Προς το περιεχόμενο

Firefox 19 με ενσωματωμένο pdf viewer


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μήνες υπάρχει ο pdf viewer ως κρυφή λειτουργία. Δε δούλεύε και πολύ καλά αλλά υπάρχει.

Άσχετο, αλλά εσύ που λες για Adobe Reader, γιατί δεν έχεις κάτι πιο ελαφρύ όπως Foxit ή Sumatra;

 

Πράγματι υπήρχε κάτι σχετικό στον FF εδώ και κάποιον καιρό που όμως δεν τα πήγαινε και πολύ καλά.

 

Αν εμένα ρωτάς σχετικά με τα "εναλλακτικά" προγράμματα, θα απαντήσω πως απλά δεν θεώρησα πως είχα κάποιον ουσιαστικό λόγο να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από το "μαμίσιο". Μπορεί πράγματι αυτά να είναι πιο "ελαφριά" αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα και με το πρωτότυπο πρόγραμμα (μήπως πρέπει ν' ανησυχώ; :fear: ...  :-D ).

Έχουν και κάποιο άλλο πλεονέκτημα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες, ξέρετε ο Firefox χρησιμοποιεί «Επιτάχυνση Υλικού» σε μεγάλο βαθμό... Πράμα που σημαίνει σε περίπτωση που είναι ενεργοποιημένη κανονικά, καλό είναι να έχετε και την τελευταία έκδοση οδηγών της κάρτας γραφικών σας... Πλέον σε αρκετά μεγάλο βαθμό ο Firefox εξαρτάται απ΄αυτούς ωσάν παιχνίδι...

 

Τώρα, σχετικά με όσους παπαγαλίζουν τα ίδια και τα ίδια περί του αριθμού έκδοσης, απλά αγνοήστε τους διότι ρίχνοντας λάδι στη φωτιά, τα ενοχλητικά παράσιτα παραμένουν. Αν σταματήσετε να ανταπαντάτε, μια, δυο, τρεις και θα κλειστούν πίσω στη τρύπα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πράγματι υπήρχε κάτι σχετικό στον FF εδώ και κάποιον καιρό που όμως δεν τα πήγαινε και πολύ καλά.
επειδη ηταν ακομη υπο αναπτυξη γιαυτο και ηταν by default απενεργοποιημενος, μεχρι να βγει η 19.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το αλεπουδάκι στη φώτο (red panda δεν με νοιάζει εγώ για αλεπού την κοινή έχω τον FF και το σηματάκι του και το logo του :P). Firefox = αγγλικός δάνειο από το κινέζικο 火狐 (huǒhú) που θα πεί firefox και αναφέρεται στο red panda. 

 

Ο reader δεν είναι κακή προσθήκη και ίσως με δεξί κλικ openwith μπορείς να το κανεις και default viewer των pdf. Θα το δοκιμάσω, όχι ότι έχω πρόβλημα με τον κανονικό reader, αλλα αμα μπορεις να γλυτώσεις κανα πρόγραμμα είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι μισές δουλειές κάνουν. Έχουν βγεί κάτι γαμάτα πραγματάκια στην html5 και δεν λένε να τα υποστηρίξουν, από όσο είδα τις βελτιώσεις του.

 

Όσον αφορά για τις συχνές αναβαθμίσεις που δείχνουν ενδιαφέρον από την εταιρεία, δεν πιστεύω ότι τα παράπονα είναι για αυτό, όσο για το ότι η mozilla μας αναγκάζει να ασχολούμαστε με το προϊόν της κάθε τρείς και λίγο. Δηλαδή, εγώ έχω το ένα παράθυρο του ff στην δεύτερη οθόνη να έχει κατά μέσο όρο πάνω από 90 καρτέλες ανοιχτές σε ένα pc που δεν κλείνει ποτέ, πιστεύετε ότι μου είναι έτσι απλά εύκολο να κάνω rr τον ff?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καλές προσθήκες αν και θεωρώ ότι το κύριο μέλημα θα έπρεπε να είναι αυτό τον καιρώ η πλήρης ενσωμάτωση HTML5.

