Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως οι κριτικές είναι ακραίες... και επειδή την έχω δει την ταινία σε καμία περίπτωση δεν είναι ούτε σαν i-phone game ούτε σαν το Mario Bros που λένε σε κάποια σημεία...

 

Μια χαρά είναι η ταινία, περνάει ένα ευχάριστο δίωρο με δράση, ωραίες σκηνές, διάφορα συναισθήματα, χιουμοράκι όπου πρέπει, ωραία visuals (ίσως χτυπάνε σε 2-3 σημεία), 2-3 χαρακτήρες που διαμορφώνονται πολύ ωραία και πολλά easter eggs για τους gamers.

 

Προσωπική άποψη πάντα, μη με κράξετε αν δε σας αρέσει...

Επεξ/σία από Wayward
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 948
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το φοβερό συνεματογκραφι,από το τρειλερ το έκοψες;

 

 

ναι, ισως επειδη εχω ματια και βλεπω. πλουσια χρωματικη παλετα, ωραιο στησιμο καμερας, ομορφα compositions, το παιξιμο με τις φωτοσκιασεις (ειδικα στο Ironforge). o Duncan ειπε οτι ηθελε να το γυρισει σαν western του Leone και αυτο φαινεται

απο τα πλανα που εχει στησει. (closeup στα ματια του Lothar, αριστερη πλευρα του frame ειναι η πλατη του αντιπαλου και στο βαθος της δεξιας ο αλλος αντιπαλος, κτλ). μαυρα χαλια δηλαδη.

Duncan Jones Live:

https://www.facebook.com/YahooMoviesUK/videos/vb.358130347547704/1272639432763453/?type=2&theater

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες αντιδράσεις κοινού από μη αγγλόφωνες χώρες που άρχισε να παίζεται πάντως είναι αρκετά θετικές.

 

Επίσης θετικό για εμένα είναι πως το είδα με κόσμο που δεν έχουν κάμια επαφή με το παιχνίδι και πέρασαν καλά... τώρα μένει να κουβαλήσω τη γυναίκα και να δω αν θα φάω κράξιμο ή όχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μονοι που εχουν πραγματικα δικαιωμα να κραξουν την ταινια ειναι οι φανατικοι οπαδοι των παιχνιδιων Warcraft(αλλα και Wow)πιο πολυ αν τεμαχισουν(butcher που λενε και οι ξενοι)την ιστορια της ταινιας. Οχι τιποτα αλλο αλλα επειδη υπαρχει και ενα lore πισω απο το παιχνιδι και μαλιστα απο τα μεγαλυτερα στην βιομηχανια του gaming οσο και αν εχει βεβαια τα κουλα του σημεια ωρες ωρες αλλα και βιβλια εχουν γραφτει πανω σαυτο,(βλεπε μετα τον Deathwing που εχει ψιλο χαθει η μπαλα).

 

Αυτο αλλωστε συμβαινει και στις περισσοτερες(αν οχι ολες)μεταφορες παιχνιδιων στην μεγαλη οθονη γιαυτο και εχει βγει η κακη φημη ως τωρα για αυτες.

 

Εγω απο την στιγμη που εχω δει ως τωρα πραγματα στην ταινια που στεκουν(εως ενα μεγαλο βαθμο τουλαχιστον)απο πλευρας lore(Medivh,Khadgar,Gul Dan,Anduin Lothar,Garona,King Wrynn και γενικα Dark Portal Event)δεν υπαρχει ουτε 1περιπτωση να βαλω σε αυτη την ταινια τοσο χαμηλη βαθμολογια(παρολο που ειμαι και εγω στην κατηγορια των πιο αυστηρων κριτων λογω παιχνιδιων).

Την γνωμη των κριτικων θα την λαμβανα αν ειχαν πχ προλαβει/μεγαλωσει με το Warcraft 3 ή το Wow αλλα για τους περισσοτερους αν οχι ολους ουτε καν παιζει κατι τετοιο γιαυτο δεν με ενδιαφερει η γνωμη τους.

