Προς το περιεχόμενο

Gaming PC


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πούλησε το τροφοδοτικό και πήγαινε σε THERALTAKE 630WATT με 55€ ! 

 

Μετά μπορούμε να συζητήσουμε για όλα τα υπόλοιπα χωρίς περιορισμούς !

 

Για να καταλάβεις το δικό σου που λέει ότι είναι 480watt , δίνει 28Α στην 12v και το THERMALTAKE 45A !!!! και το 430άρι της ίδιας σειρά thermalake δίνει 34Α !!! δηλαδή περισσότερα από το δικό σου και ας είναι στα 430 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν Τάκη, θέλω να σε ευχαριστήσω φίλε μου για τον χρόνο σου και την διάθεσή σου να εξηγήσεις!

Εν συνεχεία ορισμένες διευκρινίσεις.

Στην ερώτησή μου περί Vishera, που είπες ναι, εννοούσες και τον 4130 και τον 4300 σωστά;

Τα τροφοδοτικά της thermaltake έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο αποδοτικά, δεν αντιλέγω πως αυτό που προτείνεις είναι καλό, απλά έχω μείνει σε εποχές που στα αντίστοιχα χρήματα έπαιρνες καλύτερο προϊόν.

Σε chipset που είναι καλύτερα να κινηθώ; Ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους; Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι Sata3 & Usb3.

Κατά την άποψή σου, που βρίσκεται το καλύτερο VfM συνολικά για ένα σύστημα αυτής της κατηγορίας, όπου αξίζει να δώσεις ένα συγκεκριμένο ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά με την ονομασία την Γερμανική είναι πολύ καλή στα THERMALTAKE !! Είναι πολύ αξιόπιστα και φτηνά !

 

Υπάρχει και άλλο τροφοδοτικό πολύ καλό ! XFX 550 PRO με 60€ !!! Κατασκευασμένο από την SEASONIC με 44Α στην 12V ! 

 

Ναι οι 4130 και 4300 είναι Vishera ! 

 

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το 970/sb950 στα χρήματα που κοιτάς ! Εκεί πηγαίνεις !

 

VFM είναι η 7870 για ένα gaming σύστημα ! Αρα την βάζεις σαν λιθαράκι ! 

 

8gb ram με γύρω στα 45€ !!! Αν βλέπεις πως δεν βγαίνεις με τίποτα πας σε 1 DIMM με 27€ 4gb ! 

 

Μετά VFM είναι η 970 EXTREME 3 η GIGABYTE 970A-UD3 η  GIGABYTE 990FXA-UD3 !  Όπως βλέπεις δεν μπορείς να πας σε άλλο chip λόγο κόστους !

 

VFM είναι ο 965BE (αν βάλεις ψύκτρα δική σου τότε και η TRAY έκδοση του 955BE  στα 74€ στο visionstudio !!! 

VFM είναι ο FX 6300 στα 130€ !

VFM  είναι ο FX 8320 στα 164€ !

--------------------------------------------------

Ανάλογα λοιπόν τα χρήματα που έχεις διαλέγεις και κατηγορία cpu/mobo με την 7870 σταθερή ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω με ολα τα παραπανω, αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε τον i5 3550P, στα 165 ευρω αποτελει τον δυνατοτερο gaming επεξεργαστη που μπορεις να αγορασεις σε αυτο το budget και καλυτερη αγορα απο τον 8320 για gaming αν δεν σκοπευεις να επενδυσεις σε καλη ψυχτρα για OC. 

 

Συνδυαζεται ιδανικα με αυτη την μητρικη: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29322&cat=3

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Gerald. Σε απόλυτα νούμερα, ο i5 είναι φοβερός και με πολύ καλές καταναλώσεις. 

Να πω το εξής όμως, αν πήγαινα σε intel αυτήν την στιγμή, θα πήγαινα μόνο λόγο hackintosh. 

