αλλά με΄τα συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σχέση αυτός με το τελωνείο. Με τα πολλά του λέω δεν παιρνεις φράγκο από εμένα, και μου λέει να περάσω από την επόμενη στο ταχυδρομείο. Αλλά ο τύπος επέμενε ότι θα πληρώσω όπως και να έχει.

Παρακαλώ τα φώτα σας. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, maniacmansion είπε

ΠΑΚΕΤΟ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα και θέλω τα φώτα σας παρακαλώ. Μου έστειλε ένας φίλος από Αμερική ένα πακέτο με κάτι custom μπουκαλάκια γυάλινα σαν αυτά  εδώ. Φτιάχνει αρώματα στο σπίτι και μου έστειλε μερικά δείγματα σε 2-3 μπουκαλάκια σαν δώρο. Σκάει ο διανομέας από τα ελτα σήμερα και μου λέει το παλικάρι κοστολογείται 45 ευρώ και πρέπει να πληρώσετε 22 ευρώ περίπου εάν θυμάμαι σωστά. Τρελάθηκα τελείως όταν μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω. Από που βγήκε το κόστος ότι κάνει 45 ευρώ κάτι? Πως το ξέρουν αφού δεν είναι κάποιο εμπορικό προϊόν. Με ποια λογική κοστολογεί κάτι κάποιος? Δηλαδή άμα μου στείλει η π.χ. η φίλη μου κάνα κομμάτι μουσακά θα μου το χρεωσουν και αυτό? Για να το χρεώσουν τόσο σημαίνει ότι άνοιξαν το πακέτο, και είδαν τι περιέχει μέσα. Δύο μπουκαλάκια σαν αυτά που περιέχουν αιθέρια έλαια. Ήθελα να τον τρελάνω στα βρισίδια το παλικάρι αλλά με΄τα συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σχέση αυτός με το τελωνείο. Με τα πολλά του λέω δεν παιρνεις φράγκο από εμένα, και μου λέει να περάσω από την επόμενη στο ταχυδρομείο. Αλλά ο τύπος επέμενε ότι θα πληρώσω όπως και να έχει.

Παρακαλώ τα φώτα σας. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση.

Η τα παραλαμβανεις και πληρωνεις, ή τα αφήνεις εκει και γυρίζουν πίσω, ή κανείς μια προσπάθεια επανακοστολόγησης (αν υπάρχει αυτη η δυνατότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nenela είπε

Τρίτη + μια απο τα ίδια γρήγορη αποστολή εννοεί στο Ισπανικό εδαφος.."εδω είναι Βαλκάνια" τα ελτα αργα...

Μα αυτή η αποστολή υποτίθεται έρχεται με dhl express ή ups. Όχι με ΕΛΤΑ. Με ελτα είναι το standard shipping. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σταλθεί ακόμα. Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει δυνατότητα να έρθει Σάββατο ή η παράδοση από αυτές τις εταιρείες γίνεται μόνο καθημερινές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, maniacmansion είπε

ΠΑΚΕΤΟ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα και θέλω τα φώτα σας παρακαλώ. Μου έστειλε ένας φίλος από Αμερική ένα πακέτο με κάτι custom μπουκαλάκια γυάλινα σαν αυτά  εδώ. Φτιάχνει αρώματα στο σπίτι και μου έστειλε μερικά δείγματα σε 2-3 μπουκαλάκια σαν δώρο. Σκάει ο διανομέας από τα ελτα σήμερα και μου λέει το παλικάρι κοστολογείται 45 ευρώ και πρέπει να πληρώσετε 22 ευρώ περίπου εάν θυμάμαι σωστά. Τρελάθηκα τελείως όταν μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω. Από που βγήκε το κόστος ότι κάνει 45 ευρώ κάτι? Πως το ξέρουν αφού δεν είναι κάποιο εμπορικό προϊόν. Με ποια λογική κοστολογεί κάτι κάποιος? Δηλαδή άμα μου στείλει η π.χ. η φίλη μου κάνα κομμάτι μουσακά θα μου το χρεωσουν και αυτό? Για να το χρεώσουν τόσο σημαίνει ότι άνοιξαν το πακέτο, και είδαν τι περιέχει μέσα. Δύο μπουκαλάκια σαν αυτά που περιέχουν αιθέρια έλαια. Ήθελα να τον τρελάνω στα βρισίδια το παλικάρι αλλά με΄τα συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σχέση αυτός με το τελωνείο. Με τα πολλά του λέω δεν παιρνεις φράγκο από εμένα, και μου λέει να περάσω από την επόμενη στο ταχυδρομείο. Αλλά ο τύπος επέμενε ότι θα πληρώσω όπως και να έχει.