 

Το μονο που θα με ξενερωσει απο τωρα(ειμαι σχεδον σιγουρος)ειναι οτι λογικα δεν θα γινει αναφορα σε Sargeras(μιας και μιλαμε για Medivh)και γενικα σε Old gods/elemental lords/pantheon που εκει και αν γινοταν της κακομοιρας βεβαια αποδεκτο αλλα ελπιζω τουλαχιστον να αναφερουν τον Sargeras.

 

Οσον αφορα για Sequel θελω να πιστευω οτι το γεγονος οτι στο cast(και αρα και στην ταινια)υπαρχει ο τωρινος βασιλιας Varian Wrynn μονο τυχαιο δεν ειναι για το αν θα εχουμε επομενη ταινια ή οχι.

 

Παντως κατι μου λεει οτι σιγουρα θα την ευχαριστηθω περισσοτερο απο τα BatmanVsSuperman και Captain America τα οποια και τα δυο τα βρηκα κατω των προσδοκιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μονοι που εχουν πραγματικα δικαιωμα να κραξουν την ταινια ειναι οι φανατικοι οπαδοι των παιχνιδιων Warcraft(αλλα και Wow)πιο πολυ αν τεμαχισουν(butcher που λενε και οι ξενοι)την ιστορια της ταινιας. Οχι τιποτα αλλο αλλα επειδη υπαρχει και ενα lore πισω απο το παιχνιδι και μαλιστα απο τα μεγαλυτερα στην βιομηχανια του gaming οσο και αν εχει βεβαια τα κουλα του σημεια ωρες ωρες αλλα και βιβλια εχουν γραφτει πανω σαυτο,(βλεπε μετα τον Deathwing που εχει ψιλο χαθει η μπαλα).

 

Τότε εμένα γιατί με κράζουν όποτε, ως μέγας LOTR fan εδώ και δεκαετίες, λέω ότι οι ταινίες του Jackson είναι για τον π... καβάλα και δεν έχουν καμία σχέση με το πνεύμα των βιβλίων του Tolkien; Εγώ δεν έχω δικαίωμα να κράξω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωμα στο κράξιμο έχουν όσοι δουν κάποια ψεγάδια στην ταινία.

Αυτό ισχύει για όλες τις ταινίες και για οτιδήποτε στη ζωή.

Ξεκόλλησε με τις διάφορες εξυππνακιστικες παπαριτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωμα στο κράξιμο έχουν όσοι δουν κάποια ψεγάδια στην ταινία.

Αυτό ισχύει για όλες τις ταινίες και για οτιδήποτε στη ζωή.

Ξεκόλλησε με τις διάφορες εξυππνακιστικες παπαριτσες.

Οχι αγαπητε δυστηχως δεν ισχυει αυτο.Αν ισχυε αυτο ακομα και οι Resident evil ταινιες,οι οποιες ειναι ντροπη και αισχους που εχουν το ονομα της σειρας,δεν θα ειχανε πουλησει οσο πουλησαν αν οντως υπηρχε κραξιμο. Αλλα κλασσικα αυτοι που εκραξαν ηταν αυτοι που μεγαλωσαν με τα πιο παλια παιχνιδια της σειρας.

 

Επισης αν καποιος μου κραξει πχ στο Warcraft επειδη τα orcs μιλανε ενω στον Αρχοντα που τα ορκ δεν μιλαγανε θα στεκει καπου το κραξιμο του???Για να ξερουμε τι λεμε δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$25m ανοιγμα στην Αμερικη. καταφερανε τα σκυλια οι κριτικοι και την σκοτωσανε την ταινια. οπως το φοβομουν.  :-(

δεν πειραζει, θα τρωμε remakes και sequels απο τα ιδια franchises για τις επομενες δεκαετιες.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αγαπητε δυστηχως δεν ισχυει αυτο.Αν ισχυε αυτο ακομα και οι Resident evil ταινιες,οι οποιες ειναι ντροπη και αισχους που εχουν το ονομα της σειρας,δεν θα ειχανε πουλησει οσο πουλησαν αν οντως υπηρχε κραξιμο. Αλλα κλασσικα αυτοι που εκραξαν ηταν αυτοι που μεγαλωσαν με τα πιο παλια παιχνιδια της σειρας.

