Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Katerinaa79 είπε

Ισως μετα στα καναλια ??

Μακαρι επειδη ειναι και προεκλογικη περιοδος,κατι μπορει να κανουν.Εγω παντως γνωριζω απ'οτι μου λεει ο ταχυδρομος,οτι δεν τους πληρωνουνε και ειναι λιγοι γι'αυτο αργουν.Ειδικα εδω στη πατρα μου λεει υπαρχει ενας τελωνειακος ο οποιος περναει μια φορα τη βδομαδα...Μπαχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Katerinaa79 είπε

Νομιζω πως εαν συνεχιστει η κατασταση θα πρεπει να φτασω στο τελικο σταδιο, δλδ να στειλω ενα email στην Εθνική επιτροπη τηλεπικοινωνιων και ταχυδρομειων (ΕΕΤΤ) .

Εχω να χασω κατι? δεν νομιζω...

Εξαρτάται τι δουλειά κάνεις. Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος (ή ενστολος), εισοδηματίας ή ιδιωτικός υπάλληλος, το κάνεις άνετα. Αν έχεις μαγαζί ή είσαι επαγγελματίας, δεν θα το θεωρούσα ιδιαίτερα καλή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τά πράγματα είναι απλά.Λογω έλλειψης προσωπικού δίνεται προτεραιότητα μόνο στα συστημένα από χώρες εκτός Ε.Ε που και αυτά έρχονται με αρκετή καθυστέρηση.Το να αγοράζεις κάτι χωρίς tracking number είναι μεγάλο ρίσκο ,όχι τόσο λόγω κόστους (μικρής αξίας αντικείμενα)αλλά λόγω ψυχικής υγείας (εκτός εάν σου είναι αδιάφορο ποτέ  και εάν θα έρθουν) Το πρόβλημα υπάρχει έντονα στο eBay που δεν δίνουν tracking οι περισσότεροι.Στο Ali η παίρνεις με αριθμό η δεν παίρνεις καθόλου και τελειώνει το θέμα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2019 στις 11:44 ΜΜ, terkos2 είπε

Τελικά περίμενα ένα μήνα περίπου αλλά τζάμπα, αγορές από 29-12-2018, σήμερα πριν από κανα δυο ώρες άνοιξα Case και ζήτησα refund γιατί έληγε η ημερομηνία του eBay και αναμένω.

Ο κινέζος το ίδιο βιολί όπως πριν ένα μήνα (μου απάντησε πάλι τα ίδια να μου τα ξαναστείλει με άλλη και γρήγορη μεταφορική). 

Για να μην σας κουράζω λοιπόν με τον τύπο και επειδή δύο φορές που μου έτυχε να ανοίξω Case στο eBay μου έκαναν άμεσα refund και έχουν περάσει τουλάχιστον δύο χρόνια η τελευταία και η πρώτη ακόμη περισσότερο και δεν γνωρίζω περαιτέρω την διαδικασία, αν ο τύπος μέχρι την καταληκτική ημερομηνία (28-3-2019) που έθεσε το eBay, δεν μου κάνει το refund που του ζητάω, τι πατάω στην σελίδα του Resolution Center για να αναλάβει το eBay την υπόθεση;; το σύνδεσμο Take action στο τέλος δεξιά του Case;;;;;;        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Ο κινέζος το ίδιο βιολί όπως πριν ένα μήνα (μου απάντησε πάλι τα ίδια να μου τα ξαναστείλει με άλλη και γρήγορη μεταφορική). 

Για να μην σας κουράζω λοιπόν με τον τύπο και επειδή δύο φορές που μου έτυχε να ανοίξω Case στο eBay μου έκαναν άμεσα refund και έχουν περάσει τουλάχιστον δύο χρόνια η τελευταία και η πρώτη ακόμη περισσότερο και δεν γνωρίζω περαιτέρω την διαδικασία, αν ο τύπος μέχρι την καταληκτική ημερομηνία (28-3-2019) που έθεσε το eBay, δεν μου κάνει το refund που του ζητάω, τι πατάω στην σελίδα του Resolution Center για να αναλάβει το eBay την υπόθεση;; το σύνδεσμο Take action στο τέλος δεξιά του Case;;;;;;        

Ναι σειγες ώρες refund. Εμένα μου έβγαλε το λάδι ενας και όταν αναφέρθηκα στο ebay σε μισή ώρα refund

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Ναι σειγες ώρες refund. Εμένα μου έβγαλε το λάδι ενας και όταν αναφέρθηκα στο ebay σε μισή ώρα refund

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Η Ολλανδια εχει 0% import tax απο πολλες χωρες ενω σε αλλες εχει μονο 9%, βεβαια εκει δεν ισχυει κοστος εκτελωνισμου οπως εδω.

Ρε παιδιά, ας καταλάβουμε επιτέλους ότι είμαστε στην Ε.Ε., έχουμε κοινή πολιτική εμπορίου με όλες τις χώρες εκτός Ε.Ε. άρα τα "έχουν μηδενικό τελωνείο" είναι ανοησίες. Φαντάζομαι το μόνο που παραμένει διαφορετικό είναι το ΦΠΑ (VAT) και εκεί μπορεί να στοχεύουν.

