Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια με χαμηλές απαιτήσεις σε hardware


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη, σε netbook Starcraft 2... Άμα είναι έτσι να πάω κι εγώ να πάρω ένα...

 

Αν θέλεις περιπετειώδη, δοκίμασε κάποιο καλό PRG λίγο παλιότερο όμως... Dungeon Siege 2 πχ... δεν νομίζω ότι θα μπορείς να παίξεις Neverwinter Nights σε netbook...

Εκτός της υπολογιστικής ισχύος, παίζει ρόλο και το μέγεθος της οθόνης... αν έχεις λίγη δύναμη στο netbook και μπορείς να το συνδέσεις σε εξωτερική οθόνη ή τηλεόραση θα είναι πολύ καλύτερα... (btw, έχω συνδέσει σε ανηψιά μου το HP mini netbook της στην 27" Full HD που έχει στο δωμάτιό της... είναι μια χαρά...)

Δοκίμασε επίσης κανένα Age of Empires... Το 2 ή το 3... και βλέπεις... μπορεί να είναι strategy, αλλά έχει και action λόγω των μαχών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να παίξει κανένα παιχνίδι με Windows 7 και 1GB Ram.

Θα έπρεπε να έχει XP και τα παιχνίδια που θα μπορούσε να παίξει θα ήταν του 2003-2004.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιχνίδια με μικρές απαιτήσεις (για laptop)

Καλησπέρα!

Έχω αυτό το laptop

http://www.ideal.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=708&Itemid=632

Τί παιχνίδια μπορώ να τρέξω;

Ενδιαφέρομαι για όλων των ειδών.

Γενικά ότι μπορεί να παιχτεί σε αυτήν την κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ξεκίνα απο GoG.com, οι τιμές είναι αρκετά καλές (επιτρέποντας πειραματισμούς), τα παιχνίδια είναι κατά κύριο λόγο παλιά και καλά και σίγουρα όλα (εκτός Witcher/Alan Wake και ίσως Legend of Grimrock) στη λίστα παίζουν στο συγκεκριμένο laptop.

 

Τώρα για πιο πρόσφατα παιχνίδια, φαντάζομαι σχεδόν οτιδήποτε βγήκε μέχρι... 2006-2007 μάλλον παίζει ανεκτά/άνετα στο συγκεκριμένο (αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γι'αυτό - επίσης λαμβάνοντας υπ'όψιν οτι τα laptop συνήθως έχουν ελαφρώς χαμηλότερες επιδόσεις απο τα αντίστοιχα τους desktop) - ένα καλό topic με προσφορές έχει γίνει sticky στο forum, προσφορές οι οποίες τείνουν προς εκείνη την χρονική περίοδο και τις ανάλογες υπολογιστικές απαιτήσεις.

 

Τέλος, για καινούρια παιχνίδια (2010+) η καλύτερη επιλογή είναι τα διάφορα indie studio που κυκλοφορούν πιο low-budget τίτλους - αν δεν σε ενοχλούν DRM programs εγκατέστησε το Steam (κάθε παιχνίδι στην βιβλιοθήκη τους περιλαμβάνει τις ελάχιστες απαιτήσεις και πρόσφατα έχουν μεγάλη αύξηση στους indie τίτλους), εναλλακτικά το GoG.com που αναφέρω παραπάνω άρχισε σιγά-σιγά να προσθέτει indies στον κατάλογο τους,

 

Edit:

 

Παραθέτω επίσης μια μικρή λίστα με διάφορα websites που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα:

 

*GoG.com

*Steam

*GamersGate

*Desura

*Indievania

*Kongregate (Flash games)

*Can You Run It (Online benchmark - αξιολογεί το PC βάσει minimum requirements, απαιτεί εγκατάσταση πριν την χρήση)

 

Edit 2:

 