Παρακαλώ τα φώτα σας. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση.

Πρέπει να γνωρίζεις ότι κάθε αντικείμενο που προέρχεται από τρίτη χώρα και εισάγεται στην Ελλάδα, χρεώνεται έξοδα εκτελωνισμού αν η αξία CIF (κόστος + μεταφορικά +ασφάλιση) ξεπερνάει τα 22€ όταν το αντικείμενο είναι εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή το έχεις πάρει από μαγαζί, ή ξεπερνάει τα 45€, όταν είναι μη εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή το στέλνει ένας συγγενής/ φίλος κλπ χωρίς να έχεις πληρώσει.

Το πιθανότερο είναι ότι ο φίλος σου δήλωσε αξία στο αυτοκόλλητο και με βάση αυτή σε χρέωσαν με τα 45€, που αντιστοιχούν σε αξία CIF 125€ περίπου (125*24%+15 τέλος ΕΛΤΑ)= 30+15 =45€. Εάν δεν δήλωσε την αξία αλλά περιέγραψε το περιεχόμενο, το πιθανότερο είναι ότι τα θεώρησαν αρώματα με αξία 125€ περίπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Δεν έχει σταλθεί ακόμα. Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει δυνατότητα να έρθει Σάββατο ή η παράδοση από αυτές τις εταιρείες γίνεται μόνο καθημερινές. 

Εμένα απο UPS αγγλία και ισπανία ποτέ σαββατο.. παει δευτερα...τριτη λογω αργιας παρε τηλφ αν εχεις track num.που δειχνει αφιξη ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Πρέπει να γνωρίζεις ότι κάθε αντικείμενο που προέρχεται από τρίτη χώρα και εισάγεται στην Ελλάδα, χρεώνεται έξοδα εκτελωνισμού αν η αξία CIF (κόστος + μεταφορικά +ασφάλιση) ξεπερνάει τα 22€ όταν το αντικείμενο είναι εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή το έχεις πάρει από μαγαζί, ή ξεπερνάει τα 45€, όταν είναι μη εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή το στέλνει ένας συγγενής/ φίλος κλπ χωρίς να έχεις πληρώσει.

Το πιθανότερο είναι ότι ο φίλος σου δήλωσε αξία στο αυτοκόλλητο και με βάση αυτή σε χρέωσαν με τα 45€, που αντιστοιχούν σε αξία CIF 125€ περίπου (125*24%+15 τέλος ΕΛΤΑ)= 30+15 =45€. Εάν δεν δήλωσε την αξία αλλά περιέγραψε το περιεχόμενο, το πιθανότερο είναι ότι τα θεώρησαν αρώματα με αξία 125€ περίπου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @makfil. Δηλαδή με το ζόρι τα κοστολόγησαν  ότι κάνουν 45 ευρώ μίνιμουμ ταρίφα? Και πως το έβγαλαν αυτό το νούμερο αφου δεν είναι εμπορικου χαρακτήρα. Απ' όσο γνωρίζω τα έξοδα μεταφοράς ήταν περιπου 24 δολάρια δηλαδή γύρω στα 21 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χαρακτηρισθεί μη εμπορικού χαρακτήρα πρέπει να συντρέχουν μερικές προϋποθέσεις (μπορείς να διαβάσεις τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου).

Αφού δεν σου ζήτησαν διευκρινίσεις, σημαίνει ότι δεν το χαρακτήρισαν ως μη εμπορικού, όρισαν αξία CIF 125€ (δηλαδή μαζί με τα μεταφορικά), και τα έξοδα υπολογίστηκαν όπως  έγραψα.