Το θέμα με τον αριθμό και τον κύκλο εκδόσεων είναι ενοχλητικό γιατι γίνετε ΜΟΝΟ για λόγους μάρκετινγκ. Παλιά μια χαρά βγάζανε καινούρια έκδοση κάθε φορά που είχαν κάτι να προσθέσουν, άσχετα αν πέρασε το τρίμηνο ή όχι. Γιατί έπρεπε να ακολουθήσουν την ανούσια κίνηση του Chrome.

Όπως και νά'χει  δεν είναι πρόβλημα η δυσλειτουργία, είναι απλά χαζό σαν κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το development του Html5 δεν έχει τελειώσει ακόμα (http://en.wikipedia.org/wiki/Html5) όπως φαίνεται και στο link, οπότε ίσως για αυτό υπάρχει ο δισταγμός με την Html5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι μισές δουλειές κάνουν. Έχουν βγεί κάτι γαμάτα πραγματάκια στην html5 και δεν λένε να τα υποστηρίξουν, από όσο είδα τις βελτιώσεις του.

 

Όσον αφορά για τις συχνές αναβαθμίσεις που δείχνουν ενδιαφέρον από την εταιρεία, δεν πιστεύω ότι τα παράπονα είναι για αυτό, όσο για το ότι η mozilla μας αναγκάζει να ασχολούμαστε με το προϊόν της κάθε τρείς και λίγο. Δηλαδή, εγώ έχω το ένα παράθυρο του ff στην δεύτερη οθόνη να έχει κατά μέσο όρο πάνω από 90 καρτέλες ανοιχτές σε ένα pc που δεν κλείνει ποτέ, πιστεύετε ότι μου είναι έτσι απλά εύκολο να κάνω rr τον ff?

 

 

μα δεν χρειαζεται να κανεις restart τον FF.

αν εχεις ενεργοποιησει την αυτοματη αναβαθμιση στις επιλογες του FF, καθε καινουργια εκδοση κατεβαινει αυτοματα σε ενα δικο της ξεχωριστο,temp folder,ακομη και αν τρεχεις παραλληλα τον FF.

μετα οταν κανεις restart τον FF, γινεται αυτοματα η αντικατασταση του default install  folder απο τον temp folder,oποτε πλεον τρεχεις την καινουργια εκδοση του FF.

επομενως δεν χρειαζεται να κανεις update/restart τον FF καθε φορα που βγαινει νεα εκδοση.

εσυ σερφαρεις κανονικα και αν βγει νεο update, να εισαι σιγουρος οτι θα μπει αυτοματα στο επομενο restart του FF που θα κανεις.

 

Έχει καλές προσθήκες αν και θεωρώ ότι το κύριο μέλημα θα έπρεπε να είναι αυτό τον καιρώ η πλήρης ενσωμάτωση HTML5.

Το θέμα με τον αριθμό και τον κύκλο εκδόσεων είναι ενοχλητικό γιατι γίνετε ΜΟΝΟ για λόγους μάρκετινγκ. Παλιά μια χαρά βγάζανε καινούρια έκδοση κάθε φορά που είχαν κάτι να προσθέσουν, άσχετα αν πέρασε το τρίμηνο ή όχι. Γιατί έπρεπε να ακολουθήσουν την ανούσια κίνηση του Chrome.

Όπως και νά'χει  δεν είναι πρόβλημα η δυσλειτουργία, είναι απλά χαζό σαν κίνηση.

 

εμ, οχι. παλια βγαζανε καθε σημαντικη εκδοση μετα απο 1.5 χρονο. τα μικροτερα updates ειχαν να κανουν περισσοτερο με bug/security fixes.

με το νεο,γρηγορο κυκλο αναβαθμισεων, νεα features βγαινουν ανα 6 βδομαδες.