 

Επισης αν καποιος μου κραξει πχ στο Warcraft επειδη τα orcs μιλανε ενω στον Αρχοντα που τα ορκ δεν μιλαγανε θα στεκει καπου το κραξιμο του???Για να ξερουμε τι λεμε δηλαδη.

το δικαίωμα στην κριτική είναι αναφαίρετο,όλα τα άλλα είναι εκ του περισσου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικαίωμα στην κριτική είναι αναφαίρετο,όλα τα άλλα είναι εκ του περισσου.

Το δικαιωμα στην κριτικη ειναι για ολους αρκει να γινεται με επιχειρηματα(τα οποια να στεκουν κιολας).Και μαντεψε ποια ειναι η κατηγορια που θα σου βγαλει τα περισσοτερα επιχειρηματα???Οι οπαδοι των παιχνιδιων/βιβλιων/comic οσον αφορα την ταινια Warcraft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$25m ανοιγμα στην Αμερικη. καταφερανε τα σκυλια οι κριτικοι και την σκοτωσανε την ταινια. οπως το φοβομουν.  :-(

δεν πειραζει, θα τρωμε remakes και sequels απο τα ιδια franchises για τις επομενες δεκαετιες.. 

 

Αραξε η official πρεμιερα στην Αμερικη ειναι 10 Ιουνιου,επιτυχια στο box office θα εχει σιγουρα δεν νομιζω να μην παει καλα.

 

Το δικαιωμα στην κριτικη ειναι για ολους αρκει να γινεται με επιχειρηματα(τα οποια να στεκουν κιολας).Και μαντεψε ποια ειναι η κατηγορια που θα σου βγαλει τα περισσοτερα επιχειρηματα???Οι οπαδοι των παιχνιδιων/βιβλιων/comic οσον αφορα την ταινια Warcraft.

 

Πιστεψε με αν η ταινια θα ειναι κακη θα το καταλαβουν ολοι και θα πουν και επιχειρηματα(και με λιγο ψαξιμο στο google :P),αλλα εννοειται αυτοι που εχουν παιξει wow εχουν ενα λογο παραπανω και ειδικα αυτοι που εχουν ξοδεψει και πολλα λεφτα για το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$25m ανοιγμα στην Αμερικη. καταφερανε τα σκυλια οι κριτικοι και την σκοτωσανε την ταινια. οπως το φοβομουν.  :-(

δεν πειραζει, θα τρωμε remakes και sequels απο τα ιδια franchises για τις επομενες δεκαετιες.. 

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαιωμα στην κριτικη ειναι για ολους αρκει να γινεται με επιχειρηματα(τα οποια να στεκουν κιολας).Και μαντεψε ποια ειναι η κατηγορια που θα σου βγαλει τα περισσοτερα επιχειρηματα???Οι οπαδοι των παιχνιδιων/βιβλιων/comic οσον αφορα την ταινια Warcraft.

 

οταν ο Guardian βγαινει και κατηγορει την ταινια οτι ειναι ρατσιστικη, οτι τα Orcs συμβολιζουν τους μεξικανους λαθρομεταναστες και ο Lothar τoν Τrump, ε δεν νομιζω οτι χρειαζονται επιχειρηματα για να αντικρουσεις τετοιου ειδους ηλιθιες κριτικες.

και εγω που νομιζα οτι φρουτα σαν τον Δανικα ηταν τιμη και καμαρι της χωρας μας...  (οι παλιοι θα θυμονται την περιβοητη κριτικη του για το LOTR, με τους απιστευτους συνομωσιολογικους συσχετισμους που εκανε)

Προς το παρών πάντως στον κόσμο αρέσει.

 

Σε κάποιες ευρωπαικές χώρες έχει κάνει το μεγαλύτερο άνοιγμα της χρονιάς.

 

 

ναι στον κοσμο αρεσει, σε φανς και μη φανς, και εχει παρει γενικα καλες κριτικες στην ευρωπη. στην Κινα και Ρωσια παει εξαιρετικα. αλλα δεν νομιζω να ειναι αρκετο. στην Αμερικη ουτε $50m δεν θα βγαλει. αποκλειεται να βγαλει τα υπολοιπα $450m που χρειαζεται απο τις υπολοιπες αγορες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...