Ο 3550 βγαίνει μόνος του, όσο βγαίνει ένας 4130 με mobo, και προσωπικά πιστεύω πως η χρηματική τους διαφορά δεν υπερκαλύπτεται απο την απόδοσή τους. 

Και ένα τρομέρό πράγμα που μου την έχει δώσει απο την intel, είναι ότι αλλάζει τις πλατφόρμες σαν τα πουκάμισα (socket). 

Ε αυτήν την τακτική σαν καταναλωτής δεν θέλω να την επιβραβεύσω με τις αγορές μου. 

Θεωρώ (αν και έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις) πως η AMD αποτελεί πιο συμφέρουσα πρόταση για all around mid-priced λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θες με αυτά τα λεφτά να κλοκάρεις κιόλας και σε ενδιαφέρουν εξτρα sata3,usb3 η Amd πλατφόρμα αποτελεί μονόδρομο.Σου δίνει και το bonus των έξτρα simd εντολών (AVX,FMA4,XOP,AES) στους FX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστες οι αποψεις σου yiorgo. Ανεκαθεν στην τεχνολογια για να παρεις καλυτερες επιδόσεις δινεις αναλογικα περισσοτερα χρηματα. Αν ισχουν μια φορα τα λεγομενα σου για τον i5 και τον 4130, ισχυουν 2 φορες για τον 8350 και τον 4130, μιλώντας για gaming παντα. Επίσης μην ξεχνας οτι υπαρχουν αξιολογες φθηνες μητρικες και απο Intel μερια όπως αυτη: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29400&cat=3

 

Σχετικα με τα sockets συμφωνω οτι η πρακτικη της δεν ειναι θεμιτη, αν και οφειλεις να παραδεχτεις οτι το γεγονος οτι οι Sandy και Ivy Bridge χρησιμοποιουν τα ιδια sockets αποτελει προοδο. ;) Oπως και να εχει δε νομιζω οτι με μεμονομενες αγορες θα αλλαξει το κατεστημενο, οι εταιριες που κανουν μαζικες παραγγελιες ειναι αυτες που εχουν δυναμη να επηρεασουν καταστασεις κυριως, ή οι μαζικοτερες και πιο "εντονες" κινησεις απο διεθνη communities καταναλωτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά έχεις δίκιο σε αυτά που παρατηρείς. Δυστυχώς μεμονωμένες κινήσεις δεν κάνουν καμιά διαφορά σε κολοσσούς όπως η intel. 

 

Σχετικά με τις επιδόσεις, ναι είναι φοβεροί επεξεργαστές, μιλώντας για i5 και πάνω, απλά σε αυτές τις κατηγορίες τιμών, (τις χαμηλές δλδ) μπορείς να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις, αν με τα μισά χρήματα χάνεις ένα 20% στις επιδόσεις. Άλλωστε συγκεκριμένα για gaming, πόσο bottleneck μπορεί να βρει ένας FX με μια κάρτα σαν αυτήν που προτάθηκε? (7870 Tahiti LE)

 

Τόσο χάλια είναι ο 4130? Έχω να δουλέψω AMD απο 1090Τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι υπάρχει βάση χρηστών που σκέφτεται σαν εσένα YiorgosA και δεν αποτελείς μεμονωμένη περίπτωση.Ο καθένας από μόνος του συμβάλει (σε πολύ μικρό ποσοστό βέβαια) να δημιουργηθεί μία τάση που μπορεί να οδηγήσει σε καταστάσεις πχ μείωση τιμών.

 

 

Σε αυτές τις τιμές που κοιτάς όταν υπάρχουν διαφορές δεν είναι καν όσο αναφέρεις και αρκετές φορές τα πράγματα είναι υπέρ της amd.

 

 

Για την 7870 Tahiti LE που λες είναι αναλόγως τον FX.Στη θέση σου θα κοιτούσα για 6300 στα 129.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...