Μια μικρή επισήμανση και για το OnLive, το οποίο είναι μοναδικό (σχετικά, η αντίπαλη GaiKai ακόμα δεν έχει δείξει σοβαρό ανταγωνισμό) με την έννοια οτι τα παιχνίδια που αγοράζεις (ή παίζεις ως demo) δεν τρέχουν στον υπολογιστή σου, αλλά σε μηχάνημα της εταιρίας - μέσω του client δίνεις τυχόν inputs (mouse, keyboard, controller κ.ο.κ.) και λαμβάνεις streaming video με το gameplay. Αυτό σημαίνει οτι θεωρητικά οποιοδήποτε μηχάνημα μπορεί να παίξει οποιοδήποτε παιχνίδι προσφέρουν - με την απαίτηση καλής (και σταθερής) σύνδεσης internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή επισήμανση και για το OnLive, το οποίο είναι μοναδικό

 

+1000. Για τετοιες περιπτωσεις (αλλα και γενικοτερα) αξιζει πολυ το onlive, αν και δεν ξερω ακομα αν μπορει καποιος περαν Αμερικης και Αγγλιας να πληρωσει συνδρομη κλπ. Ειχα προσπαθησει καποια στιγμη αλλα ματαια.

 

Το limbo λετε να του παιζει του φιλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000. Για τετοιες περιπτωσεις (αλλα και γενικοτερα) αξιζει πολυ το onlive, αν και δεν ξερω ακομα αν μπορει καποιος περαν Αμερικης και Αγγλιας να πληρωσει συνδρομη κλπ. Ειχα προσπαθησει καποια στιγμη αλλα ματαια.

Για συνδρομή δεν ξέρω, ομολογουμένως το είχα εγκαταστήσει ένα καιρό που δίνανε το Amnesia δωρεάν ως promotion και (πλήν μερικών disconnect - τα κλασσικά προβλήματα που είχε τότε η ForthNet στην Καβάλα) δούλευε αρκετά smooth. Λέγανε οτι στα πιο fast-paced παιχνίδια υπήρχε μικρό delay μεταξύ input και κίνησης αλλά δεν παρατήρησα κάτι παρόμοιο.

 

Στην τελική μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και μόνο για demo μια και η συγκεκριμένη υπηρεσία σε αφήνει να παίξεις οποιοδήποτε παιχνίδι της για 30 λεπτά.

 

 

Το limbo λετε να του παιζει του φιλου?

Εκτός της κάρτας γραφικών (η οποία είναι integrated αν δεν κάνω λάθος - οι δημιουργοί του παιχνιδιού έχουν σχετική προειδοποίηση για τις συγκεκριμένες κάρτες) τα υπόλοιπα requirements τα υπερκαλύπτει - ευτυχώς το Limbo είναι απο τα λίγα παιχνίδια πλέον που προσφέρει και demo grin.png.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος,

Θέλω να μου προτείνεται ένα παιχνίδι που να μην έχει ιδιαίτερες υπολογιστικές απαιτήσεις αλλά όχι παιχνίδια φεισμπουκ και flash.

είναι για να περνάει ένας φίλος τις ώρες του στην δουλειά που έχει παλιό υπολογιστή.

Τα στοιχεία του υπολογιστή είναι τα εξής:

pentium 4 @3,2GHz

1,5gb ram

κάρτα γραφικών onboard δεν ξέρω ακριβώς πια γιατί δεν τον έχω δει εγώ τον υπολογιστή

μου είπε ότι μπορεί να διαθέσει 20€ για μια μεταχειρισμένη κάρτα αν είναι απαραίτητο.

επίσης ελεύθερος σκληρός δίσκος 20gb

windows xp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άβαταρ σου σαν απάντηση σου κάνει? :lol:

 

Κανά Heroes of Might & Magic 3? (που είναι και παιχνιδάρα)

 

sys req

 

 

CPU Type: Pentium CPU Speed in MHz: 133MHz

RAM: 32MB

Hard Drive Space: 425MB

Sound Card: DirectX 7.0

CD Drive Speed: 4X

Video Card: DirectX 7.0 Graphics Resolution(s): 800X600

Compatible Devices: Software (DirectX 5.0, etc.): DirectX 7.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...