Προς το περιεχόμενο

Πώς δημιουργούμε λογαριασμό στο paypal? (Πλήρης Οδηγός)


Skierpetros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλο πασχα. Ειμαι καινουριος στο πει παλ και εχω μερικες αποριες.

Εκανα κανονικα λογαριασμο, εβαλα καρτα της εθνικης, την ενεργοποιησα με τον 4ψηφιο

κωδικο αφου μου πηρε 1,5ε και ενω εκανα ρικουστετ μανει δεν τα εχει βαλει ακομα στο

μπαλανς αλλα τα εχει σε εκκρεμοτητα και μου λεει οτι σε διαστημα εντος 21 ημερων θα πιστωθουν.

Για να ενεργοποιηθει ο λογαριασμος και πιστωθουν πρεπει στο e banking να φαινεται οτι επιστραφηκε

το 1,5ε ή αυτο θα γινει με την πρωτη αγορα; Κι αν επιστεφονται με τη πρωτη αγορα γιατι αργουν να

πιστωθουν τοσο. Οσους εχω ρωτησει μου ειπαν οτι με ρικουστ μανει πιστωνονται αμεσως στο μπαλανς.

73c5yp.jpg

Επειδή είναι καινούργιος ο λογαριασμός, επειδή το request θεωρείται ότι έχεις κάνει κάποια πώληση, κάποιες φορές δεν στέλνει τα λεφτά στο balance κατευθείαν.

Δυστυχώς, θα πρέπει να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα , αφού εκανα λογαριασμό paypall και επιβεβαίωσα την χρεωστική μου κτλπ , οταν προσπαθώ να κάνω link a bank account όπου θα πηγαίνουν τα λεφτα σε περίπτωση refound η οτιδήποτε μου λεει "Sorry, we’re unable to link that bank because it is disabled. Please try another bank." με αποτέλεσμα το paypall account μου να ειναι 80% επιβεβαιωμένο..Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?Να σημειώσω οτι ο συγκεκριμένος λογαριασμός είναι απλού Ταμιευτηρίου της Εθνικης τραπεζας και είναι ο ιδιος λογαριασμος απο τον οποίον τραβάει λεφτα η χρεωστική την οποία εκανα verify χωρίς κανένα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή αναζήτηση που εκανα στο google με το error message που μου βγάζει λένε οτι μπορεί να φταίει το γεγονός οτι προσπαθώ να βάλω iban λογαριασμού που είναι συνδεδεμένος ήδη και στην περίπτωση μου μάλλον έχει να κάνει με την χρεωστική όπου τραβαει απο τον εν λόγο λογαριασμό και πιθανότατα το βλέπει σαν ήδη συνδεδεμένο , Με μια άλλη αναζήτηση εδώ πέρα μου λέει οτι πρέπει να γινει τηλεφωνικα για να μου περασουν το IBAN λογο cc.Τελικά τι ισχύει ?Επίσης μια ερώτηση , αν αφήσω το paypall account μη ολοκληρωμένο συγκεκριμενα 80% ολοκληρωμένο θα μπορέσω να κανω αγορές ? και αν χρειαστει καποια στιγμη να γινει καποιο refound τα χρηματα θα μπουν υποθετικα στην paypall και θα μπορουν να χρησημοπιουθουν σε αλλες αγορες αλλα δεν θα μπορέσω να τα περάσω στον λογαριασμο της τραπεζας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα, οπότε ας τα βάλουμε σε μια σειρά.

 

Δεν χρειάζεται να πάει το προφίλ σου στο 100% για να μπορείς να κάνεις αγορές. Αρκεί που έχεις προσθέσει επιτυχώς κάρτα και είναι στο 80%.

Θα πάει 100% αν προσθέσεις τραπεζικό λογαριασμό, αλλά αυτό δεν είναι υποχρεωτικό για να κάνεις τις αγορές σου.

Μόνο με την κάρτα (για όσες αγορές επιτρέπονται λόγω CC) και το Balance του PayPal είσαι έτοιμος για αγορές.

 

Όταν κάποιος σου κάνει Refund, τα λεφτά, είτε επιστρέφουν στο Balance του PayPal, είτε στην κάρτα σου (αναλόγως που γίνεται το refund). Κι αν επιστραφούν στην κάρτα, μπαίνουν αυτομάτως στον τραπεζικό σου λογαριασμό και δεν χρειάζεται να τον έχεις συνδέσει στο PayPal. Αν επιστραφούν στο Balance, μπορείς να κάνεις αγορές απευθείας και με αυτά.

