Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 948
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ιστορία ποια είναι; Κάποιος που δεν είναι φαν του Warcraft και ταινιών φαντασίας έχει λόγους να το βρει ενδιαφέρον; Από άποψη ιστορίας και χαρακτήρων ας πούμε, γιατί το οπτικό κομμάτι (τα τοπία, το graphic design, τα χρώματα, η φωτογραφία γενικότερα) με μια πρώτη ματιά φαίνεται σίγουρα όμορφο και εντυπωσιακό.

 

Το Moon πάντως του ίδιου σκηνοθέτη μου άρεσε πολύ, αλλά τώρα μιλάμε για άλλου είδους ταινία προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πως θα αφηγηθούν την ιστορία στην ταινία, αλλά έχει να κάνει με το πως πρωτοήρθαν τα Ορκ στον κόσμο του Αζεροθ(Όπου ζούν οι Άνθρωποι τα Ξωτικα οι Νάνοι κλπ). 

Το στόρυ είναι πολύ καλό κατά την γνώμη μου οπότε αν η σκηνοθεσία είναι καλή τότε θα σου αρέσει πιστεύω. Για spoilers μπορείς να κάνεις ένα google search το όνομα Anduin Lothar και να διαβάσεις το bio του ήρωα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το πάω ένα βήμα πιο μακρυά και θα αναρωτηθώ αν υπάρχει περίπτωση να αρέσει σε κάποιον που δεν ασχολήθηκε ποτέ με Horde και δεν τον ενδιαφέρει καθόλου η ιστορία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ασχολήθηκα εγω με το lord of the rings που δεν ήξερα ουτε τι είναι τα χομπιτς ουτε την όλη μυθολογία τολκιν...

έτσι μπορεί να μου αρέσει και αυτό...

Αν ένα έργο είναι καλό , δε σημαίνει ότι πρέπει να έχεις παίξει το παιχνίδι για να σου αρέσει η ταινία που βασίζεται σε αυτό, όπως και σε ένα έργο που γίνεται απο βιβλίο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία ποια είναι; Κάποιος που δεν είναι φαν του Warcraft και ταινιών φαντασίας έχει λόγους να το βρει ενδιαφέρον; Από άποψη ιστορίας και χαρακτήρων ας πούμε, γιατί το οπτικό κομμάτι (τα τοπία, το graphic design, τα χρώματα, η φωτογραφία γενικότερα) με μια πρώτη ματιά φαίνεται σίγουρα όμορφο και εντυπωσιακό.

 

Το Moon πάντως του ίδιου σκηνοθέτη μου άρεσε πολύ, αλλά τώρα μιλάμε για άλλου είδους ταινία προφανώς...

 

η ταινια ακολουθει τα γεγονοτα του Warcraft 1, οπου οι Orcs εισβαλλουν τον κοσμο των humans μεσω μιας μαγικης πυλης, επειδη ο δικος τους πλανητης πεθαινει. η ιστορια εχει ενδιαφεροντες χαρακτηρες και plot twists, και ειναι αυτοτελης ως το πρωτο κεφαλαιο ενος ευρυτερου Lore.

η μεγαλυτερη διαφορα σε σχεση με τις υπολοιπες fantasy ταινιες οπως το LOTR, ειναι οτι οι Oρκς δεν ειναι οι τυπικοι "κακοι" της ιστοριας, με την αφηγηση να εστιαζει και στην δικια τους πλευρα.

αν θες να μαθεις περισσοτερα, μπορεις να δεις τα εξαιρετικα βιντεο του Nobbel87 που περιγραφουν ολα τα σπουδαια γεγονοτα και προσωπα στο συμπαν του Warcraft.

 

το youtube account του:

https://www.youtube.com/user/Nobbel87

 

ξεκινα απο αυτο το βιντεο:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως ασχολήθηκα εγω με το lord of the rings που δεν ήξερα ουτε τι είναι τα χομπιτς ουτε την όλη μυθολογία τολκιν...

έτσι μπορεί να μου αρέσει και αυτό...

Αν ένα έργο είναι καλό , δε σημαίνει ότι πρέπει να έχεις παίξει το παιχνίδι για να σου αρέσει η ταινία που βασίζεται σε αυτό, όπως και σε ένα έργο που γίνεται απο βιβλίο

 

offtopic:

 

Εγώ πάλι ακριβώς επειδή είχα διαβάσει τα πάντα από Tolkien, σιχάθηκα τις ταινίες αφού είχαν ελάχιστη σχέση  με το πνεύμα των βιβλίων και θα καταριέμαι στους αιώνες το όνομα του Jackson. Το Return of the King δεν έχω μπει καν στον κόπο να το δω μετά τη μέση.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

offtopic:

 

Εγώ πάλι επειδή είχα διαβάσει τα πάντα από Tolkien, σιχάθηκα τις ταινίες αφού είχαν ελάχιστη σχέση  με το πνεύμα των βιβλίων και θα καταριέμαι στους αιώνες το όνομα του Jackson. Το Return of the King δεν έχω μπει καν στον κόπο να το δω μετά τη μέση.

