Προς το περιεχόμενο

WD Green - Πως να μην χαλάσει σε 2 χρόνια μόνο!!!!


samniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιάς που το ξαναθυμηθήκαμε το θέμα, μπήκα να δώ 1 χρόνο μετά σχεδόν απο την διαδικασία πως τα πάει ο δίσκος!

 

Να μην ξεχνάμε ότι είναι πάνω σε NAS οπότε μιλάμε για συνεχή λειτουργία με αποθήκη/επεξεργασία photo, torrents, μουσική κ.α.

 

Το load cycle έχει πάει στα 169,865 - μόλις 5.000 μέσα σε 1 χρονιά, μεγάλη διαφορά τελικά αν σκεφτεί κανείς

ότι τα προηγ. 165,000 τα έκανε επίσης σε 1 χρόνο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O πρώτος μου 2αρης (κλείνει 3ετία) έχει 125,270 load cycle. Να τον πειράξω ?

 

επειδη δεν ξερω αν εχεις σκοπο να τον κρατησεις πολυ καιρο ακομα η να τον δωσεις αργα η γρηγορα μαλλον αν τον κρατησεις θα ηταν μια καλη λυση να τον πειραξεις.μπορει και να κανει τα τριπλασια και να μην εχει θεμα αλα μην τον φτανεις και στα ακρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hd sentinel απο ποτε αρχιζει και μετραει? απο την ωρα που θα εγκατασταθει το προγραμμα ή απο την ωρα που εχει εγκατασταθει ο σκληρος? γιατι εγω πχ ειχα αγορασει ενα 750αρι green στις 26/6/11 αλλα βλεπω στο οτι αρχιζει και μετραει τα cycle counts απο 20/11/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hd sentinel απο ποτε αρχιζει και μετραει? απο την ωρα που θα εγκατασταθει το προγραμμα ή απο την ωρα που εχει εγκατασταθει ο σκληρος? γιατι εγω πχ ειχα αγορασει ενα 750αρι green στις 26/6/11 αλλα βλεπω στο οτι αρχιζει και μετραει τα cycle counts απο 20/11/12.

κανονικα απο την αρχη του δισκου. ο λογος ειναι οτι τα στατιστικα αυτα κρατιουνται στο smart του δισκου οποτε ολα αυτα τα προγραμματα απλα διαβαζουν το smart.αυτο αποθηκευει ολες τις πληροφοριες ωστε να μπορει να κανει και προβλεψη αν κατι παει στραβα με τον δισκο.για αυτο θα δεις οτι αμα ο δισκος παει να καταρευσει οταν ξεκινας το pc σου μπορει να δεις το smart να σου βγαζει μυνημα οτι ο δισκος ειναι στα προθυρα και οτι backup and replace.βεβαια αυτο μπορει να απενεργοποιηθει μεσα απο το bios για να μην βγαινουν μυνηματα.exei smart enable/disable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αποκλειεται να τον αγορασα τοτε και να τον εγκατεστησα μετα απο τοσο καιρο. οποτε κατι λαθος υπαρχει.

δεν ξερω αν το κλεισεις απο το bios το smart αν σταματαει να κραταει στατιστικα που δεν νομιζω ή απλα δεν σου βγαζει μυνηματα στο boot. ισως το  Hds απλα για καποιο λογο διαβαζει κατι λαθος η αναφερει λαθος την ημερομηνια.παντως  αυτα που βγαζει στην καρτελλα που ειναι για το smart θα ειναι οτι εχει κρατησει το smart και οχι οτι εχει κρατησει το προγραμμα.δηλαδη για reallοcated sector count,ποσα parks εχει η κεφαλη κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το smart ειναι παντοτε ενεργοποιημενο. οσα χρονια εχω υπολογιστη ειναι παντα στο on

τοτε αυτο που βλεπεις στα αναλυτικα του smart ειναι απο τοτε που πηρε μπροστα ο δισκος σου.τωρα για ποιο λογο μπρει να διαβαζει κατι λαθος δεν ξερω.το smart μπορεις να το δεις πολλες φορες και απο το προγραμμα του δισκου της μαμας εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το έχει εφαρμόσει κανείς σε δίσκο με data και αν ναι τί έγινε ?

δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογικα δεν νομιζω οτι ολοι αδεισαν τους δισκους πριν το κανουν.η wd τι γραφει?αν και συνηθως για να ειναι καλυμμενοι αυτοι σου λενε παρε backup.λογικα παντα δεν πρεπει να επηρεαζει τα data 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...