 

η Mozilla εχει κανει και συνεχιζει να κανει πολλες μαλακιες με τον browser της, αλλα ο γρηγορος ρυθμος με τον οποιο βγαινουν πλεον τα upgradeς δεν ειναι μια απο αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά για τις συχνές αναβαθμίσεις που δείχνουν ενδιαφέρον από την εταιρεία, δεν πιστεύω ότι τα παράπονα είναι για αυτό, όσο για το ότι η mozilla μας αναγκάζει να ασχολούμαστε με το προϊόν της κάθε τρείς και λίγο. Δηλαδή, εγώ έχω το ένα παράθυρο του ff στην δεύτερη οθόνη να έχει κατά μέσο όρο πάνω από 90 καρτέλες ανοιχτές σε ένα pc που δεν κλείνει ποτέ, πιστεύετε ότι μου είναι έτσι απλά εύκολο να κάνω rr τον ff?

 

Κατ'αρχήν δεν σε αναγκάζει κανένας. Υπάρχει συγκεκριμένο roadmap και τα updates ως τώρα βγαίνουν με μαθηματική ακρίβεια. Από την άλλη υπάρχει και το About:config --> App.update.enabled --> False. Και δεν σε ξαναενοχλούν ούτε παίρνεις μυρωδιά. :ph34r:

 

Επίσης, αν όντως έχεις φτάσει να έχεις 90 καρτέλες ανοιχτές και δεν έχεις μάθει ακόμα το Session Manager (https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/session-manager/), μάλλον κάτι δεν πάει καλά, όχι με τον browser πάντως.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ελπίζω ότι δεν αναφέρεσαι σε εμένα με αυτό που λες δεδομένου ότι εγώ, το μόνο που ανέφερα είναι ότι "δεν μου κάνει και τόσο φοβερό" (ως ιδιαίτερα σημαντική καινοτομία δηλαδή). Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν "οργίστηκα" από αυτό όμως! Αυτό έλλειπε!

Να τονίσω πάντως πως, ακόμα και ο ίδιος adobe reader να μην είναι, κάποιο σχετικό πρόγραμμα χρειάζεται να υπάρχει στο όποιο λειτουργικό σύστημα ώστε και να μπορεί να αναλαμβάνει αυτούσια, την διαχείριση των τόσο διαδεδομένων (καλώς ή κακώς) PDF αρχείων. Αυτό το πρόγραμμα, δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος (για διάφορους τεχνικούς κυρίως λόγους) ότι θα πρέπει να είναι ο οποιοσδήποτε internet browser. Τουλάχιστον όχι σε κάθε περίπτωση.

 

Δεν είναι καινοτομία ότι ένα απλό text/RTF αρχείο χρειαζόταν ως τώρα ένα ολόκληρο, πάνβαρο και τρύπιο σαν σουρωτήρι πρόγραμμα όπως το adobe reader, ενώ τώρα χρειάζεται ΜΟΝΟ ένα javascript module (pdf.js);

 

Δεν είναι καινοτομία ότι αυτό το text/RTF αρχείο που η adobe ονόμασε PDF, χρειαζόταν ~60-70mb μνήμης ΜΟΝΟ για να δεις την πρώτη σελίδα ενώ τώρα χρειάζεται 4-5mb κι αυτό αν η 1η σελίδα έχει φωτογραφία;

 

Αν αυτά δεν είναι καινοτομία, τότε, ας πετάξουμε το notepad, το notepad++, τα internal viewers και να βάλουμε MS Word 2013 για να ανοίγουμε τα txt, τα xml και τα nfo. :/

 

Λεω γω τώρα...

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καινοτομία ότι ένα απλό text/RTF αρχείο χρειαζόταν ως τώρα ένα ολόκληρο, πάνβαρο και τρύπιο σαν σουρωτήρι πρόγραμμα όπως το adobe reader, ενώ τώρα χρειάζεται ΜΟΝΟ ένα javascript module (pdf.js);

 

Δεν είναι καινοτομία ότι αυτό το text/RTF αρχείο που η adobe ονόμασε PDF, χρειαζόταν ~60-70mb μνήμης ΜΟΝΟ για να δεις την πρώτη σελίδα ενώ τώρα χρειάζεται 4-5mb κι αυτό αν η 1η σελίδα έχει φωτογραφία;

 

Αυτά που αναφέρεις εδώ και δείχνουν να είναι και είναι καινοτομίες και μπράβο και εις ανώτερα σε όσους τις κάνουν αλλά και σε όσους τις χαίρονται.

