Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα διότι όλοι οι καμμένοι του warcraft ήθελαν(και σε 3D -_-),προσωπικά ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν της σειράς/Blizzard και το "lore"(ο θεός να το κάμει) είναι τελείως σούπα/βαρετό.Τεσπα...

 

Ένα έχω να πω, τόσο cheese ούτε σε αποθήκη της Μεβγάλ...

 

Μέτρια ταινία θα έλεγα και δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, αν και ομολογώ ότι για ταινία που βασίζεται σε παιχνίδι είναι εξαιρετική, εάν σκεφτεί κάποιος κάτι επικές βαλούτες όπως το Mortal Combat ή/και Doom...

Το περίεργο είναι ότι σε μερικά σημεία τα CG-SE ήταν μέτρια-τραγικά ενώ γενικά ήταν καλό σε αυτόν τον τομεά.

 

Εάν βγει επόμενο μάλλον θα το φέρει ο θείος,διότι να ξαναδώσω 130 κορώνες για τέτοια ταινία δεν παίζει.

Βαρετό lore; Ό,τι νά'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρετό lore; Ό,τι νά'ναι.

Εντάξει ο κόσμος έχει διαφορετικά γούστα. 

 

Έχω φίλο ο οποίος θεωρεί τα LotR κακές ταινίες και ο κόσμος τους δεν τον ελκύει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο κόσμος έχει διαφορετικά γούστα.

 

Έχω φίλο ο οποίος θεωρεί τα LotR κακές ταινίες και ο κόσμος τους δεν τον ελκύει καθόλου.

Τέτοια αναρχικά στοιχεία πρέπει να απομονώνονται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο κόσμος έχει διαφορετικά γούστα. 

 

Έχω φίλο ο οποίος θεωρεί τα LotR κακές ταινίες και ο κόσμος τους δεν τον ελκύει καθόλου.

 

 

κακες δεν ειναι, αλλα τα βιβλια του Τολκιν τα ψιλοεσκισε...

wow, αρκετα καλο το soundtrack, τον φοβομουν τον Ramin but he did well.

 

https://soundcloud.com/backlotmusic/sets/warcraft-soundtrack-ramin-djawadi

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακες δεν ειναι, αλλα τα βιβλια του Τολκιν τα ψιλοεσκισε...

 

Να αγιάσει το στόμα σου.

 

Ας κατεβάσουμε το soundtrack να το έχουμε για το καλοκαίρι...

 

ps: το τεράστιο (από κάθε άποψη) lore του warcraft/wow πραγματικά έχω προσπαθήσει πολλές φορές να το μελετήσω αλλά πάντα σκαλώνω στα αγγλικά επίθετα των χαρακτήρων και το παρατάω. Όταν βλέπω σελίδες γεμάτες με:

 

Stormrage

Hellscream

Shadowsong

Sunstrider

Stormstout

Whisperwind

Windrunner

Wildhammer

Doomhammer

Lightbringer

 

...και το κακό συναπάντημα, πραγματικά μου γυρνάνε τα μυαλά. Σαν να έγραφε ο Τόλκιν για κάποιον Aragorn Strider ή Aragorn Wingfoot, αντί για Elessar, Telcontar, Envinyatar κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παραπανω που αναφερονται για σκεφτειτε λιγο και ποτε γραφτηκαν τα βιβλια του Αρχοντα και ποτε ξεκινησε το story του Warcraft :P

 

Το Eragon πχ που ειναι πιο συγχρονο εχει αρκετα τετοια επιθετα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το αγαπημενο μου ειναι η Catnip Everdeen..  :devil:


...και το κακό συναπάντημα, πραγματικά μου γυρνάνε τα μυαλά. Σαν να έγραφε ο Τόλκιν για κάποιον Aragorn Strider ή Aragorn Wingfoot, αντί για Elessar, Telcontar, Envinyatar κλπ.

 

 

κατι αντιστοιχο συμβαινει και στο Warcraft, πολλα ονοματα εχουν και δευτερο ονομα η προφερονται αλλιως σε διαφορετικη γλωσσα.

πχ Medivh σημαινει Keeper of secrets στην γλωσσα των ξωτικων. ενω Doomhammer ειναι οπως προφερεται στην common γλωσσα, στην Orc γλωσσα εχει διαφορετικο ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παραπανω που αναφερονται για σκεφτειτε λιγο και ποτε γραφτηκαν τα βιβλια του Αρχοντα και ποτε ξεκινησε το story του Warcraft :P

 

Το Eragon πχ που ειναι πιο συγχρονο εχει αρκετα τετοια επιθετα μεσα.

 

Εγώ θα έλεγα κυρίως σκεφτείτε με ποιο γνώμονα γράφτηκαν τα βιβλία του Άρχοντα και αυτά του Warcraft. Τα πρώτα πρακτικά ήταν έργο 5 δεκαετιών και επέκταση αυτού που πολύ αργότερα ονομάστηκε Book of Lost Tales, μιας λογοτεχνικής άσκησης ενός από τους μεγαλύτερους φιλόλογους της εποχής του (μιλάω φυσικά για τον Καθηγητή). Τα δεύτερα είναι ένα σύνολο ιστοριών γραμμένες από ένα τσούρμο άσχετων μεταξύ τους ανθρώπων με κύριο σκοπό να υποστηρίξουν ένα βιντεοπαιχνίδι (και στο ενδιάμεσο να πουλήσουν και κανα τόμο στους φαν του είδους).

