Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εσπασα τελικα σε 2 παραγγελιες. 21 (δολλαρια, δε ξερω γιατι = οποτε 18.5€ ) και 18 ευρω και εβγαλα μερικα πραγματα.

Με το sales που εχει, γλυτωνω 3-4 ευρω συνολικα απο οτι υπολογισα. Ηδη ειμαι στο 1/4 της τιμης αν τα επαιρνα απο εδω/αμαζον, οποτε νταξει σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/3/2019 στις 2:27 ΠΜ, terkos2 είπε

Ο κινέζος το ίδιο βιολί όπως πριν ένα μήνα (μου απάντησε πάλι τα ίδια να μου τα ξαναστείλει με άλλη και γρήγορη μεταφορική). 

Για να μην σας κουράζω λοιπόν με τον τύπο και επειδή δύο φορές που μου έτυχε να ανοίξω Case στο eBay μου έκαναν άμεσα refund και έχουν περάσει τουλάχιστον δύο χρόνια η τελευταία και η πρώτη ακόμη περισσότερο και δεν γνωρίζω περαιτέρω την διαδικασία, αν ο τύπος μέχρι την καταληκτική ημερομηνία (28-3-2019) που έθεσε το eBay, δεν μου κάνει το refund που του ζητάω, τι πατάω στην σελίδα του Resolution Center για να αναλάβει το eBay την υπόθεση;; το σύνδεσμο Take action στο τέλος δεξιά του Case;;;;;;        

Τελικά αφού του απάντησα ότι δεν δέχομαι την προσφορά του, πριν από λίγο μου έκανε refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιεμαι ποτε πρεπει να αρχιζω τα τηλεφωνα,

 

Αναφορά σε κείμενο
25/2/2019, 06:44:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

εκλεισε το πακετο ενα μηνα στο τελωνειο, σαν ποσο να περιμενω να ανοιξει ο σακος? δυο μηνες? τρεις μηνες? ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2019 στις 11:32 ΠΜ, Salvation81 είπε

https://www.government.nl/topics/export-import-and-customs/customs-tariff

Περα απο τα παραπανω επειδη συνεργαζομαι με αρκετες εταιρειες που εχουν αποθηκες στην Ολλανδια (NL) κατι παραπανω ξερω για τους φορους στα εισαγωμενα (και ναι σε πολλες περιπτωσεις ειναι 0% γιαυτο και εχουν εκει τις αποθηκες τους).

Τώρα το διόρθωσες. Αρχικά είπες ότι η Ολλανδία έχει εξολοκλήρου 0 δασμούς προς συγκεκριμένες χώρες το οποίο δεν ισχύει, ανά προϊόν(και τιμή) πάει [επιπροσθέτως].

[Άρα "κάτι παραπάνω ξέρεις" τώρα.]

7 ώρες πριν, risingsun είπε

Σημερα πηρα πακετακι απο banggood με priority [..] Φουλ ταχυτητα.

Διότι τα ΕΛΤΑ είναι σχετικά γρήγορα, το [Ελληνικό] Τελωνείο κολλάει. 

Γι'αυτό τα παράπονά σας να τα στοχεύετε εκεί.

ΥΓ. Για τους νεότερους: το Banggood ενίοτε στέλνει μέσω Κίνας->Ολλανδία->Γλιτώσαμε το Ελληνικό Τελωνείο->Ελτά

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tobindax είπε

Τώρα το διόρθωσες. Αρχικά είπες ότι η Ολλανδία έχει εξολοκλήρου 0 δασμούς προς συγκεκριμένες χώρες το οποίο δεν ισχύει, ανά προϊόν(και τιμή) πάει [επιπροσθέτως].

[Άρα "κάτι παραπάνω ξέρεις" τώρα.]

Διότι τα ΕΛΤΑ είναι σχετικά γρήγορα, το [Ελληνικό] Τελωνείο κολλάει. 

Γι'αυτό τα παράπονά σας να τα στοχεύετε εκεί.

ΥΓ. Για τους νεότερους: το Banggood ενίοτε στέλνει μέσω Κίνας->Ολλανδία->Γλιτώσαμε το Ελληνικό Τελωνείο->Ελτά

Με δουλευεις ετσι; 0% και 9% ειπα, που ειδες μονο το 0%;

Εσυ απο την αλλη ειπες " άρα τα "έχουν μηδενικό τελωνείο" είναι ανοησίες. "

Πραγματικα μερικοι εδω μεσα νιωθω οτι εισαστε γεννημενοι πολιτικοι.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tobindax είπε

 Διότι τα ΕΛΤΑ είναι σχετικά γρήγορα, το [Ελληνικό] Τελωνείο κολλάει. 

Γι'αυτό τα παράπονά σας να τα στοχεύετε εκεί.

ΥΓ. Για τους νεότερους: το Banggood ενίοτε στέλνει μέσω Κίνας->Ολλανδία->Γλιτώσαμε το Ελληνικό Τελωνείο->Ελτά

Για το τελωνειο φυσικα γνωριζω οτι υπαρχει η αργοπορια.Τα ελτα συνεργάζονται με το τελωνειο οποτε φταινε και αυτα.Αν θελανε θα κανανε μηνύσεις απο μονα τους,αλλα ελα μου ντε που και αυτοι βαριουνται τη ζωη τους εκει περα.Επισης ξεκαθαρα το priority απο banggood ειναι η καλυτερη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον η κυβερνησαρα ειχε 'σχεδιο', και το πετυχε...