 

Το μήνυμα λάθους το παίρνεις, γιατί λόγω CC το PayPal πλέον δεν προσθέτει αυτομάτως τραπεζικούς λογαριασμούς από την Ελλάδα. Αν θέλεις οπωσδήποτε να τον προσθέσεις, θα πρέπει είτε να τους στείλεις μήνυμα (Resolution Center), είτε να τους πάρεις τηλ. για πιο άμεσα και να τους δηλώσεις το IBAN που θέλεις να βάλεις.

 

Από εκεί και πέρα, μην ξεχνάς ότι έχουμε CC και δεν κυλούν τα πάντα ομαλά όπως παλιότερα.

Αν μελετήσεις τους οδηγούς για τις αγορές εξωτερικού ή το topic του PayPal στο forum, θα σου λυθούν πολλές από τις απορίες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ow οκ ευχαριστώ :) Αν σε περιπτωση ομως που τα επιστρεψουν στο balance του PP θα μπορεσω απο κει να τα στειλω στην καρτα/λογαριασμο (μιας κ συνδεονται) για να τα παρω πισω σε μετρητα χωρις να εχω δηλωσει καποιο iban ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς. Πρέπει να συνδέσεις ΙΒΑΝ για να κάνεις ανάληψη των χρημλατων των balance (θα χρεωθείς 3-4€ από την τράπεζά σου, ως εισερχόμενο έμβασμα) ή να τα στείλεις στο balance φίλου, γνωστού, συγγενή (ανέξοδα) που θα στα δώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπακούεται. Για να κάνεις ανάληψη μετρητών από το Balance του PayPal, αυτό γίνεται μόνο με εισερχόμενο έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό, το οποίο συνήθως οι ελληνικές τράπεζες χρεώνουν με συγκεκριμένη προμήθεια.

 

Άρα, για το εναλλακτικό σενάριο που πρότεινε ο makfil (μεταφορά του Balance σε φίλο/συγγενή κτλ.) υπάρχουν 2 εκδοχές:

1) Ο φίλος/συγγενής έχει συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό, οπότε τα κάνει ανάληψη αντί για εσένα στο λογαριασμό του και σου τα δίνει μόλις κατατεθούν στην τράπεζά του (μείον φυσικά την προμήθεια).

2) Ο φίλος/συγγενής θέλει να κάνει μια αγορά και δεν επαρκεί το δικό του Balance. Οπότε του στέλνεις τα λεφτά στο Balance για να συμπληρώσει το ποσό που χρειάζεται, κάνει την αγορά και σου δίνει το αντίστοιχο ποσό που του μετέφερες στο χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα , σε περίπτωση που για μια αγορά δεν φτανει το balance του PP το υπόλοιπο το συμπληρώνει τραβώντας αυτόματα απο την καρτα η θα τραβήξει απο την κάρτα ολο το ποσο της αγορας αγνοώντας το balance του PP ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αντικείμενο που θέλεις να αγοράσεις είναι στο ίδιο νόμισμα με το Balance, θα τραβήξει πρώτα από το Balance και το υπόλοιπο από την κάρτα. Αλλιώς, κατευθείαν όλο το ποσό από την κάρτα.

 

Όλα αυτά είναι χιλιοαπαντημένα στα αντίστοιχα topics και καλά θα κάνεις να διαβάσεις λίγο για να ενημερωθείς πλήρως, γιατί, εκτός των άλλων, εδώ είμαστε και offtopic, αφού το θέμα αφορά πώς να δημιουργήσεις λογαριασμό και όχι πώς λειτουργεί το PayPal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου ζητάς συγγνώμη. Για την εύρυθμη λειτουργία του forum το ανέφερα και μακάρι να το τηρούμε όλοι, ώστε να είναι πιο εύκολη μετά η αναζήτηση όλων των πολύτιμων πληροφοριών στα σωστά topics.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα όντας καινούριος στα περί paypal έχω μια ερώτηση (προς το παρόν ). Το 1.5 €από την επιβεβαίωση που γίνεται πότε μου επιστρέφεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμέσως μετά την καταγραφή στο αντίστοιχο πεδίο στο paypal του 4ψήφιου κωδικού, με τη μορφή PAYPAL XXXX, που θα βρεις στη χρέωση της κάρτας σου.

Μπορείς να τον βρεις είτε μέσω e-banking είτε τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...