 

Η σύγκριση μεταξύ των μεν και των δε είναι αρκετά άνιση, ωστόσο αυτό δεν μειώνει την αξία του Warcraft lore η οποία καταμαρτυρείται από τόσους φίλους της σειράς. Απλώς εμένα δεν με τραβάει καθόλου, τουλάχιστον όσο έχω καταφέρει να διαβάσω (είναι που μου φαίνεται και εντελώς αδιάφορη η ιστορία με τα Orcs και τα διαόλια τύπου Illidan και σία, γούστα είναι αυτά).

 

εμενα το αγαπημενο μου ειναι η Catnip Everdeen..  :devil:

 

κατι αντιστοιχο συμβαινει και στο Warcraft, πολλα ονοματα εχουν και δευτερο ονομα η προφερονται αλλιως σε διαφορετικη γλωσσα.

πχ Medivh σημαινει Keeper of secrets στην γλωσσα των ξωτικων. ενω Doomhammer ειναι οπως προφερεται στην common γλωσσα, στην Orc γλωσσα εχει διαφορετικο ονομα.

 

Προφανώς δεν έχω εμβαθύνει αρκετά γιατί σε όσες ιστορίες άντεξα να διαβάσω (από σκόρπια βιβλία), οι χαρακτήρες είχαν πάντα αγγλόφερτο επώνυμο. Είτε διάβαζα Garrosh Hellscream, είτε Μπάμπης ο Κουνούπης, το έβρισκα το ίδιο γελοίο.

 

Επιπλέον  ομολογώ ότι δεν μου φάνηκε να υπήρχε ροή στην υπόθεση, απλώς μια ρηχή παράθεση γεγονότων πχ. ο τάδε πήγε εκεί και έκανε αυτό, μετά ήρθε ο άλλος και έκανε το άλλο, μετά ο πρώτος μετάνιωσε και την κοπάνησε κ.ο.κ. Μπορεί να έπεσα και στην περίπτωση, δυστυχώς δεν θυμάμαι τίτλους γιατί έχουν περάσει χρόνια από τότε, ήταν όμως lore προτεινόμενο από πολύ κόσμο. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν με τράβηξε όπως τα κλασικά βιβλία φαντασίας ή έστω όσα διάβασα πρόσφατα (Wheel of Time, Stormlight Archives, Mistborn κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο κόσμος έχει διαφορετικά γούστα. 

 

Έχω φίλο ο οποίος θεωρεί τα LotR κακές ταινίες και ο κόσμος τους δεν τον ελκύει καθόλου.

Το αντίθετο, είμαι φαν του φάνταζι εδώ και δεκαετίες...

Επίσης οι ταινίες του LotR ήταν καλές για ταινίες,αλλά πολύ μέτριες ως αναφορά στο έργο του Τόλκιν(το Χόμπιτ δεν το αναφέρω καν διότι ήταν μια μεγάλη ντροπή από κάθε άποψη).

 

Βαρετό lore; Ό,τι νά'ναι.

Κάτι που ξεκίνησε ως Warhammer clone που το γύρισε στο cheesy φάνταζι ειδικευμένο για να δικαιολογεί ότι βγαίνει στο MMO μπας και σζμπρώξει τις πωλήσεις;

Δεν ξέρω πως άλλο να το χαρακτηρίσω, εκτός ίσως από επιφανειακή σούπα. 

 

Π.χ. το Forgotten Realms, ο βασιλιάς της κλισεδιάρικης καλτίλας, είναι καλύτερο από το "lore" του warcraft,ακόμη και το warhammer fantasy(πριν τις εμετίλες του End Times & Age of Ultron Sigmar) είναι πολύ καλύτερο-βαθύτερο.

Λυπάμαι πολύ που δεν σέβομαι το φανμποϊλικι,αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

 

Φυσικά φάνταζι που ξεκίνησαν ως βιβλία είναι φυσικά τάξεις μεγέθους καλύτερα(συνήθως).

Επίσης είναι ύβρις για το έργο και την παρακαταθήκη του Τόλκιν να συγκρίνεται καν με κάτι μαλακιούλες όπως το warcraft.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο βιβλίο για να μάθεις την ιστορία είναι το WoW chronicles 1 που βγήκε τον προηγούμενο μήνα. Δεν λέει λεπτομέριες αλλά ξεκινάει απο την αρχή της δημιουργίας του σύμπαντος του WoW και φτάνει μέχρι πριν 100τόσα χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν πολλα καλα βιβλια για καποιον που θελει να γνωρισει το Lore του Warcraft. οπως το παραπανω που προτεινει ο φιλος:

 

http://wowwiki.wikia.com/wiki/Novels

http://wow.gamepedia.com/Novel_guide

http://wow.gamepedia.com/Novels

http://eu.battle.net/wow/en/forum/topic/8048395461

 

επισης υπαρχουν και τα βιντεακια του Νοbbel87:

https://www.youtube.com/user/Nobbel87

 

@LongTom δεν προσπαθεις αρκετα με το τρολαρισμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LongTom δεν προσπαθεις αρκετα με το τρολαρισμα σου.

Ειλικρινά φίλε, εάν γουστάρεις και εάν πιστεύεις πρόβλημα σου,αυτό νομίζω αυτό γράφω.

Βαλούτες και σούπες πολλές, το warcraft ακόμη μια, για καλό φάνταζι πας αλλού.

Τόσο απλά, τόσο κατανοητά. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...