 

Καινοτομία όμως, παραμένει να μην είναι, η ίδια η λειτουργικότητα του να ανοίγει κανείς πάρα μα πάρα πολύ εύκολα (και πάλι) αλλά και τσάμπα (και πάλι), ένα οποιοδήποτε PDF με κάτι που, αν μη τι άλλο, είναι και το απολύτως επίσημο ως εργαλείο για αυτή τη δουλειά.

 

Όσα επιπρόσθετα εργαλεία και τρόποι κι αν υπάρξουν στο να το κάνουν αυτό παράλληλα, μπορεί μεν να είναι καινοτόμα (ως προς το ότι πριν δεν υπήρχαν) αλλά, τη στιγμή που παραμένει (καλώς ή κακώς) ακόμα το πρωτότυπο πρόγραμμα ως απόλυτα "μάχιμο", αξιόπιστο, δωρεάν, εύκολα εγκαταστήσιμο, ανεξάρτητο του όποιου επιμέρους browser κλπ, κλπ , ε δεν θα πέσουμε και στα πατώματα για τέτοιες "καινοτομίες" εκτός αν έχουμε και... άλλους λόγους για να το κάνουμε βέβαια ;-)

 

Και τέλος πάντων, ειδικά ο FireFox έχει τόοοσα άλλα και πολλά καλά που, προσωπικά τουλάχιστον, δεν έχω καμιά όρεξη να σταθώ ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο. Οκ, χρήσιμο κι αυτό για κάποιους αλλά ως εκεί.

Άποψή μου βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CosmosKGR,

 

επιμένεις λανθασμένα σε πράγματα που τεχνικά δεν στέκουν και στ'αυτιά μου -αλλα φοβάμαι και σε πολλούς άλλους- ακούγονται τουλάχιστον αστεία. Το PDF φορματ είναι ένα απλό scripted text χαλαρά βασισμένο στο RTF φορμάτ, δημιουργία της Adobe, από το 1993 το διαθέτει δωρεαν κλειστό κι από το 2008 ως ανοικτό πρότυπο, φυσικά με πολλές παραλλαγές από την αρχική έκδοση πχ. συμπίεση. Αλλο το φορμάτ, άλλο το πρόγραμμα που διαβάζει το φορμάτ, στο οποίο μπορεί κάποιος developer να αναπαριστά (render) τις πληροφορίες του PDF απλούστερα, καλύτερα και γρηγορότερα.

 

Το εργαλείο που εσύ γνωρίζεις ως απόλυτα μάχιμο, αξιόπιστο κτλ κτλ. το adobe reader δηλαδη, είναι από τις μεγαλύτερες γάγγραινες των υπολογιστών και σε κατανάλωση πόρων, ταχύτητας και κυρίως σε θέματα ασφάλειας (ήδη αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχει unpatched τρύπα: http://www.ghacks.net/2013/02/14/adobe-reader-vulnerability-what-you-need-to-do-to-stay-safe/).

 

Το "πρωτότυπο πρόγραμμα" που αναφέρεις είναι τόσο αστείο όσο το "c:\>type readme.txt |more" του dos. Ευτυχως, προχωρήσαμε πέρα από το "type"! Το φορμάτ είναι ένα και τα προγράμματα πολλά, εν προκειμένω ξαναγράφω οτι δεν πρόκειται για plugin αλλά για javascript module που πλέον ανοίγει pdf αρχεία άμεσα και εξαιρετικά γρήγορα. Οποιος χρειάζεται κάτι περισσότερο ας το ανοίξει σε adobe reader ή ακόμα και σε adobe acrobat, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Προσωπικά προτιμώ να πηγαίνω στο περίπτερο της γωνίας με το scooter, παρά να ξεπαρκάρω μια mercedes 2000 κυβικών γιατι έχει κλιματισμό και αναπαυτικά καθίσματα και γιατί.. έτσι μάθαμε και έτσι πηγαίναμε ως σήμερα. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...