Προς το περιεχόμενο

Firefox 19 με ενσωματωμένο pdf viewer


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάλι, γιατί δεν μου κάνει και τόσο "φοβερό" το ότι ο όποιος browser ενσωμάτωσε pdf viewer;;;

 

Και εμενα το ιδιο. Αλλα εγω εχω παει στο αλλο ακρο. Απενεργοποιω ο ιδιος οτι plugins υπαρχουν και ζηταω απο το firefox να ανοιγει το pdf με τον default viewer.

 

Ο οποιος επισης εχει παψει χρονια να ειναι ο adobe reader. Μια χαρα με εξυπηρετει ο sumatra pdf που ειναι και πολυ μικρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιτέλους, περίμενα την νέα έκδοση πως και πως. Ο 18 είχε τρομερά lag (μόνο στο δικό μου PC για έναν ανεξήγητο λόγο) και είχα καταντήσει να χρησιμοποιώ Opera. Τώρα έχω πάλι τον αγαπημένο μου browser.

 

Παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ με τον 18.0.x. Κυρίως αργό και απότομο scrolling και σχετικά αργό rendering στις σελίδες. Τώρα ο 19 πάει αστραπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι και μενα με ενοχλει η αριθμηση αλλα δεν θα τρελαθω κιολας

Απλη απορια. Γιατι? Τι το κακο εχει η αριθμηση? Thanks.

Εμένα πάλι, γιατί δεν μου κάνει και τόσο "φοβερό" το ότι ο όποιος browser ενσωμάτωσε pdf viewer;;;

 

Έτσι κι αλλιώς, τσάμπα ήταν και ο ίδιος ο Acrobat Reader, εύκολα εγκαθίσταται κι αυτός και είναι σχεδόν σίγουρο ότι, αργά η γρήγορα, θα τον έβαζε ο καθένας μας γενικότερα στο σύστημά του. Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν, πάλι υπήρχε μια χαρά ανταπόκριση και στον firefox και όπου αλλού μάλιστα!

Οχι απαραιτητα. Εγω εχω να εγκαταστησω pdf viewer απο το 2003. Περιπου. Ειχε ο Opera ενσωματομενο οποτε δεν χρειαστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι οι κλάψες για τις συχνές αναβαθμίσεις;

 

Αν είναι να ειρωνευτείς τουλάχιστον κάντο σωστά. Η "κλάψα" δεν είναι για τις συχνες αναβαθμίσεις (που είναι καλό πράγμα) αλλά για την τραγική επιλογή της αλλαγής του major version number σε κάθε bugfix release.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να ειρωνευτείς τουλάχιστον κάντο σωστά. Η "κλάψα" δεν είναι για τις συχνες αναβαθμίσεις (που είναι καλό πράγμα) αλλά για την τραγική επιλογή της αλλαγής του major version number σε κάθε bugfix release.

 

 

ειναι τραγικο και συναμα αστειο, να γκρινιαζει ο κοσμος για τον τροπο αριθμησης των upgrades ενος ΔΩΡΕΑΝ software.

να μιλαγαμε για ενα αγορασμενο software, για το οποιο η εταιρεια αναπτυξης βγαζει upgrades με ελαχιστες αλλαγες και προσθηκες, τα οποια βαφτιζει ως καινουργια προιοντα και

ζηταει εκ νεου χρηματα απο τους πελατες της για περαιτερω υποστηριξη (τα επαγγελματικα Anti-Virus μου ερχονται στο μυαλο), να το καταλαβω.

αλλα για free open source software? μια τετοια αντιδραση την χαρακτηριζεις το λιγοτερο ως αχαριστια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΕΛ-ΛΗΝ οργίζετε γιατί το mozilla foundation του αναβάθμισε τον browser του ώστε μη χρειάζεται να έχει τον εξτρά καρκίνο, adobe reader ΧΧΧΧΧΧΧ, στο PC του !!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΕΛ-ΛΗΝ οργίζετε γιατί το mozilla foundation του αναβάθμισε τον browser του ώστε μη χρειάζεται να έχει τον εξτρά καρκίνο, adobe reader ΧΧΧΧΧΧΧ, στο PC του !!

 

Θέλω να ελπίζω ότι δεν αναφέρεσαι σε εμένα με αυτό που λες δεδομένου ότι εγώ, το μόνο που ανέφερα είναι ότι "δεν μου κάνει και τόσο φοβερό" (ως ιδιαίτερα σημαντική καινοτομία δηλαδή). Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν "οργίστηκα" από αυτό όμως! Αυτό έλλειπε!

 

Τώρα, όσο αφορά το κατά πόσο θα πρέπει ή όχι και από ποιους, το να θεωρείται ως "καρκίνος" το άλλο δωρεάν λογισμικό, αυτό του adobe reader, είναι μια άλλη υπόθεση.

Προσωπικά πάντως, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εγκατάστασή του, σε ένα σωρό συστήματα που τον έχω βάλει ή απλώς τον έχω βρει εγκατεστημένο, εδώ και πολλά πια χρόνια και αντίστοιχα σε πολλές του εκδόσεις.

 

Να τονίσω πάντως πως, ακόμα και ο ίδιος adobe reader να μην είναι, κάποιο σχετικό πρόγραμμα χρειάζεται να υπάρχει στο όποιο λειτουργικό σύστημα ώστε και να μπορεί να αναλαμβάνει αυτούσια, την διαχείριση των τόσο διαδεδομένων (καλώς ή κακώς) PDF αρχείων. Αυτό το πρόγραμμα, δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος (για διάφορους τεχνικούς κυρίως λόγους) ότι θα πρέπει να είναι ο οποιοσδήποτε internet browser. Τουλάχιστον όχι σε κάθε περίπτωση.

 

 

ΥΓ: Τι ακριβώς εννοείς με το "ΕΛ-ΛΗΝ";! Πραγματικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος, γι αυτό ρωτώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ff αποκτησε και online installer, δηλαδη εναν μικρο εκτελεσιμο, που κατεβαζει τον κανονικο installer απο το ιντερνετ και κανει εγκατασταση, οπως το κανει ο chrome, το skype και αλλα τετοια "διαβολοπρογραμματα" :P

 

https://wiki.mozilla.org/Security/Reviews/StubInstaller

 

Για να ειμαι ειλικρινης, ο stub installer (ελεος με το ονομα), υπαρχει απο την εκδοση 18, απλα τωρα τον πηρε το ματι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μήνες υπάρχει ο pdf viewer ως κρυφή λειτουργία. Δε δούλεύε και πολύ καλά αλλά υπάρχει.

Άσχετο, αλλά εσύ που λες για Adobe Reader, γιατί δεν έχεις κάτι πιο ελαφρύ όπως Foxit ή Sumatra;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...