Δεν παρακολουθεί κανείς την σαπουνόπερα Brexit? Η όλη ιστορία των χρυσαυγιτών brexitάδων είναι ότι δεν τους αρέσει ότι υπάρχει κοινή πολιτική Ε.Ε. (όπως πλήρης εναρμονισμός εμπορίου) (το οποίο βέβαια για όποιον δεν είναι ανεγκέφαλος είναι όφελος για μας).

[ΥΓ. Το κυριότερο όφελος σε αυτό (κάθε χώρας της Ε.Ε.) είναι ότι έχουμε συμφωνίες εμπορίου με τρίτες χώρες οι οποίες είναι πάρα πολύ ευνοϊκές και ποτέ δεν θα κατάφερνε μια χώρα μόνη της να τις επιτύχει διότι δεν έχει το οικονομικό μέγεθος της Ε.Ε.]

17 ώρες πριν, Katerinaa79 είπε

Την μεθεπομενη μερα 2  απο τα 5 χαμενα πακετακια ηρθαν στο ταχυδρομειο της περιοχης μου. Καποια λοιπον ηρθαν και καποια οχι. Πλεον φοβαμαι να παραγγειλω κατι χωρις track.number γιατι το προβλημα μου ειναι στα απλα πακετακια του 1 με 3 ευρω, τα υπολοιπα με track.number ηρθαν με καθυστερηση βεβαια. Εγω δεν εχω το προβλημα που καποιοι αναφερουν να τα πεταξει ο ταχυδρομος στην πολυκατοικια γιατι τοτε θα ηταν σιγουρο πως τα κλεβουν. Ερχεται ειδοποιηση και πηγαινω να τα παραλαβω. Ενω παντα τα ειχα πανω στον μηνα πλεον πηγαμε στο διμηνο και πανω και αααν... Ολα ειναι απο Aliexpress.

Ε καλά εννοείται, εγώ κατέληξα στο ότι ποτέ ξανά χωρίς tracking. Βέβαια εάν η χρηματική αξία είναι αξιοθρήνητη ή ξεπερνάει το κόστος αντικειμένων ή είναι απλά ασήμαντα προϊόντα τότε ίσως πάω με απλό.

Αλλά, είναι σίγουρα και λίγο ψυχολογικό. Δηλαδή ενώ ίσως τους τσιγκλάει λίγο να κάνουν τη δουλειά τους αν ξέρουμε που είναι, ίσως μας ηρεμεί και μας να ξέρουμε ότι δεν χάθηκε εντελώς.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tobindax είπε

Ρε παιδιά, ας καταλάβουμε επιτέλους ότι είμαστε στην Ε.Ε., έχουμε κοινή πολιτική εμπορίου με όλες τις χώρες εκτός Ε.Ε. άρα τα "έχουν μηδενικό τελωνείο" είναι ανοησίες. Φαντάζομαι το μόνο που παραμένει διαφορετικό είναι το ΦΠΑ (VAT) και εκεί μπορεί να στοχεύουν.

Δεν παρακολουθεί κανείς την σαπουνόπερα Brexit? Η όλη ιστορία των χρυσαυγιτών brexitάδων είναι ότι δεν τους αρέσει ότι υπάρχει κοινή πολιτική Ε.Ε. (όπως πλήρης εναρμονισμός εμπορίου) (το οποίο βέβαια για όποιον δεν είναι ανεγκέφαλος είναι όφελος για μας).

[ΥΓ. Το κυριότερο όφελος σε αυτό (κάθε χώρας της Ε.Ε.) είναι ότι έχουμε συμφωνίες εμπορίου με τρίτες χώρες οι οποίες είναι πάρα πολύ ευνοϊκές και ποτέ δεν θα κατάφερνε μια χώρα μόνη της να τις επιτύχει διότι δεν έχει το οικονομικό μέγεθος της Ε.Ε.]

Ε καλά εννοείται, εγώ κατέληξα στο ότι ποτέ ξανά χωρίς tracking. Βέβαια εάν η χρηματική αξία είναι αξιοθρήνητη ή ξεπερνάει το κόστος αντικειμένων ή είναι απλά ασήμαντα προϊόντα τότε ίσως πάω με απλό.

Αλλά, είναι σίγουρα και λίγο ψυχολογικό. Δηλαδή ενώ ίσως τους τσιγκλάει λίγο να κάνουν τη δουλειά τους αν ξέρουμε που είναι, ίσως μας ηρεμεί και μας να ξέρουμε ότι δεν χάθηκε εντελώς.

Για τις ανοησίες, αφήνω αυτά εδώ: https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontenten/belastingdienst/individuals/abroad_and_customs/receiving_goods_from_abroad/from_organizations_and_companies/how_do_i_calculate_these_import_taxes

https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontenten/belastingdienst/individuals/abroad_and_customs/receiving_goods_from_abroad/from_organizations_and_companies/am_i_liable_for_import_taxes

Ξέρεις παίζουν και συμφωνίες μεταξύ κρατών κάποιες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Το ίδιο μπέρδεμα με τον άλλον έχεις; Είπε για 0 tariffs εξολοκλήρου σε χώρες και μου δίνεις λίστα που μιλάει για επιμέρους προϊόντα και όχι χώρες (το οποίο το είχα παρατηρήσει και γω).

