Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το lore τους πως το μελετας; μεσα απο τα βιβλια; η τα παιχνιδια;

 

Κατά πρώτο λόγο από τα παιχνίδια, κατά δεύτερο από διάφορες νουβέλες που κατέβασα σε ηλεκτρονική μορφή μια φορά και ένα καιρό αλλά (όπως είπα) δεν προχώρησα πολύ. Τώρα τίτλους ομολογώ πως δεν θυμάμαι, τα έχω σβήσει όλα από το δίσκο.

 

Ας υποθέσουμε ότι ήταν κάποιοι τόμοι από λίστες σαν αυτή ή βιβλία σαν αυτό (δεν νομίζω να το έχω διαβάσει, το φέρνω ως παράδειγμα για να τονίσω ότι δεν ασχολούμαι με wiki και τα συναφή, αφού δεν μπορείς να κατανοήσεις ένα lore σαν του WoW διαβάζοντας ξερές παραθέσεις γεγονότων).

 

Χωρίς να θέλω να κριτικάρω το Warcraft lore, θεωρώ πως δεν μπορώ να ασχοληθώ μαζί του όταν ακόμα δεν έχω προλάβει να διαβάσω εκπληκτικά πολύτομα έργα επικής φαντασίας όπως το The Malazan Book of the Fallen, το Kingkiller Chronicles, το Black Company, τα τελευταία βιβλία του Wheel of Time και πόσα άλλα. Δυστυχώς η μέρα έχει μόλις 24 ώρες και δεν φτάνει ο χρόνος με τίποτα (ούτε και τα χρόνια).

 

Είναι όπως κάποιοι φίλοι μου που συζητούν ποια τηλεοπτική σειρά να παρακολουθήσουν και αναφέρουν πχ. τα εξαιρετικά The Americans, Daredevil κλπ. Και τους ρωτάω "έχετε δει το Breaking Bad, το The Wire, το Fargo, το Game of Thrones;" Όταν μου απαντούν αρνητικά, τους συμβουλεύω "πηγαίνετε πρώτα να δείτε αυτά και όταν με το καλό τελειώσετε πιάστε όλα τα υπόλοιπα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είπε κανείς ότι τα βιβλία είναι κάτι το τρομερό. Για την ποιότητα του lore και την ποικιλία του βλέπω να μιλάνε οι περισσότεροι, στο οποίο συμφωνώ. Υπάρχει πολύ υλικό και το περισσότερο απ' αυτό θεωρώ πως είναι στα πιο αξιοσημείωτα του είδους. Δε συγκρίνω με LotR ούτε με άλλα δημιουργήματα σταθμούς της epic fantasy διότι κάθε έργο το βλέπω σαν κάτι ξεχωριστό και επίσης μιλάμε για game και όχι βιβλίο (συν ότι τα έργα του Tolkien είναι μια κατηγορία από μόνα τους). Η πιο πρόσφατη εμπειρία μου όμως είναι με τα βιβλία ASOIAF τα οποία δε με τράβηξαν ούτε κόλλησα, τα είδα όμως λόγω της σειράς και το περιεχόμενό τους μου άρεσε πολύ. Κάτι τέτοιο μου συμβαίνει και με το Warcraft και θα ήθελα πολύ να υπάρξουν sequels διότι το lore γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον αργότερα. Δεν έχω δει την ταινία ακόμα αλλά ως γνωστόν είναι η εισαγωγή σε αυτόν τον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ign.com/articles/2016/05/31/warcraft-review?read

 

7 απο ign.Γενικα οταν βλεπω οι κριτικοι να βαζουν χαμηλες βαθμολογιες εως μετριες σε ταινιες τετοιου ειδους δρασης-φαντασιας κτλ το ign παντα κοντα στο 7 βαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blizzard fanboy, αλλά μόνο σε μένα φαίνονται ψευτικα τα σκηνικά, οι πανοπλίες ? Σε lotr ήταν σαφως πιο αληθοφανή ακόμη και αν ΄΄ηταν 20 χρονια πριν...

 

εχει την αισθητικη των videogames, με μια μιξη αληθοφανειας. ποτε δεν σκοπευανε να αντιγραψουν στυλιστικα τα LOTR και καλα κανανε.

http://www.ign.com/articles/2016/05/31/warcraft-review?read

 

7 απο ign.Γενικα οταν βλεπω οι κριτικοι να βαζουν χαμηλες βαθμολογιες εως μετριες σε ταινιες τετοιου ειδους δρασης-φαντασιας κτλ το ign παντα κοντα στο 7 βαζει.

 

καποιοι λενε οτι εχει ενα 80s fantasy vibe και το συγκρινουν με Ladyhawke, Willow, Legend, Conan, Excalibur, Dragonslayer. 

αν ειναι το ιδιο καλο με το πολυαγαπημενο μου Ladyhawke, Ι ll be happy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...