 

Είναι γεγονός ότι κάποια σημεία τα βίασαν κανονικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε μίζεροι βρε! Εκτιμήστε αυτό που βλέπετε, από την αρχή. Μη σκέφτεστε τα βιβλία, δε γίνεται οι ταινίες να είναι 100% πιστές στα βιβλία ή στα παιχνίδια κλπ.

Σου αρέσει σαν αποτέλεσμα αυτό που βλέπεις; Σε αφήνει ευχαριστημένο και γεμάτο; Τέλος.

Δείτε το και αλλιώς ρε σεις για το δικό σας το καλο: Ποτέ δεν άκουσα κανέναν και καμία να λέει "τί γαμάτος τύπος ο (πχ) Γιώργος! Πήγαμε να δούμε LotR στο σινεμά και όλη την ώρα έβριζε γιατί η ταινία δεν ήταν ίδια με τα βιβλία".

Εντάξει, δε σου άρεσε. ΟΚ δεκτό και κατανοητό γιατί πχ και εγώ είδα πράγματα σε LotR που δε μου άρεσαν ή τα είχα φανταστεί αλλιώς, ειδικά σε σύγκριση με τα βιβλία αλλά ΟΚ ρε παιδί μου. Καλές ταινίες γενικά, βάζουν στο κλίμα έναν άσχετο, καλή σκηνοθεσία, καλοί ηθοποιοί, καλή παραγωγή κλπ. Τώρα να λες

 

...θα καταριέμαι στους αιώνες το όνομα του Jackson...

 το βρίσκω λιγάκι υπερβολικό. Ακραίες απόψεις.

 

Επί του θέματος... να ξέρουμε τί περιμένουμε να δούμε έτσι; Μην περιμένετε τις τρελές λεπτομέρειες από την ιστορία, ειδικά όσοι έχετε διαβάσει και 2-3 βιβλία. Σταθείτε στο αν θα είναι αξιόλογη σαν παραγωγή και αν η ηθοποιία θα είναι καλή ή θα φαίνεται τελείως στημένη και ψεύτικη και φυσικά η ποιότητα του cgi. Για μένα εκεί είναι το θέμα. Ήλπιζα ότι θα ήταν μόνο cgi χωρίς πραγματικούς ηθοποιούς και έτσι είμαι επιφυλακτικός αλλά από το teaser φαίνεται υποσχόμενο. Σε αναμονή του trailer.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε το και αλλιώς ρε σεις για το δικό σας το καλο: Ποτέ δεν άκουσα κανέναν και καμία να λέει "τί γαμάτος τύπος ο (πχ) Γιώργος! Πήγαμε να δούμε LotR στο σινεμά και όλη την ώρα έβριζε γιατί η ταινία δεν ήταν ίδια με τα βιβλία".

 

Όπου "Γιώργος" μπορείς να βάλεις το δικό μου όνομα, αφού ακριβώς αυτό το πράγμα έκανα καθ' όλη τη διάρκεια του Fellowship. Μπορείς να φανταστείς τι έλεγε η παρέα μου για τα διαρκή βογγητά που ακούγονταν εκ των αριστερών τους και προφανώς προέρχονταν από μένα...

 

Εννοείται δεν ξαναπήγα σινεμά για LotR/Hobbit. Το Two Towers το είδα σε DVD, 2-3 φορές μέχρι τη μέση (δεν άντεξα άλλο), κατάφερα όμως μια φορά εγώ ο ήρωας να το ανεχτώ μέχρι το τέλος. Το τρίτο και τελευταίο (ευτυχώς) μέρος συνήθως το κλείνω μέτα την πρώτη ώρα. Το πρώτο Hobbit περιέργως μου άρεσε αρκετά (με εξαίρεση τις ηλίθιες μάχες στη μέση της ταινίας), στο δεύτερο δεινοπάθησα, για το τρίτο δεν μπήκα καν στον κόπο και ούτε πρόκειται.

 

Απλώς ελπίζω να αφήσουν το μεγαλύτερο έργο επικής φαντασίας (βλ. Silmarillion) στην ησυχία του. Για κάποιους τα βιβλία του Tolkien (όπως και του F. Herbert) είναι περίπου... Βίβλος και δεν ανέχονται να αλλαχθεί ούτε γραμμή. Δυστυχώς στο LOTR έγιναν πολλά περισσότερα από τον τρισκατάρατο Jackson, αφού άλλαξε πολλάκις το νόημα των βιβλίων και δεν πλησίασε καν τον πραγματικό χαρακτήρα των περισσοτέρων ηρώων (βλ. Legolas, Gimli και πόσοι άλλοι). Προτίμησε τα κλασικά κλισέ "σκουντούφλης νάνος" και λοιπές γελοιότητες.

 

Τέρμα η γκρίνια τώρα.

 

Για το Warcraft προφανώς δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις αφού πλέον έχω ξεχάσει τι έγινε στα πρώτα παιχνίδια, δεν έχω διαβάσει τα σχετικά βιβλία και, όπως είπα, δεν γνωρίζω την ιστορία των Orc και της Horde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...