Το ότι επέλεξαν την Ολλανδία για το πιο φτηνό γενικά είναι σίγουρο. Αυτά να βλέπουν τα απολιθώματα της ακροαριστεράς που θέλουν να κάνουν την ελλάδα βενεζουέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tobindax είπε

Το ίδιο μπέρδεμα με τον άλλον έχεις; Είπε για 0 tariffs εξολοκλήρου σε χώρες και μου δίνεις λίστα που μιλάει για επιμέρους προϊόντα και όχι χώρες (το οποίο το είχα παρατηρήσει και γω).

Το ότι επέλεξαν την Ολλανδία για το πιο φτηνό γενικά είναι σίγουρο. Αυτά να βλέπουν τα απολιθώματα της ακροαριστεράς που θέλουν να κάνουν την ελλάδα βενεζουέλα.

https://www.government.nl/topics/export-import-and-customs/customs-tariff

Περα απο τα παραπανω επειδη συνεργαζομαι με αρκετες εταιρειες που εχουν αποθηκες στην Ολλανδια (NL) κατι παραπανω ξερω για τους φορους στα εισαγωμενα (και ναι σε πολλες περιπτωσεις ειναι 0% γιαυτο και εχουν εκει τις αποθηκες τους).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από το AliExpress, συγκεκριμένα από το UGreen store. Είναι καμπόσα καλώδια, αντάπτορες κλπ, το πιο ακριβό είναι 10€ (external usb sound-card), οπότε γενικά μικρά και φθηνά πράγματα.

Δεν ξέρω όμως, επειδή είναι πολλά (13 κομμάτια) και τα πακετάρουν μαζί, αν είναι μεγάλο το πακέτο, θα έχω θέμα με τελωνείο; Συνολικά η παραγγελία βγαίνει 46€. Από την άλλη δε θέλω να τους πω να τα στείλουν ένα-ένα, γιατί με τόσα πολλά θα παιχτεί μαλακία σίγουρα.

Τι προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, antwnic4 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από το AliExpress, συγκεκριμένα από το UGreen store. Είναι καμπόσα καλώδια, αντάπτορες κλπ, το πιο ακριβό είναι 10€ (external usb sound-card), οπότε γενικά μικρά και φθηνά πράγματα.

Δεν ξέρω όμως, επειδή είναι πολλά (13 κομμάτια) και τα πακετάρουν μαζί, αν είναι μεγάλο το πακέτο, θα έχω θέμα με τελωνείο; Συνολικά η παραγγελία βγαίνει 46€. Από την άλλη δε θέλω να τους πω να τα στείλουν ένα-ένα, γιατί με τόσα πολλά θα παιχτεί μαλακία σίγουρα.

Τι προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ.

43 ευρω σιγουρα θα πανε τελωνειο. σπασε σε 2-3 παραγγελιες. μεχρι 22 ευρω δεν περνανε τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, antwnic4 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από το AliExpress, συγκεκριμένα από το UGreen store. Είναι καμπόσα καλώδια, αντάπτορες κλπ, το πιο ακριβό είναι 10€ (external usb sound-card), οπότε γενικά μικρά και φθηνά πράγματα.

Δεν ξέρω όμως, επειδή είναι πολλά (13 κομμάτια) και τα πακετάρουν μαζί, αν είναι μεγάλο το πακέτο, θα έχω θέμα με τελωνείο; Συνολικά η παραγγελία βγαίνει 46€. Από την άλλη δε θέλω να τους πω να τα στείλουν ένα-ένα, γιατί με τόσα πολλά θα παιχτεί μαλακία σίγουρα.

Τι προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ.

Πανω απο 22€ θα εχεις θεμα με τελωνειο οποτε η γνωμη μου ειναι να σπασεις την παραγγελια.Απλα θα κανεις 3 διαφορετικες αγορες μεμονωμενες.Ετσι δεν θα εχεις κανενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antwnic4 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από το AliExpress, συγκεκριμένα από το UGreen store. Είναι καμπόσα καλώδια, αντάπτορες κλπ, το πιο ακριβό είναι 10€ (external usb sound-card), οπότε γενικά μικρά και φθηνά πράγματα.

Δεν ξέρω όμως, επειδή είναι πολλά (13 κομμάτια) και τα πακετάρουν μαζί, αν είναι μεγάλο το πακέτο, θα έχω θέμα με τελωνείο; Συνολικά η παραγγελία βγαίνει 46€. Από την άλλη δε θέλω να τους πω να τα στείλουν ένα-ένα, γιατί με τόσα πολλά θα παιχτεί μαλακία σίγουρα.

Τι προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ.

δεν ριχνεις καμια ματια φρεσκια εκ νεου?

σε 4 μερες αρχιζουν εκπτωσεις με καπως μειωμενες τιμες ισως γλυτωσεις κατι,

οπως ψαχνεις εχει ενα κοκκινο κουμπι "sales items" πατα το και ξαναψαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...