Προς το περιεχόμενο

αναρχοτρομοκρατες ετων 20 με γερα πορτοφολια!


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 799
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

O Γρηγορόπουλος δεν έκανε "Ενοπλη ληστεία με πολεμικό οπλισμό, απαγωγή, ενδεχόμενη συμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση." 

 

Το θέμα δεν είναι για τον Γρηγορόπουλο. Quote τον άλλο έκανα που δικαιολογεί όλα τα παραπάνω "επειδή είδε τον φίλο του να πέφτει". 

 

Λες και κανείς άλλος δεν έχει βιώσει άσχημα πράγματα και έχει προβλήματα. Μερικά καλόπαιδα των ΒΠ μόνο είναι ευαισθητοποιημένα και έχουν κοινωνικές ευαισθησίες.

 

"Ενοπλη ληστεία με πολεμικό οπλισμό, απαγωγή, ενδεχόμενη συμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση". 

 

Τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ και αυτός δεν καταλαβαίνετε τι γράφετε. 

 

 

Ο tolis_01 του απαντήσε στο "μετά από απόπειρα επίθεσης σε αστυνομικούς (αντί να είναι στο σπίτι του βραδιάτικα και να διαβάζει κάνα βιβλίο για το μαμημένο το σχολείο του)" που πήγαινε στον Γρηγορόπουλο και όχι στους 4 της Κοζάνης. 

 

 

Edit: Να διαβάζετε ξέρετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ και αυτός δεν καταλαβαίνετε τι γράφετε. 

 

 

Ο tolis_01 του απαντήσε στο "μετά από απόπειρα επίθεσης σε αστυνομικούς (αντί να είναι στο σπίτι του βραδιάτικα και να διαβάζει κάνα βιβλίο για το μαμημένο το σχολείο του)" που πήγαινε στον Γρηγορόπουλο και όχι στους 4 της Κοζάνης. 

 

Ναι ρε φίλε εμένα με ξενίζει αυτό. Αν το δικό μου το παιδί βρεθεί στα Εξάρχεια βραδιάτικα με άτομα αμφιβόλου ποιότητας και εμπλακεί σε αντιπαράθεση με αστυνομικούς θα τον τσακίσω στο ξύλο και θα κάνει μήνες να ξαναβγεί από το σπίτι.

 

Απλά ωραία και κατανοητά.

 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως ένας αστυνομικός τρελάθηκε στα καλά καθούμενα στα Εξάρχεια και άρχισε να πυροβολεί κατά παρέας νεαρών που έτρωγαν αμέριμνοι κρέπα μπανάνα σοκολάτα?

 

Εγώ δεν ξέρω τι έγινε αλλά ξέρω πως για φτάσει μια αντιπαράθεση σε αυτό το σημείο αμφότερες πλευρές φέρουν μερίδιο ευθύνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το topic έχει φτάσει αισίως τις 22 σελίδες και δεν είδα να γίνεται η σημαντικότερη ερώτηση: 4 άτομα με βαρύ οπλισμό, αιμοδιψείς και σκληροπυρηνικοί τρομοκράτες όπως φαίνεται να τους παρουσιάζουν, διαπράττουν ληστεία και στη συνέχεια παίρνουνε και όμηρο. Δεν πέφτει ούτε μια σφαίρα, δεν υπάρχουν τραυματισμοί, κανένας νεκρός. Μυστήριο δεν είναι;

Δεν γίνεται να ζητάς ένα υγιές κράτος, μια λειτουργική κοινωνία και να απαιτείς καταπολέμηση της εγκληματικότητας και της ανομίας ενώ χαίρεσαι για το ξύλο στο κρατητήριο και σκέφτεσαι από μέσα σου "Χεχε, καλά να πάθουν τα κουλόπαιδα". Θέλουμε τελικά αμερόληπτη δικαιοσύνη; Γιατί και η αστυνομία μέρος της δικαιοσύνης είναι. Δύο μέλη ακροδεξιάς οργάνωσης στην Καβάλα εμφανίζονται σαν αρχηγοί 19μελούς συμμορίας που προχωρούσε σε ληστείες τραπεζών με καλάσνικοφ... Φυσικά, ονόματα και φωτογραφίες δεν δόθηκαν στη δημοσιότητα. Αν κλέψεις διακόσια χιλιάρικα από τράπεζα και είσαι αναρχικός τρως ξύλο στην ανάκριση, αν κλέψεις εκατομμύρια δεν χάνεις ούτε τρίχα από το κεφάλι σου, είτε για να μη λερωθεί το κοστούμι που φοράς, είτε γιατί κυκλοφορείς ελεύθερος και ανάκριση δεν υφίσταται.

