Προς το περιεχόμενο

Gaming PC


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά τι είναι βρε παιδιά ?? 

 

Βulldozer απο οτι φαινεται. Και εδω που τα λεμε πιο λογικο ειναι, γιατι να σαμποταρει η AMD μόνη της τον FX 4300?

 

Απο εκει και περα βεβαια στην τιμη που δινεται (100 ευρω) για καποιον που δεν μπορει να παρει ακριβότερο επεξεργαστη μπορει να αποτελεσει δελεαστικη αγορα. Oχι για gaming συστηματα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως απο όποια σκοπιά κι αν το εξετάσουμε ο 6300 είναι ασφαλέστερη και πιο ''value-proof'' επιλογή. 

Άρα ένα μερικό σύνολο είναι: 235 [GPU] + 130 [CPU] + 90 [Mobo] = 455    :fear:

Και αυτά χωρίς μνήμες και τροφοδοτικό...... χωρίς να λάβουμε υπόψιν και υψηλούς χρονισμούς μνημών που βοηθάν πολύ στο  o/c.

Για να ρίξω το κόστος μπορώ να κινηθώ σε ένα dimm 4GB μνήμες, και αργότερα να προστεθεί άλλο ένα. 

Πουλάω το παλιό τροφοδοτικό πες ένα 35άρι εύκολα, άρα κάπως την παλεύουμε για καινούργιο. 

Και πάλι όμως, σπαζοκεφαλιά κατάντησε η επιλογή τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολόγιζα 300-400 ανάλογα το deal

Περίπου 200€ για cpu-mobo-ram, και 150-200 για gpu

Μετά βέβαια που διαπιστώθηκε πως το τροφοδοτικό μου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, μπήκε και η αγορά νέου στο παιχνίδι, με πώληση του παλιού. 

Αυτά είχα στο μυαλό μου, αλλά όπως φαίνεται δεν τα είχα υπολογίσει σωστά. 

Μετά απο όσα μου είπατε και τις παραπομπές σας, έχω σαφώς καλύτερη εικόνα για επιδόσεις/τιμές κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αμφιβολία περί αυτού.

Αυτά συμβαίνουν όμως, όταν ο ανταγωνισμός βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα, με μόνους χαμένους εμάς. 

Πάντως στο χαμηλό εύρος τιμών, η AMD έχει την καλύτερη τοποθέτηση στην αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστής και μητρική έκλεισε. 

FX6300 και GA 970A-UD3

 

Προβληματίζομαι στην μάρκα της κάρτας, καθώς δεν ξέρω καθόλου την VTX3D και σκέφτομαι μήπως για 20€ διαφορά σε σχέση με την Sapphire, το φυσάω και δεν κρυώνει.... Η γνώμη σας;

 

Αμφιταλαντεύομαι επίσης στην επιλογή μνήμων. Είδα αυτές σε προσφορά http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E22E58856624B7F19B8F0014C2625C7B&pa=2E4C2FDB42B72747ADC5850EF747CE53 αλλά είναι 1600άρες. Οι πιο φτηνές 2133 kingston predator βγαίνουν στο 60άρι.

Σε επίπεδο o/c τι να προτιμήσω, σε συνάρτηση πάντα με τον επεξεργαστή μητρική; Θα βρω τοίχο απο τις μνήμες αν είναι 1600?

 

Τροφοδοτικό τείνω περισσότερο προς το XFX550 αλλά μαζί με τα λοιπά έξοδα ανεβαίνει στο 70άρι. 

Έχουμε κάποια άλλη επιλογή;

 

Αυτά εν ολίγοις με προβληματίζουν λίγο.

Ότι καταφέρουμε να γλιτώσουμε οικονομικά καλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sapphire έχει καλύτερο σύστημα ψύξης και είναι πιο αξιόπιστη.

 

Μνήμες δες αυτές http://www.skroutz.gr/s/2749511/Crucial-8GB-Kit-4GBx2-Ballistix-240-pin-DIMM-DDR3-PC3-14900.html ή http://www.mgmanager.gr/patriot_viper__series_8gb_2x4gb_ddr_1600mhz_kit_pvi8g160ck/el/pid/12146/

 

Αν είσαι από αθήνα το xfx μπορείς να το πάρεις από το computerbeast αλλιώς κοίτα και για το thermaltake hamburg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κουτι εχεις? Αν εχει καλο airflow πηγαινε στην Sapphire. Αν οχι προτιμησε την VTX3D, καθως βγαζει το θερμο αερα εξω απο το κουτι σε αντιθεση με τη Sapphire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...