Οι επιλογές σου είναι 3, είτε πληρώνεις και παραλαμβάνεις είτε δεν  πληρώνεις και επιστρέφει το δέμα στον αποστολές ή πάει στα αζήτητα είτε ζητάς αναδασμολόγηση που είναι χρονοβόρα διαδικασία με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε πάλι ακραία γρήγορα (για τα δεδομένα της κίνας) κάτι (μέσα σε ~20 μέρες). Αλλά, επειδή έχει γίνει σχεδόν το ίδιο ξανά έχω πλέον σιγουρέψει ότι τα μικροσκοπικά δέματα περνάνε πολύ γρήγορα.

Αυτή τη φορά ήταν πόδια mouse (αυτοκόλλητα). Είναι τόσο μικροσκοπικός ο φάκελος και τόσο εύκολο και έξω από τον φάκελο να τα δεις που σιγουρεύεσαι εύκολα ότι η περιγραφή είναι αληθής.

ΥΓ. Όχι όλα, αλλά όσα περνάνε γρήγορα "τυχαίνει" να είναι μικροσκοπικά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.

2 ώρες πριν, nenela είπε

Εμένα απο UPS αγγλία και ισπανία ποτέ σαββατο.. παει δευτερα...τριτη λογω αργιας παρε τηλφ αν εχεις track num.που δειχνει αφιξη ελλαδα

Σε αυτούς τους περίεργους στη γενική ταχυδρομική δε τα δίνουν συνήθως αυτές οι εταιρίες αν δεν έχεις παράρτημα δίπλα σου;  Δεν ξέρω αν κλείνουν εντελώς τα σάββατα αλλά τουλάχιστον εδώ η γενική ταχυδρομική είναι ελεϊνή σε σημείο που αναρωτιέμαι αν έχουν στα κεντρικά οποιοδήποτε έλεγχο ποιότητας.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα προϊών από banggood και μετά από μισή ώρα συνειδητοποίησα ότι δεν με βολεύει λόγο διαστάσεων, οπότε και μιλάω live μαζί τους στο facebook και ακυρώνω την παραγγελία και αφού με διαβεβαίωσαν ότι θα ακυρωθεί βλέπω μόλις ότι απεστάλη από εδώ και πέρα πως προτείνετε να κινηθώ;;;

Εννοείτε πως δεν το θέλω το προϊών, να περιμένω να φτάσει στο ταχυδρομείο να μην το αποδεχτό και να γυρίσει πίσω ώστε να ανοίξω case στο paypal για επιστροφή χρημάτων;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tigreos είπε

Αγόρασα ένα προϊών από banggood και μετά από μισή ώρα συνειδητοποίησα ότι δεν με βολεύει λόγο διαστάσεων, οπότε και μιλάω live μαζί τους στο facebook και ακυρώνω την παραγγελία και αφού με διαβεβαίωσαν ότι θα ακυρωθεί βλέπω μόλις ότι απεστάλη από εδώ και πέρα πως προτείνετε να κινηθώ;;;

Εννοείτε πως δεν το θέλω το προϊών, να περιμένω να φτάσει στο ταχυδρομείο να μην το αποδεχτό και να γυρίσει πίσω ώστε να ανοίξω case στο paypal για επιστροφή χρημάτων;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Ναι και ..;; Δόθηκε κάποια απάντηση σοβαρή;; Το έγραψα και εδώ μήπως και το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος να μου πει την γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tigreos είπε

Αγόρασα ένα προϊών από banggood και μετά από μισή ώρα συνειδητοποίησα ότι δεν με βολεύει λόγο διαστάσεων, οπότε και μιλάω live μαζί τους στο facebook και ακυρώνω την παραγγελία και αφού με διαβεβαίωσαν ότι θα ακυρωθεί βλέπω μόλις ότι απεστάλη από εδώ και πέρα πως προτείνετε να κινηθώ;;;

Εννοείτε πως δεν το θέλω το προϊών, να περιμένω να φτάσει στο ταχυδρομείο να μην το αποδεχτό και να γυρίσει πίσω ώστε να ανοίξω case στο paypal για επιστροφή χρημάτων;;

Αν και έχεις πάρει απάντηση στο άλλο forum που ανάρτησες την ίδια ερώτηση, πως εννοείς ότι θα ζητήσεις και έχεις εξασφαλισμένο ότι θα πάρεις refund από το paypal, όταν το δέμα σου φτάσει στην Ελλάδα και δεν το παραλάβεις;

Με ποιο επιχείρημα περιμένεις να σε δικαιώσει το Paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...