ουτε εισαγωγες μεμονωμενες, ουτε 'ξενα'.... να ειχαμε και 'παραγωγη' ομως...

🙁

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Με δουλευεις ετσι; 0% και 9% ειπα, που ειδες μονο το 0%;

Εσυ απο την αλλη ειπες " άρα τα "έχουν μηδενικό τελωνείο" είναι ανοησίες. "

Πραγματικα μερικοι εδω μεσα νιωθω οτι εισαστε γεννημενοι πολιτικοι.....

Εγώ λέω ότι σε κάποια προϊόντα και για χαμηλές τιμές, είναι μηδενικά. Εσύ θα παραδεχθείς ότι αρχικά έγραψες ότι σε σχέση με κάποιες χώρες είναι 0 ή θα μας βγάλεις τυφλούς;

1 ώρα πριν, risingsun είπε

Για το τελωνειο φυσικα γνωριζω οτι υπαρχει η αργοπορια.Τα ελτα συνεργάζονται με το τελωνειο οποτε φταινε και αυτα.

Δεν πάει έτσι. Όταν παίρνουμε από Ευρώπη άμεσα  - προσεγγιστικά - ποτέ δεν κολλάει.

ΥΓ. Σίγουρα δεν κολλάει πάνω από 10ήμερο και βδομάδες ολόκληρες σχεδόν ποτέ.

[ΥΓ. Επίσης και συ "συνεργάζεσαι" με το Τελωνείο, είναι μέρος της δουλειάς σου (στο να πάρεις ένα δέμα). Δεν έχουν υποχρέωση τα ΕΛΤΑ να κάνουν μηνύσεις μόνο και μόνο επειδή είναι πιο "κοντινοί" συνεργάτες του]

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/3/2019 στις 10:31 ΠΜ, Salvation81 είπε

Η Ολλανδια εχει 0% import tax απο πολλες χωρες ενω σε αλλες εχει μονο 9%, βεβαια εκει δεν ισχυει κοστος εκτελωνισμου οπως εδω.

 

Στις 24/3/2019 στις 11:32 ΠΜ, Salvation81 είπε

https://www.government.nl/topics/export-import-and-customs/customs-tariff

Περα απο τα παραπανω επειδη συνεργαζομαι με αρκετες εταιρειες που εχουν αποθηκες στην Ολλανδια (NL) κατι παραπανω ξερω για τους φορους στα εισαγωμενα (και ναι σε πολλες περιπτωσεις ειναι 0% γιαυτο και εχουν εκει τις αποθηκες τους).

 

49 λεπτά πριν, tobindax είπε

Εγώ λέω ότι σε κάποια προϊόντα και για χαμηλές τιμές, είναι μηδενικά. Εσύ θα παραδεχθείς ότι αρχικά έγραψες ότι σε σχέση με κάποιες χώρες είναι 0 ή θα μας βγάλεις τυφλούς;

Δεν πάει έτσι. Όταν παίρνουμε από Ευρώπη άμεσα  - προσεγγιστικά - ποτέ δεν κολλάει.

ΥΓ. Σίγουρα δεν κολλάει πάνω από 10ήμερο και βδομάδες ολόκληρες σχεδόν ποτέ.

[ΥΓ. Επίσης και συ "συνεργάζεσαι" με το Τελωνείο, είναι μέρος της δουλειάς σου (στο να πάρεις ένα δέμα). Δεν έχουν υποχρέωση τα ΕΛΤΑ να κάνουν μηνύσεις μόνο και μόνο επειδή είναι πιο "κοντινοί" συνεργάτες του]

Αν απο αυτα τα 2 εσυ καταλαβες οτι ειπα οτι εχουν μονο 0% τοτε προτεινω να γυρισεις πισω στο Δημοτικο.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

να γυρισεις πισω στο Δημοτικο.

Στον καθρέπτη μιλάς; Μάθε να εκφράζεσαι διότι είπες: "Η Ολλανδια εχει 0% import tax απο πολλες χωρες ενω σε αλλες [..]".

[Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί αυτό είναι γενίκευση (και αναληθές), κράτα το homework.]

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα δέμα που από τις 4 Φεβρουαρίου έχει κολλήσει στο τελωνείο και στο σύστημα φαίνεται "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Χθες έστειλα mail στο [email protected] ζητώντας να με ενημερώσουν για πιο λόγο παραμένει το δέμα σε αυτήν την κατάσταση και πότε θα "ξεκολλήσει" αλλά δε μου απάντησαν.

Και ρωτώ: Είναι σωστή αυτή η διεύθυνση mail? Υπάρχει κάποια άλλη διεύθυνση που μπορώ να το στείλω; Υπάρχει κάποια άλλη υπηρεσία ή υπουργείο ή δεν ξέρω και εγώ τι που μπορώ να απευθυνθώ;

Πάντως οι άνθρωποι είναι εντελώς απαράδεκτοι, σε μια βδομάδα θα κλείσουν 2 μήνες που βρίσκεται εκεί κολλημένο το πακέτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι τέτοια ακουστικά από το aliexpress για το MP3 player μου, λέτε να είναι μαϊμού; :unsure:

 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...