 

Βέβαια για να τα λέμε όλα, δε ζούμε στο μικρό σπίτι στο λιβάδι. Οποιοσδήποτε μπορεί να φανταστεί ότι τύποι σαν κι αυτούς θα φάνε μάπες για διάφορους λόγους, υπάρχουν όμως δύο προσεγγίσεις. Σύμφωνα με την πρώτη εφόσον είναι αναρχικοί, περιφρονούν δηλαδή τις αρχές του κράτους στο οποίο ζούνε, δεν έχουν δικαίωμα να παραπονιούνται. Η δεύτερη είναι ότι σε κάθε περίπτωση ακολουθείται η συνήθης διαδικασία, ήτοι Σύλληψη -> Κατηγορία -> Δίκη. Είναι πολύ σημαντικό όταν επιλέγουμε μία από τις δύο να θυμόμαστε πως σήμερα μπορεί και να ξυλοκοπήθηκε κάποιος που "το άξιζε", αλλά χθες ξυλοκοπήθηκε κάποιος που έτυχε να βρίσκεται δίπλα σε ζαρντινιέρα και αύριο μπορεί να ξυλοκοπηθεί κάποιος που θα σχολιάσει αρνητικά μια μελλοντική κυβέρνηση, εκφράζοντας πολιτική άποψη.

 

Τέλος, από τα πλάνα των προσαγωγών που κυκλοφορούν, τα άτομα αυτά ούτε φοβισμένα μοιάζουν, ούτε για μαμάκηδες ή κλαψιάρηδες φαίνονται. Αντίθετα, η γενικότερη στάση τους και τα λεγόμενα τους δείχνουν άτομα αν μη τι άλλο πιστά στις ιδέες τους. Όχι ότι αυτό ακυρώνει την εγκληματική τους συμπεριφορά ή τους καθιστά πρότυπα... Απλά προσδίδει μια σουρεαλιστική ειρωνεία στο όλο θέμα από τη στιγμή που αρκετοί καθώς πρέπει κύριοι δεν διαθέτουν αυτό το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλώς απεχθάνομαι τη Χρυσή Αυγή και το φασισμό

 

Δηλωμένος μη λακαμάς που έχει εξαιρετικά αναπτυγμένη την κριτική ικανότητα και το περί δικαίου αίσθημα

 

 

Αν το δικό μου το παιδί βρεθεί στα Εξάρχεια βραδιάτικα με άτομα αμφιβόλου ποιότητας και εμπλακεί σε αντιπαράθεση με αστυνομικούς θα τον τσακίσω στο ξύλο και θα κάνει μήνες να ξαναβγεί από το σπίτι.

 

Απλά ωραία και κατανοητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε εμένα με ξενίζει αυτό. Αν το δικό μου το παιδί βρεθεί στα Εξάρχεια βραδιάτικα με άτομα αμφιβόλου ποιότητας και εμπλακεί σε αντιπαράθεση με αστυνομικούς θα τον τσακίσω στο ξύλο και θα κάνει μήνες να ξαναβγεί από το σπίτι.

 

Απλά ωραία και κατανοητά.

 

 

.."Και μη τολμήσει κανένας να με πει φασίστα, το'χουμε κάνει καραμέλα εδώ μέσα".

 

 

 

 

edit, με πρόλαβε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μου αρέσε το quote. Τα δικά σου τα παιδιά όταν κάνουν βλακείες χάιδεψε τα στα αυτιά και δικαιολόγησε τα ώστε να τις ξανακάνουν ώσπου να τα δεις μαυρισμένα στο ξύλο και στη φυλακή.

 

Τα δικά μου άστα να τα μεγαλώσω όπως θεωρώ σωστό εγώ. Αν και δεν πιστεύω να βγάλω τόσο ηλίθια παιδιά όσο αυτοί οι τέσσερις γιατί είμαι κομματάκι διαφορετικός από τους γονείς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κριτική στο μεταξύ καλά το πάτε αλλά για την ταμπακιέρα σιγή ιχθύος.

 

"Ένοπλη ληστεία με πολεμικό οπλισμό, απαγωγή, ενδεχόμενη συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση".

 

Τι θα τους κάνατε ρε παλικάρια εσείς? θα τους αφήνατε να βγουν έξω? Ολοι εσείς που βρίσκεται δικαιολογίες για αυτά τα παιδιά απαντήστε στο παραπάνω?

 

Γιατί ένας φίλος μου αναρχικός που ρώτησα χθες μου απάντησε με το αφοπλιστικό "εγω δεν θα ήμουν ποτέ μπάτσος ή δικαστής για να βρεθώ σε αυτή τη θέση".

 

Στάση ζωής η απόσταση και η υψηλή κριτική από τον κάθε μαϊντανό. Μια χαρά !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη γύρα τής ζωής, δεν είμαι ο παλαιότερος, αλλά ούτε και ο νεότερος εδώ μέσα. Κάποιες προσωπικές σκέψεις, θέσεις και εμπειρίες:

 

- Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτόν που νωρίτερα είπε, ότι ο νόμος θα έπρεπε να δίνει το δικαίωμα στον αστυνομικό να πυροβολεί άμεσα και με σκοπό να τον «ρίξει», όχι απλά να τον εκφοβίσει, εναντίον αυτού που οπλοφορεί, ασχέτως του αν επιχειρεί ληστεία ή κάτι άλλο και μάλιστα, πριν αρχίσει να δέχεται ο ίδιος ή κάποιος πολίτης πυρά από τον οπλοφόρο. Αυτός που κουβαλάει όπλο - πόσο μάλλον όταν αυτό είναι πολεμικό - αποτελεί άμεση απειλή εναντίον αθώων πολιτών και δεν πρέπει να τού δοθεί η ευκαιρία να το χρησιμοποιήσει. Είτε στην περίπτωση των εν λόγω ατόμων λοιπόν, είτε σε οποιαδήποτε άλλη αντίστοιχη (άτομα που οπλοφορούν), η αστυνομία θα ήθελα να μπορεί να ανοίγει πυρ με το που τους εντοπίζει. Όχι για να επιβάλει την κατά την κρίση της ποινή για το αδίκημα που - πρόκειται να - διαπράξουν, αλλά για να μην τους δώσει χρόνο να ανοίξουν πυρ οι ίδιοι. Προφανές θεωρώ ότι, σε περίπτωση που η βολή τού αστυνομικού εναντίον τού οπλοφόρου, ενδέχεται να πλήξει πολίτη, πρέπει να αποφεύγεται, ή να αποτελεί την έσχατη των λύσεων. Αν όμως υπάρχει «ελεύθερο πεδίο», ο σκοπός πρέπει να είναι - τουλάχιστον - το να μείνει ο άλλος χωρίς γόνατα.

 

- Κατά τη διαδικασία τής σύλληψης, αδιαφορώ παντελώς για το πόσο ξύλο θα μαζέψει το καθικάκι που έβγαλε το οπλοπολυβόλο βόλτα. Μετά τη σύλληψη, το να πέσει ξύλο στους ήδη κρατούμενους, το θεωρώ απαράδεκτο. Δε θεωρώ όμως παράλογο, ούτε ...αναπάντεχο, αντίθετα το θεωρώ αναμενόμενο, το να τις μαζεύουν, εφόσον αρχίσουν στα μπινελίκια και τις χριστοπαναγίες τους αστυνομικούς μέσα στο κρατητήριο. Όποιος κατάλαβε τη διαφορά μεταξύ τού «το θεωρώ αναμενόμενο» και τού «το επικροτώ», την κατάλαβε. Όποιος δεν την κατάλαβε, ας με πει φασίστα. Δεν πρόκειται να ιδρώσω...

 

- Δε με απασχολεί ούτε στο ελάχιστο το αν θα υπάρχουν κάμερες παρακολούθησης στους δρόμους. Δεν έχω τίποτα επιλήψιμο να κρύψω και δε βλέπω το λόγο να με απασχολεί. Αυτοί που έχουν ...ας μην είχαν, ώστε να μην αγχώνονται.

 

- Έχω γυρίσει κι έχω υπάρξει επί σειρά ετών θαμώνας, σε μέρη τής Αθήνας, μπροστά στα οποία οι γιάφκες είναι βρεφονηπιακοί σταθμοί. Έχω συναναστραφεί ανθρώπους, μπροστά στους οποίους, το κάθε δήθεν επαναστατημένο απολειφάδι από αυτά που μονοπωλούν την κουβέντα μας θα έχεζε το βρακάκι του, είτε κουβαλούσε kalashnikov - μέχρι να τού το χώσουν εκεί που δε φτάνει το φως - είτε bazooka.

 

- Δεν αντιμετώπισα όμως προσωπικά ποτέ, ούτε το ελάχιστο πρόβλημα με την αστυνομία. Η γενικότερη θέση μου είναι απλή: Την αστυνομία τη φοβάται - στο επίπεδο που συζητάμε εδώ - αυτός που έχει λόγο να τη φοβάται. Εγώ δεν είχα ποτέ και, κάθε άλλο παρά «παιδί τής μαμάς» υπήρξα. Ξέρω, θα έπρεπε να αφρίζω και να φωνάζω «κωλόμπατσοι», κάθε φορά που κάποιος αστυνομικός θα με σταματούσε για εξακρίβωση στοιχείων στο δρόμο. Είμαι όμως ...υποτακτικός τού συστήματος και δεν έχω κατανοήσει ότι την ταυτότητα τη δείχνουμε όταν μας τη ζητήσει ο ...μπαρμπέρης μας και όχι ο αστυνομικός. Τώρα είναι αργά για ν' αλλάξω μυαλά...

 

Τέλος:

 

- Τα δικαιώματα τού - έστω και εν δυνάμει - εγκληματία (π.χ. τού βλάκα με το Kalashnikov) έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Προτεραιότητας οφείλουν να τυγχάνουν, τα δικαιώματα τού - έστω και εν δυνάμει - θύματος.

 

Τόσο απλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...